Volgens den Haagscli9n kroniekschrijver van de „N. Gron. Crt." is eene instructie geopend tegen den oud-Indischen kapitein Willink Ketjen, wegens zyne scherpe uitingen tegenover de Regeering. De gemeenteraad van Leiderdorp heeft den burgemeester gemachtigd zich in rechten te ver weren tegenover den eisch van den heer C. Blans- jaar tot teruggave van zyne aanslagen in den hoof- delyken omslag over de jaren 1885, 18SG en 1887. Dit proces vindt zijne aanleiding in het feit dat de woning van den heer B. godeeltolijk op het grondgebied der gemeente Leiden en gedeeltelijk onder Leiderdorp is gelegen en by nu in beide ge meenten in de plaatselijke belasting is aangeslagen. Eene reclame, in 1885 langs administratieven weg bij den Raad en Gedeputeerde Staten ingediend, werd ongegrond verklaard. Voor den eischer zal optreden mr. F. Was te Leiden en voor den gedaagde jhr. mr. E. N. De Brauw te 's-Hage. Tot bestuursleden van de „IJsclub Leiderdorp - Zoeterwoude" zijn door de algemeens vergadering gekozen de hoeren G. Van Geer, F. Filippo, D. H. Van Geer en J. C. Smit. De rekening en verantwoording van den penning meester word goedgekeurd. Uit het verslag over het afgeloopen jaar bleek dat de finantiëele toestand der vereeniging gunstig is. Zjj bezit voor eene waarde van f 400 aan materieel. Tot verhooging van de veiligheid en het gomak der ijsbozoekers zullen do arbeiders in hot vervolg worden voorzien van reddingslijnen, schaatsonband en lederwerk, dat tegen winkolprjjs verkrijgbaar zal zjjn. Men schrijft ons van heden uit Aarlandervoon De president kerkvoogd der Geref. gemeente, de heer P. Van Leeuwen, te Aarlanderveen, is, van wege hot classikaal bestuur van Leiden, doende wat des kerkeraads is, tegen Dinsdag 8 Nov. a. s. voor de arrondissements rechtbank te 's Hage ge dagvaard, ter zake zjjner volhardende weigering om aan een rechthebbend persoon den toegang tot den kansel te verleenen. Voor de eischende partij zal optreden mr. F. Was, procureur en advocaatte Leiden, en voorden gedaagde jhr. mr. De Savornin Lohman, procureur en advocaat te 's-ETage. Na de aftreding van de heeren J. Van Vliet en W. Van Egmond Sr. als kerkvoogden, houden zy op langer in verzet te blijven. Volgens particulier bericht is Zr. Ms. stoom schip „Banda", hetwelk blijkens berichten uit Indië vermist werd, door Zr. Ms. stoomschip „Macasser" gevonden. Een detachement van 100 minderen en 0 on- deroff. zal 3 Dec. per „Noord-Brabant" naar Indië vertrekken onder commando van den majoor der inf. J. TUI, den 2den luit. der genie G. P. J. Cas- persz en den 2den luit. der art. J. B. Doyer. De heer Joannes Franciscus Sengers, sedert 1858 kapelaan bij de parochie van H. Maria On bevlekte Ontvangenis (kerk op de Wijnhaven) te Rotterdam, is gisternacht in den ouderdom van GO jaar overleden. Het stoomschip „Afrikaan," van Rotterdam naar Batavia, vertrok 6 Nov. van Madeira en heeft de reis naar Banana voortgezet; do „Burgemeester Den Tex," van Batavia naar Arasterdam, passeerde Galle 6 Nov.; de „Oranje-Nassau" is 31 Oct. van Amsterdam te Paramaribo en G Nov. te Demarary aangekomende „Prins Maurits" is 24 Oct. van Paramaribo naar Amsterdam vertrokkendo „Schie dam," van Amsterdam naar Nieuw-York, is 7 Nov. Dover gepasseerd; de „Zaandam" vertrok 5 Nov. van Nieuw-York naar Amsterdam; de „Leerdam," van Nieuw-York naar Amsterdam, is 5 Nov. Dover gepasseerd; de „Zuid-Holland," van Rotterdam naar Java, arriveerde 5 Nov. te Batavia; do „Batavia" vertrok 5 Nov. van Batavia naar Rotterdamde „Prins Alexander", van Batavia naar Amsterdam, passeerde St.