den rang van officier, kon ook weder dit jaar, wegens den gunstigen stand der kas, aan weezen 75 pet. verhooging op hun onderstand uitkeeren. De „Dordrechtsche Crt." van Zaterdag-avond meldt By het onderhoud, dat de heer Camille Dupuy, particulior secretaris van den graaf van Parijs, ons heden verleende, verzekerde deze dat de bewering der „Kreuz-Zeitung", als zou hier ter slede eene conferentie plaats hebben met monarchistische sena toren en afgevaardigden, ter vaststelling van de gedragslijn hunner partij b(j de aanstaande parle mentaire campagne, ten deele onjuist is. De graaf, uit Frankrijk verbannen, zal hier eenvoudig zijne politieke vrienden uit het Noorden van Frankrijk ontmoeten, evenals hij dat te St.-Romy en te Vevey anderen deed, en dat by die gelegenheid de politiek zal worden ter sprako gebracht, ligt voor de hand. Yan het vaststellen -eener gedragslijn behoeft trouwens geen sprake te zy'n, daar het politiek programma van den graaf voldoende bekend is. Hij zoowel als zjjne vrienden zijn overtuigd dat de eenige regoeringsvorm, welke voor Frankriiks ontwikkeling heilzaam kan zijn, is: do domocra- tische monarchie. „"Wij zijn geene samenzweerders", zoo ging de heer Dupuy voort, „gevaarlijk voor het land dat ons lief is; wjj willen het alleen den door hot huis van Orleans, waarvan de graaf ver tegenwoordiger is, ingevoerden rogeoringsvorm terug geven, waaronder het zich gelukkig heeft gevoeld. „De namen dergenen, die den graaf hier zullen ontmoeten, kunnon niet worden medegodeeld, daar de graaf zoo min mogelijk drukte van deze bijeen komst wil maken, hetgeen zijne zaak slechts kan schaden. Dat de vriendschappelijke ontmoeting hier plaats heeft, vindt zijne eenige aanleiding in Hol lands bekende gastvrijheid, welke de graaf ten hoogste waardeert." Gistervoormiddag deed de graaf met zjjn gevolg eene wandeling door de stad. Gisteravond was er in zijn salon in het „Hotel Bellevue" een diner van 10 couverts. Met de laatste treinen werden nog een 12 tal Fransche heeren verwacht. De gemeente Dordrecht is met eeno nieuwe Gourant verrijkt. By den heer Th. F. "W. Burger aldaar is nl. het eerste nommer verschonen van het „Dordrechtsche Nieuwsblad", dat dagelijks in vry groot formaat en tegen geringen prys zal worden uitgegeven, ten einde het ruime deelneming te doen vinden. Het eerste nommer bevat ook reeds tal van advertentiën. De gemeenteraad van Arnhem heeft het plan van den heer Elias betreffende „Musis Sacrum", strekkende om een nieuw gebouw te stichten van f 260,000, verworpen met 17 tegen 9 stemmen en het plan van B. en "Ws. van f 20,000 aangonomon met 19 tegen 7 stemmen. De exploitatie door de tegenwoordige pachters is voor een jaar verlengd. Naar de „Arnh. Crt." verneemt, zullen alle havens aan de Zuiderzee gelegen achtereenvolgens in onderhoud en beheer by de Regoering komen. Het stoomschip „Leerdam" vertrok 22 Oct. van Nieinv-York naar Amsterdamde „Prins Alexan der", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Suez 23 Oct. en vertrok denzelfden dag; de „Prins van Oranje", van Batavia naar Amsterdam, pas seerde Gibraltar 23 Oct.; de „Prinses Wilhelmina", van Amsterdam naar Batavia, passeerde Kaap St.- Vincent 22 Oct.; de „Semarang", van Java naar Rotterdam, passeerde 23 Oct. Dover en kan den 24st«n te Rotterdam verwacht wordende „Zeeland", van Rotterdam naar Java, arriveerde 22 Oct. te Batavia; de „Edam", van Amsterdam naarNieuw- York, passeerde 24 Oct. Lizard; de „Gelderland" vertrok 22 Oct. van Batavia naar Rotterdam. Z. M. heeft aan mr. H. H. A. Neys, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als tydelyk be ambte by het Ryksarchief te 's Gravonhage. Gr m eagd Nleu av e. De rechtbank te 's-Hage heeft heden vrügesproken den directeur van de socialistische drukkery „Excelsior" daar ter stede, A. v. G., van de aanklacht eene godsdienstige lezing in de kapel aan de Malakka-straat te hebben gestoord. Het vonnis oordeelde aannemelyk bekl.'s bewe ring dat hy door het opstaan der aanwezigen in de meening was gebracht dat do vergadering ge ëindigd was en dat hy, daar hy nooit te voren eene