ESAM Jac.M.Viertelhaussn, anufacturen. N°. 8515. Maandas SI November. A0. 1887. rDsze {Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Nieuwe Abonné's ont vangen de tot 1 December ver schijnende nummers gratis en hebben mede recht op den SCHEURKALENDER ad 20Cts. Vervolg der Advertentiën. Magnetiseur, Stationsweg 56, Rotterdam, Gezondheids-Zeep Belangrijke Verkooping LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER AD VERTENTIEN Tan 1—6 reealt 1-05. Iadtr. r.g.l in«.r 0.171- GrooUre latter» naar plaatiruimt». Voor het in- oatseeron buiton de ttad wordt f 0.10 berakond. BOSIFACIÜS. Dichtung von Lina Schneider, Musik von W. F. G. Nicolaï. Da eerste uitvoering van dit Oratorium had plaats te 's Gravenhage op 29 April 1873 en de tweedo te Leiden, drie dagen later. Velen onzer stadgenooten zullen zich nog herinneren mot hoeveel tegenspoed men bij de laatste te kampen had. De heer Carl Hill, die de titelpartjj zou zingen, was door zerare ver koudheid verhinderd op te treden en de heer Rübsam, wien de party van den Heidenpriester was opgedragen, was wel in Leiden aange komen, maar weer naar Rotterdam terugge keerd, zonder in de Gehoorzaal te verschynen. De heer Van den Hove nam onvoorbereid de taak van den heer Hill over, terwijl de heer Nicolai zelf den heer Rübsam zou vervangen. Onder zulke ongunstige omstandigheden kwam het werk natuurlijk niet volkomen tot zijn recht, ofschoon de „Leidsche Zangvereni ging," het orkest en de andore solisten, mevrouw Offermans Ten Hove en de heer B. J. De Goey, zich flink van hunne taak kweten en voel schoons te genieten gaven. Later is deze compositie in en buiten ons vaderland verscheidene malen tén gehoore gebracht, o. a. te Amsterdam, Rotterdam, Keulen, Antwerpen enz., zoodat zy hier a. s. Vrydag hare negentiende uitvoeringzal beleven. Om een overzicht van den tekst te geven, ontleenen wy het volgende aan do „Caecilia" van 15 Juni 1873: „Bonifacius of Winfried, in 680 te Kirton in Engeland geboren, volgde den Beierschen apostel Emmerau en andere evangeliepredikers op hunne bekeenngstochten in Duitschland. Zyne pogingen tot bekeering der Friezen moest hy afbreken, ten gevolge van den in dien tusschentyd uitgebroken oorlog tusschen Karol Martel en Radboud. Toen trok hy naar Thiiringen, waar zijn geloofsyver rijke vruchten afwierp, en hy, volgens de legendo, in 724 eene kerk, aan den H. Johannes gewyd, te Altenberg stichtte. In 755 keerde hy vol onversaagden geloofsüver naar Friesland terug, om nog hetzelfde jaar bij Dokkum den martelaarsdood te sterven. Deze drie hoofdmomenten van Bonifacius' leven vormen den inhoud der drie deelen van het Oratorium. In het eerste („in Friesland, Heidnische Feier") zien wy Bonifacius met zyne zendolingen als evangelieprediker te midden van een offerfeest der Friezen optredende dochter van den Heidenschen priester voelt zich bewogen de schaar der Christenen te volgende priester vervloekt zyn kind, en zweert, in veroeniging met de verzamelde Heidenen, den Christenen wraak. Het tweede deel („Bonifacius in Thiiringen") verplaatst ons te midden der vluchtende volgelingen des apostels; „de stilte van den nacht zyn wij getuigen va.' den stryd van de dochter des heidenpriesters, die zich ver beeldt achtervolgd te worden door de goden, waaraan zy afvallig werd, maar die in het vurig gebed kalmte en kracht tot volharding vindt. Het derde deel („Tod des Bonifacius in Friesland") voert ons naar de localiteit en de omgeving van het eerste deel terug. De Heidenen zyn nog even hardnekkig in hun ongeloof als te voren, zoodat Bonifacius handelend als geloofsyveraar moet optreden. Hy velt den gewyden eik neder, maar moet zijne vermetolheid met den dood toeten de heidenpriester valt op hem aan en vir- wondt hem doodelyk. Het schouwspel van zyn biddend sterven en de vermaningen dor bekeerde jonkvrouw, die Bonifacius met enkele getrouwe aanhan gers naar Friesland gevolgd is, oefenen zulk eene tooverkracht uit, dat de Heidenen, berouw vol om het kruis geknield, van den sterven den Bonifacius den doop begeeren en ontvan gen. De heidenpriester blyft getrouw aan zyn geloof en geeft zich zelf den dood, zyne dochter en Bonifacius vergiffenis schenkende." Degenen, die eene ontleding van de muziek wenschen te lezen, verwyzen wy naar de „Caecilia" van 15 Juni 1876, waar de heer Henri Viotta zyne beoordeeling aldus begint „Het