N°. 8525. Vrijdag 2 ll>eceiiil>ei*. A». 1887. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van {§pn- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per postn 1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regelo 1.05. Iedere regel meer/0.17|. Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor het in- casseeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Gemengd NieuAvn. De Londonsche correspondent der „N. R. C." schryft van Dinsdag: Ik had gisteravond een onderhoud met den heer Wiorsma, directeur der Nederlandsch- Amorikaansche Stoomvaart maatschappij, thans tydelyk to Londen, in verband met de ver schrikkelijke ramp der „Scholten" en den aan koop dor „British Crown." Veel van hot tusschen ons verhandelde acht ik mjj niet gerechtigd hier te herhalon, en het spreekt van zelf dat h(j zeer terughou dend was in zijn oordeel over de oorzaken der noodlottige aanvaring. 1-Iet deed echter rnjjn hart goed te ver nemen dat de Hollanders aan boord der „Scholten" do aantijgingen van hen, die de gedragingen onzer matrozen bij gelegenheid dor ramp hebbon gebrandmerkt, logenstraffen. Volgens getuigenis van don heer Geuken, heeft hij met eigen oogen gezien, dat onze zeelieden don passagiers de roddingsgordels aanreikten en hun toonden hoo ze te gebrui ken. Noch de gezagvoerder, noch de eerste officier had een reddinggordol aan het lijf, toon de „Scholten" verging. De heer Wiersma bovestigde het mii, dat do snelheid der ramp, meer nog dan de groote koude van het zeewater, oorzaak is geweest dat het getal slachtoffers zoo belangrijk was. Van de lading zal wel niets terechtkomen. De „British Crown" vervangt niet de „Scholten", daar do onderhandelingen over dion bodem reeds aangevangen waren vódr de ramp. Er zal vermoedelijk nog eone andere mailboot worden aangokocht Kapitein Bakker blijft nog te Dovor. Het is do tweede maal, dat hij, als door een won der, aan levensgevaar is ontsnapt. Te Parijs speelde een jongetje van vier jaar paardje met zjjn zusje van twee, toen het meisje viel. Bijwijze van leidsel had zij een touw om don hals en de kleine jongen trok er uit alle macht aan om haar op te helpen, met hot gevolg dat hij haar worgde. Men stelle zich de wanhoop der moe der (mevr. Walbanne, echtgenoote van een kapitein der artillerie) voor, die juist bin nenkwam. Uit Nieuw -York wordt gemold dat in eone aldaar gehouden vergadering van anarchisten besloten werd de weduwen en weezen der to Chicago terochtgestelden bij te staan. Do rechter, voor wien Most terechtstaat, ontving een brandbrief, hem bedreigende met wraakneming zoo hy Most veroordeelt. Te Paduamoet eene jonge, schoono gravin B., met een vermogen van 2 millioen, zich hebben laten schaken door haren koetsier. Hare broeders verzetten zich kracht dadig togen een huwelijk en een proces is aanstaande. Te Munchen werd Zaterdag het doodvonnis voltrokken aan zekeren Placzak, dio indertijd een gendarmo vermoord had. De moordenaar had vóór zijne terechtstelling door tusschenkomst van oen notaris oen testament gemaakt en 25000 mark van zijn vermogen gelegateord aan verschillende indertijd door hem bestolen personen, terwijl 9000 mark aan oen kind van hom toegedeeld werden. Men had nl. 30,000 mark in papieren geld tusschen zijno kleederen gevonden toen hij gearresteerd werd. De kosten zijner terecht stelling werden mede uit zijne nalatenschap be streden. Dezer dagen werd, naar de „Pet. Zeit." mededeelt, in een deftigen kring te St.-Petersburg eene groote bruiloft gevierd, waarop onder do heeren veel naijver heerschte om eens met de schoone bruid te dansen. Daar deze niet aan alle wenschen voldoen kon, verzon zij het volgendezjj stelde den heeren eene loterij voor en beloofde naar de volgorde der getrokken nommers elk een dans af te staan. Do prijs der loten was aan de beleefd heid der heeren overgelaten en het bedrag zou strekken tot uitzet van een burgermeisje, de zoogzuster dor bruid, dat verloofd was, doch in behoeftige omstandigliedon verkeerde. De heeren brachten 3000 roebols bijeen, de bruidegom gaf er nog 1000 b(j en zoodoende kwam hior terecht een bruiloft van een bruiloft, want reeds de volgende week werd ook het op deze wijze bevoordeelde meisje door haren galant naar het altaar geleid. Volgende minnebrief werd dezer dagen door een 22-jarige slagersknecht aan eene eerzame keukenprinses van evon in de 30 gezonden Waardste Augusts I Ik bemin u met eene liefde grooter dan een olifant. Ik denk aan u eiken dag, en, lengen de dagen, dan zal ik dubbel aan u kunnen denken. Deze inktvlek duidt de plek aan, waar ik een kus heb gedrukt. Uw liefste (was