W. 8531. "Vr-i|(lag JDecemlbei*. A". 1837. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van cêpn- en feestdagen, uitgegeven. Oit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad Leiden, 8 December. P'euiiletoii. Wat St.-Nicolaas uitwerkte. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden1.10. Franco por post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Yan 1—6 regels 1.05. Iedere rogel mecr/0.l7|. Grootero letters naar plaatsruimte. Yóor bet in- casseoren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Olïteieele Kcnnisyevin^ou. Burgomr ester en Wethouders der gemeente Leiden brengen bij deze ter kennis van de kiesgerechtigden dat ingevolge art. 8 der wet van 29 Juni 1851 (Staats blad No. 35) do verkiezing van twee leden van den Gemeenteraad, ter vervulling der vacatures, ten ge volge van het vertrek uit de gemeente van don heer Mr. N. IC. F. LAND, die in 1893 moest aftreden, en van liet door don heer A. J. KRANTZ genomen ont slag, die in 1889 moest aftreden, zal plaats hebben op Dinsdag, den lftden December 1887, van des morgens negen tot d s Damiddags vier ureD. Burgemeester en Wethouders voornoemd, LeideD, DE KANTER, Burgemeester. 24 Nov. 1887. E. KIST, Secretaris. Aangezien de heer S. baron Van Heemstra te Sassenheim, door de anti-revolutionaire kiosvereomging „Nederland en Oranje" alhier, candidaat gesteld voor do Tweede Kamer, voor die candidatuur bedankt heeft, is thans door die vereeniging in zijne plaats tot can didaat gekozen mr. Th. Heemskerk, advocaat te Amsterdam, zoon van den minister, die de candidatuur hoeft aangenomen. Door dezelfde kiesvereeniging zijn in hare gisteravond gehouden vergadering tot candi- daten voor den gemeenteraad alhier gekozon do heeren J. H. Donner on P. J. Van Hoeken, beiden reeds vroeger lid van den Raad. In de tiende zitting van de Algemeone Synodale Commissie der Ned.-IIerv. Kerk is behandeld een schrijven der Waalsche com missie, behelzende antwoord op oen verzoek om inlichting, ten aanzien van het beheer van het ziekenhuis te Leiden, gesticht uit de fondsen der diaconie der Waalscho gemeente alhier. Er word besloten aas de Waalscho commissie te berichten, dat de vergadering, hoowel ton volle op prys stellende de practi- sche waarde van den genomen maatregel, om het boheer van gonoemde inrichting op te dragen aan eene commissie van drie regenten, waarin één diaken zitting had, toch do go- vraagdo goedkeuring op de wijziging van het plaatselijke reglement moeielijk zou kunnen worden verleend, met het oog op hot Synodaa Reglement op de -diakenen, in het bijzonder art. 27. In overweging werd gegeven eene kleine verandering van de voorgedragen be palingen, waardoor de door het Synodaal I Reglemont geëischte rekenschap aan diakenen beter zou worden gehandhaafd on het karak ter der inrichting als diaconale instelling dui delijker uitgedrukt zou worden. De Engelsche mail, mot berichten uit Indië, wordt 12 Dec. alhier verwacht. Aan hot departement van Marine is gisteren o. a. aanbesteed de levering van 800 stuks wollen dekens, waarvoor minste in schrijver was de heer J. Scholtema J/.., alhier, voor f 2576. Het „Wag. Wbl." zegt dat het bekend is, dat het de wensch van wijlen baron Van Wassenaer was, dat zijn neef en naamgenoot Otto Van Wassenaer hem als lid der Kamer te Leidon zou opvolgen. Door Burgemeester en Wothondors van Rotterdam is, met ingang van 1 Januari a. s., benoemd tot hoofdambtonaar ter secretarie, chef dor afdeeling aigomoone