by daglicht het kleinood te gaan bezichtigen, dat een ieder hunner door de tombola was toebedeeld. De marsch, welke hedenmorgen door het 4de bataljon infanterie, alhier in garnizoen, zou worden gehouden, is door het regenachtige weder tot nader order uitgesteld. Dinsdag-avond werden de 2 percee- len land in den Voorofschen en Doespolder, te zamen groot 4 hectaren, 54 aren en 90 centi aren, aankomende de kerk der Hervormde gemeente van Hoogmade, voor den tyd van 6 jaren verhuuid aan den heer T. J. Hozee te Rypweteiing voor f 445 's jaars, dat is circa f 98 per hectare. By de laatste verhuring in 1SS1 brachten zo op f 034, dat is ongeveer f 140 per hectare. In het geheel be draagt dus het verschil f 189 's jaars of circa 42 per hectare. Toen de veldwachter Visser, te Hoofddorp in de Haarlemmermeer, een paard van H. Jansen, dat graasde waar het niet geoorloofd is, wilde vangen om het in verzekerde bewaring te nemen, ontving hy zulk een slag met den achter poot tegen den schouder, dat hy onder behandeling van den dokter is gesteld. Op 10, 17 en 24 November zullen aldaar de ge wone jaariyksche vee- en paardenmarkten worden gehouden. Het V a d. deelt thans mede dat liet gerechtshof te 's Gravenhage in hooger beroep heeft beslist, rechtsingang te verleenen tegen Met- hüfer, den schryver van het artikel „Joanne Lorette en Domela Nieuwenhuis in den kerker." De instructie is aangevangen. Te Delft, in het Achterom, is een driejarig jongetje in een pot met kokond water gevallen en aan de gevolgen overleden. De veedrijver E. K. te Leeuwarden heeft terechtgestaan wegens dierenmishandeling. Zonder eenige aanleiding had hy een veulen tegen den kop geslagen en met z|1n klomp tegon de borst geschopt, waarna hy zyne gebalde vuist, byna tot den elleboog toe, in den bek van een paard stak, de tong er uit trok en deze links on rechts heen en weer scheurde. De menschen, die or by stonden, waren verontwaardigd en deden aangifte bij de politie. Toen hy deswege voor de rechtbank te Leeuwarden moest terechtstaan, verschoen hy niet, waarom, tegen hem verstek werd verleend. De subst.-off. van justitie, mr. J. P. Van Outeren, vorderde dat bekl. voor die dierenmishandelingen zou veroordeeld worden tot 2 maanden gevange nisstraf, en de rechtbank heeft hem dio straf op gelegd. By het opgraven van eene terp by het dorp Friens heeft men 11 lyken gevonden. Te "Wildemann, in den Harz, liggen honderd menschen ziek aan trichinose. De „Sun", van Nieuw-York, maakt in haar nommer van gisteren een telegram uit Brussel bekend, waarin bericht wordt dat de Ier- sche dynamietparty heimelyk aldaar eene verga dering heeft gehouden, waarin besloten is de tactiek der dynamietmannen vooreerst te verlaten totdat het gebleken zal zijn, dat lersche onafhan- keiykheid langs den constitutioneelen weg niet te vorkrygon is. De „Daily News" verneemt uit St.-Pe tersburg dat de politie aldaar verscheidene jongelin gen heeft gearresteerd, die heimelyk vergaderingen hielden in een huis nabij het Catharina kanaal. De politie legde beslag op eene hoeveelheid bommen eu revolvers. Wederom woedde er gisteren oen zware storm langs de kust van Groot Britannië en Ierland. By Cardiff zyn zeven schepen gestrand en by Falmouth zyn de schepen „Ringdore" en „Sha kespeare" in aanvaring geraakt, waarby beide schade beliepen. Tusscben Holyhead en Chester werd een gedeelte van den spoorwegdyk door het water weggespoeld. De havenwerken te Liverpool kregen belangrjlke w hade en uit alle deelen van het land, en vooral van de kuststreken, komen berichten van ongelukket De Ned. brik „Nautilus", van Antwerpen naar Cadix vertrokken, is by Falmouth gestrand en zal vermoedelyk verloren gaan. Eén der opvarenden verdronk. De Deensche schoener „Thusnelda", van Pelotas met beenderen, is by Mylorpoint gestrand en zit geheel onder water. De gezagvoerder en een matroos worden vermist. Uit Hamburg wordt dd. 2 November gemeld dat op den middag van dien dag de steenen circus Renz byna geheel door brand is vernield. ■■■inlinn Slechts de groote stal en het voorste gedeelte van het gebouw bleven gespaard. De brand is ontstaan in de bergplaats van brandstoffen en de conciorge trachtte de vlam in den aanvang te blusschen, het geen hem evenwel niet