N°. 8524. l>oii(l ei'd a 1 I)eo en 11> e i*. Kiï 1887. feze (jCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per postn 1.40. Afzonderlijke Nommera0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regela ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het in- casaeeren buiten de stad urordt 0.10 berekend. Gemengd Nieuws. Op den spoorweg naby de Czaar- Peterstraat te Amsterdam is een trein, be staande uit eenige geladen, doch meest ledige wagens, waarscbynlyk door verkeerden stand van een wissel, gederailleerd, met het gevolg dat de ledige wagens, over den weg, door het hek en de sloot, ten deele in den tuin van het koffiehuis op den hoek aldaar terecht kwamen. Verscheidene ledige wagens zyn aan stukken geslagen, doch de geladen, welke vooraan stonden (de trein liep achteruit) hebben weinig schade geleden. Persoonlyke ongeluk ken hebben er niet by plaats gehad. Ook zyn aldaar in de Rietlanden door een aankomenden trein der H. IJ.-S. M. eenige stilstaande waggons verbryzeld, ten gevolge van verkeerden wisselstand. Persoonlyke on gelukken hadden ook liierby niet plaats. Gistermiddag te 3 uren is de byna voltooide directieloods voor de in de 1ste Spaarndam- merstraat aldaar te bouwen R.-K. hulpkerk in elkander gewaaid. Van de 3 personen, die zich op de kap bevonden, is de onderbaas dermate gewond, dat opneming in het Gast huis noodzakelyk was. De ernstigst gekwetste der beide anderen kon, na verbonden te zyn, huiswaarts gaan. Mr. K. E. Dumoulin, te Amster dam, onlangs veroordeeld tot een jaar celstraf wegens verduistering, is van dit vonnis ge komen in hooger beroep. Uit Rotterdam wordt aan het „Utr. Dbl." geschreven „De geredde kwartiermeester van de „W. A. Scholten", die later van boord ging dan de machinist, heeft op zyn zwemgordel twee en een half uur in het water doorgebracht, deels zwemmende, deels dryvende, en word toen door eene der sloepen van de Ebro „opgepikt." Daarop heeft hy nog meegeholpen aan de red ding van andere schipbreukelingen; zelf heeft liy, volgens zijn zeggen, drie vrouwen gered. Van hetgeen hy doorleefd heeft, hangt hy een roerend tafereel op. Hy was den dag na zijne aankomst te Rotterdam weder goed te moede, ofschoon klagende over styfheid in de leden, ten gevolge van het langdurig verblyf in het water. Daar hy de veertien dagen gage, die hy vóór het vertrek van de „Scholten" in voorschot ontving, niet „op rente heeft gezet" (de man is getrouwd), wenschte hy weder dadelyk met de „Caland" te vertrek ken, maar dit was in stryd met de beschik kingen van de reedery. De heeren hadden het echter goed met hem gemaakt, verzekerde hy. Hy is te Rotterdam aangekomen met vrou wenrokken aan, omdat er te Dover geenkleeren genoeg voor de schipbreukelingen te krygen waren. Aldus kwam hy by zyne vrouw, en daar er, aldus liet hy zich uit, by vrouwen rokken eene muts behoort, zette hy eene muts van zyne vrouw op, en begaf zich aldus naar de roedery. „Ondanks al de ellende, moesten de heeren toch om my lachen," zoo besloot hy zyn verhaal. Men zret dat de man zyn zeemanshumor er niet by ingeschoten had. Twee andere kwartiermeesters aan boord van de „Scholten" (kwartiermeester heet de matroos, die aan het roer staat) zyn verdron ken. Zy hadden beiden, volgens hun geredden makker, „een hok vol kinderen." De geredde kwartiermeester weet in by- zonderhoden te verhalen hoe de ramp zich heeft toegedragen, maar nu de zaak in ge- rechtelyk onderzoek is, kan aan die niet- speciale verklaringen geene groote waarde gehecht wordente minder omdat onder de verhalen van dezen spraakzamen kwartier meester blykbaar wel eenige zeemansfantasie loopt. Zoo bijvoorbeeld verhaalt hy dat er onder de passagiers twee „freules" waren, die eene som van vier ton aan boord hadden en thans „zoo arm zyn als Job." Omtrent de aanvaring der „W. A. Scholten" meldt de Londensche correspondent van de „N. R. C." nog het volgende: Door de heeren Browne, Gereke en Co., scheepsmakelaars en agenten alhier dor Ned.