BUITENLAND. Frunkrijk. Te Parijs is overleden Emil Mare de St.-Hilaire, het oudste lid van den Franschon schrijversbond. Hy was ouder dan de registers van den burger lijken stand en kon zjjn geboortejaar niet zuiver ongeven, doch moet orastroeks 94 jaar oud geweest zp. Gedurende den oorlog verloor hij al wat hij bezat en liep gevaar in het oudemannenhuis te komen, toen eene gegoede weduwe zich ovor hem ontfermde en mot den 80-jarigen edelman in het huwelijk trad. Aan haar dankte hij do gelukkige laatsto jaren zijns levens. Een Franschman, zekere Follacci, zou einde lijk een toestel hebben uitgevonden, waarmede alle luchtballons, met welk weder ook opgelaten, bestuurbaar zouden zijn. De president der ropubliek, eenige ministers en beroemde wetenschappelijke personon zouden zeer met die uitvinding zjjn in genomen. De Fransche genoraal De Courcy, vroeger opperbevelhebber in Tongking en daar een slacht offer geworden van het ongezonde klimaat, Is te Parijs overleden. Ware hy blijven leven, dan zou, volgens de Duitsche bladen, aan hom by een even- tuoelen rovanche oorlog het opperbevel opgedragen zjjn over het leger, dat tusschen Saint-Dié en Epinal geconcentreerd zou worden om den eersten aanval op Duitschland te doen. Italië. Vijf paketbooten z(jn gisteren van Napels naar Massowah vertrokken met drie bataljons infanterie, één bataljon bersaglieri, ééne batterij berggeschut en één compagnie der infirmerie. Graaf Solms, de Duitsche gezant bij het Itali- aansche Plof, zou gisteren den kroonprins van Italië, tor gelegenheid van z(jn verjaardag, namens keizer Wilhelm, hot grootkruis van de Zwarte Adelaar orde overhandigen. Te Livorno is eene poging aangewend om het politie-bureau met eene dynamietbom in de lucht te doen springen. Niemand werd daarbij gelukkig gedood of verwond. Vele personen werden gevangen genomen. Groot-Britanniö. William Saundors, oud-lid van het Parlement voor Hull, is gisteren gearresteerd in Trafalgar-square, toen hy eene rede wilde houden. In verschillende plaatsen van Engeland is het voorbeeld van den kanselredenaar Spurgeon gevolgd verscheidene voorgangers hebben thans officiéél hun besluit aangekondigd do doopsgezinde gemeente te verlaten. Dé jubilé-tentoonstelliug té Manchester, welke thans gosloten is, werd door 4,750,000 personen bezocht. Ook uit een finantiöel oogpunt was de tentoon stelling oen succes. De bruto-ontvangsten bedroegen nagenoeg 250,000 pd. st. Turk(je. Aan de „Politische Correspondenz" wordt uit Konstantinopel geschreven „Do Koning der Nederlanden had onlangs aan Sald-pacha, den minister van Binnenlandsche Zaken, de Orde van den Nederlandschen Leeuw verleend, maar de insignes waren hem nog altijd niet over handigd, hetgeen natuurlijk tot allerlei gissingen aanleiding gaf. Do waarschijnlijkste komt ons voor deze te zijnHet kruis der genoemde Orde is van karton, om aan te duiden dat zijne waarde alleen bestaat in de onderscheiding, toegekend aan den gedecoreerde. De Turksche hoogere Orden daaren tegen vertegenwoordigen eene vrij hooge waarde aan goud of edelgosteenten. Nu moet de Neder- landsche gezant, om mogelijke aanmerkingen te voorkomen, zijne Regeering bewogon hebben tot het maken van eene uitzondering voor Saïd-pacha en voor hem een kruis van goud, versierd met brillanton te laten maken; vandaar do reden der vertraging." Bulgarye. De minister van financiën, de heer Natsjevic heeft de gewoonte, naar het schijnt, om vele brie ven, welke met de post verzonden worden, te doen openen en van een aantal ook copie te doen nemen. Ook schijnt hjj den inhoud daarvan niet altijd ge heim te houden. Dit had bijna tot een duel tusschen majoor Laaba, secretaris van vorst Ferdinand, en een zekeren heer Waldapfel, een Hongaar, aanlei ding gegeven, daar de hoer Wald3pfel lasterlijke T '~>ruditen emtrent majoor Laaba zou verspreid heb ben het uit dat dit OWlYPudig te wjjten was aan eenige uitdrukkingen, welke de heer Waldapfel in oen particulier, door den minister ge opend en niet geheim gehouden schrijven gebruikt had. Van het duel kwam niets, maar de heer Wald apfel heeft aan den minister een brief gezonden, waarin lij] hem