Oratorium „Bonifacius" is een werk, dat ik niet schroom een van de beste Oratoria van onzen tyd te noemen. My althans zyn in dat genre slechts weinig werken bekond, die het vermogen bezitten de aandacht der toehoorders in zoo hooge mate gespannen te houden." R. Gemengd Nieuws. De hoofdcommissaris van politie to 's Gravenhage meent nogmaals to moeten waarschuwen dat men op zyne hoede zy by het aanknoopen van handelsbetrekkingen met L. Timmermans en H. F. J. Schoemacher, beiden wonende Hemsterhuisstraat 177 te 's Gravenhage, die veelal schryven op adver- tentiën, waarin iets te koop of ter overneming wordt aangeboden, benevens met Adrianus Alsemgeest, die op gelyke wyze handelt en als adres opgeeft Hemsterhuisstraat 177, doch Zorgvlietstraat 167 woont. Dat het onvoorzichtig is den toren van do waterleiding in de Schevening- sche duinen zonder geleide van hen, die er den weg weten, in oogenschouw te nomen, moest gisteren een in Den Haag woonachtig heer ontwaren. De bezoeker had het ongeluk in een gelyk- vloersch aanwezig, ongeveer 6 voet diep gat, te vallen. Wel twee uren bleef hy in bowus- teloozen toestand liggen, totdat hij toevallig door een der beambten gevonden werd. Hy had eene bloedende wonde aan het achterhoofd bekomen en moest per vigilante naar zyne woning terugkeeren. Voor de rechtbank te Haarlem stond gisteren terecht een onverboterlyke dronkaard, die had geappelleerd van een vonnis van het kantongerecht, waarby hij wogens openbare dronkenschap tot 7 dagen hechtenis en opzending naar eene Rykswerkinrichting voor den tyd van 3 maanden was voroordeeld, omdat hy in Maart 11. wegens 5de herhaling onherroepelijk was veroordeeld geweest voor hetzelfde feit. Door die veroordoeling tot op zending achtte appellant, die maar één arm heeft, doch met dien eenen arm toch somtyds den een of anderen arbeid verricht, zich vooral erg bezwaard, verder tot zyne verdiging aanvoerende dat de nieuwe overtreding was begaan in de kermisweek, 5 Aug., nadat hy zes maanden sterk was geweest en staando was gebleven. Het O. M., na opgomerkt te hebben dat ook voor menschon met één arm in de Rykswerkinrichtingen work te vinden is en dat het zich met de opgelegde straf goheel kon voreenigen, vroeg de bevestiging van het vonnis. De rechtbank zal over 8 dagen vonnis geven. Eene gevangenisstraf van vier maandon werd geëischt tegen eene gehuwde vrouw, onder Overveen, die vroeger betere dagen had gekend, maar met haren man tot armoede ver vallen was en nu groote moeite had om eene som van f 30 voor rente van geleend geld byeen te krygen, en om daaraan te komen by herhaling van een buurman, een arbeider, kleine en grootere bedragen was gaan stelen met behulp van valsche sleutels, uitgesloten kasten en laden, op dagen dat zy wist dat hy en zyn gezin niet thuis waren, maar ten laatste, toen men argwaan was gaan krygen, op heterdaad werd betrapt, en die ter terecht- zuung alles berouwvol bekende. De recht bank heeft de uitspraak bepaald op 24 No vember. Men is een weinig voorbarig geweest door onlangs mede te deelen, dat op het buitenperron van het station te Alfen, ten gerieve van de reizigers een „abri" of schuil plaats zou worden geplaatstalthans, toen dat voorstel de vorige week in de gemeenteraads vergadering van Alfen in behandeling kwam, werd hetafgestemd. Het reizend publiek zal zich dus moeten blyven getroosten om „in weer en wind" de treinen aldaar op te wachten. Het parket van Brugge begaf zich vóór eenige dagen naar Bekeghem om daar een onderzoek in te stellen naar een moord, begaan op zekeren Amand De Muynck, die op den weg bij laatstgenoemde gemeente gevonden werd, geheel met messteken over het lichaam. De ongelukkige, die door sterken drank was bedwelmd, was den vorigen avond verschei dene jongelui tegengekomen, die, men weet niet om welke reden, hem slagen en messte ken toebrachten. Na deze wandaden gingen zy in eene nabygelegon herborg ieder een glas bier gebruiken en daarna nogmaals De Muynck met messen verwondingen toebrengen. Zelfs ontkleedden zy toen hun weerloos slachtoffer, zoodat de beklagenswaardige, be halve de felle pynen, welke zyne wonden hem veroorzaakten, nog blootgesteld wa3 aan de snerpende koude. De Muynck is dan ook later bezweken. Drie aanhoudingen hebben reeds plaats gehad. Een felle brand is in den nacht van den 16den op den 17den dezor uitgebar sten te Gent in do