J J u 1 N°. 8509. 1 5 A 1 MaaiMlr.o' I- i- Noyember. A0. 188/. PRTJ8 DKZBB COURANT: Voor Leid on per 8 mauxlea.1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke jtfommersö.flft. FItlJB DEB. ADVEBTENTEEN: Van I6 regele f 1.05. leden- regel meer /0.17 j. .(Jrootere lettere naar plftjvterairul*. Voor het iao; roeren buiten de btad wordt J u 10 berekend. Leiden, 12 November. $ezi gsvnmwozdt dagelijks, met uitzondering ran ftc-tt- en feestdagen, aitgegerea. De inrichting tot opleiding van Oost-Indische ambtenaren te Leiden heeft opnieuw stof tot oen artikel geleverd, thans in de „Vox", en wederom naar aanleiding van de in de afdeelingen der Tweede Kamer gedane vraag of het niet mogelijk zou zijn de opleiding van Indische ambtenaren meer aan den Staat te trekken, door b. v. de gemeentelijke inrichting te Delft tot eene Rijks-instelling te maken. Die vraag vestigt, volgens genoemd opstel, van zelf de aandacht op eene tweede: hoe staat het toch met de Leidsche inrichting? En die vraag brengt een niet al te opwekkond antwoord mot zich. Het is bekend dat do gemeentelijke instelling te Leiden haar ontstaan te danken heeft aan de begeerte van B. en Ws. om gebruik te maken van de uitstekende leerkrachten, welke roods van rijks wege verbonden waren aan do Leidsche hoogoschool en welke zich, zonder oenig persoonlijk voordeel, alleen uit liefde voor de wetenschap, beschikbaar hadden gesteld voor het goede doel, dat men meende te zullen boreiken. Het getal van hen, die zich op die wijze hadden aangeboden, werd aan gevuld met anderen, totdat men een geheel verkreeg, zeker niet bonoden dat te Delft staande, en alleen dïhfrin verschillende, dat de titel van hoogleeraar slechts door enkelen gedragen wordt, nl. door de aca- demisché professoren, en de titel van lector door de overigen. Of dit verschil misschien oen zeker wantrou wen tegenover de Leidsche inrichting heeft mede gebracht, zegt de redactie van de „Vox", wij weten het niet; wel, dat de Loidscho instelling voortdurend te kampen had mot schaarste van leerlingen, on het vorige jaar daardoor slechts met moeite aan een vernietigend raadsbesluit ontsnapte. Waaraan dit toe te schrijven? Eene van do voornaamste oorzaken zal, volgens haar, natuurlijk wol zjjn het feit, dat het meerondeel van hen, die opgeleid worden voor Oost-Indisch ambtenaar, van de H. B.-Scholen afkomstig is, en dus met don grooten stroom medegaat, wolke van deze inrichtingon naar Delft voert. Maar toch blijft, er nog eene vraag over, welke het Leidsche Cura torium meer dan eens heeft trachten op te lossen, welke echter altijd nog een raadsel is gebleven. Waarom gaan zij, die gepromoveerd zjjn of tot doctorandi zUn bevorderd, nog zoo dikwijls den weg naar Delft op? Want voor hen biedt de Leidsche instelling voor deelen op, welke niet te miskennen vallen. Bjj raadsbesluit toch van den 2östen Aug. 1881 werd bepaald dat voor ben, die tot de in art. 84 der wet op het H. O. bedoeldo promotie zijn toegela ten, het collegegeld slechts ƒ100 zou bedragen, terwijl art. 3 van het raadsbesluit van 27 Nov. 1879 bepaalt, dat de leerlingen, ingeval van met goed gevolg afgelegd examen, na tweejarige studie kosteloos hst van gemeentewege gogeven onder wijs zouden kunnen bijwonen. En indien deze voor- deelen op zichzelf reeds niet genoeg waren, dan zou zoo kon men allicht donken het ba houd der vroegere omgeviDg gunstig stemmen voor Leiden. Of zou hierin juist eene reden zijn gelegen om do schaal naar don anderen kant te doen over slaan, en zoudon velen, overtuigd van de zwakheid des vloesches, eeno onbekende, kalme omgeving voor de helderheid van den geest een beter remedie oordeelen dan de oude, woelige vriendenkring? Een vnaagteeken is hier het antwoord. Maar met al die vraagteekens zegt de „Vox"— komen de Leidsche burgers