N°. 8501. A o 1P.A7 Dit nummer bestaat uit Twee Bladen. Leiden, 3 November. 4Ör r^To^renil>ei*. L EII) S C H rOUB DEZEK COURANT: l Tm Léiden por S mundui1.10. Frmaoo por pooti.i», Ateondoriyito Nommen0.05. fezt jouraat wordt dagelijks, met uitzondering ran gon- ea feestdagen, uitgegeven. FRIJB DEK AD VERTEN TEEN: Y*n 16 rwgcle 1.05. Iedere rogel meer 0.174» GrooWre letters rntar plaatsruimte. Voor het ine**- •eereD boiteu de etad wordt 0.10 berekend. Officicelo Kcnnis{jeving;en. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien de adressen van P. VAN DBIEL Bz., houdende verzoek tot plaatsing van eene gaskrachtmachine op een gedeelte van de kloppcrij van tapijten op den Vestwal bij de Heerenbrug, en van B. KARSTENS, tot plaatsing van eene veldsmidse in het perceel Kalvermarkt No. 14; Gelet op de artt. 0 en 7 der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95j; Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemde verzoeken, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijn; alsmede dat op Donderdag den 17den Nov. aanst., 's voormiddags te elf uren, op het Raad huis gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen die verzoeken in to brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd: Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 3 Nov. 1887. E. KIST, Secretaris. Aan de bestuurders en leden van de hier ter stede gevestigde vak- en andere vereenigingen wordt namens het bestuur van den Bestuurders bond per circulaire in herinnering gebracht dat reeds eenige jaren geleden stemmen opgingen, of liet niot mogelijk zou zijn door oendrachtige samen werking een eigen gebouw te verkrijgen, ten dienste van de vergaderingen, feestvieringen en ook als eene plaats, waar men op den vrijen tijd nuttig on aangenaam kon samen zijn. Werd de behoefte aan zulk een lokaal reeds gevoeld toen de Ver eenigingen nog niet zoo talrijk waren, natuurlijk moest de zaak nog meer de aandacht bezig houden nu het aantal vereenigingen dusdanig is toegeno men, dat men gerust met een voorstel in dien zin kan voor den dag komen. De onderteekenaars der circulaire erkenwn dit reeds lang in onze stad voor de vereenigingen behoefte bestaat aan oen eigen gebouw, een ge- bouw, zeggen zij, waarin w(J thuis zjjn, waar we niet afhankelijk zjjn, waar we niet te klagen heb ben over consumptie, waar ons de gelegenheid tot vergaderen niet wordt mooieljjk gemaakt, in één woord, waar men niet, zonder de respectieve kas teleins daarvan de schuld te geven, kan handelen zooals de reglementen aan iedere vereeniging voor schrijven. Een eigen gebouw te bezitten is dus niet alleen nuttig, maar tevens hoog noodig. De Bestuurdersbond besloot daarom, naar aan leiding der ingekomen voorstellen in dien zin, eene vergadering uit te schrijven, waarop werden ge- noodigd de besturen, wier leden nog niet waren toegetreden tot den Bond. Velen gaven aan die roepstem gehoor en niet één verklaarde zich tegen het planintegendeel, men toonde zich over het algemeen zeer ingenomen. Niettegenstaande men op velerlei bezwaren stuitie, vooral van finantiéelen aard, bleef men toch erken nen dat het wenscheljjk zou zjjn wanneer het voor nemen kon worden tot uitvoering gebracht. Een drietal voorstellen, op genoemde vergadering gedaan, wordt den vereenigingen thans in overwe ging gegeven. Men wenscht namelijk: lo. dat door de vereenigingen, die in genoemde zaak wenschen mede te werken, eene bijdrage worde geleverd van oen halven cent per week van elk lid, ter verkrijging van kapitaal- 2o. dat door elke ver- eoniging, naar gelang het ledental, jaarlijks worde gestort eene som van ƒ10 tot 