N°. 8501. Trijdag 4 Nov eiiil> ei*. A0. 1887. Leiden, 3 November. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 3 rrmm<W>l.M. Franco per poat1.40. Afzonderlijke NommeraO.Oft. |lzi Qonraat wordt iagtüjks, tut uttzondtriag na gen- ta feestdagen, uitgegeven. PRIJB DER AD VERTEN TIEN Tui 1—6 regel» 1.06. Iedere regel meer 0.174. Greetere letten neer pleeternimte. Voor het inoee- aeeren buiten de eted wordt 0.10 berekend. Dc zaak-Willink Ketjen. Door do Vereeniging „Do Unie" te Amsterdam werd gisteravond in „liaison Strouckon" eene open bare vergadering gehouden, welke zóó druk bezocht was, dat reeds lang vóór den bepaalden tijd de groote zaal van dat gebouw gevuld was. De heer W. E. "Willink Ketjen besprak op die vergadering zijne bekende wederwaardigheden, in Indiö zoowel als hier te lande, en lichtte er zijn dezer dagen gedaan „Beroep op het rechtvaardig heidsgevoel van het Nederlandsche volk" toe. De spreker begon met te verwijzen naar den in het „Vad." door hem goschreven open brief aan het Nederlandsche volk, waarop, zeide hij, in de pers zoowel als bij het publiek zekere reserve was gevolgd, waarschijnlijk omdat men eerst het ant woord van don aangeklaagde wilde afwachten. Dat antwoord zou dan gegeven moeten zijn in den vorm van eene strafvervolging, welke evenwel niet kwam. Nu deed spr. zijn beroep, opdat hem, tegenover den hem aangedanen „roof, wetschennis en fraude", recht zal worden gedaan en hij gerechtelijk zal worden vervolgd en gestraft of gerechtvaardigd. De heer Ketjen ging daarop in bijzonderheden zijne geschiedenis na, welke wij algemeen bekend mogen achten, en staafde haar door voorlezing van officieels stukkon, voor zoover die in zijn bezit waren. Daarbij noemde hij de hem door de ministers gedane beloften om hem aan eene betrekking te helpen, wanneer hem geen onrecht was aangedaan, misdadige zwakheid tegen zijne jarenlang volge houden zware beschuldigingen. Spr. handhaafde, op grond van een en ander, zijne beschuldiging van roof tegen het Indische gouvernement en tegen den minister vau koloniën van medeplichtigheid daaraan, door die handeling goed te keuren. Op de vraag: waarom men hem in Indië riep voor eene onbevoegde rechtbank (i. c. den raad van onderzoek), wanneer zjjno handelingen aanleiding gaven tot do tegen hem ingebrachlo beschuldigin gen en terwijl de bevoegde rechtbank was aange wezen, antwoordde spreker: men rekende er op hem na de vrijspraak door den raad van onderzoek, y als officier te kunnen ontslaan. Vóór eene terecht stelling bij den raad van ondorzoek had de leger commandant niet het recht hem te ontslaan. Spr. verklaarde ten slotte, de tegen hem gevoerde procedure en hare gevolgen nietig te zijn, omdat hem vooraf niet de op die procedure betrekking hebbende stukken waren ter hand gestold, gelijk art. 37 van het kon. besluit van 24 November 1854, waaraan die radon van onderzoek zeiven hun ont staan ontleenen, uitdrukkelijk gebiedt. Nog wierp de heer Ketjen van zich de beschuldiging, dat hjj zich aan heftigheid had s.huldig gemaakt, en, zoo hij zich er al aan had schuldig gemaakt, aan wien lag dan de schuld? Aan hem of aan hen, die zes iaren lang een onderzoek naar recht hebben geweigerd, ondanks zij overtuigd waren van dit recht? In een op deze uiteenzetting volgend debat stelde het bestuur de volgende motie voor: „De open- ij bare volksvergadering, op 2 November in Maison Stroucken bijeengekomen, noodigt het bestuur van „De Unie" uit, zich tot de Eegeering en Volksver tegenwoordiging te wenden, met verzoek, aan den herhaaldelijk uitgesproken wensch van den heer