niet waard noemt ora uitgedaagd te worden, maar met een pak slaag bedreigt, als hjj zich ooit op Hongaarsch grondgebied vertoonen mocht. Amerika. De anarchisten Engel, Parsons, Spiess on Fischer hebben te Chicago gisterochtend de doodstraf door ophanging ondergaan. Wanordelijkheden kwamen niet voor. Tot des middags, toen dit telegraphische bericht werd afgezonden, bleef volkomen rust heerschen. Alle openbare en hoofdgebouwen to Chicago wer den streng bewaakt. De zelfmoord van Lingg in de kerkercel, door middel van eene dynamietpatroon, die in eene kaars verborgen was, heeft een diepon indruk gemaakt. Rechtstreeksche depeches uit Chicago loochonen het vertrek der anarchisten en maakten daaren tegen melding omtrent do aankomst aldaar van ge wapende anarchisten uit andere Staten der Unie. Nog is het onbekend hoe Lingg de dynamietpatroon in handen kreeg. De zelfmoordenaar bracht zich eene afgryseiyke wond toe door de patroon in den mond te laten ontploffen, maai' toch leefde hy nog vyf uren voort, hoewel bewusteloos. Het doorzoeken zyner cel voerde tot de ontdekking van andore soortgelijke, in tjalk verborgen, zoer kleine patronen. Lingg's vrienden zochten uitstel van zyne terecht stelling te verkrygen wegens voorgewende krank zinnigheid, doch de rechtbank wees dit af. Men gelooft dat de anarchisten een bondgenoot hadden onder de cipiers. Spiess verzocht de overheid om alléén opgehangen te worden, terwyi Parsons haar uitnoodigde zyne vrouw en- dochter mee op te knoopon. De politie to Chicago heeft twee verdachten aan gehouden. Zy was voornemens collectief haar ontslag te nemen, indien de terechtstelling niet doorging. Te Nieuw-York zal eene Protestantsche kerk worden gebouwd, welke de schoonste van Amerika zal worden en naar het model van de St.-Pietorskerk te Rome zal wordon opgetrokken. Hot terrein, dat daarvoor is uitgekozen aan de Tenth Avenue, moet 850,000 ds. koston. De toestand van den Duitselicn kroonprins. Eene speciale oditie van de „Daily News" bevat een telegram uit San-Remo van 10 November. Daarin wordt medegedeeld dat prins Wilhelm met de vier genooshoeren, waaronder dokter Mackenzie, eene byoonkomst heeft gehad en hun ieder afzonder lek gevraagd heeft, hoe hy zich voorstelt te han delen tegenover de ziekte van den kroonprins. De vier geneesheeren onderzochten gistermorgen de keel van den prins. Allen zijn het hierover eens, dat zy gedurondo eenige dagen een palliatief zullen aanwenden, doch slechts zoolang totdat het nieuwe gezwol zich vertoond heeft, zal verdwenen of ver minderd zyn. Het onderzoek der keel toonde eenige beterschap aan. Geene beslissing zal er met botrek- king tot eene operatie genomen wortjen voordat het gezwel zal verdwenen zyn. Men vormydt zorgvuldig ook slechts het kleinste deel van hot nieuwe gezwel weg te nemen, omdat dergelyke operatie slechts den groei van het kanker achtige gezwol zou bevorderen. Dientengevolge trachten do geneesheeren vóór alles den prins van het geheele gezwel te bovryden. Do algemoeno ge zondheidstoestand van den kroonprins is uitstekend hy geniet een goeden eetlust en slaapt goed. Toen Dinsdag jl. dr. Mackenzie den kroonprins verklaarde dat ook hij thans diens ziekte beschouwt als kanker, ontving do prins deze modedeoling met eene onverstoorbare kalmte en zoide alleen „Ik dacht reeds sinds lang dat zoo iets komen zou." Daar het gozwel gisteren morkeiyk gedund is, zoo had des voormiddags reeds eon nauwkeurig onderzoek van het strottenhoofd plaats. Daarna volgde een langdurig gesprok met den prins. Deze verklaarde zich voorloopig tegen eene uitwendige operatie, en daarentegen voor de voortzetting van eene inwendige behandeling. Op dit besluit waren, behalve geneeskundige argumenten, ook gewichtige staatkundige overwegingen van grooten invloed. Volgens een Waalsch blad zou keizerin Augusta van Duitschland, die thans te Coblenz vertoeft, zich den toestand van den kroonprins zoo hebben aan getrokken, dat hare ziekte verergerd is. Ook zou keizer Wilhelm zeer neerslachtig zyn wegens den toestand van zyn vermoodelijkon op" volger. i a i-: y.o.N o n. Nu er weder oen plan bostaat om eene papier fabriek op