Leiden, 24 October. PBIJ8 DEZER COURANT: V«r Loidsn per 3 maanden1.10. France per peet1.46. üfconderl^he Nommera0.05. Ofllcicole Kennisgevingen. Yersaderlng van don Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 27 Oct. 1887, dea namiddags to één uur. Punten ter behandeling: 1°. Benoeming van een derden onderwijzer of derde onder wijzeres aan de school vierde klasse Nö. 2. (212) 2°. "Verzoek van J. Van IJlden, om cene tegemoetkoming in zake de aanneming van het onderhoud van het Delfische trekpacl. (207) 3°. Voorstel betrekkelijk de aanschaffing van eenige banken voor de school 4de klasse Nü. 2. (209) 4°. Verzoek vau Gebr. Smittenaar, om eene spoelstoop te leggen in de Zijlsingel gracht. (210) 5°. Idem van den heer Tengbergen, om vrijstelling van betaling van schoolgeld, middelbaar onderwijs. (211) 6°. Idem van mevrouw A. Dumont-Lo Roux, om terug betaling van schoolgeld, lager onderwijs. (214) 7°. Voorstel betrekkelijk eone tijdelijke, voorziening van het ondcrwys in het Duitsch aan de Kweekschool voor onderwijzers. (213) 8°. Verzoek van den heer A. N. Clavier, om ontslag als leeraar aan het Gymnasium. 9°. Begrooting voor 1888 van het R.-K. Wees- en Oude- licdonhuis. (216) 10°. Idem als voren van het Evangelisch-Lutherach Wees- en Oudeliedenhuis. (216) 11°. Idem als voren van het Nederlandsch-Israclietisch Armbestuur. (216) 12°. Idem als voren van het H. G.- of Arme Wees-en Kin derhuis. (217) 13°. Idem als voren van het R.-K. Armbestuur." (217) 14°. Idem als voren van Vrouwen-Kraammoeders. (217) 15®. Idem als voren van de Stedelijke Werkinrichting. (218) 16°. Idem als voren van het Gereformeerd Minne- of Arme Oude Mannen- on Vrouwenhuis. (2.19) 17°. Idem als voren van do Bank van Leening. (220) 18°. Eerste suppletoir kohier der plaatselijke directe belas ting, dienst 1887. 19®. Begrooting von de inkomsten en uitgaven der gemeente voor 1888. (179 en 183) Kostcloozc Inenting. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemceno kennis dat op Dinsdagen 25 October, en 1 on 8 November e. k., telkens tusschen twee on drie nren des namiddags, alsnog zitting zal worden gehouden in het Elisa- bethshof aan de Oude Vest, tot het vorrichten van kostc- loozc inenting. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 24 Oct. 1887. E. KIST, Secretaris. Ten gevolge van de overplaatsing met 1 October jl. van een 45 tal leerlingen van do school 4de klasse No. 1, naar de school 4de klasse No. 2, in verband met eene onlangs gemaakte wykverdeeling voor deze scholen, is het aantal banken, in laatst genoemde school voorhanden, niet voldoende om aan all.e leerlingen behoorlijk plaats te verschaffen. Voorloopig is hierin voorzion door de tijdelijke plaatsing van eenige oude banken, welke nog be- schikbaar waren. Op den duur zijn deze banken echter niet geschikt, evenmin als een deel van die, wolke in de school aanwezig waren, de laatste wegens hare grootte, do eerste wegens hare inrichting. Uit dien hoofde is de aanschaffing noodig van een 25-tal banken nieuw model, waarvan de kosten bedragen 300, waartoe B. en Ws. 's Raads mach tiging vragen. Onder overlegging van het verzoek van den heer F. "VV. J. H. Tengbergen om vrijstelling van do betaling van schoolgeld voor zijne dochter Christina Deliana, vroeger leerlinge der Iloogero Burgerschool voor Meisjes, deelen B. en A Vs. mede dat, blijkens inge steld onderzoek, de dochter van adressant op 28 September jl. do school heeft verlaten, daar, volgens geneeskundig advies, verandering van lucht voor haar wenscholyk was, terwijl zij gedurende den afgoloopen cursus wegens ongesteldheid herhaal delijk de lessen heeft moeten verzuimen, soms weken lang, en ook in de afgeloopen maand om dozelfde reden