Tide rog. huzaren aan den ritmeester C. M. Sprenger, adj. van het corps. Voorts heeft do minister, krachtens de op hem by art. 10 van bovengemeld besluit ver strekte machtiging mot ingang van 6 Dec. a. s. het onderscheidingsteeken voor XV jaren Ned. dienst als 'officier toegekend aan de eerste luits. by het 3de rog. huzaren: F. N. Thranje, jhr. C. J. Strick Van Linschoten, H. F. D. Braams, L. G. baron Van Bootzelaer en C. H. Van der Mersch en aan den eersten luit. by het 2de reg. veld-art. adj. H. baron Van Hogendorp. Te Bodegrave heeft eene vergadering plaats gehad van gedelegeerden uit gemeenten, die het nieuwe kiesdistrict van dien naam zullen vormen. Er word besloten tot het op richten oener centrale kiesvereoniging en'een voorloopig bestuur benoemd, hetwelk een reglement zal ontwerpen. In den loop der volgende week zal eene tweede vergadering •worden gohouden, waarin zal worden overge gaan tot de samenstelling van een definitief bestuur. Deze vergadering werd o. a. bygewoond door de heeren mr. B. II. Bahlmann en A. Op de Laak, president en secretaris van den Z.- en N.-Hollandschen Bond. De Tweode Kamer heeft heden aange nomen (zonder hoofdelyke stemming volgens •de nieuwe Grondwet) 13 naturalisatie ontwer pen; voorts de aanvulling der invoeringswet voor het Strafwetboek, bepalende dat amb- tonaren van den burgerleken stand zullen terechtstaan voor den burgerlyken rechter. Verder zyn aangenomen de begrootingen voor do landsdrukkery, het domeinfonds en het burgeriyk pensioenfonds. Daarby verklaarde de minister van financien dat de-Ministorraad in de laatste zaak eenstemmig is geworden, doch dat do pensioenregeling waarschyniyk niet in deze zitting zal inkomon. Het ontwerp tot verl enging der voorloopige regeling van het onderwys aan de Kon. Milit. Academie werd insgelijks aangenomen, even als het ontwerp tot ondersteuning van min dere geèmploieerden aan de rykswerven, echter na aanneming van eon amondoment dor commissio om een voorloopig karakter aan de wet te geven. By do te Waddingsveen gehouden stem ming ter verkiezing van een lid van den ge- meonteraad, om te voorzien in do vacature, ontstaan door het vertrek van den hoer H. M. Van der Haak, is mot 104 stemmen gekozen de heer J. Voorend. De heer J. Van der Hee verkreeg 84 stemmen. Uit tal van plaatsen in ons land komen berichten over de afkondiging der herzieno Grondwet. Te Voorschoten waren do toren en do woning dos burgemoesters met de nationale drioklour versierd. Te Botterdam wapperde van allo gemeente- gobouwen en ryksgobouwon de nationale vlag. Te Amsterdam was een 300-tal personen byeen op het binnenplein van het stadhuis, •waar de aflezing van de publicatie uit een opgeschoven raam van de raadzaal plaats had door den secretaris dier gemeento in zwarten rok en met witte das. Achter hem stonden bur- gomoester en wethouders, in gelyk gowaad. Juist drie en een halve minuut duurde de voorlezing. Om 4 minuten over twaalven word het raam dichtgeschoven, nadat de secretaris eene buiging had gemaakt, die door enkelen met het afnemen van den hoed en een kort applaus werd beantwoord. Aanvankeiyk was do stem van den voorlezer wat zwak, zoodat -eenige stemmon riepen: „hardorl harder!" Later was hy zeer goed verstaanbaar. Onder de menigte bevond zich een journalist, dio in 1848 de Grondwet op dezelfdo plaats, uit dezelfdo vensteropening heeft hooren af kondigen. Toon woonden acht personen de plochtigheid by. In den Hoogoi. Baad duurde de voorlozing der gehoole Grondwet anderhalf uur. Daarna verklaarde do voorzitter dat hiermede de afkon diging was afgoloopen en sloot hy de zitting. In de plechtige zitting van het Haagscho gerechtshof, dio, behalve door bijna alle raads- heeren en ambtonaren, door een viertal leden van de Twoedo Kamer der Staten-Generaal V en ec.^'S0 dames word bijgewoond, geschiedde do voorled'"" dor wetten, na requisitoir van don proc.