Wij-dag DTo member. k feze <€ourant wordt dagelijks, met uitzondering van {Zon- en feestdagen, uitgegeven. lit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 24 November. Feuilleton. :en reizend tooneeigezelschap, o IOO7 I* t "o /a PRIJS DEZER COURANT: bor Leiden per 3 maanden1.10. franco per poot1.40. Ifzonderlyke Nommcro0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Yan 1G regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17,}. Grooterc letters naar plaatsrnimte. Yoor het in- ca&seeren huiten de stad wordt 0.10 herekond. minister van Staat, minister van bin- nlandf-che zaken, overwegende dat ten olgo ven het overlijden van O. baron Van isenaor Van Catwijek oene verkiezing van lid der Tweede Kamer van de Staten- neraal behoort plaats te hebben in het ifdkiosaistriot Leidon, heeft bepaald 0. dat die verkiezing zal plaats hebben op IJcsdag 13 December a. s., en 2o. dat her- itLnming. is die noodig, zal geschieden op Ifcsdag 27 December daaraanvolgende. J— Het concert, dat gisteravond vanwege la commissie voor de Volksbijeonkomsten jegovm werd ten voordeele van hatSt.-Nico- sfeest- voor kindoren van geheel onvermo mde oudors en dat vrjj veel zitplaatsen in groote- zaal en op de galerij der Stadszaal ad innemen, maakte een zeer gunstigen druk op de aanwezigen. Deden de nummers van het programma i6ds veel schoons verwachten, deze verwach- g werd, dank zij de medowerking van svr. Martha Spool-Pfeiffer, uit Den Haag, van don heer L. L. v. P., uit Leiden, niet schaamd. Genoemde zangeres, hier ter stede zeer nstig bekend, hetgeen dan ook bleek uit do ejuichingen, welko do zaal vervulden bij ar optreden, legde dozen avond wodorom tuigenis af van haar talent als zoodanig, hara frissche stem ontwikkelde zich ook sus in al hare kracht, in al hareri omvang, owel in de concort-arie „Unglückselge" als iij de drie liedoren „Meilied", „Geistosdrang" Vergobliclies Standchen", allo bekende mposities van oven bekende toonkunstenaars. Zóódanig voldeed mevr. Spoel, dat zij, na erhaalde bijvalsbetuigingen, nog oen lied oest ton gehoore brengen. Den fraaien bouquet, laar by den aanvang van het concert aange- oden, maakto zü zich ten volle waardig. Ook onze stadgenoot, de heer L. L. v. P., loonde bij vernieuwing dat h(j oen meestor is a het violoncel-spel en de tonen, welke lilj an zijn instrument wist te ontlokken, waren welluidend, zóó zuiver, zóó harmonisch, 'at zijieders bowondering en bijval afdwongen. Hy ook moest nog oeci extra-nummer voor- ragen. De clarinet-solo van den heer Van Pijpen el insgelijks zeer in den smaak en het strijk- rkest, onder leiding van den heer J. G. H. 1) VAK FRIED RICH FRIEDRICH. Hot is drie weken na Kerstmis, de tliermo- I meter staat op vijftien graden vorst IOp (den weg naar Essenhofen beweegt zich, al andenklapperend en bibberend van koude, een oonoolgezelschap voorwaarts. Voorop rijden wee grooto wagens, beladen met de schermen, iet gordijn en de bagage. Achteraan komen 0 verschillende holdon on heldinnen, doch hans niet op hooge tooneellaarzen, maar op ilten schoenen, terwijl zij zich met hunne warmste kleodingstukken zoo goed mogelijk tegen de koude beschut hebben. Welk een vreemd, bont tooneel biedt het geheel aanDe directrice en hare vertrouweling, juffrouw Hauser, die over de garderobe is aangesteld en tevens de naaister van het ge zelschap is, zitten op den wagen. Met de voeten onder het opgerolde tooneelgordijn go- stoken, hebben zy voel