DAGBLAD. W. 84-94. Donderdag ££T October. A0. 1887. Dit nummer bestaat uit Twee Bladen. Promie SCHEURKALENDER. 20 Cents. De Gemeentebegroting. Leiden, 2f> October. PRIJS DEZER COURANT; Twr Leiden per 8 maandenf 1.10. Tiunoe per poet1.40» Aitonderive Nommera0.05. ze fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, utigegereu. PBIJS DEB. ADTEETENTIEN Tan 1—6 regole 1.05. Iedere regel meer 0.174* Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het ineao- •eeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Aan de Abonnó's wordt bericht dat de SCHEl'll- K Vlt 'tBEIl binnen korten tijd zal worden ver krijgbaar gesteld tegen den uiterst lagen prijs van Het schild is keurig in goud en kleuren bewerkt en een sieraad voor do huiskamer. Voor belang stellenden hangt een exemplaar aan ons Bureel ter bezichii .mg. In d sectiën van don gemeenteraad kwam ook ter sprake oene bestrating van het Plantsoon, aan gezien ile weg bjj regenweder slecht begaanbaar is. Volgons B. en Ws. moet zulk eene bestrating evenwol minder eigenaardig worden geachtechter is. ter sprake gebracht het leggen van eon mac adam weg met bazaitslag, waarvan de kosten wor den go aamd op 7500, van de Plantago af tot aan d Zjjdgracht. Hoezeer eene flmke verharding van dozon weg ongetwijfeld wenscheiyk is tot verbetering van do passage voor rijtuigen bjj rogen- weor ca invallenden dooi, zoo hebben B. en Ws. toch genoend voor het volgond jaar daarvoor geeno gelden to moeten aanvragen. De klinkerstraat aan den huizonkant, ten dienste van voetgangers, is thans verlengd tot aan het gedeolte dat nog niet is bei nwd. W.r don tram wissel aan hot Kort Rapenburg betref:, gaven enkele leden in do sectiën in over weging de boomen aldaar weg te nemen, ten einde eene behoorlijke passage aan den waterkant, alwaar desnoods oon hek zou kunnen worden geplaatst, mogelijk to maken. Naar het Dagolijksch Bestuur mededeelt, levert genoemde tramwissel minder bezwaar op dan in den aanvang werd vormoed. Evenwol zou de toe stand vorbeteren indien de boomen aldaar worden gerooi i. Het is echter h. i. niet aan te bevelen die fraaie boomen aldaar weg te nomen, hetgeen deze straal ten zeerste zou ontsieren. Het. rijden in beide richtingen in do Paardensteeg levert goonorlei bezwaar opklachten daaromtrent zjjn r.iot bjj B. en Ws. ingekomen. Onder de grachten, die in do eerste plaats voor meerdere reiniging in aanmerking komen, werd in de sectiën genoemd het Levendaal. Wellicht zou de vuile toestand aldaar iets vprbeteren, wanneer in dio gracht meor werd gebaggerd. In hunne memorie van antwoord verklaren B. en Ws. dat do toestand van hot Levendaal ook hun allerminst gewenscht voorkomt: hy is niet verbeterd sedert de demping van do Geeregracht en de Zjjdgracht. Meordere reiniging of meer bag geren zal echter in deze geene verbetering aan brengen. Het meer roeren in dit water kan slechts den last verergeren. Het maken van oen steenen wal bij hot Broe- dorpad, tusschen den Singel en de Utrechtsche brug, is ook naar het inzien van B. en Ws. te vorkie- zon boven het plaatsen van eene nieuwe schoeiing;, de kosten zouden dan echter stjjgen tot ongovetr ƒ4800. De aanvrage voor de plaatsing van electrische klokken is in onderzoek; het is B. en Ws. nog niet bekend of hot belang van de gemeente ai of niet do invoering vordert. Met genoegen had men in de sectiën ontwaard dat het getal brandkranen wederom zou worden vermeerderd; het nut daarvan kan niet worden betwijfeld. Hetzelfde is het geval