Leiden, 14 November. In het Regeeringsantwoord omtrent hoofdstuk V (Binnenlandsche Zaken), erkent de minister van binnenlandsche zaken dat alleen nieuwe of ver hoogde posten mochten en dan ook zyn aangevraagd voor uitgaven, welko volstrekt noodzakelijk zyn. Verandering der districtsverdeeling voor deProv. Staten is nagelaten op advies der Ged. Staten. De verandering der uitkeoring van het 4/0 por- soneel in oen fixum heeft geen onredeiyken toestand geschapen. Na de herziening der Grondwet zullen eenige bepalingen in de Gemeentewet moeton wor den herzien, ook met het doel om aan de gemeen ten meer vrijheid te laten in de regeling der plaatse lijke belasting. Over het algemeen kwijten de autoriteiten, met de handhaving der orde belast, zich behoorlijk van hun plicht. Eene algemeene aanschrijving zou juist om hare algemeenheid weinig beteekenen en is onnoodig. De Regeering zorgt steeds tijdig ingelicht te zjjn omtrent hetgeen bij verstoring der orde geschiedt en laat niet na, waar het noodig is, het nemen van doeltreffende maatregelen te bevorderen en te verzekeren voor zoover de bestaande wetten haar de macht daartoe geven. Naar hare meening wordt van de zijde van het gezag het mogelijke gedaan om eigen rechting en elke wanordelijke uiting van den volksgeest te koeren. Eene nieuwe wettelijke regeling dor levensver zekering- en begrafenisfondsen is nog in overwoging. By het van Regeeringswege zenden van personen naar het instituut-Pasteur wordt geenerloi pressie geoefend. Met ontsmettingsovens worden de prooven nog voortgezet. Vermindering van do uitgaven tor bestrijding van besmettelijke veeziekten durft de minister niet voor te stellen. Bjj het ontslag van dr. Smit, leeraar te Apeldoorn, was de Regeering niet betrokken, daar hare goed keuring niet wordt vereischt voor benoeming of ontBlag van onderwijzend personeel. Daar by het ontslag de voorschrifton van art. 29 der wet z(jn nageleefd, en het Raadsbesluit ook met geene andere wet in strijd is, heeft de minister, namens Z. M., afwijzend beschikt op het verzoek van dr. Smit, tot vernietiging van dat Raadsbesluit. De uitgaven voor hot hooger onderwijs zijn voor 1888 ruim /'5000 lager geraamd dan in 1883 werd uitgegeven, terwijl sedert de inkomsten van de Rijks universiteiten langzaam vooruitgaan. Er wordt met spaarzaamheid te werk gegaan en geenszins aan alle universiteiten hetzelfde toegekend. De uitkom sten van het hooger onderwijs geven over het algemeen geen stof tot klagen. Dat het tijdstip, voor hot candidaatsexamon in de rechten bestemd, aanleiding zou geven dat de adspi- ranten zich onvoorbereid aanmelden, is don minister niet bekend en van het bijzonder groot aantal jon- geliedon, die vóór de groote vacantio het candidaats examon in de rechton voor de eerste maal aflegden, behoefden slechts 5 van de 50 te worden afgewozon. De bezwaren, welke door het bestuur der Neder- landsch-Zuid-Afrikaansche Voreeniging tegen het koninklijk besluit van DO Juli 1886 (Staatsblad No. 125) zijn ingebracht, komen don minister tot dusver niet van dien aard voor om eene wijziging of aan vulling van dat besluit to bevorderen. Z. i. vindon do aangeduide bezwaren meer hunne oorzaak in de inrichting van het hooger onderwijs aan do Cape Town University of liever in de wyze, waarop hot voorbereidend hooger onderwijs in de Kaapkolonie is ingericht. De minister wenscht, ter willo van belemmeringen, die daaruit voortvloeien, het beginsel der wet niet prijs te geven, een beginsel dat niets anders is dan de toelating van een aequivalont, zoo naby mogelijk komende aan datgene wat ln het algemeen voor de toelating tot do universitaire examens hier te lando geeischt wordt. Het overleg met het bestuur der Nedorlandsch Zuid-Afrikaansche Voreeniging is overigens nog niet afgeloopen. Wat de Ryks-universiteit te Leiden aangaat, handhaaft de minister op verschillende gronden zijne voorstellen omtrent a. een nieuwen hoogleeraar geneeskundige faculteit1). een nieuwen hoogleeraar letterkundigo faculteit; c. de verhooging jaarwedde directeur Ethnographisch Museumcl. den aankoop van Japansche boeken. De min. vraagt verder bij nota van wijziging eene verhooging aan van