N°. 8529. ^Voensdag 7 December. A0. 1887. §eze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en feestdagenuitgegeven. Leiden, 6 December. Feuilleton. PRIJS DEZER COURANT: Ypor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommera0.06. PRIJS DER AiyVERTENTIEN Yan 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meor/0.l7|. Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor het in- ca&seeren huiten de stad wordt 0.10 berekend. Offlcieele Honnis^evingon. Samenstelling der Yienuc Kiezers* lijsten. De Voorzitter van den Gemeenteraad van Leiden. Gezien art. 7, alin. 2 der "Wet van 4 Juli 1850 ffltbl. No. 37) zooals die is gewijzigd bij art. Vilder additioneele artikelen van de Grondwet; Gelet op art. VIII der additioneele artikelen boven genoemd; Noodigt do mannelijke inwoners der gemeente uit om 1°. zoo zij in eeno andere gemeente over het lïtatstvorloopen dienstjaar (derhalve over 188G/87) in de personeelo belasting ter zalte van hunne woning naar eene hoogcre huurwaarde dan die, welke vol gens art. 1 lit!, a cn b, van de Wet van 24 April 1843 (StbL No. 15) aanspraak geeft op vermindering t«6 een derde oi' twee derde gedeelten der belasting naar de drie eerste grondslagen, of zoo '/ij in de grondbelasting in eene andere gemeente uf in moor gemeenten te zamen over bet dienstjaar 1887 tot een bedrag van ten minste ƒ10 zijn aangeslagen, daarvan door overlegging der >oor voldaan geteekende aanslagbiljetten vóór den 2Isten December e. k. ter secretarie dezer gemeente te doen blijken 2°. zoo zij, Loofden van gezinnon of alleen wonende personen zyndo, van den inwononden eigenaar of eer sten huurder van een woonhuis of afgezonderd ge deelte van een woonhuis, waarvan do huurwaardo voor de personecle belasting ten minste op hetdub- belo (en alzoo ten minste op 140) is gesteld van het laageto in deze gemeente voor den vullen aanslag vereischte bedrag, sedert den 21«ten Maart jl. een ge deelte in huur liobbeu en bewonen, waarvoor geen afzonderlijke aanslag in de personeele belasting ge schiedt, maar waarvan de belastbare huurwaarde, on gestoffeerd, in verhouding tot de belastbare huur waarde van het woonhuis of afgezonderd 'gedeelte van het woonhuis geschat, hot sub a van art. 1 der ge wijzigde kieswet bedoeld bedrag van don vollen aan slag (voor Leiden f 70) bereikt, cn zoo zjj alzoo krachtens al. c van art. 1 der gewijzigde kieswet aan spraak meen en te mogen maken om op de kiezers lijsten te worden geplaatst, daarvan aangifte te ■doen aan de secretarie dezer gemeente vóór den Sls'cn December a. s. 3°. zoo zij als medeëigenaars van onroerend goed krarchtena art. 7 al. 4 der gewijzigde kieswet boven genoemd aanspraak mecnen te kunnen maken om geplaatst te worden op de kiezerslijsten, daarvan ovcn- -oeub vóór den 21sten December ft. s. ter secre tarie aangilto te doeD. te aangiften, bedoeld onder 2'. en 3°. moeten go- daan worden volgens het- bij kon. besluit van 28 "Nov. jl. (Stbl. No. 211) daarvoor vastgestelde model, waarvan de formulieren aan de Secretarie kosteloos verkrijgbaar zijn. De Voorzitter voornoemib, Leiden, 6 Dec. 1887. DE KANTER. Hoden is aan de universiteit alhier de heer E. LOhnis, goh. te Kralingen, bevorderd tot doctor in do rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.: „Desertie van schepelingen. Artt. 390 - 393 S. W. B." Het Stodolijk Museum van schilderyen en oudheden in de Lakenhal alhier is dit jaar, tot en met uit. Nov., bezocht door 15,007 per sonen, waarvan op de Zondagen 10,485, op 3 October 1625 (kosteloos) on 3457 betalendon. Wy herinneren nogmaals ailen meerder jarigen mannelyken ingezetenon, die op kaniers wonen, waarvan de huurwaarde ongestoffeerd te Leiden vermoodelyk 70 bedraagt, dat zij kiezers kunnen worden