meermalen de lessen niet heeft kunnen bijwonen. Eene geneeskundige verklaring is door adressant ingediend en bij de stukken gevoegd. Het komt B. en AVs. voor, dat er in dit geval termen zijn tot toepassing van do betrekkelijke bepaling van hot Raadsbesluit van 14 October 1886, ft ze fêourant wordt dagelijks, met uitzondering ran &<fn- en feestdagen, uitgegeven. rogelende de heffing van schoolgeld voor deze school, zoodat zy in overweging geven aan adressant vrij stelling to verleenen van de betaling van school geld over de laatste drie kwartalen van den cursus 1887/1888. Krachtens art. 7 der Verordening van 11 Nov. 1880, bepalende het getal der scholen voor openbaar lager onderwijs enz., wordt op de scholen der derde en vierde klasse, indien het getal leer lingen niet meer dan 400 bedraagt, het hoofd der school bijgestaan door één eersten onderwijzer en door minstens negen onderwijzers of onderwij zeressen. Met het oog op het gering aantal leerlingen z(jn tot dusverre aan de school 4do klasse No. 2 slechts werkzaam negen onderwijzers, met inbegrip van don eersten onderwijzer, en zijn de hoogste vier klassen vereenigd. Ten gevolge van eene onlangs vastgestelde wijk- vordeoling, ook voor do scholen 4de klasse, is een 40-tal leerlingen van do school No. 1 naar de school No. 2 overgeplaatst, waardoor het thans noodig is geworden, ovoreonkomstig do bovenaangehaalde bepaling der verordening, tot aanstelling van een tionden onderwijzer over te gaan, waardoor aan hot bezwaar van de samenvoeging van de hoogste vier klaseen kan worden te gemoet gekomen. B. en AVs. bieden daarom de volgende voordracht voor een dorden onderwijzer of derde onderwijzeres aan: lo. J. Van Bladel, adspirant-onderwijzer aan de jongensschool 2de klasse; 2o. G. Schretlen, adspirant-onderwjjzcres aaa de school 3de klasse No. 1, en 3o. P. Schreuder, adspirant-onderwijzer aan de school 4de klasse No. 1. Ten gevolge der overdracht van het Dolftsche trekpad c. a. aan de provincie Zuid Holland met 1 Mei jl. is de aannemer van het onderhoud, J. Van Ulden, door wien dit by proces-verbaal van 9 Maart 1885 was overgenomen voor 5 jaren van 1885 18S9 voor 238 'sjaars, met 1 Mei jl. van zijne vorplichtingon ontheven. Met het oog op de vele werkzaamheden, die vóór de overdracht van het pad aan do provincie moesten worden verricht, verzoekt do aannemer eenige vergoeding boven hetgeen over de eerste vier maanden van dit jaar is uitgekeerd, zijnde één dorde van de aannemingssom, vermits, wanneer goene overdracht had plaats gehad, hom die gelden over hot volle jaar zouden z(jn uitgekeerd en daar door de meerdero uitgaven in de eorste vier maan den zouden zijn gedokt. Met de commissie van fabricage zijn B. en AVs. van oordeel dat er redenen van billijklioid zijn voor eene gunstige beschikking op het verzoek, zoodat zij in overweging geven aan adressant, ter tegemoetkoming in de gedane uitgaven, een bedrag van 39.66 uit te keeron. Jhr. mr. A. L. E. De Stuers, buitengewoon gozant en gevolmachtigd minister van Z. M. bij de Fransche Republiek, is met familie hier aange komen en afgestapt in hot Hotel du Lion d'or. Het 50-jarig priesterfeest van Paus Leo XIII zal ook te Leiden worden gevierd, waartoe het initiatief is genomen door hot bestuur van de St.- Jozefs-Gezellen-Vereeniging, welke verwacht dat nu andero katholieke vereenigingen enz. zich bjj haar zullen aansluiten, ten einde aan de feestviering meerderen luister by te zetten. De St.