waarop het, naar hun oordeel, moet worden toogepast, word op voordracht van B. en ffs. in do zitting van 24 Juni d. a. v. besloten de bedoelde verzoeken niet langer aan te houden en alzoo daarop oeno beschikking go- nomen. Tevens werd echter op voorstol van den hoor De Goeje bepaald dat, indien op die verzooken gunstig zal worden beschikt, dit geschiedt onder voorwaardo dat, als eene verandering in den geest van het voorstel van de hoeren Do Goeje c. s. met betrekking tot hetgeen adressanten vragen, door den Raad zal worden vastgesteld, de bepalingen dezer verordening ook op requostranton toepasselijk zullen zyn. Naar aanleiding van dit besluit werd steeds aan de lator vorleendo vergun ningen als bovenbedoeld toogevoegd de clau sule: „behoudens de toepassing van de voor waarden, b(j latere verordeningen door den Gemeenteraad te maken." Sedert zijn de bovenbedoelde voorstellen •door de vier Raadsleden ingodiend en is in de zitting van 13 October jl. het voorstel A, betrekkelijk de Hoogere Burgerschool voor Meisjes, verworpen, terwijl biykens mededee- ling in de zitting van 27 October d. a. v. do overige voorstellen door de heeren voorstellers zijn ingetrokken. Door deze verwerping on intrekking der voorstellen moet, volgens B. en Ws., de zaak als afgedaan worden boschouwd, zoodat de aanneming van een voorstel als thans door den heer Du Rieu is ingediend, huns inziens, niet anders zou kunnen worden aangemerkt dan als een terugkomen op eene eenmaal genomen beslissing. De bovenbedoelde voor waarde stond geheel in verband mot de aanhan gige voorstellen en voor haar behoud bestaat geenerlei aanleiding, nu de voorgestelde ont werpen niet tot stand zyn gekomen. Bovondion blyft de gemeenteraad steeds bevoegd om, wanneer zulks noodig mocht worden geacht, hetzij aan vergunningen als bovenbedoeld, nieuwe voorwaarden te verbin den, hetzy tot do intrekking over te gaan, zoodat ook de aanneming Van het voorste! van den heer Du Rieu niet wordt vereischt voor de uitvoering van ten gevolge van ver anderde omstandighedon lator eventueel vast te stollon bepalingen. B. en Ws. achton zich alzoo verplicht don Raad de verworping van moergemeld voorstel in overweging te geven. Mot do commissie van fabricage zijn B. en Ws. van oordeel dat er geen termen bestaan de levering van grint en zand onder do hand aan don togenwoordigen aannemer op de bestaande voorwaarden op te dragen, zoodat zg den Raad in overwoging geven op ■eon desbetroffend verzoek van D. Van Leeuwen alhier afwyzend te beschikken. Volgens de commissie van fabricage toch vereischt het belang der gemeente eene nieuwe openbare aanbesteding en vooral nu indezen tijd de concurrentie in dit opzicht zóó groot is, dat or voor het sluiten eenor onderhandsclio aanneming geen aannomeiyko gronden zyn by te brengen. Door W. Van Eeden, pachter van gras- gewas langs de Haarlemmertrekvaart, wordt vermindering verzocht van de verschuldigdo pachtsom op grond van schade, gelodon ten gevolge van het uitdiepen van een gedeelte <lor vaart. Vermits dat uitdiepen niet is ge schied door of vanwege do gemeente Leiden, kan er van het verloonen van schadevergoeding of vermindoring van pacht dezerzyds geen sprake wezen, zoodat B. en Ws. voorstellen op het verzoek afwyzend te beschikken. Door het bestuur van do afdeeling Leiden der Vereeniging „Tosselschade" is tot voor zitster gekozen mevrouw M. M. Van derKaay Biskanter. Do heer W. Burkels, tolegraphist 2do klasse te Enschedee, vroeger alhior, is benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor la Vianen. Blykens het verslag over den christeiyken arbeid onder fabrieksjongens en -meisjes te Leiden, beoogt deze werkzaamheid do zedelijko en maatschappelyke opheffing der jeugd (tus- schen 12 en 18 jaar) door onderwijs in lezen, schrijven en rekenen, zingon en nuttige hand werken. Twee avonden per week ontvingen 130 meisjes, en éón avond 30 jongens onder- wys van 1 onderwijzer en 13 dames, torwyi ook (Je Zondagsschool trouw door hen werd bezocht, Aan de zieken onder hen wordt ver voor dorek op te steke, da's acht segaren voor