- Amerikaansche Stoomvaart-maatschappy, is eene inschryving geopend ten bate van de nagelaten betrekkingen der verongelukten op de „Scholten". De Hollandsche kolonie schynt grootmoe- diglyk te willen teekenen. De firma Blake, Boissevain Co. heeft 100 pd. st. toegezegd, de firma Browne, Gereke Co. (Londen en Liverpool) 25 pd. st., enz. De uitspraak der jury te Deal over de schipbreuk van de „Scholten" is gelykluidend met die van Dover. Eerstgenoemde voegde by hare uitspraak eene aanbeveling aan den minister van koophandel, om de invoering van beter verstaanbare noodsignalen te helpen bevorderen. In het magazyn van den juwe lier Ismelin, op den boulevard de la Madeleine te Parys, is een diefstal gepleegd van diaman ten, voor het grootste deel afkomstig van den verkoop der kroonjuweelen en eene waarde vertegenwoordigende van 500,000 fr. De dieven moeten vooraf de lokaliteit van het magazyn en van het gansche huis hebben opgenomen, want alle deuren, welke op de groote trap uitkomen, waren zorgvuldig gesloten door middel van sterke houten wiggen, zoodat zy konden vluchten zonder vervolgd te kunnen worden. Eene geldkist hebben zy onaangeroerd gelaten en zy schynen er een groot behagen in geschept te hebben de juweelkistjes door elkander te smyten. Tot heden heeft men nog geen spoor van de daders ontdekt. Men spreekt van de verschyning van nieuwe benden opstandelingen in de om streken van Haïdos en Carnobat. Zy moeten bestaan uit verdachte personen, die by Burgos zyn aangekomen en onder bevel zouden staan van den Russischen kapitein Nabokof. Ook zyn er onlusten ontstaan in de omstreken van Berkovitza. Moeders eenvoud. „Hoe kan je toch zeggen", pleit moeder tegenover vader, „dat je gelooft dat Jan gisteravond wat veel gedronken had? Vanmorgen, kan ik je zeggen, had de jongen nog zóó'n dorst, heusch, dat ik de karaf haast heelemaal leeg op zyn beddetafeltje heb gevonden." BUITENLAND. Franlirijli. De hoer Paul Déroulède heeft zich gisteren naar den heer Grévy begeven en hem dringend verzocht als president der republiek aan te blyven. Do heer Granet deed gelyken stap. De „Nation" zegt dat de verkiezing van den heer Ferry zou beteekenenverdeeldheid in Frankryk zelf en, wat het buitenland be treft, vernedering tegenover Duitschland. De „France" is van hetzelfde gevoelen. De kansen der verschillende candidaten worden overal druk besproken. Men hoort veelvuldige afkeuring tegenover do bedreiging van Déroulède van oproer te willen maken wanneor Ferry mocht verkozen worden. Doch de candidatuur van Ferry stond gisteren min der gunstig tegenover die van De Freycinet en van Floquet. De houding der rechterzyde is onzeker. Do „Soleil" pleit voor zyn eigen monarchalen candidaat. Andere monarchisten zyn voor aansluiting by de gematigde repu- blikeinon. Ter voorkoming eener vermoedelyke ver kiezing van Ferry, verdedigen Clémenceau en Rochefort het aanblyven van Grévy. Duitschland heeft argusoogen op Frankryk gevestigd; zelfs de doodelyk