als het huis (of boven- of benedenhuis) waarin zij wonen, voor het dubbele van dat bedrag in hot personeel is aangeslagen. Zi.i moeten daartoe vóór 21 Dec. a. s. het kiesrecht aanvragen, waarvoor, blykens de aan het hoofd van dit blad geplaatste kennis geving, kosteloos formulieren aan de secretarie verkrygbaar zij n Het Indisch Genootschap to "s-IIage zal Dinsdag 13 December, des avonds te halfacht, eeno algerneene vergadering houden ter be handeling van beschouwingen over demogelyk- heid oener kolonisatie van Nederlanders in Nederlandsch Oost-Indië. Als spreker zal optre den dr. C. Van der Burg, to Leiden. In het laatste nommer van hot „Volks blad" vindt men een iezonswaardigen brief van prof. dr. De Vries, waarin liij eeno taal kundige vraag van den secretaris generaal bij het ministerie van binnenlandsche zaken, mr. Hubrecht, boantwoordt. De Leidscho geleerde betoogt dat U hot laatste overblijfsel is van eene beleefdheidsformule: „Uwo Edelheid", dat men dus behoort te zeggen „U is", niet „U zyt". Hy hoopt dat de vorm „u is", welke in de spreektaal telkens voorkomt, ook meer en meor in do schryftaal zal worden opgenomen; op die wyze kan men dan eeno vergoeding hebben voor het helaas verloren „dy". „U" is lossor dan „gy" en niet ruw geiyic „jy". Ingevolge de nieuwe Grondwet zijn tot lid der Eerste Kamer van de Staten-Generanl niet alleen de hoogstaangeslagenen in do Byks directe belastingen verkiesbaar, maar ook dogenen, dio één of meor hooge en gowichtige betrekkingen, by de wet aangewezen, bekloo- dou of bekleed hebben. By de additioneele artikolen is bepaald dat deze botrekkingon voor de eerste maal aan gewezen worden by maatregel van algemoen bestuur. Deze maatregel van algemeen bestuur is by den Raad van State om advies. De begrooting der gemeente Zegwaard voor 1888 is door Gedeputeerde Staten goed gekeurd, in ontvang op ƒ8896.52, tn uitgaaf op ƒ8893.75 en dus met een batig saldo van ƒ2.77. Hot hulppostkantoor der gemeenten Zoo- tormeer en Zegwaard is thans tydeiyk ge vestigd ten huize van den heer D. Leeuwen- burgh, tegenover den Molenweg, No. 93, te Zegwaard. Do minister van binnenlandscho zaken heeft aan Gedeputeerde Staten der provinciën de volgendo aanschrijving gericht: By de wet van 6 Novombor 1S87 (Staats blad No. 193) houdende veranderingen in de Additioneole Artikelen der Grondwet, wordt de tabel, bedoeld in art. 99 der kieswet, rege lende de vordoeling dos ryks in kiesdistricten voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer van do Staten-Genoraal, vastgesteld. Gaarne zal ik, overeenkomstig do laatsto alinea van art. 99, uw gevoelen vernomen omtrent de noodig geworden nieuwe aanwy- zing der onderkiesdistricten in uwe provincio. Ik verzoek u den gemeentebesturen te vragen daaromtrent aan u bun gevoelen mede te deelen, wanneer het werk van de herziening der kiezorsiysten voor de Tweede Kamer zoover gevorderd is, dat zy kunnen nagaan hoe groot ODgevoer hot aantal-kiezers zal zyo. Het komt rny wenscholyk voor als regel aan te nomen, dat elke gemeente een onder kiesdistrict uitmake, tenzy om byzondere rede nen voreeniging van gemeenten tot één onder- kiesdistrkt of verdoeling van eene gemoente in moerdore onderkiesdistricten do voorkeur verdient. De gemeenteraad van Delfc heeft aan den heer R. Do Kat, eervol ontslagen hoofd ambtenaar bij het bureau van den burgerlijken stand en do bevolking, oen pensioen verleend ad ƒ1100 'sjaars, alsmede eene gratificatie van 200. Het verzoek van den Senaat van het Delft- sche studentencorps, om eene subsidie uit de gemeentekas tot viering van het VJIIsto lustrum voor eon gekostumeerden optocht met fakkellicht en volksfeesten, word aange houden tot de volgende vergadering. B. en Ws. zullen een voorstel doen. Tweede Kamer. Zitting van lieden. By het voortgezet debat over de Staatsbegrooting was de hoer Routher tegen, do beor Soret vóór do benoeming eeiler staatscommissie voor de samenstelling van wetten op de defensie» De heoren Levy en De Savornln Lobman waren tegon het ontslag van dr. Smit als 1 eeTaar aan de H. B.