een dubboltje. Allo, boeren en buitenlui, voer óén dubbeltje, daar kan jelui een heele WseK .roeheer mee wezel" Wordt vervolgd.) sterking on verkwikking uitgereikt, en aan allen vreugde bereid door oen kerstboom. Op 20 Octobor 11. word het 20 jarig bestaan van dezen arbeid herdacht. Sedert dien tyd hebbon reeds 1100 meisjes en 400 jongens daarvan genoten. Alleen het laatste jaar dreigde een klein tekort, zoodat krachtige finantiCele steun, om dezen arbeid voort te kunnon zetten, niet alleen noodzakelijk, maar ook zeer gewenscht zal zyn. Door de anti-revolutionaire kiesvereeniging „Nederland en Oranje" alhier is tot candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, ter vervulling der vacature, ontstaan door het over- lyden van baron Van Wassenaer Van Catwyck, gesteld do heer S. baron Van Heemstra, te Sassenlieim. By de aanbesteding aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te 's-Hage van het driejarig onderhoud van de groote en andere rijkswegen in de provincie Zuid-Hol land, gedurende 1888 -1890, in acht perceelen, was voor het vyfde perceel minste insehry- ver do heer P. J. Christiaanse alhier, voor 15,600. Beroepen is by de Nod.-Herv. kerk te Benthuizen de heer J. H. Willobrands, cand. te Leidon, die inmiddels het beroep naar Oude- en Niouwe-Wetoring hoeft aangenomen. By do hodon gohoudon openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hectolitors, waren de hoogste pryzen 35, 18, 3.90 en /'1.85; do laagste ƒ35, ƒ18, 3.70 en 1.85. Tweede Kamer. Zitting van heden. By het algoqieen debat over de Staatsbegrooting kwam de heer Gildcmeester op togen de hou ding van den minister van financiën in zake de conversie. Hy achtte den toostand der finan ciën niet ongunstig, maar kwam op tegen de onderscheiding van gowono en 'buitengewone uitgaven. Do heer Yan Baar noemde den finantiëelen toestand guhstig als'men voortging met be zuiniging. De heer Roosoboom drong aan op benoe ming eener staatscommissie voor do samen stelling van wetten op de defensie. De hoor De Savornin Lohman kwam op voor hot goed recht der doleerenden en tegen hunne verongelyking door politie en ambtenaren. Voorts drong hy aan op maatregelen om de zelfstandigheid der ambtenaren te waarborgen. De heer Van der Biesen wees op den ge- drukten toestand van den landbouw en do ny verheid. De ministers Heomskork en Bloem verdedig den de houding dor Regeering in de conversie zaak. Do benoeming eener staatscommissie voor de defensie wordt overwogen. De Regoe- ring bevoorrecht geen enkele richting, maar past alleen de wotton toe. Klachten zyn niet tot haar gekomen. De garnizoensverwisseling van het 3de regimont huzaren uit 's-Hago met het -2de regiment uit Venloo, waarvan onlangs sprake was, zal, naar men verneemt, niet plaats hebben. Het Staatsblad No. 212 bevat een konink- lyk bosluit van den SOsten November 1887, ter bokendmaking van den tekst der herziene Grondwet. De Staatscourant van heden, dit besluit mededeelonde, laat daarop den volledigen tekst der Grondwet volgen. Uit 's-Gravenhage wordt aan de Belgische „Tndépendance" gemeld dat Nederland is toe getreden tot de conventie voor de onzydig- verklaring van het Suez-Kanaal. De 2de luitenant H. J. L. A. F. Steup is van het 4de regimont infanterie ovorgeplaatst by het 3de regimont van het wapen. Uit Diepenveen komt hot bericht dat mr. A. J. Duymaer Van Twist, van wiens ziekte in ons vorig nummer molding was gemaakt, is overleden. Vooral op koloniaal gebied was hy eender baanbrekers voor do vryzinnige richting in 't bestuur. Van Twist begon zyne politieke loopbaan als lid der Tweede Kamer en was gedurende eonigen tijd haren voorzitter. Den 12den Mei 1851 volgde hy Rochussen als gouverneur generaal van Oost-Indië op, in de plaats van mr. G. I. Bruce, die, tot landvoogd benoemd, nog vóór zyn vertrek .naar Indië ter reede van Nieuwediop over leed. Duymaer Van Twist bleef tot 22 Mei 180b" gouverneur-generaal en werd toen door Ch. P. Pahud vervangen. Na zy'a terugkeer in het moederland werd hij door /l011 Koning tot minister van staat benoemd (in* 1857). Van 1865 tot 