kranke kroon prins laat zich dagelyks op de hoogte houden. Onder deze omstandigheden is het dry ven der Fransche oorlogzuchtigen tegen Ferry gevaar- lyker dan de inspanning van eenige Russische Franschgezinden voor Boulanger. De heer Déroulède verklaarde zelfs in de Kamer, dat hy in geen geval den heer Ferry in het Elysée zal dulden. Wat de Paryzenaars zullen doen kon hy niet beoordeelen, maar indien Ferry werd gekozen, zou hy, de oud voorzitter der „Ligue des Patriotes", zich aan het hoofd stellen zyner gotrouwen en „prins Bismarcks bondgenoot" uit het_Elysée verdryven. De radicalen zyn verdeeld ten bate der heeren De Freycinet en Floquet en daar men in het land en province bevreesd is voor nieuwe toestanden, zou menigeen wellicht vóór den heer Grévy stemmen, indien men tegen Vrydag tot geen vaste meerderheid geraken kan. De rechtbank der Seine heeft vyf anar chisten wegens diefstal tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld, die in een wyn- huis een overvloedig maal hadden gebruikt, dat zy weigerden te betalen. In de rechtzit ting beweerden zy uit éénen mond dat zy als anarchisten recht hadden om te eten en te drinken op kosten der burgerlui, niet van zins waren om te werken en door de maat- schappy moesten worden onderhouden. Onmid- dellyk na hunne vrylating zouden zy weer beginnen. Volgens de „Lanterne" zou generaal Saussier, zoo hy president der republiek werd, zich hebben verbonden den prinsen van Orleans den terugkeer naar Frankryk te vergunnen. Reeds zou de hertog van Aumale in het ge heim te Parys zyn en zich by Larochefoucauld- Bissaccia, rue de Varennes, schuilhouden. „De XIXme Siècle" zegt dat Blanc, de directeur van de speelbank te Monaco, inder- tyd aan Wilson 100,000 fr. bood voor het Legioen van Eer. De Freycinet en Goblet wilden echter niet daartoe meewerken, maar Rouvier gaf aan Wilson's aandrang toe en in Juli 1887 werd Blanc gedecoreerd. Duitachlund. De Duitsche regeering heeft eene uitvoerige toelichting laten volgen op het ontwerp tot verhooging der graanrechten, dat by den Ryksdag is ingediend. De regeering betoogt daarin, dat zy zich verplicht achtte deze verhoo ging voor te stellen, ten einde den kwynenden landbouw, niet alleen in Pruisen, maar in geheel Duitschland, te helpen. Men verwacht dat het ontwerp reeds morgen, Donderdag, aan de orde zal worden gesteld. Nog steeds spreken de Duitsche bladen over de mededeelingen betreffende het onder houd tusschen prins Von Bismarck en den czaar. Over de meening te St.-Petersburg meldt de correspondent der „Kölnische Zeitung" De onthullingen hebben hier buitengewoon opzien veroorzaakt, maar zy hebben geen invloed geoefend op de stemming. Daartoe is het nu veel te laat. De troonrede, waarmede de Duitsche Ryksdag is geopend, heeft een ongunstigen indruk gemaakt, daar met geen enkel woord melding wordt gemaakt van het bezoek van don czaar. In den Ryksdag deelde de voorzitter gisteren mede dat de keizer zyn dank betuigt voor het bewys van belangstelling, door den Ryksdag gegeven by de ziekte van den kroonprins. De minister van financiën Jacobi gaf eenige toelichtingen by de begrooting, welke gunstiger is dan men in het vorige jaar kon verwachten. De bydragen der bondsstaten zyn byna even hoog als in het vorige jaar, maar daarentegen bedragen de uitkeeringen aan de Bondsstaten in dit jaar 22,750,000 mark meer dan in het vorige jaar. „Het is te hopen," zeide de minister, „dat in het loopende jaar het tydperk der aan- merkelyke