zakon, mr. L. H. Browne aldaar, die in do vyf laatste jaren als secretaris van don militieraad, als lid en secretaris van het burgerlijk armbestuur en in andere commission en onderdooien van het bestuur der gemeente huishouding is werk zaam geweest. Tevens hebben Burgemeester en Wethou ders tot tijdelijken ambtenaar ter secretarie, afdoeling algomoene zaken, benoemd mr. J. Bool, uit Leiden, met don titel van adjunct- commies-redacteur. Negen en dertig ingezetenen van Sas senheim hebben zich by roquest tot den Raad dier gemeento gewend om wederinvoering der in 1881 afgeschafte kormis. Nader bericht men het volgende: Do minister van oorlog, generaal Weitzel, dio gisteren het tijdstip herdacht, waarop hij, vijftig jaren geledon tot officier werd benoemd, word des ochtends toeu hy op hot departe ment verscheen, verwelkomd door don secro- taris-generaal, do hoofden der afdoelingon en don kapitein-adjudant, die hem, by mondo van den secretaris generaal, hunne harteiyko ge- lukwenschen met do viering van dezen merk- waardigen dag aanboden. Talryko autoritoiten maakten voorts by Z. Exc. hunne opwachting, terwpl biykon van belangstelling don alge meen geachton jubilaris uit allo deelon des lands toostroomden. Het lid van do Tweedo Kamer, do heer Creiner, heeft gisteren liet land vorlaten om via Brindisi de reis naar Oost Indië aan te nemen, van waar hy in September in het moederland torugverwacht wordt. Do afgevaardigde baron Do Vos Van Steen- wyk zal do zittingen vooreerst niet meer bywonen en een gedeelte van den winter in het zuiden van Frankryk doorbrengen. Het hoofdbestuur der Hollandsche Maat schappij van Landbouw zal eene hengsten- keuring houden, met medewerking van het bestuur dor afdoeling Haarlem en omstreken, op Woensdag 1-1 Maart, te Haarlem. Door den minister van oorlog is daarvoor één prus van f 500 toegestaan. Als voorwaarden is gesteld dat de hengsten geschikt moeten zyn tot het voortbrengen van paarden voor de remonte. De prys zal worden uitgereikt wanneer do hengst gedurende een jaar in Noord- of Zuid- Holland ter dekking beschikbaar is geweest. Door de afdeeling Haarlem en omstreken wordt f 250 by don prys gevoegd, op voor waarde dat de hengst gedurondo 1888 beschik baar biyve binnen den kring der afdeeling 's Hage. Toen do Voorzitter dor Twoode Kamer, gisteren, uit zyne kamer komende, de koffie kamer doorkwam om zich naar do vergader zaal te begeven, worden hem door de aan wezige leden golukwenschen aangeboden wegens zyne benoeming tot minister van staat. In do vergaderzaal gekomen, ontving hy de gelukwonschen van do zich aldaar reeds bevindende leden. Naar het „Vad." verneemt, is het advies van den Raad van State over den algomoe- nen maatregel van bestuur, betrekkelyk de verkiesbaarheid voor de Eerste Kamor, by de Regeoring ingekomen. De heer Jan C. De Vos, vroeger redac- tour der „Haagsche Courant," zal voor het eerst weer optreden in eene voorstelling, te geven door de Rotterdamsche afdeeling van het „Ned. Toonoolverbond" op 20 Dec., be- staando uit Sardou's „Kattebelletje" en Ro sens „Mama's oogan". Naar men verneemt, zal aan den luite nant tor zee der 2do klasse R. Posthumus Meyjes, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, verlof worden verleend om deel te nemen aan de door het Nederlandsch Aardrijkskundig Genootschap voorgenomen wetenschappolyko zending naar de Key-eilanden. Antwoordende op een verslag dor Tweede Kamor heeft do minister van oorlog mede gedoeld dat do