Het stoomschip „Prins van Oranje", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Marseille 7 Dec.; de „Zeeland", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 6 Dec. van Aden. Z. M. heeft aan mej. C. B. L. Schlatter, geboren te Haldern (Pruisen), mits zy overigens aan de bi) de wet gevorderde vereischten voldoet, vergunning verleend tot het gevon van lager onderwijs; benoemd by het per soneel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot reserve-officier van gez. 2de kl. den burgergeneeskundige F. F. Vermast, arts te Etten; benoemd by het wapen dor infanterie, tot tweeden luit. by het 5de re giment, den sergeant K. A. A. Von Steiger, van het 2de reg. BUITENLAND. Frnnkryk. President Carnot ontving gisternamiddag den heer Goblet, wien hy de vorming van een nieuw kabinet opdroeg. Deze heeft de opdracht aanvaard. Kort te voren werd nog gemeld dat presi dent Carnot scheen over te hellen tot oen ministerie, waarin de heer Ribot als voorzitter zou optreden en waarvan de heeren Rouvier en Fallières deel zouden uitmaken. Men ge loofde echter toon roods niet, dat zulk eeno combinatie zou gelukken. De verdeeldheid onder de republikeinsche party scheen te herleven. Sommigen waren voor eene combinatie op radicalen grondslag, omdat alleen de radicalen eenige concessiën kunnen doen. Sedert eenige dagen wijden de dagbladen geheele kolommen aan de onderaardsche gan gen, waardoor het nieuwe stadhuis te Parys evenals het oude in verbinding staat o. a. met de daarachter gelegen kazerne. Het is ge bleken dat er eene afspraak bestond tusschen de autonomistische meerderheid van den Raad en de Blanquisten tot een gezameniyk revo lutionair optreden in geval de heer Jules Ferry tot president verkozen werd. Men zou dan de commune uitgeroepen hebben. Daartoe moest men meester zyn van het Stadhuis en het tusschenbeide komen der troepen worden belet door de onderaardsche toegangen af te snyden. Dit geschiedde door de deursloten onklaar te maken, godeelteiyk met list. Terwyi een der raadsleden de wacht aan de praat hield, wist een bevriend slotenmaker een yzeren staafjo in het slot te brengen en dit alzoo onbruikbaar te maken. De „Lanterne" geeft van dit alles, reeds uit de „Figaro" en by geruchte bekend, een breedvoerig verhaal, door de „Intransigeant" en andere radicale bladen byna woordeiyk overgenomen. Het geiykt, zegt de „Dóbats", die aan deze „monsterach tige dingen" eerst niet had willen gelooven op eene officiëele mededeeling van het betrok ken raadslid of een zyner ambtgenooten zelf. De nieuwe Chineesche gezant, die te gelyk by de hoven van Beriyn, St.-Petersburg, Weenen on Den Haag is geaccrediteerd, Hung Suen, is met een personeel van 37 personen te Beriyn aangekomen; er zyn twee zeer jonge dames by. De gezant moet een groot letterkundige wezen, die dan ook den titel heeft van „Tchuan IJuan." Hp was tot hiertoe „Hioshe" (vice-kanselier) by het „Nin-Koh" te Peking (geheim kabinet van binnenland- sche zaken). Zyne echtgenoote heeft hy in China achtergolaten. De kleine kofiers en tasschen van het gezelschap waren 125 in getal, wegende 3610 kilo; van Genua was er 2143 fr. vracht voor betaald. Do groote koffers zyn nog aan boord. Van sommige kringen in de Rynprovincie gaat verzet uit tegen het plan om te Dussel- dorf een godenkteoken voor Heine op te lichten. In plaats Heine eer te bewijzen, moest de stad zich over zulk een burger schamen, heette het zelfs in een der bladen! Te Beriyn houden alle bladen zich bezig met het samontrokken van de Russische troe- kind helderder schitteren en hun glans op het gelaat van de ouders weerkaatsen. En op zyne vraag„Van wie heeft Marietje alles gekregon?" antwoordt do kleine: „Papa en mama allebei 1" Dat woord herhaalden ze 's avonds, toen ze gezellig samen aan de theetafel zaten. „Papa on mama allebei!" bleef do gedachte, wolke hen voortaan, met stoods beter gevolg, koppigheid en eigenzinnigheid, elk in zich, deed bestrijden. Niet do liefde van elk afzon- doriyk, maar van beiden gezameniyk, vroeg lmn kind. pen aan do grenzen van Pruisen en Oosten- ru'k. De beurzon te Woonen en Beriyn, in het byzonder de eerste, waren gisteren zeer ge drukt door het valsche bericht, dat er teSt.