bijeenkomst der vereeniging „Bybel en Oranje" had bijgewoond, niet bekend was met het gebruik dat de vergadering eerst na psalmgezang als opge heven was te beschouwen. Naar men verneemt, bevond zich Zaterdag de dirig. officier van gezondheid 1ste klasse Pilgrim, chef van den militairen geneeskun digen dienst in de afdeeling, te 's-Hage, ten einde het gebeurde in het militair hospitaal aldaar grondig te onderzoeken. Door de politie te Delft is aange- houdon R. De J., oud 13 jaar, wonende aldaar, wegens diefstal van twee brooden uit een wagrn welke een oogenblik onbeheerd stond op de open bare straat. Door de afd. Haarlemmermeer van de Holl. Maatschappü van Landbouw zal 3 Nov. a. s. op het land van den heer B. Biesheuvel, des morgens te halfnegen, worden gehoudenlo. een wedstrpd van oudere ploegers, om prijzen en premiën 2o. wedstrijd van ploogers, welke in 1867 of latei- geboren werden, om pryzen en premiën. De pryzen on premiën zullen bestaan in geld of voorworpen van waarde. In den voormiddag van 20 October jl. is op den openbaren weg te Schiedam verloren een sigarenkoker met een overslag van geperst papier, waarop het woord „patent", overtrokken met geruit donkerpensé-kleurig papier of leder, inhoudende: 2 bankbiljetten, elk van f 1000; 2 bankbiljetten, elk van /"300; 1 bankbiljet van 25. Do commissaris van politie te Schiedam verzoekt opsporing, aanhouding en bericht. Gisteravond ongoveer kwart vóór achten ontstond op eene bovenwoning in de Violet, tenstraat te Amsterdam, ten gevolge van het om vallen van eene petroleumlamp, een vry ernstige binnenbrand, waarby de voor- en achterkamer zjjn uitgebrand en het benodonhuis, waarin eene uit dragerij wordt uitgeoefend, en do kolder (eene smederp) belangryke waterschade hebben geleden. De brandweer bluschte de vlammen met behulp van ééne brandkraan en twee handspuiten. (II.) Voor de betrekking van chef van dienst by de eerste Groninger 3'ram wegmaatschappij hebben zich, naar men verneemt, 65 sollicitanten aangegeven. Onder het voormalig Delftshaven is gisterochtend eene in behoeftige omstandigheden langs da straten rondzwervend man, A. Van Donk genaamd, levenloos gevonden in een stal, waar hy zyn nachtverblyf hield. Een reiziger heeft don sneltrein op den Centraalspoorweg door middel van den noodrem doen stilstaan, omdat by een twist over hot sluiten van een der raampjes een medereiziger hem met zyn stok dreigde. Do reis werd voortgezet in ge zeischap van een beambte en er zal onderzocht worden, of het gebeurde den reiziger liet recht gaf, den trein te doen stilstaan. Te Nieuw- Dordrecht is oen kind van 2 '/2 jaar, aan eene oude grootmoeder ter bewaking overgegeven, in het vuur gevallen en eenige uren later aan do bekomen brandwonden overleden. Ten gevolgo van het spelen met vuur door kinderen, is te Uithuizen afgebrand eono arbeiderswoning, bewoond door twee gezinnen. Alles is verbraak Te A m me r stol woedde een hevige brand, welke in korten tyd twee kapitale woningen in asch legde. De beide gebouwen waren slechts voor een klein bedrag verzekerd, on alleen aan de rapheid der spuitgasten was hot te danken dat verdere gebouwen gespaard bloven. Een oogenblik was men Zaterdag te Parys van meening generaal d'Andlau op het spoor te zyn. Toen men hem echter dacht te grypen, bleek het niet de voortvluchtige te zyn, maar een andere generaal, dien men had zien binnengaan by eene zyner vriendinnen op den boulevard Sint- Germain. Het gerucht loopt dat de vermiste gene raal het parket zou hebben medegodeeld dat hy zich wel tor terechtzitting zou bevinden, maar zich nu nog schuilhield om niet bloot te staan aan het zoo vervelende vóór-arrest, evenals dit met generaal Caffarel het geval is geweest. De hoogere kringen te Memphis, Noord-Amorika, zyn dezer dagen in rep en roer over de verdwyning der schoone en ryke mevrouw Mary T. Montgomery en haar weder opdoemen als koriste in een schouwburg te Nieuw-York onder den naam van mejuffrouw Douglas. Zu is eene kleindochter van Jakob Thompson, den gowezen minister van binnenlandsche zaken, bezit een ver mogen van een half millioen dollars en