ten aanzien van de straatdrinkkranen, zoo althans de ter zako op de begrooting gebrachte som van 170 bestemd is voor den aanmaak van niouwe kranen en niet alleen voor hot duifiwatergebruik in do bestaande. Een lid wenschto eene opgave te ontvangen van hetgeen in het afgeloopen jaar aan do Duinwater- maatschappjj is uitbetaald wegens aanleg en water verbruik voor de gemeente. Hierop antwoorden B. en Ws. dat do som van ƒ170 is bestemd voor het maken van eenige straat- drinkkranen. In 1886 is uitgegevenvoor levering van slangen ten bohoeve van brandkranen 607, voor horstellingen en vernieuwingen van duinwater leiding in gemeentegebouwen ƒ477.04, aan de Leidscho Duinwater-Maatschappij voor waterlove- rantie en rentogarantie 1661.54. Vanwege hot Dageljjksch Bestuur werd in do sectiën medegedeeld dat de begrooting ook nog moet worden verhoogd met ƒ500 voor het verven van de Gehoorzaal, inwendig, on dat oen post van 1000 alleen strekte voor do verbetering der ventilatie en de verlichting van dat gobouw, terwjjl het volgende jaar de noodige golden zouden worden aangevraagd voor do invoering van oen ander stelsel van ver warming. De verhooging mot ƒ500 wordt voorgosteld voor het vorven van de groote zaal No. 1, hetwelk nood zakelijk is; het vorven zal tevens geschieden in vorband met het kleuren van do wanden en hot plafond, krachtens de in het bestek van het onder- boud voorkomende bepaling. Overigens is het dringend noodig in de verlich ting, ventilatie en verwarming van de Gehoorzaal verbotering aan to brengen. Daarenboven worden de lichtkronen bezwaarlijk meer te onderhouden zonder daaraan te groote kosten te besteden, terwijl zo toch onsolide zouden bljjven. Met intensieflampen kan voor behoorlijke ventilatie worden gezorgd on wor den do bezoekers van de galerjj niet in het uitzicht op het orkest, belemmerd. De verwarming laat bovendien nog veel to wenschen over. Daar nu de porseleinen kachels langzamerhand vorsleton zijn en geen twee jaren moer kunnen dienst doen, be staat hot voornomen het volgend jaar gelden voor contraalvorwarming aan te vragen. Enkole loden gavon in ovorweging de kieoding der agenten van politie oenigermato te moderniseoren en de schakots te vervangen door helmen, zooals in de moeste andere gomeenten gebruikt worden. De tegenwoordige kleeding der politieagenten komt B. en Ws. echtor in geenen deelo ongeschikt voor. Inmiddels kan, zeggen zjj, vóór tot eono vol gende aanbesteding wordt overgegaan, in ovor weging worden genomen, in hoeverre het wonsche. lijk is in het bestaande model verandering aan to brengen. Aan elke verandering z(jn echter uit den aard der zaak eenige meerdere kosten verbondon. Het had de aandacht getrokken dat het Pieters- korkplein in een minder gunstigen toestand ver keert. Voor geringe kosten scheen dit plein in een behoorlijken staat te kunnen worden gebracht, waartegen B. en Ws. opmerken dat genoemd plein bezwaarlijk bij voortduring als plantsoen in vol doenden staat zal kunnen worden gehouden. Het was heden 25 jaren geleden dat de heer J. J. Groen zijne drukkerij h'or in Leiden vestigde. Dio dag mocht niet onopgemerkt blijven. De gezellen dor drukkerij, dankbaar voor hetgeen hun patroon steeds voor hen geweest is en verblijd met het voorrecht hom geschonkon, kwamen hedenmid dag te twee uren op „Zomerzorg" samen om hem geluk te wenschen. Door P. Diemei werd hij namens allen geluk gewenscht met het voorrecht hunnen patroon ge schonkon on worden de beste wenschen voor den