N°. 8524. J3oïi<leioclag 1 December. A0. 1887. feze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat nit TWEE Bladen. Eerste Blad. De plechtige afkondiging Leiden, 30 November. LEIDSCI DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidou per 3 maanden1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommera0.05. PRUfl DER ADVBRTENTTEN: Yan 1—G regels 1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere letters naar plaateruimte. Yoor het in- caeseeren buiten de et*d wordt 0.10 betekend. Ollleioole Kcnnistfeviu^eu. Veranderingen In de Grondwet Burgemeester en "Wetbonders der gemeente Leiden brengen ter openbaro kennfs, dat op heden,, 90 Novem ber 1887, van hel Gemeentebuis is afgelezen do ^volgende PUBLICATIE betreffende de plechtige at kon diging ynn de vastgestelde veranderingen in de Grondwet. "Wij WILLEM III, bjj de gratie Gods, Koning der Nederlanden, Prins van Oranje-Naesau, Groot-Hertog T5an Luxemburg, enz. enz. enz. Aan allen, die doze zullen zien of hooren lezon, salut Gedurende den loop Onzer Regeering zijn vele be langrijke maatregelen genomen ten einde do bij de Grondwet van 1848 gehuldigde beginselen loven en ■werking te geven. Intusschen is bij de Grondwet zelve voorzien dat hare herziening in den loop des tijds noodig zou kunnen worden.- Na een nauwgezet onderzoek tot de overtuiging gekomen zijnde, dat cenige harer bepalingen voor do wetgeving en den gang der Regeering belemmerend w&ren, hebben Wij niet geaarzeld eene nadere her ziening-der hoogete Staatswet te bevorderen en, dank zij de ijverige medewerking der Staten-Generaal, zijn thans elf wetten tot herziening der Grondwet op de door baar voorgeschreven wijze tot stand gekomen, welke in de nummers 183 tot 193 van het Staatsblad van 1887 zijn opgenomen. Wij verklaren dat de in die wetten vastgestelde be palingen met de onvfranderd gebleven hoofdstukken «n artikelen der Grondwet voortaan en wel van het oogenblik harer plechtige afkondiging, de Grondwet •van het Koninkrijk der Nederlanden zullen uitmaken. En hebben Wij goedgevonden en verstaan, gelijk Wij goedvinden en verstaan bij deze, dat de wetten van 6 November 1887 (Staatsblad Nos. 183 tot 193) op den 30sten November 1887 des middags te twaalf aren in eene plechtige openbare zitting van den Hoo- gen Raad der Nederlanden en van ieder der gerechts hoven en der arrondiesements-rechtbanken door den griffier zullen worden voorgelezen en alzoo plechtig afgekondigd, van welke voorlezing proces-verbaal zal worden opgemaakt; alsmede dat deze publicatie op betzelfde uur in iedere gemeente zal worden afge lezen van de puie of voor de 4eur van bet huis der gemeente. Onze Ministers van Justitie en van Binnenlandsche Zaken zijn belast met de uitvoering van deze publi catie, welke in het Staatsblad zal worden geplaatst. Gegeven op het Loo, den 15den November 1887. WILLEM. Aangeplakt te Leiden, den 30 November 1887. DE KANTER, Burgemeester. E, KIST, Secretaris. der herziene Grondwet, de eerste wet des Ryks, heeft heden alhier plaats gehad. Eene groote menigte had zich bij deze gelegenheid, een feit van het hoogste gewicht voor ons geheele vaderland, tusscbendeMaarsmanssteeg en de Koornbrugsteeg voor het Raadhuis ver- eenigd. Toen het carillon zich had doen hooren en de twaalf daarop gevolgde zware slagen het middaguur hadden aangekondigd, betraden de burgemeester, de drie wethouders en de ge meente-secretaris het hooge bordes, waarna de gemeentebode T. Bik met luider stemme, over de balustrade heen, de aan het hoofd van ons blad geplaatste koninklijke publicatie, op oranje- papier gedrukt, voorlas. Telkens by het noemen van den naam des