I N°. 8507. 11 IVovember. A". 1887. Bit nummer bestaat uit Twee Bladen. Leiden, 10 November. LEIDSOH llll DAGBLAD: PRUS DBZEB COURANT: Voor Leiden per 3 mauidtnl.M* Franco per postHO. Afzonderlijke Nommen0.05. Naar wy van betrouwbare z(]de vernemen, heeft de kerkeraad der "Waalsche gemeente alhier geoor deeld dat het in het belang van het reeds zeer nuttig gebleken „höpital wallon" zou zijn, het be stuur daarvan aan een bijzonder regentschap op te dragen. Dit zou dan uit minder leden dan het col lege van diakenen bestaan en rechtstreeks door den kerkeraad worden benoemd, met dien verstande, dat minstens één regent tevens diaken moet zjjn. Na do goedkeuring van de Waalsche commissie verkregen te hebben op zjjn tot dit doel gewijzigd reglement, is gisteren de kerkeraad overgegaan tc t de benoeming van regenten, en wel in de personen der heeren W. F. Van Wijk Thz. en N. F. Reyst, diakenen, en M. E. Chavannes, ouderling. De over dracht zal eerstdaags geschieden, zoodat voortaan het belanghebbend publiek zich met die heeren en de directrice in betrekking zal moeten stellen. Eet „höpital wallon", ofschoon slechts sedert korten tjjd in werking, heeft reeds groote diensten bewezen. Deze stichting doot alle eer aan het initia tief van de heeren diakenen der Waalsche ge meente, die het voorstol daartoe by den kerkeraad hebben gedaan en met groote offers van tjjd en moeite de zieken-inrichting in den tegenwoordigen toestand hebben gebracht. Deze voorziet in eene groote behoefte te dezer stede. Moge zij onder hare regenten in bloei gestadig toenemenMaar daartoe heeft zij ook den steun van weidenkenden noodig, den zedeltjken en den stoffelyken steun. Men be denke toch dat de Waalsche diakonio eene enorme som, ƒ50,000, aan deze stichting besteed heeft, waarvan zy hoegenaamd geene renten trekt noch trekken kan, terwijl deze som, hoe groot ook op zich zelve, klein is met hot oog op do behoeften. Zij is daarvoor ternauwernood voldoende, en toch Is van de diakonio niet meer te vorderen. Giften zullen dus daar wol besteed zijn. Wanneer deze ruim toevloeien, dan eerst zal het mogelijk worden den liartelyken wensch te vervullen van de stich ters dier nuttige instelling, namelijk ook eenige bodden kosteloos beschikbaar te stellen. De Nederlandsche mail met berichten uit Indië wordt 11 dezer alhier verwacht. Vestigden we in een vorig nommer de aandacht op do onbillijkheid van den maatregel om in België het port voor drukwerken naar Ned.-Indië te ver- hoogen tot hetzelfde bedrag als dat in Nederland ge heven wordt, in stede dat hot Nederlandsche port vorlaagd wierd om dus met dat van het vroegere Belgische gelijk te staan, thans wordt van andere zyde ook de aandacht gevestigd op het te hooge port tusschen beide landen onderling. Do „Ned. Journalistenkring" heeft nl. e9n adres gericht aan den minister van waterstaat onz., waarin do Kring den minister verzoekt „do noodige maatregelen te nemen ten einde te komen tot eene overeenkomst met België, waarbij hot port voor gedrukte stukken belangrijk verlaagd wordt; in dier voege, dat het internationale tarief althans niet hooger zy dan de som van de binnenlandsche tarieven der beide landen." Ook de „Amst. Crt." klaagt over het te hooge port en zegt: Noord en Zuid zijn één, naar stam en naar taal. De Belgen spreken Fransch of Noder- landsch. Eene eigen taal hebben zij niet. Het is een wederzjjdsch, maar by uitstek Neder - landsch belang om ons kleine taalgebied zoo groot te maken als mogolyk is. Feiteiyk kunnen wy het taalgebied niet vergrooten, maar wanneer, als nu, middon door dat gebied een onoverkomelyko slag boom het port