voortdurenden bloei der zaak uitgesproken, terwjjl als blijk van achting en waardeering eene tafel met marmeren blad werd aangeboden, waarop een fraai on met zilver gemonteerd album met de portretten in kabinet-formaat van alle gezellen der drukkerij, met datum en jaartal van indiensttreding, benevens oen In Memoriarn aan de gezellen, die, tijdens zij nog in dienst van den patroon waren, overleden zijn. Het personeel zelf zong bovendien den jubilaris en zjjn gezin daarna eene dichterlijke „Ontboezeming" toe, getuigende van de blijde stemming in dit zil veren feest eoner zaak, welke, zeer klein begonnen, onder 's Hemels zegen, meer en meer in bloei toenam. Tevens werden hem nog twee photographieën ovorhandigd, voorstellendo de tegenwoordige druk kerij en de zetterij. Ook het kantoorpersoneel bleef niet achterwege on vereerde hom eon prachtigen inktkoker, met toepasselijke, zinnebeeldige voorstelling. Drie dochtertjes der gezellen boden hem op eigen aardige wijze, onder het zingen van een gelegen heidslied, eono keurig gebloemde letter A aan. Tevens mocht de jubilaris, to midden zijner familie, ook van verschillende andere zijden tal van gelukwenschen met zjjn feest ontvangen. Inmiddels waren de gezellen met hunne vrou wen of moisjes in den tuin in opgewekte stem ming bijeen, om zich later, ten getale van ruim honderd, in de smaakvol versierde zaal aan eene nog smaakvoller en kostelijk voorziene tafel te vereenigen, hun door den patroon aangeboden. Aan het examen voor milicien-korporaal heb ben 17 adspiranten van het 4de bataljon 4de regi ment infanterie, alhier in garnizoen, deelgenomen, van wie er 12 zijn geslaagd. Hedenmorgen, omstreeks acht uren, rukte het 4de bataljon infanterie uit tot het houden van don derden van de 8 bevolen oorlogsmarsehen. De troep mar cheerde over Piet-Gijzenbrug naar Sassenheim en was om twoo uren weder in de kazerne alhier terug. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika, door middel van liet stoomschip „Rotterdam", van Rotterdam vertrek kende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Vrijdag nacht om 12 uren bezorgd zijn. Op de voordracht voor leeraros in do Fransche taal aan de H. B.-S. voor meisjes te Amsterdam zjjn goplaatstmej. S. F. Spengler, leerares aan de 11. B.-S. te Loiden, en mej. \V. C. Boissevain, leerares aan eene bijzondere midd. school voor meisjes te Dieren. Het maken van eenige gebouwen en het uit voeren van verschillende werken voor de uitbrei ding van hot instituut „Stadwijk" te Voorschoten, ketwolk namens het genootschap „Noorthey" is aanbestoed, is gegund aan den heer A. J. Van Liemt, te Amsterdam, voor 26,995. De jaarwedde van het te benoemen hoofd der openb. school te Hazerswoude is vastgesteld op 11GO mot vrije woning en tuin. Men vermeldt- het overlijden van don lieer S. E. \V. Roorda Van Eysinga, die, na in 1864 uit 's lands dienst te zijn ontslagen hy was ingenieur in Indië sedert meest in ballingschap buiten zijn vaderland beoft gewoond. Hy stierf te Clarens, in Zwitserland. In het hoofdkiesdistrict Gulpen is gekozen tot lid dor Provinciale Staten van Limburg, mr. Brouwers, lid der Tweede Karner, met 240 stemmen. Door don heor G. B. Van Duyl, onlangs to Haarlem overleden, is aan de diaconie zjjner vroe gere woonplaats Delftshaven gelegateerd eene in schrijving van 1000 op het Grootboek, vrij van successierechten. Het stoomschip „P. Caland" is 24 Oct. van Rotterdam te Nieuw-York aangekomen.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1