minder van do koude te ljjden dan de overige leden van het gezel schap, die te root volgen. Mann, kweet zich op loffelijke wijze van zijne taak, vooral by hot laatste nummer, de schoone compositie van den heer Mann „Elisiana", dat een waardig slot was van hot zoor goede geheol. In don boekhandel van don heer C. Kooy- kor, op den Nieuwen Kijn alhier, is vorkrjjg- baar gesteld eon boek, dat, hoewol reeds bij velen bekend, een woord van aanbeveling verdient. Het werkje is getiteld„Het laven en de lotgevallen van Robinson Crusoe" en opnieuw bewerkt naar de oorspvonkoiyko uitgave door G. Velderman. Jong en oud zal dezo uitgave begroeten en oen raadsel is het bijna dat zulk oon boek, niot minder dan 225 bladzijden beslaande, ge drukt met duidelijke letter op goed, geelachtig papier en met 12 platen in chromo-lithographie, kan aangeboden worden voor den uiterst lagen prjjs van zestig cents. Door een en ander is ook dit workjo oen uitstekend Sint-Nicolaas goschenk gewordon. Naar men ons uit Den Haag meldt, is aan don hoer H. Van Gelder Jr., alhier, de levering opgodragen van een nieuw orgel voor da Apostolische Kork aldaar. Hot instrument is een goschenk van een der geloofsgenooten. Hot architectonisch gedeelto is ontworpen door den heer H. J. Jesse, architect te Leiden. Dr. G. J. Dozy to Noordwijk, dr. M. Hoog te Voorschoten en nog G andere heeren heb ben eono uitnoodiging rondgezonden tot hot bijwonen eenor vergadoring in het gebouw van hot „Nut" to Leiden, op Vrijdag 25 Nov., om to sproken over het oprichton eener cen trale kiesverooniging voor de hoofddistricten Katwijk on Leiderdorp, die zich ten doel zal stollen de volksbelangen to bevorderen op den grondslag onzer Staatsinstellingen, terwyi ze dat dool zal trachten to bereiken door; a. invloed uit te oefenen op do keuze van de leden van do Tweede Kamer in het hoofd kiesdistrict Katwyk en op do keuze van leden van do Prov. Staton in het hoofdkiosdistrict Leiderdorp, en b. in openbare vergaderingen de volksbelangen te bospreken. De gemeenteraad van Amstordam heeft benoemd tot ondorw(jzores in de Fransche taal- en letterkundo aan do Hoogoro Burger school voor meisjes moj. S. F. Spongier, onderwijzeres aan de H. B.-S. voor meisjes to Leiden; tot hoofden aan twoo openbare lagere scholen van kosteloos onderwijs H. J. Westerling, hoofd der school te Jutfaas, en G. S. Van Krieken Jzn., onderwijzer te Amsterdam. Wij vernemen dat aan een verdienstelijk lid der loge „do ster in het Oosten" te Batavia, een prachtig geschenk zal worden aangeboden, dat vervaardigd is in de fabriek van do heeren Van Kempen te Voorschoten. Het is een kunstwerk van zilver, dat In gonoemdo fabriek opzettolijk voor dit doel is ontworpen en meosteriyk uitgevoerd. Een schoon beeld van den vrede, getooid met eon diadeem, waarin het Zinnebeeld dor logo prijkt, biedt den door haar vereerden broeder eeno kroon van lauweren aan. Hot beeld rust op een toepasselijk ontwor pen voetstuk van zwaar zilver, dat rijk met hooggedrevon ornamenten is vorsiord. Statuette en voetstuk vormen te zamon eeno smaakvolle en kunstig beworkte groep, welke gedragen wordt door een fijn boworkt basse- ment van gepolijst marmer. Dit bassement is geheol in de rondte georneerd met gedreven zilveren medaillons en ma<;onieke emblemata, welke prachtig uitkomen op den donkeren marmeren grond. Hot geheole stuk heeft een zeer eigenaardig cachet, geheel overeenkomstig het dool waar voor het is bestemd, on