-School te Apeldoorn. De heor Zaayer achtte dat gegeven ontslag gerechtvaardigd. De hoeren Levy en Beolaerts bestreden don heor Lobman in de quaestie der doleeroride.n de hoeren Lobman en Donnor hiel den vol dat ze onrechtvaardig bejegend worden. De heer Gieichman wees er op dat eene belas tinghervorming noodig biyft. De ministers van binnenlandsche zaken en financiën hielden vol dat de Rageering in de conversie-zaak haar 11C it had gedaan. De minister Heemskerk ontkende bo voorrecht in g van eenige kerke- lyke richting. In zake-Smit is het ontslag legaal. Het algemeen debat is gesloten. De Hoofdstukken I en II werden eenparig aan genomen. De behandeling van Hoofdstuk III ie aangevangen. In stillen eenvoud is heden in het familiegraf te Deventer het lyk van mr. Duymaer Van Twist bygozet. Onder de aan wezigen word o. a. opgemerkt de oud-minister De "Waal. In onderscheidene dagbladen hoeft in de laatste dagen het bericht de ronde gedaan, dat do Engelscho regeering by de Noderland- sche zou hebben aangedrongen op het ovor- nemen van een der telegraafkabels tusschen Zandvoort en Lowestoft, namelyk nadat beide kabels, by 't eindigen der gunning, aan de Submarine Telegraph-Company verleend, door Engeland zouden zijn genaast. Uit goede bronnen vernemen wy, dat by onzo Regeering van dergelyke stappen niets bekend is, maar dat men web verwacht, dat Engeland te zyner tyd den wenscli zal te kennen geven, dat Nederland billykorwyze een aandeel drage in de kosten van overneming en onderhoud van beide kabels. (Stoompost.) Aan do Maatschappy tot exploitatie van Staatsspoorwegen is, ovenals aan haren inge nieur, den heer J. W. Post, toegekend het eere diploma wegens door haar ingezonden metalen dwarsliggers met toebehooren op de tentoonstelling van spoorwogmateriëel, dit jaar nabij Parys gehouden. Het stoomschip „Noord-Brabant," van Rotterdam r.aar Batavia, is 5 Dec. te South ampton aangekomen; de „Somarang," van Rotterdam naar Batavia, vertrok 4 Dec. van Marseille; de „Zaandam," van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde 5 Dec. Scilly; de „Oranje-Nassau" vertrok 29 Nov. van Paramaribo naar Amsterdamde „Prins Wil lem 1" is 29 Nov. van Amsterdam te Para maribo aangekomende „Conrad," van Ba tavia naar Amst., vertrok van Port-Said 5 Dec. Z. M. hoeft aan mr. J. G. H. B. Ketjen, op zyn verzoek, met ingang van 1 Januari 1888, eervol ontslag verleend als kantonrechter te Zutfen; met ingang van 1 Jan. 1888: lo. aan dr. W. P. Ruysch, referendaris bij het departement van binnonlandscho zaken, eervol ontslag verleend uit d:o betrekking; 2o. hom benoemd tot advisour voor do medische en veterinaire politie by dat departement, EENE ZATERDAGSCHE MARKT TE LEIDEN. G) DOOR All-. CLOVIS. Een oud manneke logt een dubbeltje op do tafel, waarvoor de koopman hem het zakje met de acht sigaren overreikt, terwyl hy hom daarby vraagt„Meheor hoeft er wel meor van me gehad, niewaar?" Zegt deze eeno enkele maal ja, dan roept hij zoo hard mogelyk „Zie jelui we), meheer kan m'n sogaren wel en komt ovenas alle anderen, dien van mya gokoch liobbe, weer terug." Geeft de koopcr daarentegen oen ontkennend antwoord, dan is hot: „nou meheer, ik zie je de vollegende week weer terug en as ze niet goed binne gewees, maak mo dan maar be schaamd tegenover alle minse hier, zeg dan gerust teugen me„koopman, je sogare deuge niet." Maar dat zal niemand niet, riiet kanne zegge, niemand