Konings werden de hoofden ontbloot en ging er uit de menigte een gejuich op. En daarmede zou do plechtigheid hier zyn afgeloopen geweest, ware het niet dateenige jongelui er voor hadden gezorgd dat aan het offici&ele karakter der afkondiging nog een feesteiyk tintje was gegeven geworden. Nauwelyks toch had de bode zy'ne taak volbracht en zou het gemeentebestuur zich weer naar binnen begeven, of een muziek corps hief fanfares aan, deed achtereenvol gens het Wilhelmus, bet Wien Neerlandsch Bloed en het Io Vivat hooren, om zoodoende het nu niet als in 1848 voorgeschreven klok- gelui te vervangen. Door een en ander ging de belangstelling van een gedeelte van het publiek zelfs nog in eenige opgewektheid over, en bood Let geheel, ook met de van den gevel in den even doorbrekenden zonneschijn wapperende drie vlaggen (nl. de 6tedeiyke, de nationale en de oranje), een aardig schouwspel aan. Op hetzelfde uur werd do herziene Grond wet ook afgekondigd in plechtige openbare zittingen van den Hoogen Raad, de gerechts hoven en do rechtbanken door voorlezing der verschillende Grondwets-artikelen. Nu alzoo na de afkondiging der nieuwe Grondwet het kiesrecht aanmerkeiyk wordt uitgebreid, ryst by volen, die tot hiertoe niet in het kiezerscorps waren opgenomen, do yraag, aan welke vereischten zy moeten vol doen om kiesgerechtigde te worden. De addi- tioneele artikelen der Grondwet geven op deze vraag het volgende antwoord Do leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal worden gekozen door de manneiyke meerderjarige ingezetenen des Rijks, tevens Nederlanders, die: a. hetzy over het iaatstverloopen dienstjaar ter zake van het door hen ter bewoning ge bruikte huis of afgozonderd gedeelte van een woonhuis in de personeele belasting zyn aan geslagen naar eene hoogere huurwaarde dan die, welke volgens art. I, litt. a en b, van de wet van 24 April 1843 (Staatsblad No. 15) aanspraak geeft op vermindering tot een derde of twee derde gedeelten der belasting naar de drie eerste grondslagen, en dien aanslag ton volle hebben betaald; b. hetzy over het Iaatstverloopen dienstjaar in de grondbelasting zyn aangeslagen tot een bedrag van ten minste tien gulden en dien aanslag ten volle hebben betaald; c. hetzy, hoofden van gezinnen of alleen wonende personen zynde, van den inwonen- den eigenaar of eersten huurder van een woonhuis of afgezonderd gedeelte van een woonhuis, waarvan de huurwaarde voor do personeele belasting ten minste op het dubbele gesteld is van het laagste in de gemeente voor den vollen aanslag vereischte bedrag, gedurende negen maanden, voorafgaande aan den loden Februari, een gedeelte in huur hebben gehad en bewoond, waarvoor geen arzonderiyke aanslag in de personeele belas ting geschiedt, maar waarvan de jaarlijksche huurwaarde, ongestoffeerd, in verhouding tot de belastbaro huurwaarde van het woonhuis of afgezonderd gedeelte van het woonhuis geschat, het sub a bedoelde bedrag van den vollen aanslag bereikt. Men zal het ons toegeven dat zelfs by oene nauwgezette lezing dezer bepalingen voor velen een aantal vragen te beantwoorden blyft. Vandaar de pogingen gedurende de laatsto dagen door de pers gedaan om de bedoeling van den wetgever op het punt van kiosrecht zooveel mogeiyk te verduldelyken. Onder alles wat ons dienaangaande onder de oogen kwam, trok ons het meest aan een entrefilet in de „Standaard", dat o. i. aan volledigheid en duidelykheid weinig te wenschen overlaat. Wy laten het hier met eene geringe verandering volgen. I'unt één: Betaalt ge personeele belasting en betaalt ge die vol? Zoo ja, dan zyt ge heel het land door kiezer. Vr. Wat beteekent vol