N°. 8481. Maandag; 24 October. A". 1387. Leiden, 22 October. 'PRIJS DEZER COURANT: 1 Leidsn por 3 maanden1.10. FnoM por post1.46. Aftondorlgke Nommera0.06. <§tza (Qoarant wordt dagelijks, met uitzondering ran &oa- in feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER. AD YERTENTIEN Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer/0.17$. Grootere letters naar plaateruimte. Voor het iaooj- •eeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. In de vergadering van den gemeenteraad alhier, op Donderdag den 27sten October a. s. dos namid dags te éón uur, zal o. m. worden aan de ordo gesteld de behandeling van de Gemeentebegrooting voor 1888. De heer J. J. Groen, boekdrukker alhier, zal a. s. Woensdag den dag herdenken, waarop hjj vóór 25 jaren zijne zaak alhier vestigde. Toen de hoer W. C. II. De Jonge Van Elle- meet op de jongste vergadering van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde te Leiden zijn „Museum Catsianum" voor de bibliotheek aanbood, was reeds de tweede vermeerderde uitgave van den daarbij behoorenden catalogus in bewerking. Dezer dagen heeft dit geschrift, dat niet in den handel voorkomt, het licht gezien. De inhoud wijst negen afdoelingen aan on getuigt van don rjjken schat, welken onze Zeeuwsche Macenas in den loop vaneene halve eeuw bijeenbracht. Op den heden in de Staatscourant geplaatsten staat van nalatenschappen, berustende bij de Wees kamer te Batavia, waarvan de saldo's door do daarop rechthebbenden ook kunnen worden opge vraagd en ontvangen in Nederland bij het minis terie van koloniën, wordt vermeld Cornelis Selier, geboren te Leidon don 5den Mei 1863, in Indiö aangekomen den 19den Maart 1881 met het stoom schip „Utrecht", als soldaat. Hü is den 24ston Augustus 1886 te Batavia als gewezen fuselier overleden en laat een bedrag na van ƒ20.98. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar den Kongo-staat, door middel van het stoomschip „Afrikaan", van Rotterdam vertrek kende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Woensdag-nacht om 12 uren bezorgd zijn. Bjj ïesolutie van den minister van financiën is bepaald dat de jaarljjkscho belooning, verbonden aan de vacante betrekkingen van deurwaarder dei- directe belastingen voor de districten Bodegrave en Harderwijk, na aftrek der kosten wegens reizen, drukwerk enz., wordt geraamd voor Bodegrave op 860 en voor Harderwijk op 580. Tevens zijn met ingang van 1 Januari 1888 twee nieuwe deurwaarders-districten ingesteld, te weten Dordrecht (buitengemeenten) voor de gemeenten van de kantoren Zwijndrecht en Alblassordam, en Strjjen voor de gemeenten van de kantoren Strijen en Oud-Beierland. Na aftrek der kosten we gens reizen, drukwerk enz., kan de jaarlijkscho belooning voor het district Dordrecht (buitenge meenten) worden geraamd op 600, en voor het district Strijen op 650. Bij besluit van denzelfden minister is bepaald dat vervoer van turfstrooisel geon grond geeft om wegens de daartoe gebezigde en in de tweedo klasse aangegeven vaartuigen het recht der eerste klasse te vordoren. Te beginnen met 1887 zal „soda" afzonderlijk onder „asschen" worden vermeld in de statistieke jaarstaten van don invoer tot verbruik en uitvoer uit het vrjje verkeer. -- B(j koninklijk besluit is aan hei bestuur van den Roversbroekpolder te Lisee, gelegen tusschen de ringvaart van den Haarlemmermeerpolder en de ringsloot van don Poelpolder, vergunning verleend tot vervening van dien polder, welke ruim 114 H. A. groot is. In het aanstaande voorjaar zal met het venen een aanvang gemaakt kunnen worden. Bij koninklijk