f 3000 ten einde van den heer Buttikoffer, conservator b(j hot Museum van Na tuurlijke Historie, die van oen in het belang van de wetenschap gemaakton tocht naar Liberia is terug gekeerd, voor het museum aan te koopen eene groote en wel geconditioneerde verzameling bolang- ryke dioren en voorwerpen togen eene billijke vor- goeding, wordende het mitsdien zeer wenschelyk geacht van eene gelegenheid, zoo zeldzaam voor- komonde als deze, gebruik te maken om het museum te Loidon te verrijken met oen aantal exemplaren van diersoorten, te Liberia voorkomendo, welker bezit door alle musea zal worden benijd. INGEZONDEN. Onze Staatsspoorwegen. Het uittreksel van het voorloopig verslag (Staats spoorweg-begrooting) in de „Nieuwe Rotterdamsclie Courant" trok mijne aandacht, en wel in do eerste plaats by de alinea: „de afdeeling Uitbreiding gaf wederom tot verschillende bedenkingen aan leiding men wees er op, hoe de aanhoudende kos ten van uitbreiding van het toch reeds zoo kost baar Staatsspoorwegnot voortdurend een goed deel der reeds zoo geringe baton verslinden, welke ge noemd net aan den Staat oplevert. Men kwam er togen op dat door onvoldoende specificatie der begrooting op dit stuk telken jare belangrijke sommen worden uitgegeven voor geheel andere doeleinden dan waarvoor zy zjjn aange vraagd en toegekend, en meende dat het der Regeering niet moeilijk zal vallen alsnog door eene geringe wijziging dor bogrooting dat bezwaar weg te nemen." De minister beloofde dat na 1888 nog slechts 4,500,000 gulden voor den Staatsspoorweg benoo- digd zal zijn. Wanneer men do gunstige resultaten ziet, in het buitenland vorkregen, moet men zich minstens verwonderen dat bij ons nog do oxploitatie van Staatslijnen aan particuliere ondornemingon is toe vertrouwd en dat hot laatste jaar nog niet 1 pet. van het staatskapitaal werd gemaakt, terwijl de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen 4 pet. onder hare aandeolhouders verdeelde. Waar andere Staten millioenon verdienen (Duitsch- land 212 miliioen mark) staan w(j met genoemde resultaten, en zonder do minste bemerking zegt het verslag verder: „dat de eigonljjko bouw dor lijnen in 1889 kon z(jn afgeloopen, do voltooiing van enkele werken, die nog zou overblijven, aan de exploiteerende maatschappijen kan worden opge dragen." Men wenscht dus geene verandering, geone ver betering. Daarbij vergeet men dat de slechte jaron voor het vervoer eerst komen, dat do industrie, zoozeer gedrukt, steeds goodkooper vervoer zal eischen en dat ons land jn do eerste plaats zal moeten volgen. Immers ons heil (bestaan) ligt in den doorvoerhandel, maar dan zal ook elke verbetoring, elke wijziging (uitbreiding), waardoor goedkooper, doelmatiger ver voor mogelijk wordt, onmiddellijk moeten worden ingevoerd en is niet aan te nemen dat met 41/, miliioen na '88 do kosten gedokt zullen zjjn. Waar ochter van verkeerde uitbreiding sprake is, daar zjjn bedenkingen alleen niet voldoende. Zien wjj do Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen. In het laatste verslag wordt gezegd dat het goederenvervoer (ca.) 30,000 gld. minder opbracht, het sterker veovorvoer daarentogen dit verlies dubbel vergoodde. Het veevervoer stoeg zoo aanmerkelijk door het verzendon van Duitsche schapen (ca. 150,000 van Rottordam verscheept) over Vlissingen. Dit jaar is, niettegenstaande de concurrentie van Geestemünde, Amsterdam en Terneuzen, hot vervoer voor Vlissingen bohoudendoch reods nu betalen do vorzonders in plaats van de volle vracht Olden- zaal-Vlissingen oone vracht, gelijkstaande met die voor Oldenzaal Rotterdam verminderd met 25 pCt. Duitschland wordt door het vervoor ovorSalzbergon zeer benadoeld, do aanneming van een bijzonder tarief ten gunste van de Ijjn Neuss-Aken (Ter- neuzen) bewijst, dat men er ernstig naar streeft die verbinding de voorkeur te verzekeren. Zeker zal do My. tot Expl. van st.