100, tot genoeg zaam kapitaal voorhanden is; 3o. kapitaal to vormen door aandeden onder de leden van de ver schillende vereenigingen, door de verenigingskas sen zeiven en ook door hen, die geen leden eener vereeniging zjjn. Die aandeelen kunnen verkregen worden door eene wekolijksche betaling naarmate men zelf verlangt. De hoegrootheid van elk aan deel zal nader werden bepaald. Welk voorstol ook mocht worden aangenomen, zeker is het, naar men meent, dat de gestorte geldon meer dan voldoende renten zullen opleveren. Do eventueole uitvoering van het plan wenscht men aan eene nader te benoemen commissie uit de verschillende besturen te zien opgedragen. -- Tor vervulling der vacature, ontstaan door het vertrek van den. heer B. A. Beekman, secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Kat wijk, is benoemd de heer J. P. C. Ten Geuzendam, eorsto ambtenaar ter secretarie aldaar. De luit. ter zee 1ste klasse L. Haremaker is geplaatst aan het Departement van Marine. Aan het diner, gisteren door de loden van de Eerste Kamer hunnen president, jhr. Van Eysinga, in hot „Hotel de l'Europe" te 's-Hage aangeboden, waren genoodigd en namen ook deel de commies griffier van de Eerste Kamer, de voorzitter, de griffier en een der commies-griffiers van de Tweede Kamer. Aanstaanden Zaterdag geeft de minister van buitenlandsche zaken, jhr. Van ICarnobeok, oen diplomatiek diner van 20 couverts. In de heden gehouden zitting van den Hoogen Raad heeft mr. A. M. M. Montyn als advocaat en procureur den eed afgelegd. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de betrek king van leeraar in de Franscho en Engelsche taal aan de Rjjks hoogere burgerschool met driejarigen cursus te Heerenveer. te vervullen is. Jaarwedde 2000. Zü, die voor deze betrekking in aanmer king wenschen te komen, gelieven zich vóór. of uiterlijk op 7 Nov. aan te melden bü den inspec teur van het middelbaar onderwijs dr. A. T. Van Aken te 's-Hage. Te Amsterdam heeft dezer dagen een der ver plegers van de inrichting „Meer on Bosch" te Heem stede met gunstig gevolg examen als verpleger van het Witte Kruis afgelegd. Thans is besloten, zoodra zü uit deze stichting gemist kunnen worden, dat zp ook voor particuliere vorpleging zullen worden beschikbaar gesteld. (JF. C.) Uit Amsterdam wordt bericht dat op Woens dag den 9den Nov. a. s., 's namiddags te halfvier, het door Bart Van Hove gebeeldhouwde borstbeeld van den schilder Bosboom door de commissie, die in deze zaak het initiatief nam, aan het bestuur van hot Rüksmuseum zal worden overgedragen. Do plechtigheid, welko in eene der zalen voor moderne kunst in hot Museum zal plaats hebben, wordt geleid door den eere-voorzitter der Bosboom commissie, mr. G. Van Tienhoven. De Eerste Kamer heeft heden aangenomen do verlenging der overeenkomst met de Nederland- sche Handelmaatschappü- De Grondwetsherziening is tegen Zaterdag aan de orde gesteld. Uit Haarlom wordt bericht dat gisternacht a'daar overleden is dr. J. N. Ramaer, sedert 30 A igustus 1884 inspecteur voor het Staatstoezicht op krankzinnigen. Hü was ridder der orde van den Ned. Leeuw. Hot „Potit Journal" bevat onder hot opschritt „Un atni de la France" eon zeer waardeerend ar tikeltje over hot overleden lid der Kamer den heer De Bruyn Kops, aan wiens verdiensten als econo mist warmo hulde wordt gebracht. Naar do „Zutf. Crt." verneemt, heeft zich te Arnhem, onder voorzitterschap van den heer D. M. Klein, eene commissie gevormd tot het byoen- brongen van gelden, ten einde een fonds te stichten, uit welks renten Arnhemsche jongelieden, die zich aan de Joodsche wetenschap wyden, eene studie beurs