- Petersburg reeds door Duitschland en Oosten ryk officiëele stappen waren gedaan om op heldering te krijgen. Tot nu toe heeft iets dergelyks nog niet plaats gehadde weg om door vertrouwelyko gedachtenwisseling de zaak uit te maken, zou daardoor dan ook in eens gelioel zyn versperd. In de diplomatieke kringen vermoedt men dat de uitslag der presidents verkiezing in Frankryk te Beriyn en Weenen aanleiding heeft gegeven tot de gedachte, dat het thans een gunstig oogenblik zou zyn om te trachten langs diplomatieken weg van Rus land te verkrygen dat het zyne bedenkelyke troepenverplaatsingen staakt, zonder dat men in dezen schaakzet worde gestoord door de buitenlaudsche politiek van Frankryk. Uit dit oogpunt wordt de algemeene Europeescho toe stand wel als ernstig, maar voorloopig al3 niet ongunstig beschouwd. Men bericht dat prinses Adelaide van Sleoswyk-Holstein krankzinnig is geworden. België. De Belgische regeering heeft beloofd, aan de beide comitó's tot doelneming aan de Pary- sche tentoonstelling van 1889 een millioen franken subsidie te geven. Ten gevolge van een twist te Stambrug- gen naby Bergen, tusschen stroopers en bosch wachters, waarby twee wilddieven werden ge dood, hebben zich alle stroopers uit de om geving verzameld in het bosch van Bel veil. Door gendarmen is het bosch afgezet. Men vreest voor nieuw bloedvergieten. De stroopers verzekeren voornemens te zyn hot bosch en de omliggende kasteelen in brand te steken. De bevolking in den omtrek trekt party voor de wilddieven. In de Kamer richtte de heer Neujean, de afgevaardigde voor Luik, gisteren tot de regeering de vraag, of de kanonnen voor de nieuwe Maasforten goleverd moesten worden door de nationale nyverheid of door Krupp. Hy bestreed levondig het monopolie van Krupp en zeide dat er voor België een groot gevaar in stak, geschut te laten vervaardigen in Duitschland. België moest noch in Duitsch land, noch aan Frankryk wapens bestellen voor zijn leger; dan nog liever by zyn bond genoot Engeland. Doch de Belgische nyver heid zelve kon volmaakt in de behoeften der defensie voorzien. De minister van oorlog, de heer Pontus, antwoordde dat de klachten der Belgische nyverheid overdreven zyn, en dat o. a. in tien jaren tyds op 21 millioenon uitgaven voor de artillerie, 18J millioenen aan de Belgische nijverheid werden gegeven. Hoezeer de Belgische koninklyke gietery vooruit is gegaan, is zy toch tot heden niet bekwaam om stalen kanonnen te vervaardi gen, en dus de „particuliere" gieteryen nog veel minder. Daarom is het staatsbestuur verplicht ge weest zich te wenden tot het vreemde land, waar men zeer good fabriceert. De heer Pontus zal heden, Donderdag, zijne rodevoering voortzetten. Men weet dat deze zaak der bestellingen aan Duitschland des te meer opzien heeft ge maakt, daar men beweerde, in den laatsten tyd, dat er tusschen België, Nederland en Duitschland eon geheim verdrag is gesloten. Italië. Volgens eene depeche, wolke het Fransche dagblad „Paris" uit Cairo ontvangt, zouden de Italianen te Massowah nieuwen tegenspoed ondervonden hebben. Het expeditiecorps, voor- namelyk uit loden van den stam der Ilabah samengesteld, zou op de vlucht gedreven zyn. De Pieters penning uit Hongarye bedraagt ƒ250,000. De hertog van Alen?on, te Rome aan gekomen, is Maandag door den Paus ont vangen, wien hy de geschenken van het Huis van Orleans ter gelogenheid van zijn priester jubileum aanbood. De graaf van Parys zond een keurig schryf- tafeltje van rozenhout, met goud ingelegd, benevens eene fraaie pendulede gravin zond een drie voet hoog zilver beeld van Joanne d'Arc; de prins van Joinville een ring met een grooten safior er in; de hertogen van Nemours en Alen^on schonken den Paus een kruis van smaragden, in goud gezet. Do hertog van Norfolk zal den Paus als geschenk 10,000 pd. st. aanbieden. De koning