-sp. harorzjjds maatregelen kunnen nemen, welko de transporten voor haro lijn behoudendoch dan zal ook het vee- vervoer eene mindere opbrengst aanwijzen. Dat de tariefstrjjd eerst begint, behoeft geen betoog. Is nu hetgeen ik hier hoorde waar, nl., dat 200 veewaggons voor do ljjn Oldenzaal Vlissin gen zullen worden gebouwd, dan is dit plan niet onvoorwaardelijk goed te keuren; wat door eigen materiaal wordt bespaard, weegt niet tegen hot gevaar der gedwongen buiten dienststelling. Zeker is hot initiatief' te prijzen, mits gezonde centralisatio in het oog worde gehoudon. In de vrees in België dat de geheels Duitsch- Engelscho post aan de lijn Ostende zal worden ontno men ton gunsto van Vlissingen, ligt de v loering van hetgeen voor de lyn Quoensborough w -rd gedaan. Bemerking verdient evenwel dat België by een beter georganiseorden dienst te Ostende eon gevaar- lyke mededinger is. Bovendien zullen vole der Belgische transporten, die thans nog onze Noord- Nederlandsche havens worden toegevoerd, voor ons verloren moeten gaan. Het vervoer van groote transporten van beesten voor uitorst lage (concurreerende) vrachten leidt tot hooge vrachten in hot binnenverkeer. De juiste grens te trokken kan slechts onpar- tijdigeu worden toevertrouwd. Die met het spoorwegwezen nader kennis maakte, weet op welke basis dikwyis gewerkt wordt, soms gewerkt moet worden. In oon land als het onze had Staatsexploitatie in verbinding mot oomvaart- lijnen reeds lang moeten zjjn ingevoerd Nu wordt met veel werk een treurig resultaat verkregen en op de belangen der verschillende havens niet gelet. Onder uwe lezers zouden velen zich met deze belangrijke vraag kunnen bezighoudenvooral in den kring, waar menigeen gelegenheid (tijd) en in vloed heeft onze nationale welvaart to verhoogen, wensch ik de belangstelling er voor op tc wekken, opdat wy niet alleon met den mini- .ar op be sparing der kosten na '88 en op verbetoring in de winsten voor den Staat blyven hopen, ducheene verbetering scheppen. y Hannover, 8 Nov. '87. O. Mijnheer de Redacteur I Beleefd verzoek ik u eenige plaatsr dm te in uw blad om in alle bescheidenheid de vraag te opperen „Zou, nu de Raad heeft moeten voor:-:i .-> in eene vacaturo van Rooimeester, hot oogenblik niet gun stig zyn om aan de gemeente Leiden eeno Ver ordening op het bouwen te verschaffen De laatste jaren hebben zich gebet;ror-vkt door eene aanzieniyke vermeerdering van d oningen in deze gemoente en, zonder te kort' to willen doen aan de soliditeit der uitgevoerde - r.. werken, ware m. i. eene goede bouwvorordorn g toch zeer gewenscht. A3n de bepaling, opgenomen in de Politieverordening, dat eene teekenirig an don voorgenomon bouw of verbouw moet v. rden inge zonden, ban m.i. weinig waarde worm n gehecht zoolang er niet door ieder aan voldaan wordt en hy, die er wel aan voldoet, nooit of to nimmer meer iets er van hoort. Acht het Dag: scli Be stuur de inzending van hot bouwplai: noodig, dat het zich dan ook de moeite getrooste den be trokken persoon z.yne goedkeuring of a mm rkingen kenbaar te maken. B(j gemis aan eene officiëele bouwverordening kan hot niet anders of er ontstaan moeiokjküeden van verschillenden aard, aangezien het riet aangaat bekendheid te veronderstellen met eer-o onbekende zaak. En dit toch is het geval zoolang I et voor schrift op hot bouwen zich bepaalt tot eene mon- dolinge. Hierdoor kunnen onopzettoiy.- do grootste onbillykheden geeischt worden. Nu in de laatste vergadering van o ffdeeling Leiden van de Mij. t. B. v. B. zelfs do quaestie ter sprake gebracht i3 betreffende he' hrechtsch Academie-gebouw en de Regoering, du ik hopen dat hot door my besprokene vroeger of later ook wel eens aanleiding zal geven tot eon punt van bespreking in genoemde afdeeling. U by voorbaat dank zeggende, My. .mor de Re dacteur, voor uwe wolwillondheid, h de eer te zyn Uw dienaar F. «.-I. MAILDIENSTEN. Dagen van verzending uit Lo>c Via Amstordam, (Ned. Zeepost) 11 en 2 .'omber laatste lichting aan het postkantoorits 12 u. Via Rotterdam (Ned. Zeepost) 4 en IS November; laatste lichting aan hot postkantoor echts 12 u. Via Marseille (Nod. Mail) 8,15, 22 en 2b November; laatste lichting aan hot postk.'s avo - 3 u. 50m. Via Marseille (Fransche Mail) 4 en L- November; laatste lichting aan het postk.'s avo u. 50 m. Via Brindisi (Engelsclio Mail) 11 en 2" vem'oer; laatste lichting aan het postk.'snau. Ju. 15 m.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 6