niet verder, en blijven de penningen, door hen geofferd, gelijk aan het zaad, dat op .oen harden bodem werd gezaaid. Is er dan een, die een middel weet om de vruchten meerdere te doen zijn, hij zegge het; wellicht prijkt eens zijn standbeeld naast dat van Van der Werf. Do afdeeling der Koninklijke Academie van Wetenschappen, bestemd voor de taal-, letter-, geschiedkundige en wijsgeerige wetenschappon, zal hare gewone vergadering houden Maandag a. s., te 12 uren, in het „Trippenhuis" te Amsterdam. De Leidsche hoogleeraar dr. Kern zal spreken over de vermenging van Ciwaïsme on Buddhisme op Java, naar aanleiding van het oud-Javaansche gedicht Sutusoma. Hot volgonde is ontleend aan een particulier schrijven uit Indië, waarvan ons welwillend inzage werd verleend. Niet alleen nemen we gaarne het onderstaande er uit over, maar we houden ons zelfs voor verdere belangrijke mededeelingen, ook door andere stadgenooten op dezelfde wjjzouitons Insulinde ontvangen, ten zeerste aanbevolen: Den lOden Sept. is in Balawan Deli do eerste treinproofrit gehouden en goed van stapel geloopen. De „Siak" vlagde en de kapitein werd des middags met statie door een aantal feesthouders gecompli menteerd over zijne beleefdheid en hem werd ook verzocht mede deel te nemen aan de feestelijk heden. Belawan Deli, de plaats waar wij aan leggen, nl. midden in de rivier, is eene schilder achtige plaats, gelegen in de bocht van don zeer breeden en snolvlietenden stroom, omringd door prachtig zwaai' geboomte, lichtblauwe bergen op den achtergrond en het water bedekt met schuitjes, sampans, prauwen, enz. Drie grooto hulken, op wachtschepen gelijkende, stoombooten passeerende van allerlei slag, nl. En- gelsche, Chineesche, 't. gouvernementsschip „Ter- nate", geheel wit geschilderd, de Chineesche jonken met de visschenoogen in den boeg en de vrooljjko helderroode vlaggetjes en wimpels op de scheef staande masten! 't Is een trotsch gozicht op den dag van het vertrek van de „Siak." We vertrekken uit Deli te vier uren. 's Morgens te vjjf uren worden het boven- en tusschendek ge wasschen, om zes uren komen de 'schuiten en prauwen met lading en passagiersgoedoren. Dit gaat den geheelen ochtend door. Tegen drie uren 's middags ziet men de sampans met Chineesche pas- s. gfi)rs en inlanders opdagen en tegen halfvier kent de kapitein terug in een etoombarkas, ge volgd door twee of drie andere stoombarkassen, alles fluitende en vlaggende, en geheele zwermen van sloepen sleepende van rijke planters, van don havenmeester, van rijke particulieren, wier beman ning is uitgedost in witte pakjos met roode of blauwe opslagen, of wel de gouvornementsbedien den, met blauwlakensohe pakjes mot geel afgezet hetwelk hun doet golilken op kanarievogels. De moesten, die aan boord, komen, zijn vrienden en bekenden van wegreizenden; ze blpven een oogen blikje aan boord vertoeven om iets te gebruiken en afschoid te nemen, waarbij meestal meer charn pagno dan tranen vloeit. Om vier uren heb ik stoomop en laat ik de veiligheid afblazen, hetgeen een zeer vermakelijk effect heeft; nl. alle niet- passagiers springen ep als kakkerlakken en zoeken hun middel van vervoer op, en als ik do telegraaf in beweging breng, schuift alles van boord. Daarna vertrekken we, zoodra alle ankers en sloepen opge haald zjjn, en stoomen statig en langzaam do rivier uit, onder 't wuiven van zakdoeken van j^eide kanten, terwijl de stoombarkassen trachten driemaal om ons heen te stoomen, wat dien vluggen dfngen -meestal getukt. De dames Seiffert en Ten Brink bezorgen eene vertaling van „Cuore", door Edmondo de Amicis, dat in Italië honderd v\jftig drukken be leefde. Dit is bewijs genoeg voor het werk, dat thans bjj den heer W. Gosler, uitgever te Haarlem, het licht ziet, onder don titel van: „Jongensleven." De eerste