ontvangen. Daar liet fonds gesticht zal wor den tot aandenken van den lieer H. Frankfort, leeraar hü de Israel, gemeente aldaar en pas over leden, zoo draagt hot den naam van Napthalio- Hertz Frankfort fonds. Het stoomschip „Prinses Amaiia", van Amst. naar Batavia, vertrok van Southampton 2 Nov.; de „Noord-Brabant", van Batavia naar Rotterdam, passeerde 2 Nov. Gibraltar; de „Noord-Holland", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 2 Nov. van Port-Said; de „Utrecht", van Rotterdam naar Batavia, is 2 Nov. te Marseillo aangekomende „P. Galand" vertrok 2 Nov. van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Prinses Wilheimina", van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Port-Said 2 Nov. De gewono audiëntie van den minister van staat, minister van binnenl. zaken, zal op 5 dezer niet plaats hebben. Z. M. heeft den dirigeerend officier van gez. 2do kl. dr. K. W. Gratama, van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, op pen sioen gesteld en hot bodrag van het pensioen be paald op ƒ1541 'sjaars; met ingang van 1 Januari 1888 benoemd tot leden in de commissie, belast mot de directie van de weduwen- on weezen- kas voor de officieren van de landmacht, A. C. baron Snouckaert Van Schauburg, gepensionneord majoor der cavalerie, P. Van der Burg, gepension neord kapitein der artillerie, en B. K. Van Tuinen, kapt. bü het 7de reg. infanterie; benoemd 'oü het wapen der genie, en wel bü den staf van het wapen, tot kapitein, den eersten luit. F. H. L. De Wüs, van dien staf. Gemengd N icuw». Onder de hoede van begeleidsters of begeleiders toog gisteravond een aantal kinderen naar do Stadszaal om daar het onmisbaar bestand deel te leveren voor het groote kinderfeest, dat door den heer G. Bosco Jr. was aangekondigd. Voor alle kleinon, ja, voor grooteron zelfs, was het een rechte feestavond, welke den „professor" allo eer aandeed. Zyne goocheltoeren met kaarten en ringen wekten bü de toeschouwers groote bewondering op en vooral hotgeen mot den hoed, een bü goochelen onmis baar voorwerp, geschiedde en wat daaruit op bevel te voorschün kwam, nl. miniatuur-kleedingstukken, een houten zuigeling in lange kieeren en later een levend konüntje, deed de zaal van büvalsbetuigingen en verrassingskreten dreunen. Geen minder dreu nend effect maakten het, bal en de rozongalop, terwül do fraaie lichtbeelden op doek nu eens eene plechtige stilte, dan weder oen oorverdoovend leven veroorzaakten en gepaard gingon mot het zeer luide accompagneeron der muziek, wanneer dezo bekende melodieën, en, bü de verschpning van de portretten dor prinses on van liet koninklijk echtpaar, do volks- lioderen speelde. Met voldoening kan do heer Bosco, een meester in hot organiseeren van kinderfeesten, op don avond van gisteren terugzien en, was do zaal bü den eorsten keer reeds goed bezet, bü een eventueel volgend optreden van hem zal dit zeker in verhpogde mate het geval zyn. Mocht de heer Bosco op deze of gene voorstelling hulp noodig hebben, hü zoeke die slechts onder Loidens jeugd, wier vertegenwoor digers gisteravond als ware tegenstanders optraden waar het gold hun vriend, moest op eigenaardige wüzo, te helpen. Ook de heer Duyser verhoogde het kindergenot door het verkrygbaar stellen van mondvoorraad in vasten en vloeibaren vorm, welke eene jeugdige tong streelen. Eerst over tienen namen do kinderen, vooral door den aandrang van hunne oudere metgezellen, den tocht naar huis aan, waar zy spoedig in zoete droomen alles nog oeris konden zien opdoemen voor hun geest, om later, onmiddellijk na hun ontwaken,

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1