dirig. off. van gezondheid Gratama, to 's-Gravenhago, niet is gepensi- onnoerd als straf voor onregelmatigheden by eene bografenis, welke trouwens niet hebben plaats gehad, maar omdat toen en vroeger bleek dat hom de tact en menschenkonnis ontbraken, welke in eene hoogere staatsbe trekking onontbeerlyk zyn. Wat de repeteergeweren aangaat, verklaart de minister, dat deze grootendeels door bui- tenlandscho firma's zullen moeten getransfor meerd wordon, wat echter Nederlandsch© fabrieken niet uitsluit. De Londensche correspondent der „N. R. C." seint: De Koning der Nederlanden heeft door be middeling van den vice-consul te Lowestoft 10 pd. st. gezonden aan do bemanning van den kotter „Boyernest," wegens het redden van don kapitein en drie manschappen van hot Hollandsche schip „Jantje," op 15 Oc tober jl. Een onzer lezors vraagt ons „Is het waar dat alleen zij kiezers zullen worden, die op 21 December a. s. hunpe- heeloi aanslag in de belasting zullen hebben betaald?" Hy bedoelt den geheelen aanslag over het loopend dienstjaar. Noen antwoorden wy de nieuwe wets bepaling spreekt van don aanslag over het „laatstvorloopen dienstjaar," thans dus het jaar 1886/87. De heffing over het tegenwoordig dienstjaar 1887/88 te nemen, zou oene onge- rymdheid zyn, omdat de aanslag over dat jaar zelfs nog niet gohoel invorderbaar is. (D. v. N.) Naar aan den Haagschen kroniekschrij ver van de „N. Gron. Ort." verzekerd wordt, zal de Regeering nog eonige spoedoischende (en daaronder hoogst belangryke; wetsont werpen by deze Kamer indienen, welke echter niet meer in dit jaar, maar waar schijnlijk in Februari zullen worden behandeld. In oene talryk bezochte vergadering van de afdeeling „Algemeen Kies- en Stem recht", in Weststellingwerf zijn tot voorloo- pige candidaten voor de Tweede Kamer ge steld de heeron: Domela Nieuwenhuis, dr. Vitus Bruinsma en C. Croll. Eono nieuwe aflevoring is verschenen van het Woordenboek. Zy is bewerkt door dr. A. Kluyvor en loopt van „geplakt" tot „geslopen." By beschikking van den minister van waterstaat, enz. is bepaald, dat de nagenoemde ambtenaren by de administratie der posteryen hunne functiön zullen uitoefenen als volgt: de commios der 3de kl. A. Van derEaanten postkantore to Amsterdam; do commiezen 4de kl.A. P. Do Voy Mostdagh op het spoorwegpostkantoor No. 2; F. P. Dn Rieu, ten postkantoro te HaarlemJ. M. Van den Driessen Ma; eeuw, ton postkantore te Rozen- daal de surnumerairsG. Rottier ten post kantoro te Zwyndrecht; J. II. II. B. A. Van Ljerop ten postkantore to 's-Gravenhago; E. fl. L. Gielon ten postkantoro te Eindhoven- -- Het is een dag vóór St.-Nicolaas, de eerste, die Marietje eenigszins bewust zal meevieren. Ze babbelt al telkens, stamelt van blydschap over het heerlijke vooruitzicht: „Sinterklaas.... Marietje hoele boellokkers Sedert gisteren echter is, door eeno kleinig heid, de vrede tusschen de ouders weder ernstig vorstoord. Ze verheugen zich niet meer samen in de vreugde van hun kind. Papa vertolt Marietje van de schatten, welke Sinterklaas bij hem voor zyn poosje zal bren gen en tracht do heerlijkheden, welke mama genoemd hooft, to overbieden met een ijver, eonor betere zaak waardig. Zoo doen ze hun best zich de vrougde te vergallen, welke beminnende ouders op het feest van den kinderlievenden heiligo kunnen genieten, en zelfs het kind schynt minder gelukkig nu het bemerkt hoe de ouders wed ijveren wie haar het meest zal beloven. Mama gaat uit, en papa hoeft het veld ruim