besluit is eene regeling vastge steld, waarbij den ontvangers der directe belastingon, invoerrechten en accijnzen en van den waarborg b(j percentsgewijze belooning, in stede van indemni teiten en biljetgelden en beschrijvingskosten voor het patent eene jaarljjksche toelage wordt toegekend in verhouding tot die belooning, welke dus met den omvang en de kosten van het beheer in recht- streoksch verband zal staan. Hiertoe is nagegaan, hoeveel thans door de ontvangers aan indemnitei ten, biljetgelden en beschrijvingskosten wordt ge noten en hoeveel ten honderd van de percentsgewijze belooning voor ongeveer gelijksoortige kantoren dit bedraagt. Volgens deze berekening is de proportioneele vergoeding voor de bureaukosten gesteld voor kan toren met eene percentsgewijze belooning beneden 2500 op 20 pCt., van 2500 tot benedon 3000 op 25 pCt., van 3000 tot beneden 3500 op 30 pCt. en van 3500 of hooger op 40 pCt. dier belooning. Hieronder is echter de bezoldiging van gemachtig den voor de accijnzen en de belasting der gouden en zilveren werken niet begrepen, daar deze te zeer afhangt van plaatselijke toestanden om onder oen gomiddeld cijfer te worden begrepen en dus het onderwerp eener afzonderlijke vaste vergoeding zal moeten uitmaken. Vast traktement daarentegen zal, evenals thans, eene vaste jaarljjksche vergoeding voor bureaukosten medebrengen, hoedanige vergoeding ook zal worden verbonden aan eonige kantoren met percentsgewijze belooning, waarop de bovenstaande schaal van pro- portioneole vergoeding wegens bijzondere omstan digheden niet zou passen. Als grens voor deze laatste uitzonderingen is aangenomen dat de ge zamenlijke vergoedingen van eiken aard '/3 van haar bedrag zouden verschillen van dat der werke lijke kosten van beheer. Daar de nieuwe regeling voor een aantal kan toren eene lagere, voor andere daarentegen eene hoogere belooning zal medebrengen dan thans daar aan verbonden is, waren overgangsbepalingen noodig, hierin bestaande, dat aan de tegenwoordige titula rissen der eerstgemeldo kantoren eene persoonlijke schadeloosstelling wordt toegekend voor het verlies dat zjj door de invoering dier regeling zullen lijden, terwijl daarentogen de ontvangers, die uit de nieuwe regeling voordeel zouden trekken, niet meer in rekening mogen brengen dan tot dusverre, zegge het gezamenlijk bedrag der emolumenten van hun kantoor over 1887, wel te verstaan, zoo lang zij, in beide gevallen, op hun tegenwoordig kantoor verblijven of dit geeno verandering in omvang on dergaat. De residentiebriefschrijver van het „Z. D." meldt omtrent de troonsopvolging in Luxemburg, dat Koning Willem III, die er prjjs op stelt dat Luxemburg zelfstandig bljjve, zich er van moet hebben vergewist, dat de hertog van Nassau, op wien, na 's Konings dood, do rechten op het groot hertogdom overgaan, onder geene voorwaarden van zijne rechten afstand zou doen. In het begin van de volgende maand zal de heer W. E. Willink Ketjen in de vereeniging „De Unie" te Amsterdam eene voordracht houden. De heer Ketjen zal daar hot protest herhalen togen de behandeling, welke hem is aangodaan. De heer E. Delsart, consul van Frankrijk, be last met de kanselarij van do Franscho legatio te 's-Hage, is benoemd tot consul to Breslau. Tot kanselier van het gezantschap van Frankrijk te 's-Hage is benoemd de heer Mure De Pellanne, thans kanselier te Antwerpen. De vereeniging tot het uitreiken van warm voedsel aan behoeftige schoolkinderen te 's-Gravon- hage, zal den 6den December a. s. wederom met de spjjsuitdeeling gedurende den winter beginnen. Den