N». 8519. Vrijdag 25 Noyember. A°. 1887. Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Burgerlijke Stand van Leiden, LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—C regels 1.05. Iedero regel moer/0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het in- casseeren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. Oilicii'Ple ICcnnisjfevinjfon. ItKAXHWIÜT. rurgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemceno kennis dat door JOHXNNES PHILIP- l'US COSTElï, alhier woonachtig, een verzoekschrift is ingediend om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel Hooge- woerd No. 108. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, BE KANTEIt, Burgemeester. 23 Nov. 1887. E. KIST, Secretaris. Be aanvaring van «Ie „Schollen." Do Londensche correspondent der „N. R. C." seint alsnog aangaande deze ramp: liet voortgezette ambtelijke onderzoek heeft vooralsrog geen nieuw licht doen vallen op de aanvaring van Zaterdag-avond. De getuigen der „Scholten" houden vol dat de „Rosa Mary" niet geankerd was, ofschoon zij anker lichten verloonde. Verscheidone personen, zoo ook de bemanning der mailboot tusschen Dover en Calais, verklaren dat zy Zaterdag avond de signalen van de „Scholten" zagen. Zy hechtten daaraan echter geeno bijzondere betoekenis. Vele kustbewoners zeggen het zelfde, er bijvoegende dat zij vaak door zulke signalen misleid worden, wanneer zi) bevon- don nadat zij in zee staken om hulp te bieden, dat bijstand onnoodig was. Ter zake van zeovuurpijlen bestaat geeno internationale overeenstemming. Vandaar zulke noodlottige vergissin gen. Gistermiddag helderde in hot Kanaal hot wedor op, maar eone hooggaande zee belette een onderzoek naar het wrak, terwijl het vuurschip van Trinity House, dat gestation- neerd was in do nabijheid van het wrak, omdat do ligging daarvan voor de scheepvaart gevaarlijk is, werd genoodzaakt torug te kooren. De voormast der „Scholten" is om gevallen. De bografenis dor lijken vindt heden plaats. Een van de „Scholten" afkomstig lijk werd gisteren in do haven van Dover opgevispht. Hot bleek dat van den eerste-klasse passagier Wassor, uit Duitschland, to zijn. Voor don heor Payn, „Coroner of te Dover Borough", logde de lieer Franz Montz, twoede stuurman van de „W. A. Schollen," do vol gende verklaringen af: Do „W. A. Scholten" vertrok van Rotter dam des Zaterdags 19 Nov., des ochtends te 7 uren, en de reis word zonder eenige bijzondere gobourtonis voortgezet tot des avonds 8.30, toon hot stoomschip ongeveer G a 8 Eng. mijlen beoosten South Sandhead ten anker kwam. Hot wedor was to mistig om door te varen men bleof dus ongeveer een uur aldaar liggen, tot hot weder opklaardo, ofschoon hot nog eenigszins heiig bleef. Men ging toen anker op, en de gezagvoerder, opporstuurman, dorde stuurman en do kwartiermeester, die aan het roer stond, on hij zelf, waren op de brug. Hij ontdekte op de brug, bijna recht vooruit, tweo witte lichten. Het ééne scheen eon ankerlicht to zijn en het andere een licht achter aan het schip, naar gissing op vier of vijf scheepslengten afstand, waarop onmid dellijk het bevel word gegeven: „hard bak boord het roer"de beide lichten waren spoe dig uit de koerslijn van de „W. A. Scholten". Hjj dacht dat hot schip, hetwelk de vuren vertoonde, ton anker lag, doch bemerkte dat men het naderde; hij hoorde geen stoomfluit noch beweging der machine, en binnen twee minuten nadat die vuren gezien waren, volgde de aanvaring. Er werden onmiddellijk vuur pijlen afgestoken, waarmede men zóó lang voortging tot het stoomschip zonk. Het was onmogelijk meer booten dan tweo te water te krijgen, dewijl het stoomschip zoo spoedig scheef viel. Het