-geneiT1®' J'ir' mr' A. J. Th. H. Van Ten Bèrgli, dooi' i«ï griffier mr. C. J. J. Wyckorlield Bisdom. Ook in de plechtigo buitengewone zitting van de arrondissements-rechtbank 5 Dago geschiedde do afkondiging der wotloit PF gelijke w-yzo. Officiëel foostbotoon bleef overigens daar ter stede uit. In 1848 was dit anders; toen werd ten paloizo een gala-diner gegeven en was do residentie versierd on des avonds brandde het feestlicht. Te 's-Hortogenbosch lieoft do afkondiging der nieuwe Grondwet op feestelijker wjjzo plaats gehad dan elders. Ten stadhuize aldaar werd op de pui vóür de hoofddeur de publicatio voorgelezen door den secretaris, in -tegenwoordigheid van bur gemeester en wethouders, en opgeluisterd door het stedelqk muziekcorps en de tamboers der dienstdoende schuttery, welke laatsten eon roffel sloegen, terwyi de muziek het „Wilhel mus" speelde en daarna tot 1 uur eenige stukken ten gelioore bracht. Ook het carillon-spel ontbrak niot; van 11 12 uren op het Stadhuis en van 1 2 uren op den Sint-Janstoron. Des avonds zou het sfodelyk muziekcorps oono uitvoering geven in de tont op do Groote Markt van acht uren tot halftien. Men schryft ons heden uit Aarlanderveon: Den 30sten November 11. had alhier by den kastelein De Wit do jaariyksche algemoone vergadoring plaats van de ysclub „Do Ryn- streek" gevestigd te Oudshoorn. Ten gevolgo van hot dool der voroeniging„werkverschaf fing aan behoeftigon", door middel van htt in orde brengen der ysbanen van af Leiderdorp tot Zwammerdam on de Braasemermeor, klom het ledental tot bovon de 230. Tot voorzitter werd herkozen de heer H. Crommelin en tot lid van het bestuur do heer T. Vorgunst Dz. De rekening en verantwoording van den penningmeester werd door eeno commissio van vijf loden nagezien en in ordo bevonden. Er lieoft zich ook in Don Haag oen comité gevormd, ton einde op waardige wyze op 31 Docomber e. k. het 50 jarig Priester feest van Paus Leo XIII to vieren. Het doel ook van dit comité is, op dien feestdag onjiér de E.-Kath. armen oene uitdeeling van levens middelen te doen plaats hebben. De speciale rotourbiljetten der Nedorl. Rynspoorwegmaatschappy van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Schevoningon, Leiden en Utrecht naar en van Wagoningen of Arn hem togen enkele reisvracht, worden mot 1 Januari opgeheven. Naar men verneemt, zou Zr. Ms. adjudant- goneraal, vice admiraal jhr. J. H. Van Capollon, benoemd zyn tot chef van hot dienstdoend Militaire Huis des Konings, in do plaats van wyien baron Taots Van Amerongen Van Wou denberg. Mr. B. H. J. Gallandat Huet heeft zyne benoeming tot lid van den gemeenteraad te Haarlem aangenomen. Het stoomschip „Rotterdam van Nieuw- York naar Rotterdam, passeerde 1 Dec. Dover; de „Sumatra", van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Port-Said 30 Nov. Do gewone audiëntie van don minister van koloniën zal op 2 December a. 8. niet plaats hebben. Z. M. heeft aan G. Hondius, op zyn ver zoek, met ingang van 1 December 1887, eer vol ontslag vorleond als notaris te Wagemn- gonbenoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht tot offic. van gezondheid der 2de kl. den student in de geneeskunde (arts) J. Huygensgoodge- keurd, dat de burgemeester Van Velp C. W. P. M. Gervors is benoemd tot secretaris dier gemeente. Gemengd Nieuws. Zy, die zich omstreeks half- twoo hedenmiddag op do Heerengracht nabij de Katoenfabriek bevonden, verhaastten on willekeurig den tred om zich te voegen bij een steeds aangroeienden kring personen, waarvan de buitenste lieden blykbaar niet lang genoeg waren om hetgeen in het mid delpunt geschiedde te kunnen beschouwen. En wat was nu de reden van dat gedraaf en gereikhals? Niets andors dan dat eenige vrouwtjes van meoning verschilden met een heor der schepping en dit door luide kreten kenbaar maakten. Vooral ééne dame nam yvorig aan het debat deel. Het onderworp dor lieftigo rede kondon wy echter niet te weten komen, doch met zekerheid bleek ons dat de veelbesproken aanstaande presidents- jrpuze in Frankryk ditmaal geene aanleiding tot do discussie had gegoven. Voor de arrondissements-recht- bank te 's-JIage stond heden torecht een 17- jarige knecht by een goudsmid te Leiden, De beklaagde had, gelyk hij volledig bekende, twee partyen snippergoud ton nadoele van zyn meester ontvreemd en die te 's-Gravon- hage door oen tusschonpersoon by een goud smid doen verkoopon, telkens voor ƒ27.50. Ook bleek hy eenige gouden tonnetjes ten nadoele van zyn moestor te hebben ontvreemd. Tot dit misdryf was hy gekomen uit zucht om verteringen te maken. Omtrent den tusschonpersoon bleek dat deze zich later ten opzichte van deze zaak nader zal hebben te verantwoorden. Do subst.