aflevering, welke er van verscheen, lazen ook w(j met genoegen" en we gelooveD, dat ook in ons land het boek zjjn weg zal vinden, zelfs zonder de aanbevelingen van Italiaansche letter kundigen, die het zeer roemen. In de voorrede geeft prof. Jan Ten Brink een overzicht v;m de prijzende beoordeelingen dier hoeren. Meer dan deze beoordeelingen spreken de karakters der beide hoofdpersonen, Enrico en Garrone, voor zichzolven en de wijze, waarop de twee genoemde dames hare taak vervullen, waarborgt dat hot in ons land door velen gaarne zal worden gelezen. Volgens het Weekblad van minder courante of incourante fondsen van Broekman en Honders werdon gedurende do afgeloopen week de obliga- tiën ten laste der gom. Leiden (1882) gevraagd tot 99'/j pet. en niet aangeboden; de aandoelen Leidsche Duinwater-Maatschappij gevr. tot 130 pet. en aangeb. tot 150 pet; de aand. spoorweg Leiden Woerden noch gevraagd, noch aangebodendo aand. Noord-Zuid Holl. Stoomtramweg-Maatschappij aan geboden tot 125 pet. en gevraagd tot 100 pet.; de obligation dier Maatschappij aangeboden tot 105 pet. en gevraagd tot 100 pet.de aand. Rfjnl. stoomtram aangeb. tot 107'/, pet.; deoprichters-aand. Rjjnl. stoomtram niet aangeboden en niet gevraagd de aandeelen Usel-stoomtramweg aangeboden tot 10 pet. en gevraagd tot 61/! pet.de aandoelen Kon. Ned. Grofsmederij te Leiden aangeboden tot 1101/» pet. en niet gevraagdde aandeelen Leidsche Brood fabriek gevraagd tot 240 on niet aangebodende obligation studentensociëteit „Minerva" te Leiden niet gevraagd, maar aangeboden tot 101 pet. De „Volksbond", wiens streven het is het misbruik van sterken drank bi) ons volk zoovee) mogelijk te bestrijden, heeft gemeend in de ver spreiding van eene serie platen, waardoor de nood lottige invloed van dien waren volkskankor duidelijk wordt voorgesteld, een krachtig middel ter bereiking van zpn doel te zien. De eerste dezer platen ie thans alom verspreid en heeft don titel„Ach rader niot meer." Wat de plaat voorstelt zal waarschijnlijk wel van algomeene bekendheid zijn. En wat zij zeggen wil, dat gevoelt een ieder die slechts een vluchtigon blik op de met talent uit gevoerde teekening slaat. Moge zij weldra in ruimer kring dan thans nog het geval is, verspreid zijn! Doch bovenal, mogen do gedachten, welke zij bij den aanschouwer opwekt, er toe leiden dat veler oogen opengaan voor hot gevaar, dat de dierbaarste be langen van ons volk bedreigt 1 De grooto kinder sterfte; het misbruik van sterken drank, de oorzaak dat do kinderen van den dronkaard eveneens dronk aards, toevallijders of krankzinnigen worden; het misbruik van den sterken drank als oorzaak van 80 procent der misdrijven; ziedaar eemgo spre kende feiten, waarop de „Volksbond" kan wijzen. Waar eene vorooniging dergelijke jammeren tracht te voorkomen, daar kan zij ongetwijfeld op krach tige medewerking van allen, die hot volk liefhebben, staat maken. De heer Henri Albers van het Hollandsche Opera-gezelschap te Amsterdam, zal zich eerstdaags in het huwelijk begeven met mej. Marguórith Jahn, aan hetzelfde gezelschap verbonden; terwijl de heer Pauwels, de veelbelovende tenor van don Park. schouwburg aldaar, in het huwelijk zal treden met mej. Sophie Van Biene van „Het Nederlandse!) Toon eel." - Men leest in het „Wag. Weekbl."; „Onder het half millioen aan legaten, door wijlen den heer Oortman te Utrecht aan verschillende instellingen- vermaakt, komt ook een ton gouds voor aan de diaconieën van de Protestantsche kerkgenootschappen te dier stede. Daar aal de „diaconie" dsi googe- naamde doleerendo gemeente echter niets van kun? nen krjjgen, wyl die „gemeente" tot geen enkel kerkgenootschap behoort, maar slechts eene gewone vereeniging is, geDaamd „de kerkelijke kas." Zie-

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 9