tekorten zal worden afgesloten. De suikerbelasting en de alcoholbelasting zullen vermoedelyk steeds meer opbrengen." Gfroot«Britaiuilë. De graaf en de gravin van Dalhousie zyn enkele uren na elkaar te Havre overleden. Zy waren juist teruggekeerd van een reisje naar de Vereenigde Staten. De overleden pair was indertyd afgevaar digde voor Liverpool en behoorde toen tot de liberale party. In het ministerie-Gladstone was hy staats secretaris voor Schotland. Ook bekleedde hy verschillende betrekkingen aan het hof. Lord Lyons is door eene beroerte ge troffen. Zyn toestand moet zeer zorgeiyk zyn. Franciscus Sandford, de onder-secretaris voor Schotland, zal binnenkort zyn ontslag nemen. Volgens de „Daily News" werd het ge schil tusschen Engeland en Venezuela wegens de inbeslagneming der schepen „Henriette" en „Joséphine", langs minnelyken weg vereffend. Venezuela heeft de geëischte schadevergoeding betaald nadat het Britsche eskader zich op de Venezuelaansche kust vertoond had. Er is sprake van het versterken der Londensche politie met 1000 man. In de „Daily News" wordt uit Nieuw- York tegengesproken dat Gladstone naar de Uniestaten zou komen. Sedert eenige dagen pryken verscheidene huizen en bruggen in den omtrek van Loughrea met een biljet van den volgenden inhoud „Iedere pachter, die zyne pachtpenningen betaalt voordat de heer O'Brien zyne vryheid heeft herkregen, zal worden ter dood gebracht (get.) kapitein Moonlight". Slechts op enkele punten durft de politie deze biljetten afscheuren. Bulgarije. De Sobranje hoeft de overeenkomst be treffende de aansluiting van den Bulgaar- schen spoorweg aan den Servischen goed gekeurd. Uit Sofia wordt gemeld dat de Sobranje in eene geheime vergadering heeft besloten het proces tegen Karavaloff te staken, dewyl de regeering zich er tegen verzet. Naar het schynt, zou het proces al te bezwarende din gen voor sommige hooggeplaatste personen aan het licht brengen. Men verneemt uit Konstantinopel dat Oos- tenryk en Rusland de Bulgaarsche conventie, waarby de aan Turkye verschuldigde schat ting geregeld wordt, als een geschikt werk tuig boschouwen tot bevordering hunner poli tieke doeleinden. De Oostenryksche gezant trachtte den sultan over te halen de conventie te bekrachtigen, waartegen do Russische ge zant zich sterk verzette, dewyl zoodanige be krachtiging gelyk zou staan met eene erken ning van den „status quo" in Bulgarye. De Bulgaarsche regeering bood aan, den Januari termyn der schatting reeds aan de Porte te betalen, mits de sultan de conventie bekrachtigde. De onthullingen dor „Köln. Ztg." aangaande de vervalsching van diplomatieke stukken wekken te Sofia in alle kringen groot opzien. De hofkringen aldaar zyn natuurlyk slechts geneigd elke gedachte aan medeplichtigheid van vorst Ferdinand verre van zich te werpen en houden het voor mogelyk dat de naam van den vorst door de vervalschers is mis bruikt geworden. O.-I. MAILDIEXSTEX. Dagen van verzending uit Leiden. Yia Amsterdam (Ned. Zeepost) 9 en 23 Dec. laatste lichting aan het postk. 's nachts 12 u. Via Rotterdam (Ned. Zeepost) 2,16 en 30 Dec.; laatste lichting aan het postk. 's nachts 12 u. Via Marseille (Ned. Mail) 6,13, 20 en 27 Dec. laatste lichting aan het postk. 's avonds 3.50. Via Marseille (Fransche Mail) 2,16 en 30 Doe. laatste lichting aan het postk. 's avonds 3.50. Via Brindisi (Engelsche Mail) 9 en 23 Dec.; laatste lichting aan het postk. 'snam. 12.15.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 5