N°. 8531. Vrijdag O December. A°. 1887. (Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§pn- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leidon per 3 maanden1.10. Franco ppr post1.40. Afzonderlijke Nommers....0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer/0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor het in- casseeron buiten de stad wordt 0.10 berekend. Offlcloel© Kennisg^eviiiffen. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 6 der Verordening van den llden No vember 1880 (Gemeenteblad No. 4 van 1881); Brengen ter algemeene kennis dat tot het doen inschrijven van nieuwe leerlingen voor de open bare scholen voor voorbereidend en voor meer uitgebreid lager onderwijs, gelegenheid zal gege ven worden: voor die voor voorbereidend meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens en meisjes, in het schoolgebouw aan de Oude Vest; voor die voor meer uitgebreid lager onderwijs: der 1ste klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan do Aalmarkt; der 1ste klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Boommarkt; der 2de klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Pieterakerkstraat der 2de klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Breestraat; en wel van den 5den tot en met den 17den De cember e. k., dagelijks (den Zondag uitgezonderd), van des voormiddags halfnegon tot negen uren, en op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag boven dien van halftwoe tot twee uren des namiddags. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. ,8 Dec. 1887. E. KIST, Secretaris. JACHT. De commissaris des Konings in de provincie Zuid- Holland, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten van den 29sten November 1887, No. 74; Gelet op art. 11 der wet van den 13den Juni 1857 (Staatsblad No. 87); Brengt ter kennis van do belanghebbenden, dat bij bovengenoemd besluit van de Gedeputeerde Staten de jacht op klein wild in doze provincie wordt ge sloten op Zaterdag den Bisten December aan staande met zonsondergang, met uitzondering van de jacht op patrijzen, waarvan de sluiting is vastgesteld op Zaterdag den 17den December aan staande, alsmede van het in art. 15, sub. lett. g dier wet bedoeld jachtbedrijf, van het vangen van hout snippon met laat-, war- of valflouwen, hetwelk blijft toegelaten tot en met den 22sten Maart 1888. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, wor den afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in het Provinciaal Blad en in de Nederlandsclie Staatscourant worden geplaatst. 's-Gravenhageden lsten December 1887. De commissaris des Konings voornoemd, FOCK. Gemengd Nieuws. Gistermorgen had onder de ge meente Hillegom een treffend ongeluk plaats. Eenige werklieden waren bezig om de brug, die over de Hillegommerbeek ligt en naar de kalkovens voert, af te breken, daar deze door eene nieuwe moet vervangen worden. Eensklaps stortte het bovengedeelte in. Drie werklieden vielen in het water. Twee hunner werden spoedig gered, doch de derde geraakte tus- schen de vallende muren beklemd. Nadat men gedurende ruim een uur, met inspanning van alle krachten, getracht had hem uit zijn be narden toestand te redden, mocht dit evenwel niet gelukken. De ongelukkige, hoewel steeds zooveel mogelijk het hoofd boven water ge houden hebbende, word later levenloos van onder de puinhoopen te voorschijn gehaald. Het wrak van de „Argo", dat te Lowestoft is binnengesleept, is te Scheve- ningen verkocht voor ƒ925. Kooper was de heer B. Pronk. Een paar dagen vóór den dood van Jacobus Mens te Amsterdam, brachten de burgemeester, twee wethouders en de Gasthuis-commissie hem aan zijn ziekbed een bezoek. De burgemeester sprak hem toe en verzekerde hem dat de burgerj) nooit zou vergeten wat Mens tijdens de onlusten in het belang der gemeente had gedaan. De kleermaker G. S., te Nijmegen, die op den St.