-Vincent 3 Nov.de „Edam" arriveerde 5 Nov. van Amsterdam te Nieuw-York. Z. M. heeft H. De Jong, te Stiens, gemeeate Leeuwarderadeel, met ingang van 16 November 1887 benoemd tot schoolopziener in het arrondis sement Heerenveenaan W. J. Gielen, geboren te Ophoven (België), mits hjj overigens aan de b(j de wet gevorderde vereischten voldoet, vergunning verleend tot het geven van lager onderwjjs- aan J. G. Arentz, kapelmeester van het muziekcorps der dienstdoende schutterij to Gouda, als zoodanig den personeelen rang van 2den luitenant verleend; met ingang van 15 dezer aan J. A. Van der Stok, op zijn verzoek, eervol ontslag vorloend als burge meester van Langerak en van Nieuwpoort. Gemengd Nieuav s. t |B ij gunstig weder zal morgen het 4de bataljon infanterie, alhier in garnizoen, onder bevel van den luitenant kolonel W. C. D. Van Rijen uitrukken tot het houden van den 6den oorlogs- marsch. Te acht uren zal dat bataljon dit garnizoen verlaten en over Oegstgeest naar Lisse oprukken. Ook door een der bataljons jagers, in garnizoen te 's-Hago, werd hedenmorgen een dusdanige marsch gehouden. Het marcheerde over de Vink on Katwijk aan Zee naar Katwjjk-binnen, alwaar het muziekcorps der jagers eenige nummers ten beste gaf. Na aldaar geruimen tijd gerust te hebben, keerde het bataljon naar zijn garnizoen terug. Een schoorsteenbrand in een per ceel op de Haarlemmerstraat naby de Turfmarkt was oorzaak dat bedennamiddag omstreeks vier uren drie handspuiten kwamen aangerukt. Ze be hoefden evenwel geen water te geven, daar hot gevaar reeds op andere wijze was tot staan gebracht. Door de justitie te 's-Hage worden nog voortdurend opsporingen gedaan in verband met de aanhouding van de drie vreemdelingen in de afgeloopen week. Gisteren word bij nader onder- zook in de kamer van hot hotel, waar een dor mannen gelogeerd had, nog eene ontdekking gedaan, die niet zonder gewicht moet zijn. Men vond name lijk onder de matras van het bed geborgen een bri9f mot waarde. Eén der drie aangehoudenen, die den volgenden dag naar Rotterdam werd gebracht om aldaar, ter herkenning, in tegenwoordigheid van verschillende personen te verschijnen, is Zaterdag in het Huis van Bewaring te 's-Hage teruggeleid, zonder te zijn herkend voor een dor personen, die vroeger te Rotterdam op de bekende wijze oplichting zouden hebben geploegd. Gisteren zjjn in het Huis van Bewaring van het drietal photographieën genomen, welke naar Enge land zullen worden gezonden, wijl vermoedelijk daar te lande slachtoffers van do aangehoudenen te vin den zijn. Voorde Haagse lie rechtbank (straf- zitting) was heden gedagvaard een persoon ter zake van boleediging des Konings. Hjj gaf op te heeten M. A. Cohen, oud 21 jaren, van beroep corrector, geboren te Leeuwarden en wonende te 's Hage. Op de vraag van den president of do beklaagde getuigen ii décharche wilde laten hooren, antwoord- do bekl. dat hjj als zoodanig drie vrouwen had medegebracht. Het openbaar ministerie, waargenomen door den substituut-officier mr. baron De Vos Van Steenwijk, door den president gehoord, vorderde uitstel van de behandeling der zaak tot a. s. Donderdag, 10 November. De beklaagde verzette zich hiertegen niet, onder opmerking dat hij ingevolge art. 15-5 van het Wet boek van Strafvordering gebruik had gemaakt van de bevoegdheid om ter terechtzitting getuigen mede te brengen. De rechtbank schorste hierop het onderzoek tot a. s. Donderdag. Bjj vonnis van den krijgsraad in het 5de militaire arrondissement is de milicien B. van het reg. gren. en jagers veroordeeld tot 6 weken gevangenisstraf tor zake van mishandeling te zamen en in vereeniging gepleegd. In het Voorburgstraatje te 's-Hage heeft Zaterdag-avond eene vrouw, die in kennely- ken staat van dronkenschop te huis was gebracht, eene brandende petroleumlamp midden onder hot volk geworpen, dat voor hare woning verzameld was. Gelukkig bekwam niemand brandwonden. De kermis te Hillegom, vóór eenige jaron afgeschaft, zal, zoo Gedeputeerde Staten het door den gemeenteraad genomen besluit goedkeuren, weder ingevoerd worden. De Amsterd a/m sche Voedings-ten- toonstelling sluit met een tekort van ƒ95,000. Erg prettig voor de deelnemers in het waarborgfonds; Brutaler diefstal dan te Roermond door den schoenmaker H. B. is gepleegd, zal wel zelden zjjn voorgekomen. Nadat hjj zich in eene herberg had opgehouden, verborg hjj zich op het sluitingsuur aldaar in den kelder, tot de bewoners ter ruste waren, om zich daarna naar het slaap vertrek te begeven, van het bed van den kastelein diens broek, en daaruit de sleutels van de gelag kamer en van eene kast weg te nemen, ten einde zich op deze v.yze een horloge, gouden ring en Ongeveer f 30 toe te eigènem^Jaanra^mcj|^ sleutels weer in de broek