betalen? Antw. Het ryk staat aan sommige minder welgestelden mindering op het bedrag toe. Vr. Waar hangt dit van af Antw. Van dit tabellotje: Vermindering van een derde of twee derden verkrygen allen, die aan huurwaarde minder betalen dan zielen. f 24 in gemeenten met eene bev. ben. 3000 n 28 3000 tot beneden 5000 33 c c 5000 -If 8000 V 38 rt c 8000 V 12000 0 44 O Cc s 12000 n 17000 n 49 zé 17000 n 24000 n 55 cc E O 24000 36000 n 70 •S S 36000 n 48000 n 100 48000 zielen en daarboven. Punt twee. Betaalt ge grondbelasting Zoo ja, hoeveel? Indien het bedrag f 10 is, dan zyt gy kiezer. Vr. Maar als ik 4 in Hoogmade en 6 in Oude-Wetering betaal, hoe dan? Antw. Dan geeft ge hiervan kennis in uwe woonplaats en verzoekt dat die bedragen Baam worden gevoegd. Dan maakt f 4 -+- f 6 toch f 10 en gy zyt kiezer. Vr. Rekenen opconton moe? Antw. Ja, t. w. de opcenten voor het Rijk. Niet die voor de provincie of de gemeente. De f 10 is gerekend in hoofdsom, plus do ryksopcenten. Punt drie. Woont ge met of zonder gezin by een ander in? Zoo ja, dan kan ook dit u kiezer maken, zoo het huis maar hoog genoeg in huur is, en gy genoeg er van in onder huur hebt. Vr. Hoe rekent dit? Antw. Dat hangt af van de huur van het huis, en van wat gy er in verwoont. Vr. Hoeveel huur moet het huis dan doen? Antw. Eens zooveel ale het hui3 van den laagsten vollen betaalder in uwe gemeente is geschat. Zie bovenstaand tabelletje. In Leiden, dat tusschen de 36,000 en 48,000 inwoners heeft, dus minstens f 140. Vr. En hoeveel moet ik daarvan in onder huur hebben? Antw. Minstens de helft van die som. In Leiden moet gy dus voor minstens f 70 aan onderhuur verwonen. Vr. Is er nog iets? Antw. Ja, dit nog. Die helft moet gy ver wonen voor de oiigemeubileerde kamers, niet voor de gemeubileerde. Woont ge dus ge meubileerd, dan moet ge er voor meubelen een deel aftrekken. Vr. Ben ik dus kiezer, want ik heb juist gisteren zulk eene bovenwoning gehuurd? Antw. Neen, vriendlief, want het rekent niet mee, of ge moet er minstens negen maanden gewoond hebben. Te zyner tijd - in de eerste helft van de maand Januari a. s. worden do lysten, waarop de nieuwe kiezers zyn vermeld, op de secretarie ter inzage gelegd. Dan is dus de tyd gekomen om te gaan zien of men op de lyst is geplaatst en, als dat niet is geschied, daartegen by den gemeenteraad bezwaar in te dienen. Maar de 'Mak is anders gesteld met de ge noemde kamerbewonersdie op kiesrecht aan spraak kunnen maken. By hen moet de bewegende kracht van henselven uitgaan. Op dit oogenblik nog niet, maar spoedig genoeg. Binnen een paar weken zullen zy van den voorzitter van den gemeenteraad eene ultnoodiging In de dag bladen vinden om van de aanspraak, die zy meenen te kunnen maken om het kiesrecht uit te oefenen, aan hem te doen blykan door indiening vóór zekeren dag, die hun zeer zeker zal worden aangewezen, van eene aangifte, van welke allerwaarschyniykst het model ver- krygbaar zal worden gosteld. Welnuals die uitnoodiglng verschynt, dienen de kamerbe woners op hun tellen te passen. Yan de in diening van de aangifte hangt voor hen het kiesrecht af. Daarby zal zeker door hen het bewys moeten worden geleverd dat zy, gedu rende de negen maanden aan den 21 sten dag na de afkondiging voorafgaande, het vertrek of de vertrekken in huur hebben gehad en dat het perceel zelf, waarvan zy een deel bewonen, is aangeslagen voor de gemelde huurwaarde, hier ter stede van ten minste f 140. Op deze aangifte volgt dan de schatting van het ver trek, op welks bewoning de aanspraak gegrond wordt, door drie beëedigde schatters, tegen wier schatting ieder by den raad bezwaren kan indienen, als wanneer