-Nicolaas-avond door het onvoor zichtig omgaan met eene petroleumlamp brandwonden bekwam, is na een smartelijk lijden in den afgeloopen nacht overleden. De identiteit van het lijk van het meisje, dat in don avond van 24 Nov.jl. door den van Maastricht komenden trein tus- schen Bunde en Beek is overreden, is gis teren vastgesteld. De ongelukkige is zekere Maria Tummers, oud 22 jaren, uit het gehucht Ophoven, bjj Sittard. Het meisje had reeds sedert acht maanden de ouderlijke woning verlaten. Te Meersen is eene brigade mare chaussee, tor sterkte van 4 man, gedetacheerd, in verband met de vele branden, welke daar, en vooral to gehucht Raar, in den laatsten tjjd hebben plaats gehad en aan kwaadwil ligheid worden toegeschreven. Gister namiddag waren twee loodgietorsknochts bezig met het doen van herstellingen aan het dak van een huis aan den Eusebiusbinnensingel te Arnhem, toen één hunner het ongeluk had het evenwicht te verliezen en van boven neer in den tuin te vallen. Hij werd onmiddellijk naar hot naastaangelegen ziekenhuis gebracht, waar het bleek dat hij vier ribben en een arm had gebroken, en ook inwendig zwaar gekwetst was. Ondanks de dadelijke hulp was hij een uur later reeds overleden. De rechtbank te Roermond ver oordeelde don arbeider G. W. tot eene gevan genisstraf van één jaar, wegens doodslag, gepleegd te Maasheeze, op den arbeider G. Do landbouwer K. B., uit Zuid- hom, had bezoek van zjjn buur H. en zjjne vrouw. H. zag in de kamer een geweer en wilde dat eens bekijken; de zoon van B. gaf het over, maar te gelijk viel er een schot uit, waardoor de arm van vrouw B. zoodanig werd verwond, dat zij, op raad van den ge neesheer, den volgenden dag naar Groningen is gebracht tot verdere behandeling. Dezer dagen jaagde de heer Ge neste, handelaar in limonade te Méru, in Frankrijk, mot eenige vrienden in een bosch. De heer Geneste was een konjjn gaan zoeken, waarop hij geschoten had, toen men eensklaps een schot hoorde, gevolgd door de woorden„Dood 1mjjn arme vrouw mjjn kind!" Men snelde naar de plaats, waar G. lag, badende in zjjn bloed on in den on derbuik gewond. De ongelukkige, die geen teeken van leven meer gaf, was omringd door zijne honden en het konijn. Men veronderstelt dat het geweer van don heer G., door welke oorzaak dan ook, is afgegaan en do eigenaar op die wjjze is gedood. Een raadselachtige diefstal werd, naar gemeld wordt, Zaterdag-ochtend gepleegd bij de Middel-Duitsche credietbank te Berlijn. Uit eene kamer, voor het publiek niet toegankelijk, werden eenige bankbiljetten ten bedrage van 125 pond sterling, benevens 2500 mark, welke gereed lagen ter afzending naar Londen, gestolen. De banknoten waren van 20, 10 en 5 pond sterling. De dief schijnt het Engelsche geld nog Zaterdag middag ge wisseld te hebben en tot nu toe is geen spoor van hem ontdekt. Het Zaterdag op de Beurs in omloop zijnde gerucht van eene aan de Bank gepleegde verduistering moet betrekking hebben op dit voorval. Te Siveric, in Dalmatié, hebben sedert den 20sten November vjjftig schokken van aardbeving plaats gehad, welko uitgingen van de zuidelijkste helling van den Promina- berg. Uit Mannheim wordt van den 6den dezer bericht dat een in aanbouw zijnd huis in do Neckar-voorstad is ingestort. Daarbij werden negen gehuwde werklieden min of meer ernstig gekwetst. Een onderzoek is dade lijk ingestold. Het „Journal de Genöve" ver zekert dat men bjj de Duitsche ambassade te St. Petersburg documenten gestolen heeft, welke den czaar moesten overhandigd worden om tot grondslag te dienen voor de bewerin gen van prins Von Bismarck in zake de be kende valsche staatsstukken. Hoe ze daaruit gestolen zjjn, weet het blad niet te vermelden het geheele bericht vereischt dan ook nog bevestiging. Tevens zjj hierbij aangeteekend dat het be richt, als zou graaf Herbert Von Bismarck op verzoek van den czaar naar St.