is eon meesterstuk van zilversmidskunst, waarmede do loge te Batavia zeker veel oer zal inleggen. By het onderzoek in de afdoolingen der Tweede Kamer van het ontwerp om bestaande wetton in overeenstemming te brengen mot de nieuwe strafwetgeving word or wederom de aandacht op gevestigd, dat door eeno tel kens herhaalde gedeeltoiyko wijziging van hoogstbolangryke wetboeken en wotten de kennisnoming daarvan zeer bezwaarlijk wordt niet slechts voor leeken, maar ook voor des kundigen. Beter achtte men het, indion voor iedere wet op elk wetbook een afzonderlijk ontwerp waro voorgedragen, houdende de veranderingen, door de ingevoerde wotboeken van strafrecht en strafvordoring noodzakelijk gemaakt. Hot gevoelen dat het- aanbrengen dier vorandoringon gevoogiyk by Koninkiyk besluit zou kunnen geschieden, ontmoette ochter by de meerderheid tegenspraak. Andere leden drongen aan op eene nieuwe uitgave van regeoringswege In hun gewjjzigden vorm van de verschillende wetboeken on wotten, die, ten govolge der nieuwe strafwetgeving, veranderd zijn. Do minister van waterstaat heeft oenige verandoringon in zijne begrooting gobraeht, welke, met inbegrip van f 100,000 minder voor spoorwegaanleg, oene besparing van f 81,000 opleveren. Hy deelt voorts mede dat waarschyniyk begin 1S88 nieuwe voorwaarden van aanbe steding zullen zyn ontworpeneen ontwerp voor een vluehthavon te Tiel in bewerking is; de worken aan den Maasmond nu regelmatig vorderen; met Amstelland in beginsel overeenstemming is vorkregen over het Mer- wede-kanaal, dat, overal waar dit kan, krachtig voortgezet, in het laatst van 1890 of in 1S91 goheel in gebruik zal worden gesteld; dat men wil afwachten of de spoorwogaansluitin- gen te Kesteren, en eerlang die te Amersfoort de spoedige verbinding via Keulen zullen gevendat eene herziening van het Indisch posttarief, met advies van den gouvomeur- goneraal, nu aanhangig is on eerlang zat worden beslist; dat verlaging van het port voor drukwerken naar België, naar het schynt, in hoofdzaak aan de Fransch-Bolgische bladen zou ten goede komen, maar toch iit ovonveging biyft; dat de Transvaal zich nu weidra by de Post-unie zal kunnen aan sluiten; dat 25 g'ram als maximum voor de zg. „kleine pers" voldoende schijnt; dat met België wordt overlegd om althans voor de Indische mail hot vorige uur van verzending te herstellen; dat de in te vooren briefformulieren van gewoon papier zullen zyn en meer ruimte zullen aanbieden dan bv. de Franscho, en dat do minister de telefoonwot in nader beraad hield. Akte examens M. O. 's-Hage, 22 Nov. Noderlandscho taal- en letterkunde; Opgekomen 2, afgewezen 2 candidaton. AardrykskundeOpgekomen 1, afgewezen X candidaat. Geschiedenis: Opgekomon 1,. afgewezen 1 candidaat. Boekhouden; Ge- oxamineerd 1 candidaat; toegelaten do hoer A. J. M. Stumpff, van 's-Gravenhage. Evenals mr. J. Van Gonnep, zal ook de heer Van der Sleyden, naar het „Vad." verneemt, zich niet moer verkiesbaar stollen voor de Tweodo Kamer. By de gemoenteraads-verkiezing to Haar lem (voor do plaats van mr. R. H. J. Gallandat Huet, die bedankt had), is herkozen mr. Gallandat Huet, met 6G0 stemmen. Op dr. J. Bosscha waren 254 en op den hoor H. T. Polteaburg 280 stommen uitgebracht. Het centraal-comitó der anti-rovol ution- naire party is tegen 9 Dec. a. s. saamge- roepon, en omstreeks 10 dagen later kan de deputaten-vergadering worden gehondon, welk» denkoiyk zal worden vastgesteld op Dinsdag- 20 Dec. a. s. Uit