aanvarende stoomschip lag naar zijne meening niet ten ar.ker, doch was in beweging. Hjj heeft echter geen groen licht op het aanvarende stoomschip gozion. Ook de administrateur Hulsinga en do ma trozen Sorenson en Cornelis De Voogd, die op den uitkijk waren vooruit, legden verklaring in denzelfden geest af, en hoewol zij geene gekleurde lichten zagen, zijn zij van meening dat do „Rosa Mary" niet ten anker lag. Ook zag geen hunner een ketting uitstaan. BUITENLAND. Frnnkrijk. De „Agonco Havas" van heden meldt: In een onderhoud tusschen de heeren Henri Maret en Gróvy over den tegenwoordigon toestand verklaarde eerstgenoemde aan don president der republiek„Er bestaat slechts ééne oplossing, namelijk uwe aftreding." De heer Grévy antwoordde: „Ik ben voor nemens rnjjn ontslag te nemendat is sedert hedenochtend bepaald; maar ik acht het, als bewaker der grondwet, mijn plicht, op eervolle wjjze het gezag neder te leggen en mij niet verantwoordelijk te stellen voor do buiten-en binnenlandsche verwikkelingen, welke ik voor- zio en waarin de republiek zon kunnen te gronde gaan. Ziehier mijn planik heb tusschen twee maatregelen te kiezen: óf intrekking der aanneming van Rouvier's ortslag, óf vor ming van een nieuw kabinet tot bijeenroeping van het Congres. De tweede maatregel komt mij verkieslijk voor, omdat de heer Iïouvier niet meer voldoend gezag heeft." President Grévy zeido vordor nog in zijn onderhond mot den heer Maret, dat hij heden den heer Ribot zou ontbieden. Noemt de heer Ribot de opdracht aan, dan zal deze het ka binet vormen voor de bijeenroeping van het Congres; zoo niet, dan zal het Congres door den heer Rouvier bijeengeroepen worden. President Grévy zal de Kamer niet ont binden. De Parjjsche gemeenteraad weigert allo overleg met den nieuwen prefect van politio, wanneer de inspecteur van politio Honnorat, die het ontplooien van de roodo vlag verbood, bij de voor eenige dagen plaats gehad hebbende begrafenis van eon communard, niet ontsla gen wordt. De commissie van enquête overlegt met den minister van oorlog over eene aanklacht tegen mevr. Limouzin, die door bemiddeling van een hoofdofficier het nieuwe geweer aan Duitschers zou verkocht hebben. In een nieuw gerechtelijk verhoor heeft Wilson herhaald, dat de brieven, bij Limouzin in beslag genomen, niet zyn vervalscht. Gra- gnon en Goron hebben eveneens herhaald, dat de brieven dezelfde zijn, welke zjj in beslag namen. Met Novombor eindigt do surtaxo van 40 fr. op Duitschon alcohol. Er is eene wet noodig om die surtaxe te vorlongen. Vyf van de achttien legercorpsen ont vangen op 1 Januari hot nieuwe repeteer geweer met munitie. Volgens de „Débats" en andero bladen hebben de heer en mevr. Wilson verleden Vrijdag het Elysée voor good veriaten en hun intrek genomen in hot nieuwe hotel Avenue d'Iéna. Duitsehlnntl. De „Norddeutscho Allg. Zeitung" bevat een schrijven van den hofmaarschalk van den kroonprins, uit San-Remo, gedateerd van 21 Nov. Daarin wordt medegedeeld dat uit alle deelen van Duitschland on uit den vreemde tal van blijken van deelneming ontvangen zijn. Do wel gemeende raadgevingen voor de genezing van de ziekte van den kroonprins hebben hem diep geroerd en innig veel genoegen gedaan. Daar de afzonderlijke beantwoording van alle brieven en telegrammen door hun groot aantal onmogelijk is, is den hofmaarschalk opgedragen namens den kroonprins op deze wjjze hartelyken dank daarvoor te betuigen. In den districtsraad van Lotharingen heeft het oudste lid Ditsch Fiustingor het voorstel gedaan dat do raad den keizer zyn leedwezen zou betuigen over de ziekte van den kroon prins en z(jne beste wenschen voor de ge nezing van den patient zou