voor drukwerk is opgesteld, dan $ue doaiaat vrozit iageltjks, nut uitzondering ran &t>B- en feestdagen, uitgegeven. is het verdeeld in twee deelen, die elk hunne kracht moeten zoeken in hun isolement. Jaren lang reeds werkte men om dien slagboom te doen vallen, waardoor het gebied der Neder landsche letterkunde aanzienlyk zou aangroeien. Doch alle pogingen zyn afgestuit op den onwil der Nederlandsche regeering. Met een enkel voorbeeld licht de „Amst. Crt." toe waarom het port voor drukwerk naar België ons taalgebied in tweeën deelt. Een Nederlandsch dagblad, dat b. v. 6 kost, is voor België een onmogeiyk genot. Te Antwerpen geleverd kost dat blad 6 aan inteekengeld en voor port moet nog 7.80 in rekening worden gebracht, indien alle nummers beneden 50 gram wegen. En dat in een buurland waar men dezelfde taal spreekt!! De werking van dat posttarief kan de Neder landsche minister het best beoordeelen, wanneer hy dat port beschouwt als een „uitvoerrecht van meer dan 100 pet. der waarde." Men moet het beschouwen als invoerrecht, wan neer België aan ons zjjno boekon of couranten toe zendt en het betaalde recht op ons verhaalt. Het buitensporig hooge port werkt als verbods bepaling. De Regeering heeft afgewezen het vorzoek van dr. J. M. Smit to Apeldoorn om het raadsbesluit, waarby hy als leeraar der H. B.-School ontslagen werd, nietig te verklaren. Ter bevordering van vrywillige oefeningen in den wapenhandel ten bate van hen, die den militie- plicht persooniyk willen vervullen, en tot aan moediging van leerlingen aan inrichtingen van onderwys om zich in den wapenhandel te bekwamen, heeft de minister van oorlog voorloopig o. a. het volgende bepaald In infanterie- en vesting-artiilerie-garnizoenen kunnen jongelingen van 17 jaren tot aan den militieplichtigen leeftyd kosteloos onderwys ont vangen in den wapenhandel of deelnemen aan een theorotischen cursus tot voorbereiding voor den korporaals- of ondorofficiersgraad, welk onderwys ook op scholen kan gegeven worden. Getuigschriften worden, na deelneming aan den practischen en theoretisclien cursus met voldoenden uitslag, uitgereikt. Het stoomschip „Koningin Emma", van Ba tavia naar Amsterdam, arriveerde te Suez 9 Nov.; do „Prins Frederik", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Padang 9 Nov.de „Noord-Holland", van Batavia naar Rotterdam, is 9 Nov. te Marseille aangekomen. Z: M. heeft aan P. A. Derks, met ingang van 10 November 1887, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Havelio; aan P. H. Hoynen, met ingang van 1 Januari 1888, op zgn vorzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de Ryks hoogere burgerschool te 's-Hertogen- boschbenoemd by het wapen der cavalerie, bij het 2de regiment huzaren, tot luit.-kolonel, den majoor G. De Bas, van het corps. Gemengd Nieuws. De heer Sondormann, de bekende handelaar in vogels, is weder hior ter stede aan gekomen en heeft opnieuw zyn intrek genomen in het logemont Dingjan in do Mandenmakerssteeg. Voor liefhebsters en liefhebbers van vogels kan dit een verbl jdend bericht genoemd worden, daal de heer Sondermann, steeds ruim voorzien van hunne gevederde vrienden, ook ditmaal eene prachtige collectie dier beestjes, fraai wegens hunne schoone, schitterende lichaamsbedekking, aangenaam door de hun door moeder Natuur toebedeelde zangersgaven, medebrengt. Ook treft men er vogels by aan, welke den beroemden waterrol- en nachtegaalsslag doen hooren. PRIJS DER AD VERTEN TIEN VaB 18 regels 1.05. Iedere regel meer 0,174. Groetere lettere nasr plaatsruimte. Voor het incae- eeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Men late de