Leiden, 12 November. PEUS DEZEB COUBANT: Toor L«iden per 3 mundan Fr&nco per poet Afzonderlijke 0-05. gjeie ^paraat wordt dagelijks, out aitzoadtrlag ran gon- en fieestdagen, aiigegevta. PRIJS DER AD VERTENTIEN Van 1—6 regela 1.06. Iedere regel meer 0.17-1. Gro*tere lettors naar plaatsruimte. Voor het incas- aeeren buiten de atad vrordt 0.10 berekend. I De Raad dor gemeente Leiden zal Dondordag a. a. weer vergaderen. 1 In navolging der reeds gobouden marschen ïukte ook hedenmorgen het 4do bataljon infanterie, lhier in garnizoen, uit, ten einde naar Voorburg p te rukken. Ook thans werden de patronen op twee wijzen medegenomen en de voorraad zand, de vivres voorstellende, niet vergeten. Het muziek corps van het regiment haalde het aan den Leid- schendam af en vergezelde den troep verder, onder het spelen van eenigo vroolijke nummers. Te ruim vier uren kwam het bataljon in de kazerne al hier terug. Naar men vernoemt, zal Maandag de achtste of laatste marsch gehouden worden; het gerucht wil dat men alsdan Don Haag aan zal doen. Door de commissie ad hoe, uit de Staten van Zuid-Holland, is tot afwijzende beschikking geadviseerd op het verzoek van A. J. Melief om gedeeltelijke vrijstelling van padgeld. Zy vereenigt zich metde voordracht omtrent de bediening van het veer in hot jaagpad tusschen Leiden en den Leidschendamb. de wyziging van het reglement op de invordering van het recht ihot opnemen van eene strafbepaling tegen het weigeren van het vertoonen van het bewijs van betaling der verschuldigde rechten in verband met de beperkte uitlegging door den H. Raad aan het begrip „wettelyk voorschrift" in art. 184 van het Strafwetboek gegeven), en c. het ontwerp besluit tot verkoop van grond langs het Studentenpad. Het regiemet. van politie voor de vaart door de schutsluis aan den Leidschendam vond wat strekking en boginselen betreft by de commissie tot onderzoek van de Prov. Staten van Zuid-Hol land gereede instemming. Bepaaldeiyk vereenigt de commissie zich met het voorstel om, behalve aan met buskruit of andore ontplofbare stoffen go- laden vaartuigen, geen recht van voorschutting to geven. De commissie heeft op de redactie van de arti kelen oenige wyzigingen voorgesteld en in 't by- zonder eene andere redactie voorgesteld van art. 10, strekkende om met den schipper voor alle schade door hem, de zynen of zijn schip aan do sluis toegebracht, aansprakelyk te stellen, maar zich te bepalen tot het oischen van cautie door den schip per voor de aangebrachte schade, zonder zich te moeien in de quaestie der civiel-recliterlyke aan- sprakoiykheid. De meerderheid der commissie uit de Prov. Staten van Zuid-Holland heeft zich vereenigd mot het voorstel van Ged. Staten om op het adres, houdende klachten over vernauwing van de mon ding van de Kromme Aar, te kennen te geven dat er voor de Provincie geene termen bestaan om tot eene verbetering van de Oude Aar over te gaan, daar dat vaarwater alleen aan het lokaal verkeer een eenigszins korteron weg kan verschaffen. Een lid meende dat door het gebruik van het vaarwater belangen worden gediend niet geheel van lokalen aard. Volgens oen bulletin van „De Wereldburger" zyn in de tarief-quaestie van don Transvaalschen spoorweg de Hollandsche belanghebbenden met Macmurdo tot volkomen overeenstemming gekomen. Miss Saxton Winter, gouvernanto van prinses Wilhelmina, is voor eonigen tyd naar Engeland vertrokken en vervangen door jonkvrouwe De Koek. De Regoering heeft voorgesteld om hot labora torium, dat ten behoeve 7an het aan prof. Pekel haring en