uitspreken. De raad nam dit voorstel met algemeens stemmen aan en seinde dit terstond naar Berlijn. De onthullingen der „Ktdnische Zeitung" over Von Bismarck's gesprek met den czaar, brachten te Berlijn veel sensatie toweeg. De Beurs zag daarin do mogelijkheid van eone verdere verstandhouding tusschen Rusland en Duitschland, en de Russische fondsen rezen dientengevolge. Daarentegen is men in staatkundige kringen over de gebeurlijkheid van eene werkolijk innige verstandhouding tusschen de beide staten zeer sceptisch. De bladen dringen aan op nadere vorklaringen, vooral aangaande die kringen ten hove, welke beschuldigd worden van de buitenlandsche staatkunde van Von Bismarck te dwarsboomen. Van vertrouwbare diplomatieko zijde wordt verzekerd dat het de bedoeling van Von Bis marck was, om met de openbaarmaking van zijn onderhoud tusschen hem en den czaar, behalve eene gewone opheldering te geven, do vredelievende en gematigde republikeinen in Frankrijk b(j de thans bestaande presidents crisis oogenblikkelyk te steunen, on wol daar door dat hy weer openiyk de tot een staats greep geneigde Orleanisten als een bedenkeiyk gevaar voor den Europeeschen vrede dood kennen en machteloos maakte. Aanduidingen in dien zin schynen van diplomatieken kant te Pargs kenbaar gemaakt te zyn. De „National Zeitung" goeft de vordenking te kennen dat de Orleanistische omgeving en de verwanten van prins Ferdinand van Bul- garye aan de vervalsching der brioven en depeches medeplichtig zyn. Het ligt, volgons dat blad, wel wat voor de hand, dat men den czaar uit Sofia heeft wy.s gemaakt dat Duitsch- lands staatkunde prins Ferdinand steunt, ton einde door die voorstelling met den czaar te kunnen onderhandelen. De keizer is door eene lichte verkoud heid gedwongen wederom zyno kamer te hou- ken. Z. M. gevoelt zich echter over het geheel vrywel on is niet verhinderd zyne werkzaam heden te verrichton. Prins Lodowyk Ferdinand van Beieren, die evenals zyn vorstelyke broeder de genees kunde uitoefent in het districts-hospitaal naby het slot Nymyhenburg, is door de universiteit van Bologne tot „doctor honoris causa" be noemd. België. Uit Brussel wordt de dood gemeld van den beroemden schilder Louis Gallait, die in 1810 werd geboren. Vooral met zyn schilderij „De afstand van de regeering van Karei V", dat in alle landen van Europa werd tentoongesteld, behaalde hy een buitengewoon succes, daar h(j als 't ware do stichter was van eene niouwe school, een moderne Rubens, door den rykdom van kleur op schildorstukkon te doen terug- koeren. Als zyn beste werk wordt genoemd „Het lykfeest van Egmond en Hoorno". Uit alle doelen van Europa kwamen schilders tot hem om do nieuwe school te bestudooron. Oroot-Brltannlë. De politie schynt eene goede vangst te hebbon gedaan, toen zy dezer dagen de hand legde op twee Iersche Ajnerikanen, Callan en Harkins. Beide personen hielden zich reeds geruimon tyd te Londen op en hun doel schynt werkolyk te zijn ge woest opnieuw oen dynamietaanslag te wagon. In de woning van Callan vond men dyna miet en in zyn zak een brief, waarin de raad werd gegeven den voorraad „thee" (dynamiet) te vernietigen. Plet schynt zoker dat do twee gearres teerden behooren tot de bende dynamiet- mannen, welke tor gelegenheid der jubelfeesten naar Londen was overgekomen. Dit bleek o. a. uit eon by Harkins gevonden brief van de hand van Melville, die generaal Miller als hoofd der Londensche dynamiet mannen verving. Sir Moroll Mackenzie schynt overstroomd te worden door brieven, waarin hem middelon aan de hand worden gedaan om den kanker te bestrijden. Hy heeft ten minste door tussclienkomst dor dagbladen bekend gemaakt, dat hy niet in staat