-Petersburg gegaan zjjn om over bedoelde stukken te spreken, gebleken is niets dan een praatje te zjjn. Bjj het lossen van ijzer uitde Engelsche stoomboot „Woodstock", aan de spoorwegkade te Ter-Neuzen, werd gisteroch tend een werkman, door het breken van een takelblok, doodeliik getroffen; geen leven werd meer bespeurd. Eene weduwe met oen zeer talrijk gezin laat hij achter. Van het bij Lissabon gestrande stoomschip „Isla de Panay" zjjn zeven der opvarenden verdronken. Dezer dagen verging de stoom boot „Capri" op de Engelsche kust. De red dingsboot van Walton slaagde er in 22 der opvarenden te redden. De boot verliet haar station te Walton op Vrijdag avond en kwam eerst Maandag met de drenkelingen aan. De bemanning was dus ongeveer 60 uren in het touw geweest. Bij een biljartwedstrijd, te Bern, heeft een Franschman eene serie van 585 caramboles gemaakt! Een instrumentmaker te Wee- nen heeft een toestel bedacht om de keel te onderzoeken met behulp van electrisch licht. De anarchisten hebben partjj getrokken van de staatkundige gebeurtenissen te Parjjs om kleine persoonlijke wraakne mingen ten uitvoer te brengen. Een vijftigtal hunner, Zaterdag bijeen ter arbeidersbeurze, besloten eene manifestatie te houden tegen de verhuurkantoren en be gaven zich achtereenvolgens naar vier zulke lokalen, gelegen in de rue du Bouloi en rue Chénier. Bij hunne-komst vluchtten de kan toorhouders verschrikt weg, de anarchisten vrjj sPel latende in het verscheuren hunner boeken en het vernielon van alles wat zij aantroffen. Toch slaagde de politie, inmiddels gewaarschuwd, er in drie dier lieden te arres teeren, niet echter dan na veel moeite en krachtig verzet der schuldige partjj. De dagen, welke het St.-Nicolaas- feest voorafgingen, hebben der Brusselsche politie stof gegeven tot vele arrestatiön en tot het opmaken van tal van processen-ver- baal. Tweehonderd der laatsten zjjn opge maakt wegens diefstallen, in de verschillende bazaars daar ter stede gepleegd. Twee dames o. a. werden daarvan op hee terdaad betrapt. Eóne harer, zeer goed gekleed, werd gevat op het oogenblik dat zjj een stuk kinderspeelgoed, ter waarde van 1 fr., 50 c., in beslag nam. Zij werd echter weer op vrjje voeten gesteld nadat zij 25 fr. er voor had betaald, welke som, na aftrok der waarde van het bijna gestolene, voor de armen werd ter beschikking gesteld. Eene andere dame had zich meester ge maakt van twee poppen en eenige bijbeltjes, eene som vertegenwoordigende van 15 fr. ongeveer. Zjj had slechts een paar franken in den zak en werd terstond uit den bazaar weggejaagd. Te Teplitz is ten gevolge van do doorbraak, die er dezer dagen heeft plaats gehad in do naburige kolenmijnen, de water spiegel der bekende geneeskrachtige bronnen zóózeer gedaald, dat de burgemeester, teneinde die bronnen tegen verder gevaar te beschermen, na ingesteld onderzoek, geëischt heeft dat de meest gevaarlijke kolenmijnen voor goed ge sloten worden. INGE »0 NDEN. Mijnheer de Eedacteur! Vergun mij een bescheiden plaatsje in Uw geacht en veelgelezen, dagblad, ten einde rnjj in het openbaar te kunnen verdedigen