Willink Ketjen, om een nieuw onderzoek zijner grieven, gehoor te geven." Een der aanwezigen wilde geen motie zenden, omdat die toch geen uitwerking zou hebben, terwijl een ander er op wees, dat 7/s van het Nederlandsche volk niets kan doen ter rechtvaardiging van den heer Ketjen, omdat hij slechts plichten te vervullen heeft en geen rechten bezit, en zulks met eenige hatelijkheden aan den heer Heldt. Op de vraag van het bestuur of de vergadering al of niet een motie wilde stellen, ontstond een geweldig geschreeuw van „ja en neen." [Eenige bekende hoofden der socialistische^partij, als Fortuyn, Van dor Stadt en Croll, haddon niet verzuimd mede op de vergadering tegenwoordig te z(jn.j Een deel der vergadering wilde een protest-motio. Do heer Ketjen wees or in zijn repliek op, dat hij geen rechtvaardiging wilde door de Regeering, maar deze wilde provoceeren tot een gerechtelijk onderzoek, daar hjj zeer veel vertrouwen stelde in de Nederlandsche rechters. Van de zijde van het- bestuur werd gezogd, dat de verschillende sprekers „van de linkerzijde" opzottolijk deze vergadering in de war wilden sturen. De motio van het bestuur werd daarop, eenigszins gewijzigd, nl. in dien zin, dat de wensch van een gerechtolijk onderzoek werd uitgesproken, opniouw voorgesteld. Enkele leden van het bestuur en de sprekers „van de linkerzijde" wisselden toen eenige minder vriendelijke persoonlijkheden. Do motie van het bestuur werd ten slotte bjj zitten en opstaan verworpon en de vergadering gesloten. (Hbl.) Tor opleiding als hulpprediker in Oost-Indië, is door het bestuur der Utrochtsche Zendingsver- eeniging tot het proefjaar toegelaten de hoer J. R. Kok, van Leiden. In den ouderdom van 59 jaren is te 's-Hage overleden jhr. mr. A. L. A. Gevers, kamerjonker des Konings. Z(jn stoffelijk overschot zal, na van de residentie overgebracht te zjjn naar hot Kastoel „Endegeest", bjj Leiden, morgen om halftwaalf worden bjjgezot in het familiegraf op hot kerkhof te Oegstgeest. De Staatscourant behelst de koninklijk goed gekeurde statuten der vereeniging „Do Kerkelijke Kas", te Leimuiden c. a. Beroepen is bij de Chr.-Geref. Kerk te Bierum, de hoer J. W. Van der Kouwe te Hazorswoude. Het is der Regeoring gebleken dat, ondanks do overlegging van een bewijs van onvermogen door de belanghebbenden, door enkele gemeenten hier te lande in den laatsten tijd geene kostelooze afgifte meer plaats heeft van stukken ten behoeve van huwelijken van onvermogende personen, geen ingezetenen des R(jks. De minister van binnenlandsche zakon heeft daarom in herinnering doon brengen het koninklijk besluit van 12 Juli 1858 No. 54, waarbij de vrij stelling van zegel en registratie van akten en stuk ken, vereischt tot het aangaan van huwelijken door behoeftige ingezetenen des Rijks, toopassolijk is ver klaard op sóortgeljjke stukken ten behoeve van personen, geen ingezetenen dos Rijks, ingeval van hun onvermogen blijkt. Sedert de laatste opgave z(jn bij het notarieel examen nog geslaagd, in het eerste gedeelte, de heeren: G. H. N. De Ruyter, te Breda; J. Offer- haus, te "Winschoten; H. A. Just De la Paisières te Delften in het tweede gedoelte, de heeren H. Kooi, te Groningen; J. C. L. Esser, te Tilburg; P. L. Pieterse, te Nieuwor-AmstelW. E. Roozen- burg te Hoorn; H. J. Van dor Vlerk, te Utrecht; A. J. B. Goossens, te Oirschot, en W. F. del Campo gend. Camp, te Oosterhout. Het examen is hier mede geëindigd. Tot voorzitters van de afdeelingen der Eerste Kamer zijn gekozen de heeren Fransen Van de Putte, Van Akerlaken, Viruly en Blussé. Het provinciaal korkbestuur van