gelukte. Later werd hy bewusteloos door de brandweermannen gevonden twee dier lieden bekwamen wondon. Het gebouw was verzekerd voor 182,000 mark. De bekende zangeres Jenny Lind, gehuwd met den heer Goldschmidt, is gistermorgen te Londen, in den ouderdom van 60 jaren, overleden. De gemeenteraad van Horford, by Bielefeld, is dezer dagen slecht te pas gekomen. De vergadering duurde zeer lang, en toen de heeren naar huis wilden, vonden zy alle deuren op slot. De portier, biykbaar in den waan dat de vergade ring was afgeloopen, had alles gesloten en was heengegaan. Eerst na goruiraen tijd daagde een klein meisje in de eenzame straat op, door wier tusschenkomst men den man kon ontbieden. BUITENLAND. Frankrjjk. De voorzitter van den ministerraad, de heer Rou- vier, zal heden in de Kamer met den verslaggever Ribot het wetsontwerp tot verandering der rente verdedigen, vóór de stemming de motie van ver trouwen stellen en by niet-aanneming terstond zyn ontslag nemen. De drie republikeinsche partyen in de Kamer zullen mede heden byeenkomen om over hunne houding te beraadslagen wat betreft de quaestie eener commissie van onderzoek. Tevens zal Rouvier in de commissie de verklaring afleggen dat het Kabinet niet tegon den eisch van een onderzoek is; hy, Rouvier, moet evenwel daarop staan dat het onderzoek niot het karakter drago van een gerechtelyk onderzoek. Aan het ministerie van buitenlandsche zaken is officieel medegedeeld dat lord Lytton waarschyn- lyk in plaats van lord Lyons benoemd zal worden tot Engelsch gezant te Parya. Rusland zal, naar te Parys verzekerd wordt, eene groote leening sluiten, welke gewaarborgd zal worden door de jaariyksche inkomsten van bóeren- en kroon eigendommen. De heer De Lesseps heeft Dinsdag in de Aca demie van Wetenschappen medegedeeld dat het kanaal van Panama geopend zal worden den 3den Februari 1890. De toevloed van bezoekers op de kerkhoven te Parijs met Allerheiligen is verbazend groot ge weest. Men spreekt van eon getal van 400,000. Dnltschlaiid. By keizerlyk besluit van 31 October is de Rijks dag tegen 24 November bijeengeroepen. De keizer hoorde gisteren het rapport aan van den chef van hot militair kabinet Wilmowski. In zyn gezondheidstoestand was reeds den vorigen dag, na een rustigen nacht, verbetering ingetreden en die vooruitgang in beterschap werd ook gisteren, na eene kalme nachtrust, geconstateerd. De keizer gevoelt echter nog wel rheumatische pijnen, namelijk wanneer hy zich beweegt. Menig maal gevoelt hi) nog smart, zoodat hy het bed nog moet houden. Aan de beurs te Berlyn werd gisteren eene ken nisgeving aangeplakt, waarby eene belooning van 1000 mark wordt boloofd aan hem, die den persoon aanwyst, die den vorigen dag, ter wille van spe- culatiën, met een ongeteekonden brief de tyding van 's keizers overlyden ter beurze verspreidde. De inkomsten van het Duitsche Rijk in de eerste helft van het fiscale jaar 1887/88 wyzen eene vermeerdering aan op de volgende posten: Inkomende rechten ongeveer 10'/a millioen mark, tabak 1/3 mill., bier 2/3 mill., wisselzegels 80,000, lotery 650,000, posteryen over de 4 mill., Staats spoorwegen l1/, millioen mark. Daarentegen leveren eene vermindering opsuiker byna 1/2 mill., alcohol meer dan 2 mill., zegelrecht op den omzet in fondsen 400,000 mark. Vanwege het Duitsche Ryks-postdepartement is den beambten aangeschreven, zich zoo beleefd en voorkomend mogelyk te gedragen jegens vrou wen en meisjes. Graaf Herbert Von Bismarck is naar Frie- drichsruh vertrokken. Een keizerlyk Russische salontrein, mot keu ken, leeskamer, thoesalon, enz., komende van Rus land, is gisteren de Duitsche grenzen gepasseerd. Jceaoaasewar KOLONIËN. BATAVIA, 25 Sept.