N°. 84-85. October. A0. 1887. Dit nummer bestaat uit Twee Bladen. Premie SCHEURKALENDER. 20 Cents. Leiden, 27 October. PBIJfl DEZER COURANT: Tmt Ltid«n p«r 8 mMndia.1.10. Fnaw« p*r post1.40. iLteonderiyke Nommera0.06. $e.« <Qoarant wordt dagelijks, act uitzondering ran on- en goestingen, ulsgegeren. ri:IJ3 DEB. ADVEKTKNTIEN: T»n 1-6 regcle 1.05. Iedere regel niter 0.17^, Qrootere lettere D&ar planter mints. Voor het inoxM- seereii buiten de atstd wordt f 0.10 berekend. Aan de Abonné's wordt bericht dat de SCIIEIJR- HALESDEK binnen korten tyd zal worden ver krijgbaar gesteld tegen den uitorst lagen prijs van Hot schild is keurig in goud en klouren bewerkt en een sieraad voor de huiskamer. Voor belang stellenden hangt een exemplaar aan ona Bureel tor bezichtiging. Met verschuldigden eerbied geven de hoeren De Vries Stevens, gepatenteerd als vrachtrijders te Leiden, aan den gemeenteraad por adres te kennen dat zij, gezien het verzoek der heeren waagwerkers alhier, vooral om der concurrentie het hoofd to kunnen bieden en hunne begunstigers naar do eischen dos tijds te kunnen biyven bedienen, aan den Raad oone toelage van f 280 uit de gemeentokas verzoeken, ten einde met 'den naderenden winter en de gladde straten een derde paard voor hun vracht wagen te kunnon aanschaffen. Zy hopen en hebben het volste vertrouwen dat de weledelachtbare heeren den eenon burger niet boven den anderen zullen voortrekken on zy dus hun verzoek wel in gun stige overweging zullen nemen. B. en Ws. evenwel zeggen dat op dit verzoek door hen niet anders dan afwyzend kan worden geadviseerd. Het ligt, dunkt hun, niet op den weg der ge meente om dusdanige particuliere industrieën uit de gemeentekas te ondersteunen on een zoodanig besluit zou voorzeker tot ver strekkende en voor de gemeentekas hoogst bezwarende gevolgen aan leiding geven. Het beroep van adressanten op de toelage aan de "Waagwerkers moet vermoedelyk aan een mis verstand worden toegeschreven, daar van de aanschaf fing van een derde paard door de waagwerkers geen sprake is. Daarby schijnen adressanten niet in het oog te hebben gehouden dat de Stadswaag eene door het stedeiyk Bestuur ten algomeenen nutte gestichte en onderhouden inrichting is en dat de toelagen, aan de waagwerkers toegekend, tot een niet hooger bedrag dan noodig is om, vereenigd met hunne go- wone inkomsten, hun eene billijke bolooning voor hunnen arbeid te verschaffen, eene uitgave is in het algemeen belang gedaan. B. en Ws. geven den Raad mitsdien in overweging aan adressanten te kennen te geven dat er geone termen bestaan om aan hun verzoek te voldoen. Ten aanaien van een verzoek van den heer S. Stibbe alhier geven zij in overweging aan adressant, wegens zyn vertrek uit de gemeente met 31 Octo ber a. s., vrystelling te vorleenen van de betaling van schoolgeld voor zijn zoon, leerling der Hoogore Burgerschool alhior, .ver de laatste drie kwartalen van den cursus 18S7/88 tot een bedrag van f -40. Do commissie van financiën deelt mede dat er by haar geene bedenkingen bestaan tegen het door Burg. en Weths. gedaan voorstel tot het aan schaffen van een 25-tal banken, nieuw model, in de school der 4de klasse No. 2, waarvoor een bedrag van f 300 wordt vereischt. Evenmin bestaat or by haar bezwaar tegen het verleenen van eene schadeloosstelling aan den aan nemer van het onderhoud van het Delftsche trek- pad, J. Van Ulden, tot een bedrag van 39.66 ten gevolge van de overdracht van dat pad met aan- hoorighedon aan de