Java op te richten, zal het belangstel lenden niet ongevallig zyn van het navolgende kennis te nemen. Reeds ruim 25 jaren geleden vatten do heeren H. M. B. A. Van Dorp, destyds op Java verblyf houdende, het plan op aldaar eene machinale papier fabriek op te richten en van verschillende zyden werd hun daarvoor krachtdadige ondersteuning toegezegd. Zy vreesden ochtor met recht dat, ofschoon op Java overvloed van katoenen lompon govonden wordt, er in 't geheel niet of niet in voldoende voorraad dier stoffen worden aangetroffen, welke noodig zyn om een goed, deugdzaam papier te vervaardigon en voornamelyk is dit het geval met het linnen van vlas of hennep, dat hut hoofdbe standdeel van dergelyk papier is. Gemakkolyk is het stoffen te vinden, waaruit papier gemaakt kan worden en daarvan leveren zoowol Europa als Amerika voldoende bewyzen; maar geheel iets andors is het een papier te leve ren, dat duurzaam en deugdzaam is, en dit toch is, zoowel voor landsbureaux als voor den handel, een hoofdvereischte. De mogelykheid van het bestaan eener zoodanige fabriek op Java hangt dus geheel en al daarvan af of er aldaar in genoegzame hoeveelheid en tegen rodolyken prys eene stof gevonden wordt, welke het in Nederland en vorder in Europa gebruikt wor dend linnen en zeildoek vervangen kan. Gedurende verscheidene jaron hadden zy reeds getracht eene plantenstof te vinden, welko aan die vereischten voldeed, en dat zy daarin niet slaagden is voorname lyk toe te schryven aan het gebrek der middelen om de verschillende stoffen doelmatig te-bewerken. Reeds vroeger waren er wel enkelen in geslaagd van bamboe, pisang en verschillen^, stroosoorten eene voor papierfabrikanten geschikte p,ite te ver- krygon en de heer Weber, voormalig landeigenaar te Buitenzorg, verkreeg daarvoor op tentoonstellin gen in Europa moer dan ééne gouden medaille, maar al spoedig bleek het dat de gebruikte grond stoffen voor schryf- en postpapier geheel on geschikt waren. De heer B. A. Van Dorp, in 1861 in Europa teruggekeerd zynde, gaf zyn denkbeeld niet op, maar bezocht verschillende grooto fabrieken in België en elders en heeft toen, nadat hy zich voldoende op de hoogte der zaak gesteld had, eenige proe ven genomen met door hem medegebrachte of hier te lande verkrijgbare vezels. Deze bleken echter alle ongeschikt te zyn, omdat zij door den hout- achtigen aard der vezels eene weinig samenhangende stof geven, welke hoogstens dienstig is om katoenen lompen te vervangen, maar toch nog door deze in deugdzaamheid verre overtroffen worden. Eindelyk werd toch door hem een6 vezelstof ontdekt (geen ryststroo) welke na bewerking bleek voldoende geschikt te zyn het linnen te vervangen en, na verschillende proeven genomen te hobben om eene behoorlyke verhouding te ontdekken, werd door hem in 1862 ^>p. eene der voornaamste fabrieken hier te lande papier vervaardigd dat na 25 jaren nog zyne oorspronkeiyke vastheid en deugdzaamheid bezit, niet vloeit en zonder vlekken bleef, zooals do bjj den heer H. M. Van «Dorp alhier berustende minuten bewijzen kunnen. De bewerking en fabricatie van de door den hoer Van Dorp gevondon vezelstof word door hem tot in de kleinste bijzonderheid beschreven en tevens eene uiterst nauwkeurige begrooting opgemaakt van eene eventueel op te richten fabriek. Eene in die dagen op Java ontstane geldcrisis was oorzaak dat van dit op goede gronden berustend plan nimmer iets gekomen is. Bestaat er eenmaal eene papierfabriek op Java, met alle vereischten voor eene doelmatige bewer king en bleeking der grondstoffen voorzien, dan is het niet te betwyfelen of er zullen op Java nog vele stoffen gevondon worden, waarvan by de papier fabricage gebruik gemaakt kan worden. De bamboe, pisang en verschillende stroosoorten zullen dan met vrucht kunnen aangewend worden voor de vervaardiging van drukpapier, waarvan op Java ook eene grooto hoeveelheid verbruikt wordt; ook voor mindere soorten van papier zyn vele stoffen aanwezig, en o. a. kan het fabricaat van patroon papier uit eene op Java aanwezige plant een be langrijken tak van inkomsten opleveren.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 6