-l Oct. (Vervolg.) In den nacht van 7 op 8 Sept. aldus meldt men uit Atjeh rukten uit ICalapang Booa en Lampeneroet militaire patrouilles uit, ten einde aan eventueole vyandelyke benden eene hinderlaag te leggen. Het ongeluk wilde dat zy van eikaars plannen onkundig waren, zoodat de eene patrouille de andere voor den vyand aanzag. Te laat zag men de vergissing in; by de wisseling van de schoten onderling werd een soldaat gedood en een andor gewond. Den llden September, 's morgens te halfzes, trachtten een 30-tal Atjehers onze benting te Edir binnen te dringen. De commandant der wacht ver- ydelde echter hunne poging; hy sloot de poort en maakte alarm, de Atjehers kregen een warm ont haal; twaalf lyken lieten zy achter, zoodat hun ver lies groot moet geweest zyn. In den nacht van 14 op 15 Sept. posteerde eeno Atjehsche bende zich bij de schietbaan naby benting Kota Alam en beschoot de benting met eene lilla, waarvan een kogel in het hospitaal terecht kwam, zonder schade aan te richten. Deze vyandelyke artillerie werd spoedig verjaagd. Den volgenden dag werd de afgeloste wacht van Lampajoen op weg naar Lambaro door Atjehers beschoten. Een der soldaten kreeg een kogel door het hoofd en was onmiddellyk dood. In den nacht van 15 op 16 Sept. werd do tele foondraad tusschen Lambaroe, Siroen, Blang en Landjamoe door Atjehers verbroken. Ongeveer 4 kilometer draad werd door hen meegenomen. Den volgenden morgen werd de schade hersteld. Door den gouverneur-generaal Tan Ned.-Indiü zrjo de volgende beschikkingen genomen Civiel Departoment. Verplaatst: Bij het binn. kostuur, van de ree. Kedoe naar do res. Bagelon, de adsp.-contr. C. J. Beynen; in de afdeeling Malang (rea. Puaoeroean): van do contróle-afd. Kepandjen, de contr. lato kl. C. M. Verloop: van do contróle-afd. Kopandjen naar do contróle- afd. Batoe, de controleur 1ste kl. E. Constant. Oepartement van Oorlog. Geplaatst: Bij het lGdo bat. inf. de luit. C. N. J. Kopper: bij de mil. admin, van het hoep. te Batavia de 2de luit.-kwartierm. J. W. H. Boeder. Overgeplaatst: Als plaatselijk commandant te Batavia, de lnit.-kol. van het late depót-bat. L. T. Van der Upwich en bij zijn wapen gevoerd „a la euite"; bij het plaats, commandement te Batavia, de 1ste luit. van het sub- «istentenkader aldaar G. L. Stumpff, en bjj zijn wapen ge- v lord „a Ia suite*'; als adjudant bij het 4de bat. inf. (Kedong- Keboj, de 1ste luit. C. A. T. Ebell; bij het 18de bat. de kapt. W. I'. tVetselaar; bij het 4de depót-bat. (I'adangj,de 1ste luit. A. Holland: bjj het garn. bat. van Sumatra's Westkust (Solokj, de 2de luit. J. Bryan; bij het comman dement der art. in Atjeh en onderh. de late luit F. W. A. Neetesonbij do 4do comp. (4do bergbat.) in Atjeh, de 2de luit. G. Engelberts, van de 10de comp. (3de veldbatt.) te Willem I; bij do 9de comp. (3de comp. vestingart.) te Batavia, de late luit. A. P. M. H. De Pelser Bereusberg; bij den geneeskundigen dienst in de 2do mil. afd. op Java (liosp. te Semarangj, de off. van gez. 2de kl. J. C. Huys- man; bij h:t garnizoen te Solok (Sumatra's Westkust; de off. van gez. 2de kl. dr. J. W. Portengen bij den geneesk dienst van Atjeh en Onderb. do off. van gez. 2de kl. dr. F. J. Muller en de tijd. off. van gez. 2de kl. C, L. Wolff. Tologrammoik ST.-PETERSBURG, 2 November. Het vonnis in het nihilisten-proces tegen de achttien officieren zal morgon bekend gemaakt worden. De verhandelingen brachten geene zeer zware schuld aan den dag. Het scherpste vonnis strekt tot verbanning naar Siberiö voor acht jaren. De keizer zal misschien op de minder zware uitspraken genade schenken. NAPELS, 2 November. Vier paketbooten met eene brigade en met 6500 vaten provisie aan boord, zyn hedenochtend naar de Roode Zee vertrokken. BERLIJN, 2 November. (Ar. R. C.) Het bevestigt zich dat de keizer nu het herstellingstydperk intreedt. Nadat hy een zóó goeden nacht had gehad, dat er geen geneesheer behoefde geraadpleegd te worden, na de katarrhale verschijnselen en na de vroeger verkregen ervaring, wordt door de gonees- heeren aangenomen dat er omstreeks tien a twaalf dagen mot 's keizers herstel verloopen zullen. Een bedenkelyk karakter moet 's keizers ongesteldheid nu niet meer hebben. Ook waren de intensieve verschynselen van ziekte verdwenen. De pyn in de lendenen doet zich by bewegingen nog menig maal sterk gevoelen. Hedenmiddag waren duizenden personen voor het paleis verzameld. NIEU7V-YORK, 2 November. De „New-Yoik Herald" bevat eene depeche uit Macon (Georgia), waarin gemeld wordt dat Jefferson Davies (de voor malige president der Zuidelyke Staten) door esne ernstige ongesteldheid is aangetast. LONDEN, 2 November. Hot schip „Lussignano", van Nieuw Orleans naar Gibraltar, is by Kaap Startel brandende verlaten.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2