vorigen winter werden pl. m. 43000 portién spij zen verstrekt. De vereeniging is als rechtspersoon erkend en heeft op hare statuten de koninklijke goedkeuring verkregen. Uit Königswinter wordt aan de „Köln. Ztg." gemeld dat de ingenieur A. Kuntze, die de tand radbaan op den Drachenfels aangelegd en het be drijf er van bestuurd heeft, zijn ontslag gevraagd heeft uit zijne betrekking b(j de Duitsche locaal- spoor- en tramwegmaatschappij en in dionst der Nederlandsche regeering is getreden, om op het eiland Sumatra werkzaam te z\jn bij den aanleg van den nieuwen spoorweg en do havenwerken. De heer Kuntze heeft. Königswinter roods verlaten en zal te Marseille aan boord gaan van een Neder- landschen mail-stoomer, welke hem naar Padang brengen zal. De door de IJsclub voor Haarlem en omstre ken uitgeschreven geldleening ad 4500. is vol- teekend. Eerlang zal alsnu overgegaan worden tot het bouwen van eeno tent op de ijsbaan aan den Overveenschen weg. Dit gebouw zal een fraai aan- zion verkrijgen en zeer geriefelijk worden ingericht. O. a. zal er eene kamer in komen, bestemd voor dames en niet rookers. Het stoomschip „W. A. Scholten" is 20 Oct. van Rotterdam te Nieuw-York aangekomen. Gromcn^d Nieuws. Blijkens bekomen mededeeling is de marsch, welke hedenmorgen door hot 4de bat. infanterie zou gehouden worden, tot nader order uit gesteld. In de infanterie-kazerne alhier is hedenmorgen het examen afgenomen van 17 adspiranten voor den graad van milicien-korporaal bjj het 4de reg. inf. Door de politie alhier is aangehouden en ter beschikking van de militaire autoriteit gesteld een huzaar, die getracht had bjj een uitdrager een paar modellaarzon te verkoopen. Een jongen met een brood wagon waaronder een hond was gespannen, reed gisteren b(j de Spanjaardsbrug, buiten de Zijlpoort, rustig voort, toen oen wagon dien kalmon rit kwam ver storen en, ondanks het uitwijken van 's jongens equipage, tegen diens broodwagen aanbonsde, zoo dat die omkantelde en in den Rijn viel, tegelij- kdrtyd met den hond en gevolgd door den be stuurder. De laatste werd met veel moeite uit zijne benarde positio verlost en ook de wagen uit het water getrokken; de hond was evenwel helaas dood toen hij uit zjjne onnatuurlijke omgeving was gehaald. Men schrijft ons van heden uit K a t- wjjk aan Zee: Na het stormachtige weer van 10 tot 12 dezer zjjn alhier 46 bomschuiten aangeko men, waarvan sommige met groot verlies of meestal met veel schade aan vischnelteo. tot hor stelling waarvan veel tijd benoodigd is. Slechts 8 schuiten konden weer op de visscherjj uitgaan. Wegons voortduronden noord-westen tegenwind met te veel golfslag kan men niet op genoegzamen afstand de ankers in zee uitbrengen om af te varen. Vóór het stormweer was do vangst vrij gezegend, waardoor verscheideno schuiten met eene goede lading aankwamen. Het openbaar ministerie bjj de recht bank te Amsterdam, eischte gisteren tegen Jan Kaptoijn, beschuldigd van het feit van doctor Arendsz te Nieuwer-Amstol, op den avond van 1 September opzettelijk in eene sloot te hebben geworpen, drie maanden en voor zijn broeder Dirk, als medeplichtige, 45 dagen govangenisstraf. Mr. Maas pleitte voor den eerste non liquot en mr. Van Gigch voor den tweede vrijspraak. De uitspraak is bepaald op den 28sten a. s. In de Tulpstraat te' Amsterdam heeft zich een man in zijne woning door een pistoolschot van het leven beroofd. Uit de Beemster-ringslootisnabjj Avenhorn het lijk opgoliaald van den boerenknecht v. D., die sedert 14 dagen vermist werd.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 5