is die brieven te beantwoorden. Uit Londen meldt men het plotseling overlyden van Don Juan de Bonrhnn, vader van Don Carlos. Hy werd in 1822 geboren. Prins Juan do Bourbon was de candidaat der Spaansche „Witten". Hy stierf te Brighton in den ouderdom van 67 jaar. Zyn oudsto zoon, Don Carlos, en zyn tweede zoon, Alphonse Charles do Bourbon, zyn uit Gratz vertrokken om hun vader de laatste eer te bewyzen. Rusland. Naar de „Times" uit St. Petersburg ver noemt, heeft de politie aldaar in eene dei- voorsteden twintig jongolieden gearresteerd, die in bezit waren van eene geheime druk pers. De politio nam ook een aantal vrouwe- ïyke studenten gevangen. De revolutionnaire propaganda schynt werkzamer dan ooit. Een hooggeplaatst ambtenaar, belast met de na sporing der revolutionnairen, erkent dat de arrestatiên tegenwoordig dageiyks talryker worden. De Russische minister van financiën heeft aan den ministerraad een plan voorge legd tot besparing van een millioon roebels 's jaars, door besnoeiing der uitgaven by allo departementen. Ook zouden de staatssubsidiön aan de spoorwegen bolangryk verminderd worden. Men denkt to St.-Petersburg dat Vof" Giers als minister van buitenlandsche zakuli zal aftreden, wanneer hy zyn 2ü jarigon dienst- tyd heeft volbracht, dat is dezen winter. van 16 tot 23 November. BEVALLEN: A. E. v. Uncn geb. Lingerak Z. G. Wantjes geb. Bpaanderman Z. M. A. Wut'elbakkor gob. v. Schagen D. E. De Bruin gob. Neuteboom Z. A. M. C. De Koning geb. KouwenhoYen Z. A. Vonk geb. Klomp D. A. Verstraten geb. Krul Z. J. Verschuur geb. De Groot Z. E. Honsbcek geb. Ligtvoet Z. J. v. d. Lelie geb. v. d. Linden Z. C. Singorling geb. Vavior D. M. E. Groonc- veld gob. Molenaar D. J, v. d. Reyden geb. Dirk zwager Z. W. O. G. v. Romburgh gob. Ride raak er Z. J. A. Maertons geb. ltiukler Z.J. Oudshoorn geb. Kraasenburg Z. A. v. d. B rg geb. v. Booren Z. A. v. Dik gel). Walgroen Z. H. ,T. Jansen geb. Jaaperae Z. D. v. Leeuwen geb. Sjardijn Z. S. M. v. Dia geb. Bink Z. A. Corneliase geb. Brug man Z. T. M. Bógemann geb. Quee D. J. Verklcy gob. v. Haringen D. M. I'EcIubo geb. Laterveer Z. M. T. Bertel8 gob. v. d. Lans D. E. Fontein geb. Warraenlioven Z. M. Landesbcrgen geb. Selier Z. GEHUWD: G. Tierolf jm. en G. Van <ler Horst wed. D. Meyn jm. eu J. Van de Peat jd. J. A. Jouke jm. on J. Brouwer jd. S. Henrotte jm. en J. M. Bchola jd. H. J. C. Van Veggel jm. en H. J. Bos jd. OVERLEDENP. E. Hcrstworm Z. 3 j. J. Van der Lelio Z. 9 m. P. H. De Ridder Z. 22 j. J. Snelderwaard Z. 18 j. B. Horloos gob. Pinas W. 76 j. A. Voordouw M. 52 j. M. P. Van Deventer geb. Hoeueveld V. 81 j. C. W. G. Ron- son Z. 1 m. T. Van dor Aar gob. Boot V. 46 j. C. Cosseo Z. 3 ra. W. 8. Oostenburg geb. Van der Vinnon W. 76 j. H. F. Rijmers M. 82 j. C. A. Van Oosten gob. Schcffer V. 47 j. II. Tomey Z. 22 j. J. Du Riou geb. Mispel blom Beyer W. 71 j. C. J. Van Iterson D. 3 m. O. Oudshoorn geb. Toorens D. levenl. E. Van der Worm geb. Perrin D. levenl. 326ste STAATSIjOTE RIJ. EERSTE KLASSE. VIERDE LIJST. Trekking van Donderdag 21 IVovemlicr. No. 18900 ƒ400. Prijzen van f 2D. 66 2159 4409 6697 8711 11281 14996 18656 ui 2233 4555 7134 9292 11460 15138 18763 170 2672 4634 7557 9357 12216 15199 18866 288 2858 4750 7590 9491 12375 15646 18949 307 2915 4790 7689 9499 12436 16100 19312 694 3097 4971 77«8 9560 13342 16123 19351 793 3151 5074 7740 9^57 1395* 16364 19*53 892 3322 5110 7779 10186 14033 17503 20020 I223 3571 5304 7896 10650 14104 18271 20035 1243 3601 5553 8289 10699 14173 18402 20323 1587 3688 5568 S425 11000 14359 18424 20833 2082 4160 5579 8461 1102S 14921 18646 20930 2097 4405 6002

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 5