dr. Winkler opgedragen onderzoek naar de berri-berri in het militair hospilaa! te Welte vreden is ingericht, tot eene blijvende, onder bur- gerlyk beheer staande inrichting te verhollen voor onderzoekingen op hot gebied v, pathologie lie anatomie en bacteriologie. De uitgaven zullen aan- vankeiyk ƒ22,000 per jaar bedragen. Het stoomschip „Prinses Amalia", van Am sterdam naar Batavia, arr. 11 Nov. te Marseille; da „Utrecht", van Rotterdam naar Java, Vertrok H Nov. van Suez. Gemengd Nieuws. De ingezetenen van Leiden worden gewaarschuwd tegen een persoon van 50-jarigen leeftyd, met grijs dun haar, glad geschoren gezicht, gekleed met zwart werkpak en pet, welke persoon zich in eene naburige gemeente heeft voorgedaan als baas der Leidsche Duinwaterleiding, zoekende naar werkvolk. Op die wyze tracht hy de lieden, die werk willen, geld afhandig te maken, zooals hem by een arbeider werkelyk reeds gelukt is. Door de politie alhier is proces verbaal opgemaakt tegen een goudsmidsknecht, die zyn patroon bestolen heeft. Hoewel de bestolene nog geen gemis had geconstateerd, is het feit op de navolgende wyze toch aan het licht gekomen. By de politie te 's-Gravenhage werd aangifte ge daan van den verkoop van goudsnippors door een te Leiden wonend persoon, welke verkoop zeer verdacht scheen. Een onderzoek volgde, waaruit bleek dat de verkooper het goud ton verkoop had ontvangen van een goudsmidsknecht en dat de ver kooper wist op welke wyze dat goud verkregen was. Dat die verkoop to 's-Gravenhage en niet te Leiden plaats vond, geschiedde alléén om het foit niet ontdekt te doen worden. Ook tegen den ver kooper is proces verbaal opgemaakt wegens hot helen van gestolen goederen. In de afgeloopen week werden hier ter stede aangegeven 1 geval van febris typhoïdea, 1 geval van diphtheritis (met doodeiyken afloop) en 2 gevallen van mazelon. Hier ter stede zal binnenkort eene verzameling manuscripten en werken uit de lGde eeuw, afkomstig van eene abdij uit Nederland, wor den verkocht. Men schryft ons uit Katwyk aan Zee, dd. 12 November: Den 9 en 11 dezer zyn van de haringvisschery aangekomen schipper Hen drik Plug met de bomschuit „De vrouw Anna", reeder N. Haasnoot, met 130 kantjes pekel-, 120 kantjes steur- en 56,000 stuks steurliaring in drie nachten vangst en slechts 12 dagen reis. Schipper Jakób Van der Plas met de bomschuit „De vier Gezusters", reeder D. Zwanenburg, met 25 kantjes pekol-, 10,000 stuks steurliaring en met verlies van byna de gehoele vleet en 6 reeptouwen, welke, wegens de groote hoeveelheid haring, in de diepte zy'n weggezonken. Er werd besteed voor pekelharing 11.50 a 12.— per ton en voor stourharing ƒ8.— a 9.50 per 1000 stuks. Den Haag heeft een van z y n e meest bekende straattypen verloren. „Blinde Jeannet" behoort niet langer tot de le venden. In de registers van den burgerlyken stand werd gisteren opgeteekend dat Sara Nathan, oud 86 jaren, jonge dochter (o, bittere ambtenaren- ironie!), aan dit aardsche tranendal is ontrukt. Niet aan de vergetelheid, want de ouden van dagen herinneren zich hoe ze haar reeds in 't Haagsche Bosch hoorden zingen, haren lang niet onberispe- ïykon zang op een guitaar bogeleidende, toen ze nog kinderen waren. En de kinderen kennen byna allen de arme blinde vrouw die, op gevordorden i1,1 gokomen, steeds hare talenten in 't Haagsche Hoscli bleef tentoonspreiden. Eene reeks van jaren leefde .Teannet van do f»f- oirb- veldadige Hagenaars; vooral onder do ge- fon••-.noorden 1>H '9 hare oudste klanten. Bijna eiken morgen zong ze haar klein