N°. 8510. HXira^dLas: 145 Noyember A0. 1887. PB.IJS DEZEB COTTELANT Voor Leiden per 5 mwtoden1.10. France per post1.40. A-'r.onderljjke Nommers0.65. Qtu jouraat wordt dagtlijki, mot uitxoudutag ran &on- ea <§eestdagtn, uttgegiriu. PHJJS DEB. ADVEKTENTTEN: V»n 16 regete 1.05. Ieder, regel meer 0.171 Grootero lettere sur plaatsruimte. Voor het ine..- unea bniteu de etad wordt 0.10 berekend. Het Lcldsth Tooncd. Moord, diefstal en brandstichting, meer niet, waren de daden,-welke men den opzichter Ernst Garoud kon ten laste leggen, en waarvan, ten gevolge van een sluw overlegd plan, Johanna Fortier beschul digd werd. Onder een vreemden naam, onder valsche vlag derhalve, wist de moordenaar in de Nieuwe wereld rijkdom en schatten te verwerven, doch zag zich genoodz.i let eon gedeelte van dit alles af te staan aan zyn neef Jean Soliva, die door middel van een won- derdrank welke de kracht bezat den drinker de waarheid te doen verkondigen, dat verschrikkelijk geheim had weten machtig te worden. De zoon van den vermoorde was verloofd met eene vondelinge, die toevallig of liever natuurlijk de dochter was van do onschuldig veroordeelde vrouw; deze vond echter hare medeminnares in de dochter des moordenaars. De zoon der ongelukkige Johanna Fortier was de boezemvriend van het kind van het ongelukkige slachtoffer, zoodat deze her haalde malen in aanraking kwam met zijne eigene vleeschelyke zuster, zonder dat hij echter hiervan het geringste vermoeden koesterde. Een verschrikkelijke chaos derhalve! De woüderdrarik echter, brengt alles wederom In het reine; de ondeugd wordt gestraft, de deugd beloond, de moordenaar valt in handen der wrokende gerechtigheid, de diep beproefde Johanna Fortier wordt in eere hersteld: herkenningen,omhelzingen hebben plaats, huwelijken worden gesloten en het drama Onder valsche vlag, in zes tafereelen en een voorspel van drie tafereelen, bewerkt naar den jongsten sensatie-roman van het volksblad „De echo'" df.or George, is ten einde. Het was derhalve een draak der draken, dat wjj gisteravond mochten aanschouwen. Kan het Hollandsch tooneelgezelschap, onder directie des hoeren A. Van Lier, het den Leidschon schouwburgbezoekers dan wel euvel duiden dat zjj bjj het hooren van al dien bombast dikwijls een luiden lach niet kunnen onderdrukken Wil de heer Van Lier hier ter stede meer eerbied, meer waardeering voor hot spel zijner over het algemeen niet onverdienstelijke acteurs, hij late hen optreden in -tukken als „Een satanskind" van Kneisol, „Door tantes opgevoed" van Benedix, of Uergelijkon, welke wjj vroeger hier door dit gezel schap ten tooneele hebben zien voeren. Ik houd mij overtuigd dat dit gevoelen ook bij de tooncelspelers zeiven ingang vindt. Mr. L. H. Gemengd Nieuw*. Dè Onderofficiers-Gymnastiek- en Schermvereeniging „Minerva" alhier hoopt den 3den December a. s. hare eerste uitvoering in de Stads- Gehoorzaal te geven. De sluizen in de omgelegde Loos- duinsche vaart zjjn in zooverre gereed, dat de scheepvaart er door geopend is en met het dempen der noodhaven is aangevangen. De Haagsche rechtbank deed heden uitspraak in de zaak der drie personen, die verleden week terechtstonden wegons mishandeling in ver- eeniging v.in den veldwachter der gemeente Loos duinen en twee Haagsche politio-agenten. De eerste beklaagde werd veroordeeld tot 4 maan den, de tweede en derde ieder tot 2 maanden ge vangenisstraf. Voor hetgerechtsho.fte