trad eerst kortelings in het huwelyk. Haar echtgenoot, iemand van zeer goeden huize, hoeft eene scheidingsaan- vrage ingediend. Volgens de laatste berichten over het verongelukte stoomschip „Cheriot", van Mel bourne naar Sidney, zyn by die schipbreuk 34 personen verdronken In het Fransche departement Cal- vados is de geheele gendarmerie op de been om naar vrouwen en meisjes te zoeken, die door benden heidens geroofd zyn. Volgens officiëele opgaven zyn don 18den dezer te Tampa, in Florida, 12 nieuwe ge vallen van gele koorts voorgekomen en 3 personen aan die ziekte overleden. De toestand wordt ernstig genoemd. Do akte van beschuldiging in de zaak van den brand der Opéra-Comique te Parys is bekend geworden. Aan de zeven beschuldigden wordt onachtzaamheid, nalatigheid, niet toepassing van de reglementaire bepalingen enz. ten laste ge legd, en daardoor den dood veroorzaakt te hebben van zoovele menschen. Don heer Carvalho, den directeur, wordt onder anderen ten laste gelegd, dat niemand in het byzonder door hem belast was met de zorg om by het ontstaan van brand het ijzeren scherm te laten zakken. Aan do „Standard" wordt uit Genève geseind dat de Bondsraad is ingelicht dat buiten- landsche anarchisten Zwitserland tot de hoofdbasis hunner operation willen maken, en daarom besloten heeft do surveillance te doen geschieden door eene eigen op te richten bondspolitie, daar de kantonnale politie onvoldoende bleek. BUITENLAND. Frankrjjk. De heer Clómonceau, do leider der Fransche ra- dicalon, heeft te Toulon voor zyne kiezers „un discours ministro" gehouden, waarin hy de houding der radicalen jegens het ministerie-Rouvior heeft besproken. De bijeenkomst was bijzonder woelig, zoodat zelfs twee zyner mede-afgevaardigden niet aan hot woord konden komen en Clómonceau zolf niet dan met groote moeite zyne rede ten einde kon brengen. Vandaar dan ook dat Clémenceau niet kon nalaten op te merken, „dat de belangen van Toulon te Parys gemakkelijker te verdedigen waren dan te Toulon." Clémenceau's rede was niets dan eene oorlogs verklaring aan den hoor Itouvier, vvien hy verweet zich met de royalisten verbonden te hobben. Het tegenwoordige ministerie zou hy bly ven bestryden, totdat er eindelyk eene regeering zou komen, welke de door de radicalen verlangde hervormingen wilde invoeren. De radicalen zeide hy willen vol strekt geen stryd, maar de republiek en de monar chie zyn nu eenmaal twee regeeringsstelsels, welke zich niet laten vereenigen, en steeds met elkaar in stryd moeten zyn. Wy moeten de monarchie bestryden door de vryheid, en het volk zal als scheidsrechter optreden. Over de buitenlandsche staatkunde sprekende, kwam de heer Clémenceau ook op de samenkomst van prins Bismarck met den heer Crispi en zeide: "Wanneer twee staatslieden confereeren, vragen de volken, wie tot slachtoffer zal worden gekozen en welk recht geschonden moet worden. Wy vertegen woordigen het overwonnen recht, maar wy kunnen trotsch zyn op deze rol en met vertrouwen het uur der gerechtigheid afwachten. Want ook dit uur slaat steeds in de geschiedenis. By de aankomst van den heer Clémenceau te Toulon had eone onaangename scène plaats. De heer Maurel, afgevaardigde van Var, betrokken in die scène, waarby eer.e vrouw hem op de luidste manier om geld vroeg voor zich en haar kind, verschaft den bladen in een brief ophelderingen en toont aan dat hy het slachtoffer geweest is van eene bedrieglyke geldafpersing. De heer Maurol voegt er by dat hy den procureur der republiek tal van anonyme brieven heeft overhandigd, waar uit hy meent te kunnen afleiden dat er een aanslag voorbereid werd ter gelegenheid der openbare samen komst. De minister van oorlog heeft den minister raad medegedeeld dat de kosten der mobilisatie van het zeventiende legercorps twee nnllioen benedon do raming zyn gebleven. België. De gisteren gehouden herstemmingen voor de ge meenteraden hadden don volgenden uitslag Te Brussel behaalden de twee candidaten der gematigde fiberalen do overwinning. De Mot werd gekozen met 3890, Bergman met 3858 stemmen.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2