van den slapende, telein terug, en verwijderde zich. Hy is i spoedig opgespoord, nog in het bezit van het logo en eenig geld. Hjj bevindt zich achter slot.' Een bewoner der Ferdinand Bolstraat, te Amster dam, die zich gisteren voor een oogenblik uit zjjne woning verwijderde en de deur geopend liet, kwam op een zeer ongelegen oogenblik terug voor een brutalen indringer, die heel rustig van de gelegen heid gebruik had gemaakt om de zijkamer binnen te sluipen en daar een bureau na te snuffelen. Toen de eigenaar terugkwam, zette de dief het op een loopen. In hot gezin van een marinier te Nieuwediep is een drieling geboren, nadat het vorige jaar een tweeling het levenslicht zag. Moeder en zuigelingen zijn heel wel. Te Brussel hebben vier schoolknapen op straat om oen meisje gevochten, waarop zjj alle vier verliefd waren. Eén hunner stak zjjn mede minnaar eindelijk een dolkmes tot aan het gevest in den rug. De gekwetste werd bij een apotheker binnengedragen en de drie jongens met het meisje naar eon politiebureel gevoerd, waar zjj na proces verbaal werden vrijgelaten. Vier van de te Chicago veroordeelde anarchisten hebben de barmhartigheid van den gouverneur van den staat Illinois ingeroepen, maar de overige vyf hebben geweigerd zich daarbij aan te sluiten. Het staat vast, dat de gouverneur geene genade kan geven, al wilde hjj het, daar zulke handeling onwettig zou zijn. BUITENLAND. Frankrjjk. In de Kamer van Afgevaardigden werd Zaterdag het enquête-voorstel in behandeling genomen. De heer Baudry d'Asson, royalist, was het eerst aan het woord; hjj vroeg dat eene vervolging tegen den heer Wilson zou ingesteld worden en eischte zelfs ronduit 3 jaren gevangenisstraf voor des presidents schoonzoon, wegens het misbruik maken van den regeeringsstempel. De radicale afgevaardigde Colfavru wenschte het onderzoek uit te breiden. Hom voldeed niet het op vieraangowezen punten beperkte onderzoek, gel(jk dit door de commissie werd voorgesteld, maar hij eischte een algemeen onderzoek naar de misbruiken, welke in het bestuur der Republiek waren geslopen. Dit voorstel werd ondersteund door den oorspron- keljjken voorsteller der enquête, den Bonapartist Cuneo d'Ornano, die in eene heftige redevoering generaal Caff.irel, als het slachtoffer van anderen, verdedigde en ronduit zeide dat de regeoring gene raal d'Andlau, die het meeste schuldig was, had laten ontsnappen. De regeering zeide hij heeft den anderen generaal bijtijds verzocht zich uit de voeten te maken. De beschuldiging lokte heftige tegenspraak uit van den heer Rouvier. De minister antwoordde.dat het onderzoek was opgeworpen door tegenstanders der Republiek, zoo niet om haar te schaden, dan toch zeker niet om haar te bevoordeelen. Hy ont kende de juistheid der vele in omloop gebrachte geruchten over deze zaak. De prefect van politie had de zaak begonnen en uit het onderzoek, dat nu is afgeloopen, blijkt dat, behalve de twee gene raals, geen ambtenaar of afgevaardigde er bij be trokken is. De heer Rouvier protesteerde tegen de insinuatie dat de regeering d'Andlau had laten ontsnappen en betoogde, dat, hetgeen den heer Wilson werd ten laste gelegd, behoorde tot de ministeriëele verantwoordelijkheid, daar vier mints- tirs dit achtereenvolgens hadden gedoogd. Hy gaf een overzicht van den toestand der zaak, onder byvoeging dat hot bestuur boven alle ver denking verheven is. De regeering is in staat op helderingen te geven over het gebruik van den presidentsstempel, en hiermede is de ministeriëele- verantwoordelykheid gemoeid; de president der Republiek is er niet by betrokkenhy wordt steeds gedekt door zyne ministers. De heer Rouvier drong ten slotte aan op het vermyden van schandaal. Het onderzook meende de minister dat door vyanden der Republiek was te berde gebracht, moest slechts dienen om de Republiek in een slecht daglicht te stellen. Volgens zyne meening was het ook goheel overbodig, daar interpellaties, tot de regeering gericht, voldoende waren alles tot hel derheid te brengen. De rapporteur der commissie, de heer Salis, be streed eveneens het voorstel-Colfavru, doch dit

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2