tegen de ongerijmde verzinsels des inzenders van het varkensbericht in het Nr. van Zaterdag jl. Eerst een woordje over de aanleiding tot genoemd bericht, dat van het begin tot het einde verre bezjjden de waarheid ligt. Daarom dit ter toelichting: De dorpsbewoners zijn niet door mjjn ge schreeuw opgetrommeld, doch eenigen zjjn, volkomen door eigen ingeving en uit vrjjen wil, komen zien naar een varken van meer dan middelmatige zwaarte, hetwelk ik op de gebruikelijke manier in de Veen, d. i. in een vaartuig, en niet op een wagen, ter slachtplaats vervoerde. Al spoedig ontspon zich een net van gis singen over het gewicht van dat beestje. Eenigen beweerden dat het geen 5Ö0 halve kilo's zou halen, terwijl anderen, waaronder ook mijn persoon gerekend moet worden, het dier over dat gewicht schatten. Toen werd er tusschen een paar der eersten ter eene en door mij ter andere zijde gewed, niet om eene som, maar om iets, waarmede bjj het slachten de ijselijkheden van het bloed worden weggespoeld. Het varken werd gewogen, en hot bleek op de schaal tot m\jn groote ver bazing, het niet verder dan tot 434 pond te kunnen brengen. Dit getal schijnt den be richtgever nogal nauwkeurig te zjjn over gebriefd. Ik verloor alzoo, en betaalde den inzet, waarvan geprofiteerd werd door wel meer dan twintig ooggetuigen, die volgaarne met mij verklaren, dat er geen zweem van ruzie of vechtpartij Leeft plaats gehad, dat noch ik noch het veelbesproken varken in het water getuimeld zijn of eene ruit hebben ge broken, en dat er buiten de onschuldige oorzaak van al die drukte, niemand eenig letsel heeft bekomen. Tot naricht zij hier de opmerking gemaakt dat het varken schoon meer ponden woog dan vuil, en dat ik er 51 pond vet heb uit gehaald. Hoe moet dit rijmen met het boven staande? Geachto Heer Redatceur, ik vrees dat ik te veel van Uw geduld gevorderd heb. Daar voor vraag ik nederig excuus, en bied U mijn welgemeenden dank aan voor de goedgunstig verleende plaats. Uw dienaar Roelof-Arendsvcen, Nio. Volwater, 4 Dec. '87. slager. Andere nieuwe kiezers. Het is zaak dat de kleine grondbezitters, die hun aanslag over hot loopende jaar'nog niet hebben voldaan, daarmee haast maken, willen zij het kiesrecht deelachtig worden. De kiezerslijsten worden opgemaakt en moeten 21 December gereed zijn. Wie nu in de grondbelasting, hoofdsom on rijks-opcenien, 10 betaalt, en uit geen anderen hoofde kiezer is, kan dus alleen kiezer worden als hij zijn aanslag tijdig heeft aangezuiverd. De lijst wordt door de ontvangers zoo spoedig mogelijk opgemaakt en aan den burgemeester gezonden, maar moot tot 21 December worden bijgewerkt, als er nog aanslagen worden aan gezuiverd. Men zorge dus althans 19 December ten volle te hebben betaald Wie in de gemeente, waarin zij wonen, niet ten volle 10 betalen, maar ook in andere gemeenten in de grondbelasting zijn aangeslagen, zoodat het gezamenlijke bedrag 10 of meer is, hebben te zorgen dat zij hun voor voldaan geteekondo aanslagbiljetten bij de hand hebben. Zij zullen door den burgemeester worden opgeroepen die vóór 21 December over te leggen, willen zjj op de kiezerslijsten komen. Hetzelfde geldt voor hen, die in het jaar, loopende van Mei 1880 tot Mei 1887, gewoond hebben in eene andere gemeente, althans in den t\jd, dat daar de aanslagbiljetten voor het personeel werden uitgereikt en de aan slagen zijn geschied. Hebben - zij daar hun belasting betaald, dan moeten zjj het voor voldaan geteekende aanslagbiljet kunnen over leggen, willen zij hunne aanspraken op het kiesrecht doen gelden. X.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 5