provincie Zuid-Holland, zoodat zy ook hieromtrent in overweging geeft tot het ver- leonen dier schadeloosstelling te besluiten. By do behandeling der gemeentebegrooting voor het jaar 1884 werd besloten de jaarwedde der rooimeesters mot f 100 te verhoogen en alzoo vast te stellen op f550, op grond: lo. van lang durige diensten en 2o. van belangryke vermeerde ring van werkzaamheden, terwyi werd toegezegd dat, wanneer een nieuwe rooimeester moest worden aangesteld, diens jaarwedde opnieuw zou worden geregeld. Thans is aan den oudsten rooimeester, den heer J. Van Lith, op diens verzoek, mot 1 Jan. 1888 een eervol ontslag verleend en in zyne plaats be noemd do hoer W. A. Van Lith, timmerman alhior. Hot komt B. en Ws. voor dat de jaarwedde van don nieuwbenoemden titularis, op wien het eerst genoemd motief voor do traktementsverhooging in 1883 uit den aard der zaak niet van toepassing is, voorloopig op het vroeger bedrag van/"450kan worden vastgesteld. Aangezien echter de werk zaamheden, aan deze betrokking verbonden, in de laatste jaren belangryk zyn uitgebreid, zooals by de behandeling van deze aangelegenheid in 1883 is aangetoond, behoort, naar hot inzien van B. en Ws., de jaarwedde na oenigen tyd weder op f 550 te worden gobraclit. Zij geven den Raad daarom in overweging te bosluiton dat de jaarwedde van den jongston rooi meester worde vastgesteld op f 450, met dien ver stande dat zy na 5 dienstjaren met f 100 worde verhoogd en mitsdien gebracht op f 550. Gisteravond hield de Commissie voor de Volks- byeenkomsten hare eerste vorgadoring, waarin als spreker optrad do heer Koopmans Van Boekeren en wel, zooals te verwachton was, voor eene over volle zaal. Tot stof voor zyn onderwerp koos spre ker de Leidsche spreokwoordelyke zegswyzen; hy deed uitkomen dat Leiden hieraan ryker was dan eene onzer andere academiesteden. Na achtereen volgens hun oorsprong vormeld en verschillendo omstandigheden geschetst te hebben, eindigde de geachte redenaar met den wensch, aan zyne laatste zegswüze ontleend, dat goed Leidsch, goed liberaal mocht genoemd worden. Daarna betuigde do Voorzitter, de heer G. Japikse, hem nogmaals namens, maar nu in tegenwoordig heid van deze volksbyeenkomst, dank voor de vele diensten haar van de oprichting af tot heden bewezen. Volgens opgave in de Staatscourant van heden zyn o. a. verstrekt in do 325ste staatslotory aan de collecteurs C. J. Heintz en Zoon en H. Van Romburgh en Zoon, beiden alhier, respectiovelyk 390 en 150 loten en aan de voormalige gedele geerden 1ste klasse, J. M. Secreve on Co., alhior, 5 loten. In het hoofdkiesdistrict Alkmaar werden voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer uitgebracht 2313 geldige stemmen. Gekozen werd 1 mr. .J. A. Levy (l.) met 1306 stemmen. De heeren Hartsen (a.-r. en kath.) en Smit (alg. kies- en stem recht) verkregen respectievelijk 988 en 16 stemmen. Gemengd Nice vv w. BI ij kous achterstaande advertentie zal er op Woensdag 2 November a. s. in do Gehoor zaal alhier een kinderfeest georganiseerd worden, dat belooft schitterend te zullen zyn. Tot dat besluit zal een ieder wel komon, die een blik slaat op het programma en alsdan den naam ontwaart van prof. Giovanni Bosco Jr., dio zich Zoowel hier als elders reeds een goeden naam heeft vorworven. Door de politie te Leiden is ter bo- schikking der Haagsche politie gesteld de 19 jarige H., van Utrecht, die zich aan oplichting moet heb ben schuldig gemaakt, en wel op de navolgende wyze Ongeveer 