get.) J. E. F. Opzemaar. BUITENLAND. Frankrijk. De vrees voor do verkiezing van den heer Jules Ferry tot president der Fransche Repu bliek heeft de intransigonten en radicalen, die eerst president Grévy zoo heftig aanvielen, genoopt nog eene poging te wagen den heer Grévy te behouden. Deze bewoging ging uit van den heer Henri Rochefort, die in de Kamer al zjjn invloed aanwendde ten einde Grévy te behouden en Ferry te weren. „Liever eene bonne, dio ons bosteelt zeide de redacteur van de „Intransigeant" dan een Marcliandon, die ons vermoordt." Eon twaalftal leden der uiterste linkerzijde, waaronder de heeren Clémenceau, Laguerre, Granet en Lockroy, sloot zich daarbjj aan en beraadslaagde over de mogelijkheid om Grévy te behouden met een radicaal minis terie, doch men kwam tot geen resultaat. Toch begaven zich de heeren Granet en Laguerre naar het Elysée, ten einde den heer Grévy te bewogen zjjn ontslag niet te nemen, maar, gelijk te verwachten was, bleef doze poging vruchteloos. De heer Grévy antwoordde dat h(j den hooren Floquet, Clé menceau, Do Freycinot on Goblet, die hem als ministers werden aanbevolen, niets meer had voor te stellen, maar dat h(j wel wist, wat h(j hun zou antwoorden, indien zjj zich zeiven bij hem kwamen aanmelden. Vandaar dan ook dat do heer Clémenceau, toen iemand hem in de Kamer vroeg hoe het er mee stond, ten antwoord gaf„Wij hebben eene poging gewaagd Grévy te behouden, maar ze is niet gelukt." De beweging, die zich ook in de couloirs der Kamer had voorgedaan ten gunste van het aanblijven van den heer Grévy als president, heeft dus eveneens op gehouden. De „Justice" iaat zich heftiger dan ooit uit tegen den heer Forry, „den candidaat van oneenighoid on haat", en tracht zelfs op grond van modedeelingen uit St.-Petorsburg aart te toonen dat de Russische regeering hoogst on gaarne Ferry, „den vriend van Duitschland", tot president der republiek verkozen zou zion. De heer Paul Déroulödo doet in heftigheid niet onder voor den heer Rochofort en vertelt overal dat hy „met zyne getrouwen Ferry zelfs mot geweld den toegang tot het Elysée zal beletten." Nog voor een paar dagen liet Déroulède zich in de couloirs der Kamer zoo heftig mogelijk tegen Grévy uit, maar nu ging ook hjj naar het Elysée, ten eindo den president „onder tranen" te verzoeken, te ver geten, hoe h(j zich ovor hem had uitgelaten en toch op het Elysée te bljjvon. De algemeene ontsteltenis en de plotselinge omkeer in het radicale kamp ten opzichte van Grévy, werden voroorzaakt door het bericht, dat de rechterzijde, om De Freycinet te weren, reeds bjj de eerste stemming Ferry's candida- tuur zou steunon. Do „France" zegt: De candidatuur van den heer Ferry als president der Republiek ver liest terrein, omdat iedereen overtuigd is dat hy geen ministerie zou kunnen vormen, waar mede de republikeinen zich kunnen vereonigen, maar alleen een Kabinet dat tot Kamer-ont binding overgaat. Volgens hetzelfdo blad zou Paul Déroulède zelfs verklaard hebben, „dat Ferry slechts met bloed bevlekt het Elysée zou binnen komen." Ook zegt lij) in een brief aan de „Temps" den heer Grévy te steunen op aan drang uit Rusland. Do afgevaardigden uit Marseille verklaren zich tegen Jules Ferry. Anatole de la Forgo steunt de candidatuur van Floquet. De „République fran?aise" blijft echter oproeien tegen den onstuimigen stroom en handhaaft Ferry's candidatuur als de eenig mogelijke. De toestand blijft dus hetzelfde en steeds onzeker. Hedenmiddag zal de heer Rouvier in do Kamer Gróvy's boodschap voor lezen en een dag voorstellen, waarop afge vaardigden en senatoren zich naar Versailles zullen begevon, ton einde een anderen president der Republiok te kiezen. Twee van Frankrjjks vertegenwoordigers in het buitenland, de hoeren Waddington en Arago, die senatoren zijn, zijn te Par(js aan gekomen om deel te nemen aan do Congres zitting. Tri do vergadering, welke gisteravond gehouden werd door het bestuur van do linkerzijde der Kamer van Afgevaardigden, werd besloten wèl de vergadering der linker zijde van beide Kamers te Versailles bjj te wonon; do uiterste en de radicale linkerzijde z(jn echter tegelijkertijd overeengekomen he den, na de voorlezing der boodschap, nog eene bijeenkomst te houden, waartoe alle leden der linkerzijde van beide Kamers z(jn uitge- noodigd. De uitersto linkerzijde stemde in eene gisteravond gehouden vergadering over de candidatuur van De Freycinet en Floquet, waarbij de eerste het grootst aantal stemmen verkreeg. Dul tsclil a n tl De keizerin is Dinsdag uit Coblenz te Ber lijn teruggekomen. De trein, welke H. M. overbracht, hield stil