ken ze zoo goedkoop en zoo best levoro as ik en da's geon foppery, geen bedriogery, geen voor do gekliouwery, en geen kwakzallevery nies van dat alles, et is de waarheid, de zuivere waarheid. Maar, zei iemand me vrago„Koopman, hoe is het mogelijk dat jy ze z.o goedkoop kuntplaisaa- téiren en de winkelier niet," en dan zei ik jelui dat er eens ove uitlegge. Hier betaal je niet de groote spiegelruit, van de winke lier, hier betaal je niet de hoogo huur, die de winkolier voor z'n stand mot betale, hier betaal je niet het lekkere glas wijn dat ie in zijn achterkamer drink, hier betaal je niet de kikorokio, die de mevrouw van achtoro draagt, hier betaal je alleen de waarde van de tabak en een klein werrekloon voor ons, die met zeuventien knappe werrekjongos er an worreke en do koste van do standplaats, die Zyno Majesteit onze geëerbiedigde Koning van Nederland, Willem de derde, me hier heef angeweze," en de redenaar neemt by doze woorden eerbiedig z'n hoed af. De geheole rede heeft hy opgedreund als het ware in één adem, steeds bozig zakjes met acht sigaren aan de omstanders uit te reiken en met dub beltjes te innen. Langzamerhand hebben zich nieuwe nieuws gierigen otn den redenaar verzameld en z'jn de omstanders van zooeven heengegaan om hunne aandacht elders te wydon. „Die kerel had avokaat motte worre," be weert er een, „wat heeft die oen flndcboes." „Ja, daar hep ie wel gelijk an," antwoordt de ander, „maar ik zog toch maar dat liet een beroerde sittewasie is voor die arreme jonge, die or tegenover mot segaro staat, die ver koop een groote niemendal, kijk ook eens wat oen leelyko ftesclemie io trekt." „Ja, een prettig viimw heeft ie niet, da'3 waar." Nu, bepaald prettig vond dan ook do andere koopman de hevige concurrentie van zijn over buur niet, zooals ik vernam uit de woorden, acht dagen later des morgens vroeg by don aanvang van de markt gehoord „Allo minse, tien segaro voor een dub beltje, zoo goedkoop kunno jelui zo nooit van z'n leven niet, niet kryge," en toen niemand aan dio uitnoodiging gehoor schonk, niemand ean dubbeltje in ruil gaf voor de tien sigaren liet hij or met een bedroefd minus op volgen „schiet er nou geou enkel dubbellje over? A.s straks dio Amsterdammer kemp, biunon d'r geen klauwe genog om z'n sigare an te pakke, alloen omdatle oen mooi smoesie kan vorkoope en ik ben een Laienaar, een echte Laienaar en der koop niemand ies van me." ik liet dezen aan zyn treurig lot over en wandelde wederom verder, ditmaal om van een minder vroolijk tooneel getuige te zijn. Het was een oud manneke; in z'n linker hand had hij een portrot, eon lief meisjes kopie voorstellende, en met zyne rechterhand zocht hy by een der kraampjes een lijstje, groot en sierlijk genoeg om dat portretje te bovatton. IIy scheen echter hot gezochte niet spoedig te kunnen vindon. Telkens bracht hij het portretje by liet ter hand genomen lijstje, maar dan oens was het te groot dan weer te klein, den eonon keer te breed, eeno andere maal te nauw. „Wat een mooi meisje heb jo daar, vadertje," zoido ik plotseling, hem op het portretje wyzende. De man keek my verbaasd aan, zonder nog echter eonig antwoord te geven. „Eon mooi moisje," herhaalde ik. „Ja, meheer, daar hep u wel golyk an, een mooi nieisio on zo was zoo lief ook." „Is ze dan dood, vadertje?" „Ja, meheer, ze is dood en ze liep zoo geleje en toch, meheer, altyd lief, altyd zacht, 't was een engel, meheer," en de man bracht mot bevende hand het beeldje tot zijn mond, kuste het met innigo hartelykheid, terwyi hij hot met heete tranen bevochtigde. ,,'t Is zeker jo dochter geweest, vadertje; je schijnt ten minste org veel van haar te hebben gehouden." (•Slof volgt.)

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1