gebouwen van de geeste- lyke inrichting van den Heiligon Johannos den Dooper, in de Groene Laan by de poort van Brugge. Alle gebouwen werden eene prooi der vlammen, uitgenomen alleen de kapel en de school der geesteiyke broeders. De schade is aanzienlyk, doch menschenlevens schynen gelukkig niet te betreuren te zyn. Zyne schoonmoeder had hetge- daan Onlangs word ontdekt dat de Duitsche aardrykskundige dr. Chavannes zyne „eerste bouwsteenen voor de wetenschappelyke kennis van Afrika", zooals hy zyne reisbeschryvingen noemt, ontleend heeft aan het werk der Duit sche Loango-expeditie. Dit feit werd in de jongste vergadering van het „Genootschap voor Aardrykskunde", te Berlyn, ter sprake gebracht. Onder den druk der tegen hem ingebrachte beschuldigingen, verklaarde dr. Chavannes daar eindeiyk, „dat zyne schoon moeder zyno handschriften had verbrand en dat hy daarop in wanhoop de letterdievery had geploegd, om zyn werk toch gereed te krygen." Op een onlangs in luet-.bosch van Nyrup, door den koning van'Denemarken gehouden klopjacht, was de kroonprins van Denemarken zoo ongelukkig een der meest geliefde honden van Zyne Majesteit op de plaats dood te schieten, terwyl prins Wal demar, die zeer byziende is, den czaar byna had getroffen. De laatste ontsnapte nauwelyks aan het schot van zyn bloodverwant, die, in don schemeravond zyn geweer aanleggende, don keizer aller Russen voor een hort aan zag. (Sport.) Te Parjjs is een aanvang ge maakt met hot proces wegens den brand van de Opéra-Comique. Carvalho werd gehoord en na hem werden de machinist, de architect en de spuitgasten ondervraagd. Het proces zal eenige dagen duren. Er zyn 200 getuigen. De verklaringen der tot nu toe gehoorde personen komen echter meestal daarop neer dat zij gevlucht zyn en niet juist weten hoe zy uit het brandende gebouw gekomen zyn Het verhoor van mejuffrouw Assaillyn, de zoo deerlyk gebrande danseres, maakte vooral diepen indruk. De vrouwen, die na haar ge- tuignis aflegden, deden dit allen met tranen in de oogen. By een photograaf. „Mynheer, ik wilde gaarne een portret hebben van mijn man." „Best juffrouw; komt hy zelf of hebt u oen portret, waarnaar 't is te copiöe- ren?" „Geen van beide; ik heb alleen een politieblad, waarin zyn signalement zeer dui- delyk staat afgedrukt INGEZONDEN. Mijnheer Het bericht in uw blad van heden omtrent het ongeluk, aan een der knechts van den Rotterdammer schipper overkomen, wykt eenigszins af van de juiste toedracht. Het ongeluk heeft niet plaats gehad op het terrein der Koninklyke Nederlandsclie Grof- smedery, maar op den Zuid-Singel, nadat de voor ons bestemde goederen waren gelost. Wel werd, nadat het ongeluk had plaats gehad, aan den patiënt door ons een rytuig verschaft en hy door iemand van ons en een stadswerkman naar het ziekenhuis vervoerd, alwaar hy thans tot ons genoegen herstel lende is. Hoogachtend, De Directeur Leiden, der Kon. Ned. Grcfsmedery, 17 November 1887. C. Bonoer. is te spreken alle werkdagen van 11 4 uren. Maandag, Woensdag en Vrydag voor OST- VEUMOCENOEiV. Is over do qoheelo wereld vorsprold wordt In meer als 500 Geneos Inrichtingen gonruikt en met voor- lloftlo door do Dames gebezigd. D°°r autoriteiten onder Qeneeshoeron en Sohal- kundlqen wordt Fabriken Carls echto Sesam als de zachtste, zuiverste - en moest weldadig wer ken do Jded|cale__2__T2ii®il_l_on Klnderzeep aanbe volen. Zl) Is het zekerste middel tegen vlakken, bloed vinnon. gooi en graauw vei alsook dpi r weer en wind aangedane huid, roode handen en armen enzT Voor namaak wordt gowaaraohuwd. Verkrijgbaar alleon eoht bij: A. J. GROEN PJzn., Leiden. van eene aanzienlijke partij ten overstaan van A. FRANCKEN Jr., to Lcidc-n, op Maandag 21 November 1887, dos namiddags te 2 uren en op Dinsdag 22 No vember, des voormiddags te 10 uren, in do Stadszaal aan de Breestraat te Leiden, be staande in: zwarte en gekleurde Lakens, Buksking, Satin de Laino, Kamgaron, Cheviot, Coupons voor Pantalons, Demi-Saison-Stoffen, groote sortoering Damesstoffen, alszwart Thibet, zwarte Zyde, Morinossen, heele en halve Linnens, Zakdoeken, Damast, Gordy- nen, Keper, Amersfoort, Boezeroengoed, En- gelsch Leder, gestikte Dekens, Wollen Paar dendekens, enz. De Goederen zullen tot alle pryzen ver kocht worden en zyn op den verkoopdag van 10 tot 1 uur to bozichtigon.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 9