zond 20,000 fr. en de ge meenteraad van Rome 1000 fr. voor de slacht- offers der aardbevingen. De Paus ontving gisteren grootvorstin Olga Feodorowr.a. Groot-Brltannlë. De „Morning Post" boweert dat door de Parnellisten een komplot beraamd was tegen lord Harrington en mr. Goschen. Daar de fenians voor de uitvoering bedankt hadden zouden Amorikaansche Ieren zich met deze taak belasten en beide Engelsche staatslieden in den trein naar Dublin vermoorden. Wyt de politie echter de lucht van den aanslag had gekrogen, was de zaak opgegeven. De universiteit van Edinburg heeft het legaat van 25,000 pd. st. van lord Gilford, voor de oprichting van een leerstoel voor de philosophic van den godsdienst, aanvaard en weldra zal de benoeming van een hoogleeraar plaats hobben. De 35-jarige Alfred Linnell, die op Trafal gar-Square do politie uitjouwde en door een konstabel te paard werd overreden, is aan de gevolgen overleden. De „Pall Mali" zegt dat de politie de zaak wil smoren en roept allen, die getuigen waren van het droevige tooneel, de feiten te helpen vaststellen. Het blad noemt Linnell een martelaar voor de volkszaak. De radicalen te Londen zyn van plan aan Linnell eene plechtige begrafenis te geven en wel Zondag, opdat de werklieden daarbij tegen woordig kunnen zyn. De stoet zal van Tra falgar-Square uitgaan. Al de liberale afge vaardigden der hoofdstad zullen worden uit- genoodigd en men zal den bisschop van Londen vragen den dienst te doen op het graf. Oostonr.-Hong.-Monarchic. Naar het Weener „Tageblatt" meldt, heeft keizer Frans Jozef afgezien van zyne reis naar Goedoelloe, ten einde op alles voorbereid te zyn. Ook dit blad noemt den toestand zeer ernstig. Volgons berichten uit Pest, te Londen ontvangen, heeft een onderzoek wel is waar eeno groote wanorde in het museum van Esterhazy aan het licht gebracht, doch tevens doen blyken dat er geone schilderyen worden vermist. Rusland. Volgens berichten uit Odessa aan de „Dailj News" zijn de geruchten omtrent het aantal Russische troepen aan do grenzen schromelyk overdreven. Daarentegen wordt er aan de bekende oorlogszuchtige redevoering van Gourko te Warschau nog te meer beteekenis gehecht omdat zy uitgesproken werd met voorkennis en onder goedkeuring van den czaar. De Russische regeering heeft een besluit uitgevaardigd, waarby aan alle Oostenryksche en Hongaarsche onderdanen, die in betrekking zyn in de aan Oostenryk grenzende provinciën, is gelast, het Russisch grondgebied vóór den 13den Januari 1888 te verlaten. Vele gezinnen zyn reeds naar Galicië vertrokkende meeste verkeeren in behoeftige omstandigheden. Telegrammen. PARIJS, 7 December. De dagbladen bespre ken do onlangs ontstane oorlogsgeruchten. De „Liberté" o. a. bevat een belangryk artikel om te bewyzen dat de onrustwekkende ty- dingen geen grond van bestaan hebben. Men spreekt meer dan ooit van eene quadruple alliantie. Indien Rusland in goede verstand houding is met Duitschland, waarom zal Rus land dan Oostenryk aanranden, vermits deze mogendheid een „allié" van Duitschland is? En indien Oostenryk door Rusland werd aangevallen, wat zou dit bewyzen? Stellig dat er geene verstandhouding tusschen Duitsch land en Rusland is. Uit Sofia wordt aan de „Temps" geseind dat het consortium van Belgische bankiers, dat in pourparlers was getreden met het Bulgaarsch gouvernement tot het aangaan eener leening, zyne onderhandelingen heeft gestaakt. Men zegt dat die rupture gesteund is op de wankelbaarheid van het aldaar be staande Staatsbestuur. De agentschappen Havas Reuter bevestigen dezen avond die tyding. MASSOWAH, 7 December. In brieven uit hot binnenland wordt gemeld, dat, naar men algemeen gelooft, Abessiniö vrede met Italië wil sluiten. ROME, 8 December. De „Populo Romano" spreekt het gerucht tegen, dat de Italianen by Mrssowah een nederlaag leden. WEENEN, 7 December. De opvatting alhier van de troepenbewegingen in Rusland is I zoodanig, dat men niet twyfelt aan de vrede- i lievondheid van keizer Alexander III, doch niet weet of de <zaar