Zuid-Holland heeft tot de evangeliebediening toegelaten de heeren J. H. Willebrands en G. J. A. Jonker. Van heden af wordt het port der uit België naar Nederlandsch-Indiö te verzenden dagbladen verhoogd van 5 tot 10 centimes. Gemeng-d Nleuwg. Sinds jaar en dag werd in een hui s- houden by Haarlem gestolen, zonder dat men den dader kon ontdekken. De huisvader, een bescheiden arbeider, verdacht zijne eigen vrouw er van en had dan ook herhaaldelijk onaangenaamheden met haar. Do vrouw stierf en het stelen hield aan. Nu kon z jj het toch niet meer doen. De veldwachter werd in den arm genomen en deze ontdekte dat de ont vreemdingen geschiedden door eene vrouw, in zeor goeden doen verkeerende, van zeer goede afkomst en daar in de buurt wonende. Hoeveel moeite de bemiddelde familieleden ook hebben aangewend om door geld de zaak te sussen, de bestolene is daartoe- niet te bewegen geweest. Aan de Baarsjes, te Amsterdam, op den hoek bij de Overtoomsche schutsluis, reed gis- ternamiddag te ruim één uur een met een paard bespannen rijtuig, waarin eene dame zat, in de vaart, doordien het paard schrikte voor eene voorbijgaande stoomboot. De koetsier en het paard werden levend opgehaald, maar de dame was reeds overleden toen het gelukte haar op te visschen. Zij werd in eene tapperij gebracht, waar een in allerijl geroepen dokter den dood constateerde. Aldaar viel een metselaar van hot dak van een huis hoek Lijnbaansgracht en Egelantiers gracht, waar hij een schoorsteen metselde. De onge lukkige leefde nog en werd naar het binnengasthuis vervoerd. Ook een glazenwasscher, die aldaar in de Sarpha- tistraat bij de Hoogeslnis, op de daklijst van eerx perceel stond, viel op straat en werd, ernstig gewond, naar het gasthuis gebracht. Een metselaar even.vel, die aan eene dakgoot van een perceel aan de Prins-Hendrik kade hoek Foeliestraat eene reparatie volbracht, viel van het dak, met het ongelukkig gevolg dat hij dadelijk dood was. Twee belang r-jjke werken z ij n thans aan het Oosterstation te Parijs in uitvoering. Hot eerste, waarvan de kosten op 40 millioen franken zijn geraamd, bestaat in den aanleg van 12 spoorlijnen (zes van aankomst en zes van ver trek), don bouw van eene nieuwe straat, breed 12 M., ter verlenging van de Rue de Valenciennes, en het maken van nieuwe gebouwen. Het tweede werk, goraamd op 60 millioen franken, bestaat in den aanleg van acht afzonderlijke spoorlijnen tus- schen Parijs on Noisy. Deze belangrijke werken zullen eerst over drie jaren kunnen voltooid zijn. Stoomposl De "Wester'1 spoorwegmaatschappij gaat een groot hotel in de Rue St.-Lazare te Parijs bouwen. Het zal 10 millioen franken kosten. Men schrijft uit Spandau aan do „Voss. Zeit." dat er in het gasthuis van de stad een jong soldaat ligt, die sedert hot begin der maand April in oen doodslaap gedompeld is. Alle middelen, door de geneesheeren aangewend om hem te Joen ontwakon, zijn vruchteloos. Van tijd tot tijd opent hy de oogen, staart strak de aanwezigen aan, doch herkent niemand, noch zjjne ouders, noch zijne broers en zusters. Gedurende de eerste drie maanden van zjjn slaap werd hij mager als oen geraamte; thans zjjn zjjne krachten weer bijgekomen. Dagelijks dient men hem door middel eener buis vleeschsoep toe. Naar uit Washington, dd. 2 Nor., wordt geseind, heeft hot opperste gerechtshof der Vereenigde Staten het beroep in cassatie der anarchisten van Chicago verworpen. De doodstraf door ophanging zal dus worden voltrokken, tenzij de gouverneur van Illinois kwijtschelding daarvan verleene.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 5