Rottordam meldt mea dat tot direc teur der „Nieuwe Afrikaansche Handelsven nootschap" gekozen is de heer Do Bloeme, Midden onder hen bevindt zich eeno groote mannengostalto, gekleed in oon de gedachte alleon doet ons reeds huivoren lichtgeruiten zomerpantalon en een zwarten rok. Deze heer vervult do holden- en minnaarsrollen, is min stens veertig jaar oud en heet Braus. Een der jongere leden van het gezelschap heeft hem een doek geloond, dien hy schilderachtig om hoofd en hals geslagen heeft, want volgens zyn beweren hebben edclo zielen altijd teero ooron, en do zyne zyn zeer gevoelig. Zyn roode, half bevroren neus komt vrymoedig, bjjna vermetel boven den doek uit, terwyi zyne handen eenige beschutting tegen de koude gezocht hebben in zyne broekzakkon, waarin zy gedurig met een paar sleutels ram- molen. Hy wil niet bekonnen dat hy het koud hoeft, hoewel zijne lange beenen bjjna knik ken en zyne stem beeft. „Kent een van allen Essenhofen?" vraagt hij met eene heesche basstem. „Ja, ik ken het," antwoordt de komiek, een kleine man, die bijna geheel verdwijnt in een grooten, blauwen mantel. „Hoe groot is hot nest?" „Het heeft tusschen de duizend en twaalf honderd inwoners." „En in zulk een nest moeton wij spelen roept Braus verontwaardigd uit. „De directrice lijkt wel dol o, dat mensch is onuitstaan baar!" „"Wees toch voorzichtig," zoo waarschuwt de bezorgde komiek; zy keek daar juist uit den wagen en kan alles hooron." „Nu, zij mag het wel hooren," zoo gaat Braus voort; „ik ben niot bang voor haar. Of ls het geen schande, dat wy by dezo koude - ik zelf heb er wel geen last van vier uren vor moeten loopen om in zulk een ïest op te treden? Eu dat za) daar wel oen mooi tooneel zyn zeker een stal I" „Wat ik u bidden mag. schreeuw toch zoo hard niet, z\j kan alles hooren!" zegt de komiek op bezorgden toon. Gy weet hoe lichtgeraakt zy is, en bedenk eens wat er van ons zou worden, als zjj ons thans mlddon in den winter, ontsloogl" „Houd je bedaard, man!" roept Braus uit. „My zal zy geen ontslag geven. „Zy is veel te bang voor mu, omdat ik haar onlangs ge dreigd heb haar tusschen de schermen op te hangen!" „Het tooneel in Essenhofen is heel goed," zoo vervolgt de komiek, „het is opgeslagen in de bierbrouwery van den burgemeester." „O, dan weet ik or alles van. Het zal zyn in de schuur, waar de mout gedroogd wordt!" roept Braus uit. „Dat ken ik, vriendlief! Dan komen wy ten minste goedkoop aan een glas bier. Kosteiyk hoor!" En in het vooruitzicht van dit genot smakt hy reeds met do tong. „Maar do burgemeester brouwt thans niet meer," zegt de komiek. „Laat hem dan naar de maan loopenHoe komt de vent er toe om met brouwen op te houden! Hy hooft zich zeker hot pootje roods aangedronken, anders zou hy zoo dwaas niet zyn gowoest! En wat zullen wij heden avond geven?" „Don Carlos", luidt het antwoord. Verbaasd biyft Braus staan. „Don Carlos?" roept hij uit; „man, wat zeg je, Don Carlos? Ga hoon en voel dat wyf - do directrice, moen ik eens den pols! Ik wed om oen tiende van mijn maandgeld dat zy weer koortsig is." De komiek verlaat eensklaps zijne zydo, want de directrice kykt uit den wagen en heeft bepaald alles gehoord. „Wolzoo, Don Carlos!" zoo vaart Braus ongestoord voort. „En ik moet natuuriyk weer voor Posa spelen! In zulk een nest moet ik de rol van Posa vervullen, eene rol,, die ik vroeger in de eerste schouwburgen vorvuld heb." {Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1