6 weken geleden kwam hij te Leiden en nam zyn intrek by den sigarenwinkelier C., een neef van hem, deed zich voor als colporteur dei- firma v. O. te Amsterdam, ton doel hebbende om de Roomsch-Katholieke ingezetenen te doen teekenen voor het a. s. jubileum van den Paus. In het bezit zynde van inteekenlysten eener Utrechtsche firma als uitgeefster, wolke aanbiedt oen scheurkalender, eon godsdienstig werkje on oene oleographie dei- heilige familie voor don prys van f 1.50, liet hy de inteokenaren f 2.50 betalen, zonder dat levering volgde. Toon men achterdocht kreeg, doed men by de politie aangifte, aan wie het by onderzoek blook, dat, ofschoon H. by genoemde firma in dienst was geweest, deze hem sedert geruimen tyd ontslagen had op grond van niet behoorlyko verantwoording der door hem geïnde gelden. Den Leidsch en geitenkoopman, die in de vorige week wegens diefstal van een geitje terechtstond, legde de rechtbank te 's-Hage heden eene gevangenisstraf van 3 maanden op. Dezelfde rechtbank bevestigde voorts het vonnis van het kantongorecht te Leiden, waarby een bloemkweeker uit Noordwykerhout, wegens dron kenschap by derde herhaling, was veroordeeld tot ééne week hechtenis en opzonding voor 3 maanden naar eene Ryksworkinrichting. Hedenochtend zyn te Scheveningen aan wal gekomen do eerste van de schuiten, welke tydens den feilen storr» van Dinsdag-nacht op zee waren. Do bomanningon waren gelukkig in goe den welstand. De schado aan netten is echter groot, terwijl de vangsten schraal waren. Omtrent een aantal andere schuiten is nog niets bekend. Eene ruim 60-jarige juffrouw, die gis termiddag op de Algomeene Begraafplaats te 's-Hage eene vriondin behulpzaam was by het beplanten van een graf, bleef plotsoling dood. Het schynt dat oene hartkwaal, waaraan zy lydende was, een einde aan haar leven maakte. In de Doubletstraat te 's-Gravoti llage werd gisteren eene vrouw, bekend onderden bynaam „Haagsche Leen"', dood in hare woning gevonden. Haar dood moet te wyten zyn aan schromolyk misbruik van sterkon drank. Op het buiten perron van hot station Alfen-Oudshoorn zal ten gerieve van de reizigers een „abri" (schuilplaats) worden geplaatst. Na geruimon tyd gerust te hobben, zijn de werkzaamheden voor de nieuwe fundeering van do yzeren bekapping van liet centraalstation to Amsterdam, gisteren hervat. De Ut roe hts» li o polit. io heeft oen 12-jarig meisje aangehouden, dat verdacht wordt van verscheideno diefstallen van gouden bolletjes uit do ooren van kinderen, die op straat liepen. De jeugdige dievegge bekende dadolyk. Men schryft uit Roermond: Omtrent het gebeurde te Heugten, gemeente Maasheeze, verneemt men dat de verslageno niet, zooals be weerd werd, ten gevolge van onmatig gebruik van sterkon drank overleden is, maar door een jon geling uit het naburige Someren, niet met voor bedachten rade, is godood. By het onderzoek vond men de hersenpan vorbryzeld. De dader is gevan kelyk naar Roermond overgebracht. Gisteren liooft zich te Enk huizen oen goval van zelfmoord voorgedaan. Do gemeente- heelkundige M. heeft zich door verwonding van het hart van liet levon beroofd. Misbruik van ster ken drank kan ook hier weer do oorzaak worden genoemd. (R- V.) De sterke noorden- en noordwesten wind van Maandag en Dinsdag heeft het water der Zuiderzee zóó hevig opgestuwd, dat do Eem buiten hare oevers is getreden. De Eemnossor- en Bunschoter-polders zijn geheel overstroomd. Niet

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1