gelijk dat de laatste jaren stoeds hot geval was achter den tuin van het paleis, waar eene gelegenheid voor do keizerin bostaat om gemakkelijk in haren salonwagon te komen. Na de minder gunstige berichten, welke onlangs omtrent Hr. Ms. gezondheidstoestand bekend werden, verneemt men met eenigo verrassing dat de keizerin den weg van het paleis door don tuin to voet aflegde; do afstand is wel niet groot en II. M. werd daarby door een lakei ondersteund, maar het blijkt nu toch dat die berichten eenigermate overdrevon waren. De Ryksdag bracht gisteren de eorste lezing dor bogrooting ten eindo. Enkele posten worden naar de begrootingscommissie verwe zen, terwjjl de overigen terstond in do gewone vorgadoring bohandeld zullen worden. Groot-IIrlüiiiniö. Op den wensch, met aandrang te kennen gegeven door de Engelsche gedelegeerden, die daarby door vele der buitenlandsche gevol machtigden werden ondersteund, heeft de to Londen vorgaderdo conferentio voor de suiker- premiön in de zitting van gisteren eene commissie van vyf leden benoemd, ten einde de quaestie van het raffineeren der suiker in entrepot te onderzoeken en daarover rapport uit te brengen. De voorzitter der commissie zal waarschyniyk een Engelschman zyn. Do conferentie zal hare zittingen eerst hervatten wanneer het rapport is ingediend. Het gemeenteraadslid Stichy, te Dublin, die tot de party der nationalisten behoort, is gisterochtend in de nabyheid van Limerick in hechtenis genomen wegens de opruiendo redevoeringen,, welke hy onlangs heeft ge- lioudon. Te Birmingham werd Maandag eone natio nale honden tentoonstelling geopend. Zy werd den eersten dag door 3553 personen bezocht. Voor hot eerst sedert do inrichting dier ten toonstellingen zyn er lersche wolfshonden to zion. Aan een St.-Bernardshond van den heer Sidney Smith is nu, voor de 75ste maal op eene honden tentoonstelling, weder een eerste prys toegewezen. Wyien lord Wolverton heeft 2 millioen pd. st. aan Gladstone nagelaten om te be steden voor do liborale propaganda. Spanje. De heer Sagasta heeft voor een groot aantal afgevaardigden oene rede gehouden, welke zeer is toegejuicht. Hy verklaarde dat in het nieuw wetgevend tydvak zeer veel arbeid zou te verrichten zyn, maar dat hy hoopte alle wetsontwerpen aangenomen te zien. Het land schrydt met vasten tred voorwaarts; het ge niet de achting van het buitenland, en is dit verschuldigd aan de houding der liberalen, aan de vaderlandsliefde der verschillende par tyen, aan de goede tucht by leger en vloot en aan het streven der koningin, die eene ware bemiddelaarster van den vrede is. Men verneomt uit Madrid dat de Spaan- sche regeering de oprichting van scheepswer ven naby Bilbao heeft toegestaan aan Fransche en Britsche kapitalisten, aan wie het gou vernement den aanbouw zou gunnen der nieuwe oorlogsschepen, waarvoor de Cortes negen millioen pd. st. bewilligd hebbon. Eene Marokkaansche stoomboot heeft op het eiland Perigil eene afdeeling Marokkaan sche soldaten aan wal gezet, dio den paal mot de Spaansche vlag uit den grond trokken en dien als een zegeteeken medevoerden. Men zegt dat Christine Nilsson, gravin Miranda, de eetkamer in hare woning to Madrid heeft laten behangen met de hotels- rekeningen, die zy op hare kunstreizen te betalen had! Rusland. De „Regeeringsbode" maakt twee vonnissen van den St.-Petersburger krygsraad openbaar, waarby 13 jonge officieren van de infanterie en 5 cadetten dor marine tot zware straffen veroordeeld zyn wegens „rebollie tegen het hoogste gezag." De czaar echter heeft hun in aanmerking nemende dat zy nog zeer jong en door anderen verleid waren die straffen kwytgescholden en hen alleen tot gemeen soldaat gedegradeerd, onder bopaling dat z(j na zekeren tyd den officiersrang kunnen herkrygen. Turkjje, Uit Konstarttinopel wordt gomeld dat de ministerraad den sultan aanraadt de Engelsch- Fransche overeenkomst betreffende het Suez- kanaal goed te keuren. De groot vizier is van plan zyn ontslag te nemen. Buljjarljo. Het proces, waarmede prins Ferdinand van Coburg word bedreigd, is geschikt. Do prins heeft aan Waldapfel, die 10,000 fl. eischte voor hem bewezen dionsten, 8000 fl. gezonden en deze zond daarop allo brieven en stukken van den prins terug. Betreffende den uitslag van het onder houd tusschen prins Von Bismarck en don czaar, vernoemt de Parysche correspondent van de „Times", dat de czaar zich aldus heeft uitgelaten„Nu weet ik dat do Bulgaren, die zich vyandig jegens Rusland gedragen, zich zullen vergissen, indien zy op den steun van keizer Wilhelm rekenen."

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 5