-Jozofs Gezel- len-Vereeniging zelve is reods met haar plan gerood on zal den 8sten December eene feestelijke bijeen komst houden, waarop de Liedertafel van genoemde vereeniging, onder directie van den heer B. J. De Goey, eenige zangstukken zal ten gehoore brengen, waaronder de Feestcantate van A. H. Amory, naar woorden van J. O. Vorhoeven, Knaapen's Feestlied, een Jubellied op "'s Pausen gouden priesterfeest en nog tal van andere toepasselijke gezangen. Ook PRIJS DER ADVERTENTIEN: T«ji 1—6 regels 1.05. Iedere regel moer 0.174. Grootere letters near plaatsruimte. Voor het inoee- seeren buiten de Btad wordt f 0.10 berekend. zullen er twee voordrachten in de Nederlandsche en Fransche talen gehouden worden, terwijl eene feestrede natuurlijk niet zal ontbreken. Deze bijeen komst zal ook voor niet-leden toegankelijk worden gesteld. Ter herinnering aan het 25-jarig jubilé van den gevierden geleerde, wydt „Eigen Haard" heden e me waardeerende beschouwing aan de verdiensten als hoogleeraar en publicist, aan prof. J. T. Buys. Een daarby' gevoegd portret slaagde minder gelukkig dan de persoonsbeschrijving. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waron de hoogste prijzen 36, ƒ18,50, 3.90 en ƒ1.90; de laagste 35, 18, ƒ3.70 en ƒ1.85. By de verkiezing van vier gemachtigden voor de Hervormde gemoente van Voorschoten en Veur, Zondag gehouden, kwamen van de 220 kiezers 181 op. Twee biljetten waren blanco. Gekozen werden de heeren J. Steeneveld met 175 stemmen, AV. G. Meyer mot 97 en Jacob Van Santen met 91 stemmen. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Johannes Verhoog, die 88, en D. J. Geesink, die 87 stemmen bekwam. De laatste met het lot tegon het aftredend lid J. Baart, die eveneens 87 stemmen verkreeg. Do hoer P. AV. Van der Horst, ook aftredend gemachtigde, bekwam 77 stemmen. Zondag 27 November a. s. zal ds. A. Voor- hoeve te Katwijk aan Zee zijn afschoid aldaar preeken. In de afgeloopen week slaagden bij het notariëele staats examen, in het eerste gedeelte, de heeren J. S. P. P. Van Oppenraay, to Bommel; P. Varke- visser, te Sclievoningen, en J. J. C. De Knokke Van der Meulen, te Utrecht, en voor het tweede godeolte, do heer H. J. AV. Pelster, te Rotterdam. Bjj koninklijk besluit van 13 dezer is uit overwoging der wenschelykheid, om de bepalingen aangaando het verlies van het dragen van het eeretoeken voor eervollen langdurigen werkelyken dienst l>y de schutterijen in overeenstemming te brengen met die betreffende Nederlandsche ridder orden het volgende bepaald Art. 12, 3°., van het koninklijk besluit van 5 December 1851 (Staatsblad N". 149) wordt aldus gelezens „3°. door onherroepelijke veroordeoling tot ge vangenisstraf van drie jaren of tot zwaardere straf, of, krachtens de wetten van 14 November 1879 (Staatsblad Nos. 191 en 193), gewijzigd en aange vuld bij art. 9 der wet van 15 April 18S6 (Stbl. No. 64), tot: a. do straf van cassatie met ontzetting van het recht om ooit weder by de gewapende macht te dienon of de betrekking van militair geémploieerde te bekleeden b. vervallenverklaring van don militairen stand of van de betrekking van militair geëmploioerde c. tijdelijke ontzegging van het recht om bjj do gewapende macht of als militair geémploieerde te dienen." De Berlynscho „Kreuz-Zeitung" meldt nog dat behalve den graaf van Parys, ook de hertog van Chartres, de prins van Joinvilio, de hertog van Nemours, de hertog d'Audiffret Pasquier, benevens ongeveer zeventig Orleanistische afgevaardigden on senatoren te Dordrecht zyn aangekomen. De graaf van Parys moet zijn aanhangers heb ben aanbevolen, elk bondgenootschap met de groep- Clómenceau af te wijzen. Door den heer J. Oortman, onlangs te Utrecht overleden, is aan de Doopsgezinde gemeente aldaar oen logaat vermaakt, groot ƒ200,000, vrjj van het recht van successie. Het fonds tot ondersteuning der weduwen en 1 woezen van vrijwillig dienende militairen bonoden.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1