gelegenheid om, tegen billykon prijs, zgne kooi te vullen met sieraad- of zangvogels in den waren zin des woords, dus niet ongebruikt! Hedenmorgen werd, onder behooriyk geleide, van hier naar Amsterdam overgebracht een huzaar, aldaar in garnizoen, die zich zonder verlof van zyn corps had vorwyderd en alhier is gear resteerd. Voor het kantongerecht alhier is eene zaak beslecht, eigenaardig of belangryk genoeg om hier eenigszins uitvoerig te worden medegedeeld. Als eischer trad er in op de Leidsche gepaten teerde koopman J. A. Karstens tegen de byzondore maatschappy, genaamd de „Vereeniging van Leid sche notarissen", onderneemster van publieke ver- koopingen, gedaagde. Uit het verhoor der partijen bleek dat de eischer by de publieke veiling op 2 Juni 1887, ten ver zoeke van do gedaagde en ten overstaan van den notari3 mr. L. M. J. H. Kerstens, in het Notarishuis aan de Langebrug gehouden, heeft ge-, kocht twaalf messen met hechten voor een koopprys van twaajf gulden, en twaalf dito voor veertien gulden, met verhooging van 10 pet. van den koopprys voor verkoopkosten, alzoo voor 28.60. De gedaagde hoeft, volgens den eischer, die messen verkocht als bostaande de hechten er van uit zi 1 ver en dat wel door do uitdrukkelyko mededeeling van den verkoopmeester aan het aanwezige publiek bij het ter tafel brengen dier messen, terwyl deze zelfs nog zeide d at de messen der tweed 3 party zwaarder wogen dan die der eerste. Toen de eischer voor genoemde som kooper was geworden van de .messen, vertrouwende op gezegde mededeeling, bleek hem na ontvangst en betaling er van, dat de hechten, in plaats van uit zilver te- bestaan, geheel met kop e r gevuld waren, zoodat de gedane opgave op eene dwaling berustte. De eischer leed dus door die dwaling en de on juiste opgave van gedaagde eene schade van 22.60, welke zy verplicht was hem te vergoeden, doch dit niet deed na minneiyke aanmaningen en eene sommatie by exploit van dagvaarding, zoodat zy in verzuim van betaling werd gesteld. De eischer verklaarde zich bereid de gestelde feiten, in geval zy mochten ontkend worden, door alle middelen rechtens, spociaal door getuigen te bewyzen en eischte dat de gedaagde zou veroordeeld worden om hem, tegen behoorlyke kwyting, te betalen 22.60 als schadevergoeding of zooveel minder als de kantonrechter in goede justitie zou meenen te behooren en zulks met de renten daarvan sedert den dag der dagvaarding tot de volle voldoening en met veroordeeling van do gedaagde in de kosten van het rechtsgeding. De gedaagde erkende do juistheid omtrent den datum van den verkoop en omtrent de voor de messen besteede koopsom, doch ontkende dat de verkoopmeester de hechten als zynde van zilver had aangekondigd, de mogelijkheid niet ontkennende dat door hem do tweede party als zwaarder zou zyn aan geboden. Tevens beweerde gedaagde dat wel in de ver koopvoorwaarden van do door baar gehouden vei lingen is opgenomen dat noch voor de hoedanigheid noch voor do hoeveelheid der te verkoopen goederen wordt ingestaan, maar dat deze worden vorkoebt zonder eenige garantie, doch dat zy zich op deze bepaling tegenover den eischer in deze zaak niet wilde beroepen, maar alleen concludeerde tot ont zegging van den eisch op grond dat des eischers bewering omtrent de verklaring dat de hechten der mossen van z ilve r waren, door haar wordt ont kend en niot is bewezen. Tevens werden in deze zaak tien getuigen ge hoord, wat betreft do woorden van den verkoopmees ter bij het ter tafel brengen der messen, nl. ten ver zoeke van don eischer zqven en ten verzoeke van

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1