1883 had hy voor Zuiu'-Holland zitting in de Eerste Kanner, waar z^ne adviezen altijd Aandachtig gehoor vonden. Do overledene was versierd met het com mandeurskruis der ordo van den Ned. Leeuw en mot het Grootkruis der orde van de Eikekroon. Gemengd Nieuws. In een der lokalen van het Labo- ratoriumgobouw aan het Steenschuur alhier had hedenmorgon, tydens er college gegeven werd, door nog onbekende oorzaak eene explosie plaats. Ten gevolge der luchtdruk- king daarvan werden oenige matte dakglazen uit hun verband gerukt, zoodat deze op c'e hoofden der in de zaal aanwezigen neer kwamen, waarvan de meesten door de stukkon glas, hetzy. aan handen, hetzy aan gelaat, lichte kwetsuren bekwamen. Van éón student evenwel was do .wonde aan het hoofd nogal van bolangrjjkon aard, zoodat hy naar het academisch ziekenhuis word overgebracht. Zyn toestand moet thans echter redelyk wel zyn. Voor de arrondissementsrecht bank te 's-Hage stond heden terecht een colporteur, vroeger in dienst van een boek handelaarsfirma te Leiden. Hy was belast met het colporteeren van inteekeriingen op oen St.-Willebrordus-scheurkalender, eene plaat, voorstellende de Heilige familie, en een boek werk. Een en ander mocht hij voor niet meer dan 1.50 verkoopen. By verschillende menschen te Leiden echter liet hy zich 2.50 afgeven; hy had op eene der intookeniysten een aantal namen geplaatst met een bedrag van een ryksdaalder er achter om daardoor waarschynlyk te makon dat de door hem te koop aangeboden artikelen 2 gulden 50 cents kostten. Voorts had hy in zyne hoedanigheid van colporteur een geldbedragjo, zyn patroon toe- behoorende, dezen niet verwwwoord. Bekl. bekendo, waarna het Openbaar Minis terie wegens oplichting en verduistering bp- klaagde's-, veroordeeling tot 4 maanden ge vangenisstraf vorderde. Mr. Mazel, de raadsman van bekl., betoogde dat oen dor punten van aanklacht onbewezen was en vroeg daaromtrent vryspraak van zyn cliënt, dezen overigons in de goedertierenheid der rechtbank aanbevelendo. De uitspraak is bepaald op heden over 8 dagen. Hot Hof te 's-Hage hooft bevestigd de vonnissen der rechtbanken te Rotterdam en te 's-Gravenhago, waarby veroordoeld werd een landbouwer te Lopik tot 8 maanden gevange nisstraf met schadevergoeding van de belee- digde party van 150, wegens mishandeling met voorbedachten rade, en een visscher te Leiden tot 6 maanden gevangenisstraf wegens diefstal van oen vischkaar, inhoudende ongeveer "250 kilo paling. Men sc li rij ft uit Rynsburg, dd. 3 December: Door de massa tulpen, die hier tegenwoordig worden gekweekt, zijn zy nu eerst alle opgeplant; sedert 1882 was de aankwoeking van de verschillende soorten het voordeeligste artikel, dat hier werd ver bouwd; de fioantiëele steun, welko de kleine teelders in die tusschenliggende jaren daarvan hebben genoten, is oorzaak geweest dat men hier, ofschoon de nood met elk jaar hooger steeg, toch van geen verkoop by executie (men zogt hier in zoo'n gevaldie is ge sprongen) heeft gehoord. De krokussonteelt, voor tien jaren mede zeer voordeelig, laat nu te wenschen over, zoodat die tegenwoordig zeker tot op de helft verminderd is. Do vroege aardappelonteelt, welke voorheen hier op groote schaal plaats had, doch in de laatste jaren onvoordeelig was, is grooten- deels verdrongen door de kool- en tulpen teelt. Het winterkoren staat, voor zoover het zicht baar is, redelykde menigvuldige regenbuien der laatste dagen zouden eerst dan byzonder schaden, wanneer men daarop spoedig strenge vorst kreeg. De burgemeester der residentie heeft afwyzend beschikt op het verzoek van verschillende koffiehuishouders daar ter stede, om hunne localiteiten tot 2 uren na midder nacht geopend te mogen houden tot ontvangst van bezoekers. In den nacht van Zaterdagop Zondag werden de bewoners van het dorp Bodegrave gewekt door het brandsignaal van den nachtwaker en hot luiden der klok. Er was namelyk brand ontstaan in de bakkery van H. M. op den overtocht onder de gemeente Zwammerdam. In een oogenblik waren de brandspuit van den overtocht en twee brand spuiten van het dorp Bodegrave