s - G raven- hage zjjn Zaterdag in appèl verschenen twee der drie personen, die onlangs veroordeeld werden wegens diefstal van bloembollen van eene buiten plaats onder 's-Gravenzande. Zy waren thans ieder tot 4 maanden gevangenisstraf veroordeeld ter zake van diefstal eener party bloembollen van eene buitenplaats onder Wassenaar en van eene tweede hoeveelheid van oen stuk land te Voorschoten. De bekl. ontkenden en hadden een persoon uit Bynsburg doen dagvaarden, van wien zy beweerden de bloembollen te hebben gekocht. Deze man ver klaarde echter dat hy de beide bekl. thans voor 't eerst zag, waarop de bekl. zeidon dat deze ge tuige niet was de door hen bedoelde persoon. De verdediger mr. Van Gigch hoopte dat het Hof by eenigen twyfel een nieuw onderzoek zou bevelen. Adv.-gen. mr. Byieveld wenschte zich niet te verzetten tegen het verzoek om een nieuw onder zoek, maar hy achtte zich volkomen verantwoord, wanneer hy tot bovestiging van het vonnis dei- rechtbank te 's-IIage requireerde. De uitspraak is bepaald op 26 November. Eene vrouw werd gisternacht in een danshuis in de Trouwsteeg te Rotterdam door een man met een mes zoodanig gestoken, dat zy moest worden overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. Haar toestand had aanvankelijk een bedenkelijk aanzien, doch zy schynt thans buiten gevaar te zyn. De dader is door de politie aangehouden en reeds ter beschikking van de justitie gesteld. -Door don sneltrein, die 8.18 van Utrecht naar Amsterdam vertrok, is gisterochtend, naby den Woerdenschen Overweg (onder Breukelen), een paard overreden, dat op den weg was gekomen. Een algemeen bekende Hagenaar, de heer J. A. De B., die weleer met zyn Haagsche Penkrasson het publiek der residentie wilde voorlichten in zaken van gemeentebelangen en van politie, had zich heden voor de arrondissements rechtbank, straf zitting, te verantwoorden wegens de reeds vermelde poging tot doodslag op agenten van politie. De heer De B. 'verscheen in persoon voor de vierschaar, deftig gekleed, moeilyk loopende en op een stok leunende, waarschynlijk ten gevolge van ziekte in den laatsten tyd. Met krachtige stem vermeldde hy naam, voornaam en leeftyd. Een talryk publiek vulde de tribunes en volgde de behandeling van deze cause cólèbre, waarin zes getuigen gehoord werden, o. a. de dienstbode van bekl., die was uitgezonden om politiehulp in te roepen, omdat mynheer eenigszins beschonken was en in dien toestand erg te koer ging. Twee agenten zyn gekomen, die mevrouw binnenliet in de gang, de deur achter hen dicht latendo of op een kier zettende. Mevrouw meldde aan mynheer de komst der agenten, die daarop bedreigingen uitte. Zy hoorde mynheer schieten met eene revolver, welk wapen hy niet hanteerde teen hy de bedreiging uitsprak. Doch kort daarna stond hij op en schoot, gebukt over de trap. Zy weet niet of hy van daar de deur kon zien. Bekl. volhardde te hebben geschoten in het idéé dat de agenten weg waren, want hy hoorde de deur rammelen. Zyn stand op de trap belette de revolver te houden als de agenten opgaven. Ten sterkste ontkende hy ooit beschonken te zyn; hy was opgewonden over betreurenswaardige gebeur tenissen in zyn huis; hy had alleen cognac ge dronken, welke drank hij op raad van zyn dokter, wegens zyn teringachtig gostel gebruikt. Zelfs kent hy een hooggeplaatst ambtonaar, die 4 flesschon daags zonder beschonkon te worden drinkt. (Sensatie). De subst.