-off. van just., mr. baron Do Vos Van Steonwyk. vorderdo tegen beklaagde 4 maanden gevangenisstraf. Do uitspraak is bepaald op a. s. Donderdag. Hot gerechtshof te s-Gravon- hago heeft heden vernietigd het vonnis der Haagsche rechtbank, waarby een koopman uit Leiden veroordeeld werd tot 1 jaar gevan genisstraf wegens diefstal op de Loidscho beestenmarkt van een blauw govlekt geitje. Het hof oordeelde het bewys voor de schuld van bekl. niet geleverd en heeft hem alsnog vrygesproken. De rechtbank te 's-Hage vor- oordeelde heden don workman te Aarlander- veen, die jl. Donderdag terechtstond terzake van het te water werpen van een man, tot ééne maand govangonisstraf wegens eenvoudige mishandeling. Voorts veroordeelde dezolfde rechtbank een kleedermaker, die broeken had verduisterd, tot 2 maanden gevangenisstraf. De rechtbank te Amsterdam deed heden uitspraak in do zaak van Pieter Cornolis De Ruyter, aangeklaagd wegens „beloediging van don minister van justitie Du Tour Van Bellinchave. Zy nam aan dat het welkomstlied aan Domola Nieuwenhuis door beklaagde was ge schreven, uitgegeven - en vérSfreid; dat het -beroep van don verdediger op de niet-ont- vankelykheid van het O. M. -en deze ver volging niet opging, vermits,itö minister wel degelijk in de rechtmatige uitoejpfling zyner functie was toon hy 't köainjfiyk-besluit toe kende, 't welk den bekl. tot zynéffieleediging aanleiding gaf, en eene klacht dos ministers derhalve niet was om het O. M. 't recht te geven tot vervolging. De beleedigende bedoeling der woorden „die lage koningsknocht", achtte de rechtbank duidelijk, ondanks de verzekering van den bekl. dat hy slechts oene algemeono critiek op 't boleid van den minister had willen leveren, zoodat zy den bekl. schuldig verklaarde aan 't hem ton laste gelegde misdryf en hem veroordeelde tot eene celstraf voor den tyd van vier maanden. Particuliere depeches uit Zuid- Afrika melden aanzienlyke goud-ontdekkingen aan hot uitoinde der tegenwoordige Delagoa- baai-iyn. De zaak van don moordenaar Ziethen, uit Elberfeld die in 1884 wegens moord van zyne vrouw ter dood veroordeeld werd, maar zyne straf in levenslange tucht huisstraf zag veranderen zou, gelyk on langs reeds word medegedeeld, opnieuw ge- rechtolyk onderzocht worden, omdat er ver moedens gerezen waren dat Ziethen onschul dig en de indertyd van medeplichtigheid be tichte, maar vrygosproken bediende van den veroordeelde, Wilhelm, de dader van het gruwelstuk zou zyn. Thans heeft evenwel de rechtbank te Koulen beslist dat de zaak zal blyven rusten, omdat Ziothens schuld voldoende bewezen is en de verschillende door Wilhelm afgelegde verklaringen, waarbij hy beweert de eenige dader geweest te zyn, en de daarop betrekking hebbende byzonder- liodon, geheel met elkaar in stryd zyn en niet de minste geloofwaardigheid bezitten. Deze beslissing verwekt eenig opzien, omdat Ziethen steeds zyne onschuld heeft volgehou den en door tal van personen ook voor on schuldig gohouden word. De voornaamste grond, waarop de rechtbank Zietliens schuld bewezen acht, is het bloed, dat aan het hij hem gevonden zakmos kleefde en dat zou aantoonen dat hy met dat mes den houten stoel van den hamer, waarmee de moord gepleegd werd, had afgeschaafd om de sporen van de misdaad te doen verdwynen. Wilhelm is weder op vrye voeten*gesteld en Ziethen die, sedert de zaak opnieuw hangende was, niet meer als gevangene, maar als een in voorloopige hechtenis gene- mene werd behandeld is naar zyn kerker teruggebracht. Ver loden Zaterdag iseenejonge vrouw, werkzaam aan de patronenfabriek te Vincennes, Pin®1 genaamd, tot oene maand gevangenisstraf en haar beminde Lallemand eon gewezen soldaat, tot 200 fr. boete ver oordeeld, en zulks omdat de eerste op ver langen van laatstgenoemde