op de plaats des onheils aanwezig. Men was den brand spoedig meester, zoodat hy zich alleen heeft bepaald tot binnen in de bakkery. Aan het handelend optreden van den elgo- naar, dio tevergeefs met emmers wator den brand trachtte te blusschen en terstond met zyn knecht om de brandspuit ging en, zelf brandmeester zy'nde, haar met behulp van twee man oogenblikkelyk in werking bracht, is het te danken dat de brand bij zyno go- boorte is gestuit. In den morgen van Zaterdagop Zondag, te zes uren, ontstond, door eeno on bekende oorzaak, by Amsterdam brand in de zaagsel- en turfloods van den bakker Wysman, aan don Overtoom by de Kosterstraat. De bewoners van het brandende huis waren in diepen slaap, doch gelukkig werd het vuur spoedig ontdekt door den nabnrigen koekbak ker Renke, die gelegenheid had de in gevaar verkeerende personen te wekken. Dit ge schiedde echter niet gemakkelylc, want het goheele huis was gesloten. Toch gelukte het. Terwyi het perceel allengs in lichterlaaie was geraakt, werden de bewoners, Waarby eenlge kindoren, gewekt, zoodat dozen spoedig by den heer Renke eene schuilplaats vonden. Do brand nam intusschen in omvang toe, ondanks de krachtige pogingen der Nieuwer- Amstelsche brandweer. Immers, er was eene groote hoeveelheid zeer brandbare stoffen, als zaagsel en turf, in huis. Het duurde ook vrij lang oer men hot vuur meester was en nog den geheelen Zondag was men bezig de smeu lende stoffen nat te houden. Het huis is ge heel uitgebrand, doch men was geassureerd. De heer Nout, commandant der vrywilligo brandweer van N.-Amstol, bekwam by hot werk der blusschlng door oen val eene lichte- kneuzing aan de qydqrste ribben. (Ilbl.) Te Indianopelis, in Indiana, hebben twee verpleegden in een armenhuis, Dillard en Anna Bruins, een vermogen geërfd van 1 millioen dollars. De provincie Rice,in Minnesota wordt sedert eenigen tyd door wolven ge teisterd. Dezor dagen zyn twee kinderen van het dorp High Prairie, van school komende, door een troep van deze dieren aangovalleli en verscheurd. Om de kwade prakt y ken der werklieden tegen te gaan wordt tegenwoordig de coke te Luik in verzegolde zakken afge- loverd. Te Tours is oen hoofdconduc teur, Daillet genaamd, in hechtenis genomen, dio er sedert goruimen tyd zyn werk van maakte op do treinen tusschen die stad en Chateauroux de onder zyne hoede gestelde pakken en kisten te plunderen. Het bericht,' dat de luchtballon „Arago" van L'Hosto op do Azoren zou zijn gevonden, is gebleken onjuist te zyn. KOLONIËN. BATAVIA, 29 Oct. tot 1 Nov. Omtrent het gebeurde in don avond van den 7den September jl., toen twee detacho- menton soldaten, uit Ketapan-Doewa en Lam- peneroet (Atjeh), op elkander gevuurd heb ben, geeft de 1ste luit. A. Visser, milit.- commandant van Lampeneroet, ter wederleg ging van de onjuiste en overdreven berichten der Indische dagbladen, aan het „Batav. H bl." de volgende inlichting: „De commandanten van Ketapan-Doewa en Lampeneroet kwamen overeen ieder eeno hin derlaag uit te leggen. „Nadat het plan was vastgesteld, werd hiervan aan de betrokken linie-commandanten, benevens don gouverneur kennis gegeven, welke autoriteiton het goodkeurden. „Door de diepe duisternis misleid, heeft do ééne hinderlaag enkele manschappen van do andere, die vooruitgingen, voor Atjehers ge houden en hebben vier man elk een schot op dezen gelost. „Het vuur bepaalde zich liierby, daar op hetzelfde oogonblik de vergissing werd bemerkt. „Do andere hinderlaag heeft geen enkel schot gelost. „Van haar werden gewond twee man, een Europeaan, fuselier, zwaar, een inl. fuselier licht. „De eorste overleed, helaas! „De krijgsraad, die deze zaak onderzocht, heeft niemand veroordeeld. „Een noodlottig misverstand, is de oenige qualificatie, die aan de oorzaak van dit ongeval kan worden gegeven." Door den gouverneur-generaal van Ned.-Iiidu- zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Ontslagen: Op verzoek, eervol uit hunne betrekking, wegens ziekte, de grif fiers van de landraden to Mc-nado en tc Balangnipa

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2