-officier van justitie, mr. baron De Vos Van Steenwyk, eischte 0 maanden gevangenisstraf. Do verdedlgei-, mr. D. Simons, drong, hoewel hy beklaagdes strafbaarheid ontkende, op een mini mum van straf aan. Uitspraak 21 Nov.. BUITENLAND. Frankrjjk. In de Kamer van Afgevaardigden is de Regee ring door den heer Maillard geïnterpelleerd over hot gebeurde by de begrafenis van Pottier. De heer Maillard stelde als motie van orde voor: dat de Kamer de gepleegde gewelddadigheid afkeurt en de werkeloosheid der regeering betreurt. De Kamer verwiorp echter deze motie en ging tot de eenvou dige orde van don dag over. De persoon, die Edouard Portalis, directeur van „le XlXe Siècle", op straat heeft aangevallen (deze zag er een moordaanslag in) heet niet San- toni, gelyk hy aanvankelyk voor den commissaris van politie had verklaard, maar Paul Zulpha. Hoe wol nog jong hij telt pas negentien jaar is hy een oude bokonde der justitie. Hy heeft reeds twee vonnissen te zynen laste gehadeen van drie maanden, het andere van vier maanden gevangenis straf. „Le XlXe Siècle" meldt dat Zulpha een dier personen is, die voor geld iemand doodslaan. De prijs wordt vooraf bepaaldzoo- en zooveel per hoofd. Portalis meldt dat hy opnieuw een ongeteeken- den brief heeft ontvangen, waarin hem aangezegd wordt dat hy rekenen kan dat een onheil hem wacht, indien hy zyne aanvallen op een hoogge plaatst persoon (Wilson) niet staakt. Ditmaal wordt in den brief gezegd dat ook Henri Rochefort, Laurent (van Paris) en andere mede standers van Portalis zich deze waarschuwing ten nutte kunnen maken. Noch van de plotseling ingetreden presidents-crisis in Frankrijk, noch van het bezoek van den czaar spreekt to Beriyn nauweiyks iemand meer, zelfs niet in de diplomatieke kringen. Het bezoek van don czaar zal zeer kort zyn en zich bepalen tot eene vluchtige begroeting tusschen de beide monar chen. De prins-regent Albrecht van Brunswyk en prins Wilhelm zullen, in plaats van den keizer, tegenover den czaar de honneurs waarnemen. Daar entegen wordt van meer dan ééno zijde bepaald verzekerd, dat ook de minister Von Giers te Beriyn komt. De „Nordd. Allg. Zeitung" meldt dat de ryks- kanselier, op uitnoodiging des keizers, zich in het begin dezer week naar Beriyn zal begeven. Zater dag was Von Moltke by den keizer. De bekende socialistische afgevaardigde Ha- sonclever is Zatordag plotseling waanzinnig gewor den. Hy kwam 's middags met zyne vrouw te Beriyn. In het hotel afgestapt, praatte hy verwarde taal en verlangde by prof. Virchow gebracht te worden, die hem verklaren moest dat zyne vrouw waanzinnig was, maar hy zelf gezond. Ondubbel zinnige aanduidingen, alsmede zyn geheele voorko- mon bewezen, dat hy eensklaps in zyne geestver mogens gekrenkt was geworden. Partygenooten, die er by geroepen werden, brach ten hem naar een krankzinnigengesticht. Spaivje. De hoer Albareda, gezant van Spanje te Parys, is benoemd tot minister van binnenlandsche zaken. Do heer Castillo vervangt hem als gezant te Parys. Uit Cuba wordt gemeld dat zekere beweging heerscht te Cagohusco en op eenige andere punten van het eiland. Uit het Nationaal Museum te Madrid zyn elf antieke bronzen beeldjes ontvreemd. O. a. een Ganymedes, te Herculanum opgegraven en onder Karei III naar Spanje gebracht. Weerbericht medegedeeld door het Kon. Ned. Mot.Instituut). Verwachting: oosteiyke wind.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 5