om hot hart van zyne lieveling geheel voor zich te veroveren. Weer worden de lekkernijen opgesomd, welke morgen, uit papa's hand, zyne lieveling gelukkig zullen maken. Maar Marietje wil wel eens vast van al dat lekkers proeven. Papa doet zyn bost in eene der kasten iets voor het kind te vinden. Hy zoekt echter op de verkeerde plaats, en vindt in plaats van een snoeporytje voor de kleine, oen paar prachtig geborduurde pantoffols, waaraan nog slechts enkele steken gedaan moeten wordon. Terwyl hy zo voor den dag haalt, bromt hy in zichzelf„Hm zokor voor haar broer!" Maar Marietje heeft het svork óók gezien en roept: „Toffeltjes voor papa.mama gemaakt!" Het schynt dus dat ze voor hem bestp mci zyn. Nu, ze waren de laatste weken oo'k op vrij goeden voet; maar sodort gisteren is alles weer uit! Ilij zelf had ook al een ge schenk voor haar gerood, oen kraag yan bont, waar zy wol eens van gesprok-on heeft maar hy zal zyn cadeau met, geven Voor nóg zooveel niet!F,y zal wel zien het in den winkel te verri'alen voor iets dat liy zelf kan gebruiken, b. v. een voetenzak of iets dergelijks. Nog steeds staat hij met hot borduurwerk! zynor vrouw In de hand, zonder to letten op het kind, dat geduldig zit to wachten op, wat er komen zal. Daar komt zyne vrouw weer binnen.zy had iets vergeten, en terwyl het ku>'' V6r. heugd over hare «spoedige terugkomst,' haar met vreugdekreten ontvangt, merkt z'e niot hoe hy, met Hon rug no^'r haar toegekeerd, nog steeds niet haar werk in do handen staat. Mem- Mariotjo vestigt er spoedig hare aandacht tip„Papa ziettoffeltjes, mama, "gemaakt!" roept het kind. j keert zich om, en zy ziet een traan ,a zyn oog, welken hy om haar tracht Ie ver- oergen. Zy blijft onbowogolyk staan; hij is nog te koppig 0111 het geschenk, dat hij voor haar gereed heeft liggen, voor den dag te halen. Na oen poosje is het geschikte oogenblik weer ongebruikt voorbygegaan on staan ze weer tegenover elkander, onvriendelyk en boos als te voren. Eindelijk is de St.-Nicolaas-morgen aange broken. Ze staan beiden vroeger op dan ge- woonlyk, om alles wat ze, elk afzonder- lyk, kochten, voor hunne lieveling gereed te zetten. Daar laat ze zich hooron ou beiden, stormen naar de slaapkamer om hun engel te halen on gelukkig te maken. Hot kind is opgewon den yan blijdschap op het gezicht van al wat Vader en tooodor haar om strijd aanbieden. Smult zo van papa's lokkernyon, mama tracht hare aandacht te trekken door eon kostbaar stuk speelgoed. „Is papa stout?" vraagt liy. „Nee, zoet© papa!" zegt Mariotjo. „En mama dan? vraagt zy weer. „Zoete matfla..' aheboi, papa en mamazoet!" En dan houdt Ma*jeye plotseling op met en zegt op smeekenden smullen en spelen. toon; „Papa, rni".ma_ zoontje geof!" „Ohéhooft hot kind dan gemerkt hoe do klove Weer gaapt tusschen hen beiden, en voelt hunno lieveling hoe aan al haar geluk do vrede tusschen hare oudors ontbreekt? Een luide snik, welken hy niot kan onder drukken, i.q z\jn antwoord op Marietjes ver zoek. „Pr.pa niot huilen!" zegt het kind, terwyl zy hem liefkoost. r u is ook haar hoofd hour hart niet langer tneestor, 011 zy valt hem schreiend om Jen hals. Om hun kind, dat angstig gp' van dit tooneel, drogen ze zoo sp' lyk hunne tranen. De pantoffe' van bont worden voor der> „O, mama mooi ,uige is jedig mogo- on de kraag dag gehaald, fijn!" roept Ma riet je terwyl mama het ^schenk van haren man ïs alsof de oogjes van het ompqst, en fcgt

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1