nog wel kracht genoeg bezit tegen de kuiperyen der panslavisten. Men verwachtte van de samenkomst te Beriyn het beste en moet nu toch nog de voort zetting der oorlogszuchtige toebereidselen op de grenzen aanschouwen, terwyl toch geen verstandig monsch in ernst kan aannemen dat Oostenryk van plan is Rusland aan te tasten. In geval echter die troepenbeweging mocht voortduren, zou Oostenryk natuurlyk tegenmaatregelen moeten nomen. Door het artikel, voorkomende in het „Fremdonblatt" van gisteren, is zoowel der Oostenryksche bevolking als het buitenland kennis gegeven dat men op zyne hoede is. Volgens een bericht in de „Presae" is de vraag om inlichting aan Rusland met het oog op de troopenbeweging, zoo ze al is gedaan op vertrouwelyke wyze geschiedt; naar luid van latere berichten is ze in 't gohoel niet gedaan. Ook zouden in de eerstvolgende dagen be raadslagingen onder voorzitterschap des keizers gehouden worden over de vraag of Oostenryk maatregelen nemen zal en, zoo ja, van welken aard. Aartshertog Albrecht, bevelhebber des legers, uit Arco teruggekeerd en dat wel op verlan gen des keizers, had met graaf Kalnoky een langdurig onderhoud, hetgeen ook op deze zaken betrekking moet gehad hebben. PARIJS, 8 December. De heer Paul Dórou- lède heeft zyn ontslag genomen als eere voorzitter der Ligue des patriotes. Men gelooft dat de heer Goblet, indien hy slaagt in het samenstellen van een ministerie, generaal Boulanger tot minister van oorlog zal kiezen. De „Justice" verneemt uit Weenen dat de minister van oorlog het aantal der regimenten cavalerie en artillerie by de Galicische grens heeft verdubbeld. In Galicië zal Oostenryk 160,000 man samentrekken. I £N GEZONDEIV. Mijnheer de Redacteur t Aangenaam zou het my zyn indien Ge voor het volgende een klein plaatsje wildet in ruimen. Ik moet voor myne gezondheid wandelen en heb daartoe jarenlang de singels gebruikt. Vroeger boden deze schoone en zeer geriefe lijke wandelingen aan, ook al had het ge regend; maar tegenwoordig zyn ze werkelyk modderpoelen, welke het recht op den naam van wegen ten eenenmale verloren hebben. Is dat nu óók al om den dorpelingen plei- zier te doen, maar waardoor de inwoners eener stad van den derden rang door de modder moeten baden? Ga b. v. eens naar den Rynsburgschen Singel. Gedeeltelyk is deze bestraat; maar het overige? Het is er allertreurigst. Is het straten te duur, laat men er dan ten minste een halven meter ouden steen plat stapelenmaar om by zóóveel belasting heffing zulk een slecht wegen-ondorhoud te bezitten, dat kan en mag niet langer. De Vestwal by de stoomspuit is zelfs voor rijtuigen onberydbaar. Gistermorgen nog was een passagier genoodzaakt uit te stap pen, wilde hy niet met rytuig en al, veroor zaakt door de menigte putton en gaten in don grond, ten onderste boven gaan. Q. [Wy meenen te hebben bespeurd dat, wat den Vestwal betreft, men reeds den toestand aan het verbeteren is. Red.] G cmccuteruad. In de hedennamiddag gehouden gemeente raadszitting waren tegenwoordig de heeren De Kanter, voorzitter, Bool, Knappert, Van Buttinglia Wichers, Juta, Du Rieu, Alma, Van Hamel, Schneither, Fockema Andre®, Van Reenen, Le Poole, Verster Van Wulver- horst, De Sturler, Cock, Van der Hoeven, Koetser, Zaalberg, Hasselbach, De Goeje, Kaiser en Was. Afwezig met kennisgeving de heeren Zaayer, Driesson, Krantz en Nykamp. Door den Voorzitter werd medegedeeld dat van den directeur der Leidsche Melkinrichting is ingekomen een verzoek om eene water- loozing te mogen leggen naar de Rynsburger- singolgrachtdat aan den stadswerker J. Ar- noldus Jr., wegens ziekte en na 29-jarigen diensttyd, een jaarlyksch pensioen is toegekend van ƒ165.88; dat by de verkiezingen op 13 December voor de Tweede Kamer en den Gemeenteraad in het hoofdbureel zullen zitting hebben de heeren Van Hamel en De Sturler, met den burgemeester als voorzitter, en in het onderbureel de heeren Van Buttingha Wichers, als voorzitter, Lo Poole en Krantz.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2