eene kleine hoe veelheid voor patronen van het nieuwe repe titie-geweer naar het stolsol van Lebel be stemd buskruit had ontvreemd. Het paar had met het kruit verder niets gedaan, hetwelk integendeel in de woning van Lallemand is- teruggevonden. Kolonel Roybel, directeur der afdeeling artillerie, had echter voor de recht bank betoogd dat de samenstelling van het bedoelde kruit gehoim moest blyven; dat het don 1200 mannen en vrouwen, die aan de fabriek werkzaam waren, zeor gemakkeiyk moest vallen kleine hoeveelhedep er van mede te nemén en tot afschrik dus by voorkomende gevallen onverbiddelijk moest worden door getast. In eeno myn te Abordare werden door het breken van eene as van het hysch- toestel 320 man bedolven. Ruim 200 wisten door eene vroeger gebruikte gang te ontkomen, maar de overigon zyn nog niet uit hun ge vangenis verlost. Bij Juvisy heeft een werkman zich, met zyn 7-jarig kind in de armen, onder een trein geworpen. Men vond van beiden de lyken in stukken. De ongelukkige vader was, zegt men, door zyne vrouw verlaten en had toen besloten een eind aan alles te maken. Door een orkaan in Texas we.r- den te Minola 20 huizen vernield; 6 personen kwamen om; velen werden gewond. Kostschoo 1 wysheid. Man tegen zyne jonge vrouw: „Jeane, de boomwol zal weldra zeor duur worden!" Zij„Zoo, is er dan eene ziekte onder de- boomwolschapon uitgebroken De Fransche crisis. De dagen van heden en morgen zijn ge wichtig niet alleen voor Frankryk, maar voor Europa^ Êfet" behoeft nauweiyks:béjVog, dat-do afloop der tegenwoordige crisis in Frartkryk gevaar- lyk kan worden en dat reeds haar bestaan bodenkoiyk was voor de rust van ons wereld deel. Staatslieden van hoogen rang, dio het kunnen overzien en de leiding van zaken zelf in handen hebben, leggen de meest vredelie vende bedoelingen aan den dag. Byna zonder uitzondering hebben zy, elk op zyne beurt, de algemeene ongerustheid willen verdryven door openlyk te verklaren, dat do Europoescho vrede voor de naaste toekomst verzekerd is_ Veranderlykheid is echtereen oigenschap van alle wereldsche dingen, en algemeen orkent men dan ook, dat oen enkel toeval voldoende is om de gansche berekening omver to werpen. Wanneer men to Parys den oorlog wil, dan baat het weinig of men te Berlyn en elders bestendiging van den vrede bogeert. De Fransche staatsinrichting is zuiver par lementair; do regeoring berust feitolyk by do officiëele meorderheid der Kamor. Tocli is de positie van den president der republiek hoog genoog, hem, mits hy energie paart aan be leid, overwegenden invloed te verzekoron. Do tegonwoordigo president heeft zyn persooniyk gevoelen nooit laten wegen. Hy liet zich leiden door don loop der gebeurtenissen en veran derde van ministerie zoo dikwyls de meer derheid in de Kamer zich verplaatste. Hy steunde noch do politiek der revanche, noch die van den vrede; hy plaatste Jules Ferry, die het verdrag van Frankfort met volkomen oprechtheid aanvaardde en Duitschland zelfs vleide, aan het hoofd van zyn kabinet; doch hy nam ook Boulanger, die de Duitsche regeering tartte en de publieke opinio tot oorlog aandreef, onder zyne ministers op. Schuilt nu misschien juist hier de oorzaak der tegenwoordige crisis Is men in Frankryk eindelyk een staat van vrede moede, welke niets meer is dan oen wapenstilstand? Wil men er een man aan 't roer, die zelf regeert, omdat hy weet wat liy wil, een man die oen initiatief durft nemen en aan de natie voorbeeld geeft van energie? De wensch dat Jules Grévy den presidialen zetel zal ontruimen, schynt algemeen. De aandrang, om hem tot aftreden te bewe gen, te nopen, te dwingen zelfs, komt niet van eene enkele party, maar gaat uit van allen zonder onderscheid. Geen staatsman, van welke kleur ook, durft de opdracht tot het vormen van een nieuw kabinet aanvaarden. Men verklaart ronduit dat men geeno ver andering van ministerie, maar een anderen president verlangt. Er moet voor dien alge- meenen wensch eene geldige roden, er moet een motief zyn, hetwelk dezen sterken aan drang rechtvaardigt of althans verklaart.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2