eene herschatting geschiedt, in dat goval op kosten van den reclamant. Vooral de kamerbewoners, leeraren, ambte naren, meerderjarige studenten enz. zullen dus wèl doen op de uitnoodiging, die in uitzicht is, te letten, omdat voor hen stilzwygen met verlies van recht gaat gepaard. De Tweede Kamer varkrygt 100, de Eerste Kamer 50 leden. De Provinciale Staten blyved het kiescollege voor de Eerste Kamer. Maar, terwyl de Staten zelf op broederen grondslag worden opgetrokken, wordt het personeel, waaruit zy de leden der Eerste Kamer kunnen kiezen, aanzienlyk vergroot, zoowel en ook dit treedt dadelyk in werking omdat het getal der het hoogst in de directe belastingen aangeslagenen aanzienlyk wordt uitgebreid, doordien in stede van, gelyk tot hiertoe, op iedere drie duizend, voortaan op iedere vyftien- honderd inwoners der provincie een hoogst- aangeslageno genomen wordt, als omdat tegen woordige of oud-bekloeders van hooge en gewichtige openbare betrekkingen wie de gelukkigen zyn, moet nog aangewezen wor den verkiesbaar worden. Zoodat ook de lysten der hoogstaangeslagenen opnieuw wor den vastgesteld. Yoor de verkiezing der nieuwe Staten-Generaal Jreedt het nieuwe kiesrecht dadelyk in werking, zoodat binnen vier maan den het nieuwe kiezerscorps zyn recht oefenen kan en de kring der verkiesbaren voor de Eerste Kamer reeds by de aanstaande ver kiezing wordt vergroot. Van ontbinding óf van de Kamers, óf van de Provinciale Staten, Of van de Gemeenteraden is geen sprake. De oude Kamers blyven in stand tot het tydstip der dadelyk na den afloop der nieuwe verkiezingen voorgeschreven opening der nieuwe Kamers, verkozen naar de nieuwe voorschriften. De nieuwe Tweede Kamer blyft vier jaren bestaan en treedt dan in haar gehael af. Deze volledige aftreding is voortaan regol. De bestaande Statenvergaderingen en Gemeenteraden blijven in stand. Maar by vacatures en periodieke af tredingen in die colleges, die ontstaan ml de sluiting der straks op te maken kiezersiysten, gelden deze lysten. De invloed dus van het nieuwe kiezerspersoneel, die op de Tweede Kamer dadelyk volledig is, zal op de samen stelling van de Staten der provinciën en van de Gemeenteraden slechts langzaam en broks- gewys zich doen gevoelen. Eindeiyk zy nog opgemerkt, dat voor het kiezen van leden der Tweede Kamer, van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad behalve voor zoover het ingezetenschap aan gaat dezelfde regelen gelden. Wie kiezer is voor den Raad, is het voor de Provinciale Staten en de Tweede Kamer ook. Althans zoolang het in do additioneele bepalingen opgenomen kiesrecht geldt, dat blyft bestaan tot de nieuwe kieswet gemaakt is, wat jaren duren kan. Ziehier dus reeds een enorm onderscheid tus schen de nieuwe regeling en de tot nu- geldende, die een veel kleiner kiezerscorps heeft voor de samenstelling van Tweede Kamer en Staten dan voor de verkiezing van Ge meenteraadsleden. Heden is aan de universiteit alhier do heer A. Lind Jr., geb. te Amsterdam, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met acade misch proefschrift, get.: „A Charter of tbe Chinese penal code." Door den heer J. H. G. Martin, van Leiden, is mot gunstig gevolg examen afge legd als machinist 2de klasse by de konink- lyke Nederlandsche marine. Mejuffrouw M. M. E. Van Hartrop alhier is benoemd tot directrice der bewaarschool te Dokkum. Op het drietal voor de vacature in de Tweede Kamer zyn door de Leidsche anti- revolutionnaire kiesvereeniging geplaatst de heeren baron. Van Heemstra, van Sassenheim mr. Th. Heemskerk, van Amsterdam, en J3. Van Velzen, van Alfen.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1