repertoire voor den ingang van 't hotel „Paulez" of voor dien van don „Doelen". En menigmaal ontving ze uit vor- stelpke beurs aldaar milde giften. Eens ontving ze zelfs van een Nederlandschen Vorst een geschenk van groote waarde. Toen de blinde nog pas als straatzangeres haar brood moest verdienen, begiftigde Koning "Willem II de arme met het onmisbaar instrument, de guitaar, ditmaal naar men beweert met zilveren snaren. Dat die zilveren snaren reeds lang hebben moe ten springen om in den nood der tijden te voorzien, is wel aan te nemen. Maar de guitaar en de vrouw verlieten elkander niet tot de dood hen scheidde, Dc zaak-Caffarcl. De rondventers der Parysche dagbladen riepen Donderdag avond, nadat de uitslag der rumoerige Kamerzitting bekend was: „De lieer Wilson ver volgd! De heer Wilson in Mazas!" De bladen worden by hoopen verkocht en op straat by het gaslicht gelezen. Allerwegen, in de koffiehuizen, de schouwburgen, do clubs, hoerschte er eene groote opgewondenheid. Wilson, zegt men, heeft toch het paleis van het Elysëe verlaten en zyn intrek genomen in het nieuw gebouwde hotel in de Rue d'Iéna. Personen, die hem wenschten te spreken, worden dan ook naar dat adres verwezen. De prefect van politie heeft de volgende nota openbaar gemaakt: „lk verklaar de papieren, welke op myn bevel ten huize van mevr. Limouzin in beslag zyn genomen, gaaf en in hun geheel aan het parket te hebben doen toekomen." Het gerechtshof heeft gisteren, ingevolge de conclusie der advocaten, bevolen generaal Caffarel, vrouw Rattazzi en Lorentz voorloopig in vryheid te stellen. In den loop van den dag bevond Wilson zich in het kabinet van den rechtor-commissaris. De behandeling van de zaak-d'Andlau (kwanselary in ordeteekenen) is gisteren voor de correctioneele rechtbank wel afgeloopen, maar de uitspraak van het vonnis is tot aanstaanden Maandag uitgesteld. In stryd met de geruchten wordt gemold dat de regeering niet voornemens is den prefect van politie Gragnon van zyn post te ontzetten, omdat zy den loop van het gerechtelijk onderzoek niet kan stremmen. Tot nu toe schynt de heer Grévy zyn ontslag nog niet als hoog noodig te beschouwen en aan de onschuld van Wilson te gelooven, wien niemand meer waagt te verdedigen; voor het geval echter, hetgeen zeer wel mogelyk zou zyn, dat, na het gisteren te houden verhoor en na inlichtingen dei- Kamer, besloten wordt tot zyne inhechtenisneming, kan de president onmogelyk langer als zoodanig aanblyvendaaromtrent althans is men het te Parijs eens. Als candidaten voor den dan te vervullen pre- sidents-zetel komen het allereerst in aanmerking de heoren De Freycinet, Ferry en Floquet; ook wordt meermalen als candidaat genoemd de hoer Sadi Carnot met de bewering er by dat hy op het presidentschap ook groot recht heeft. Do toegang tot hot Elysée is zeer bezwaarlyk te bekomen, daar allé deuren bewaakt worden door twee politie agenten. Leiden, 12 November- Heden aangevoerd: Tarwe 2 bee toliter. Wintertarwe 7.50 a 8.50. Zomertarwo 7. 8.Itoggo 2 H. L. Wintcirogge ƒ5.50 a C.Zomer- rogge ƒ4.50 a ƒ5.Geret 7 H. L. Zomergerst 4.50 a ƒ5.Cbevalier-geret ƒ0.a ƒ6.50. Haver 7 H. L. Zy tre Haver f 3.25 a 3.75. Lichte Haver 2.75 a ƒ9.25. Duivcnbooncn kectol. a Paar- denboonen iiectol. a Maïs 3 hoctol. ƒ5.25 a 5.75. linter. Aanvoer 5-70 'eg. 1b' qnalit. ner 1/, vat ƒ60. a ƒ68.—-, 2de qnalr por V, j* ƒ59 r ƒ58.—te j quabt. per bilogr. 1 50 a f 1.7' 11 lit. per I hogr. s/7 30 ƒ1.45 I Lange Zwarte Tnrf 9000 dub h u 21 ƒ0,3C.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 5