li I II in I Mill -*f i. Gemengd Nieu-ws. Naar aanleiding der advertentie van dankbetuiging van de oudste knechts der fabriek „de Nijverheid", firma D. Schretlen Co., ver nemen w-y nader dat de heer D. A. A. Schretlen, die dezer dagen zyne fabriek aan de heeren Seret Barneveld heeft overgedaan, aan enkelen zijner knechts, die meer dan 25 jaren aan de fabriek ver bondon zyn geweest, gedurende een half jaar eene wekelijksche toelage heeft bedacht. Tevens kunnen wy met genoegen herinneren dat in bedoelde fabriek gedurende den aanstaanden winter voldoende werk is, aangezien de nieuwe direct ,e reeds nu eene aanneming van f 23,000 heeft, met do Rotterdamsche gasfabriek gesloten tot het maken van yzerworkon, benoodigd voor eene instal latie eener nieuwe stokory. In de afgeloopen week zyn hier ter stede aangegeven één geval van roodvonk, één goval van diphtheritis (met doodelyken afloop) en één geval van fehris typhoïdea. Op ongeveer 10 minuten afstand van het dorp Bodegrave is gisteren, des namid dags ongeveer 3 uren, de locomotief van de stoom tram Gouda-Bodegrave gedorailloord en wel zoodanig dat de machine geheel werd omgedraaid en voor de helft op den straatweg geraakte. De waggon 1ste klasse is daardoor ook uit het spoor en dwars over de rails gekomen. Door het breken van de koppelstangen is de achterste waggon op de rails gebleven. De passagiers, onder wie zich bevonden de burge meester der gemeente Bodegrave en het personeel van de tram, hebben hoegenaamd geen letsel be komen. Alleen enkele glasruiten van den waggon lste klasse zyn verbrijzeld en eenig yzerwerk is ver bogen. Het verkeer is daardoor niet gestremd ge worden. Twee jongens, die gisteravond op den Noordwal te 's-Hage aan het vechten waren, rolden samen in de gracht. Een man ging in het water, terwyl anderen hem van den wal vasthiel den, en slaagde er met moeite in de twee vech tersbazen weer op den wal te brengen. Het kindje, dat in de Hekkelaan te 's-TIage in eon pot met kokend wator viel, is, na lievige pynen uitgestaan te hebben, bezweken. De Rotterdamsche rechtbank heeft den onder inspecteur van politie D. K., beklaagd iemand van zyne vryheid te hebben beroofd op grond dat die persoon beschonken zou zyn geweest, van schuld vrijgesproken. Voor een jongmensch, die op 9 September, ge durende de ongeregeldheden, eene ruit had inge worpen, eischte het O. M. 14 dagen gevangenisstraf. Ook te Ter-Neuzen zyn vervolgin- gen ingesteld togen verscheidene neringdoenden, ter zake van den verkoop van natuurbotor, vermengd mot vreemde bestanddeelen. Te Barnevold geraakten een 2-tal kinderen, 2J en 4 jaar oud, by afwezigheid der ouders in eene kolk naby het huisze worden bei den levenloos daaruit opgehaald. Te Deventer zyn een aantal leden van wielryders vereenigingen uit Arnhem, Apeldoorn, Deventer, Zutfen, Nymegen en nog andere plaatsen by- ■eengekomen en hebben besloten tot oprichting van ■een Geldersch-Overyselsch clubvorbond. Het driejarig dochtertje van een kleermaker te Dedemsvaart geraakte onder de in vollen gang zynde stoomtram en bekwam ernstige kwetsuren aan do voetjes. Van het ééne werden alle teentjes vorbryzold, terwyl van het andere de groote teen verpletterd was. Het kind liep on verwachts over de rails om naar haron vader te gaan, die zich aan de ovorzyde bevond. By bekkenslag wordt te Deutichem thans door verschillende slagers het rundvleesch voor 17 en 18 cents per 5 ons uitgeveild. De hertogin van Cumberland, de ge malin van den voormaligen Hannoverschen kroon prins, is weer by haar gezin teruggekeerd. Sedert 25 Maart van dit jaar had de prinses dochter van den koning van Denemarken verbiyf ge houden in hot gesticht van prof. Leidorsdorf, te Döoling bij Weenon, om herstel te zoeken van eene zielsziekte, welke het ergste deed vreezen. In al dien tyd had zy geen van hare verwanten, ook niet den hertog of hare kinderen, gezien. Zy is thans geheol hersteld en vertrok, na een hartelyk afscheid van prof. L. genomen te hebben, met haren echtgenoot naar Weenen, waar zich hunne kinderen bevinden. Te Bordeaux heeft Woensdag-avond zekere Alois du Pavilion don redacteur der „Eveil Bordelais," Paul Boutin, die juist naar huis ging, aangesproken, zichzelven voorgesteld en voorts hem met zijn wandelstok eene dracht slagen toegebracht. Voor den commissaris van politie gebracht, ver klaarde de hoer Du Pavilion, dat hy genoog had van de lasteringen, door den heer Boutin in zyn blad tegen hem openbaar gemaakt, en dat hy hem eene les had willen geven. Het valies met inhoud en de plaid, welke gisterochtend, in een compartiment lste klasse van den sneltrein Antwerpen Rotterdam Amsterdam, door eon te Rozendaal achtergebleven eigenaar waren laten liggen, zijn te Rotterdam teruggevonden. Volgens bericht bevond zich aan boord Van den 3/m. schoener „Johannes," door het stoomschip „Morso" te Kopenhagen binnen gebracht, een krankzinnige, die, in don nacht van Maandag op Dinsdag, toen de gezagvoerder met drie man de wacht had, aan het roer stond en plotseling eerst den kapitein met eene byl en daarna do anderen vermoordde en de lyk en overboord wierp, waarop hy naar het logies ging en daar nog 3 man vermoordde. Nadat hy ook den stuur man zwaar verwond had, gelukte het deze echter hem te overmeesteren en te binden. Het weder is, voor den tyd van het jaar, verschrikkelyk streng in Italië. Te Bologne, Mantua, Genua, Florence, Modona en in andere plaatsen is eene ontzaglyke hoeveelheid sneeuw gevallen. Te Torriglia, in Ligurië, ligt do sneeuw dertig centimeter, en by Parma meer dan anderhalf el hoog. By Parma is de telegraphischo gemeen schap verbroken, de graanvelden hebben voel ge leden, vee werd gedood en de kastanje-oogst is zwaar beschadigd. Te Venetië werden boomen dooi den storm ontworteld, schoorsteenen weggeslagen en vele vaartuigen vernield. Te Pisa hebben ver scheidene huizen voor een deel hun dak verloren en de regen viel by stroomen noder. Op het meer van Como zyn eenige menschen verdronken. In een bericht uit Adonischken Kagnitz wordt melding gemaakt van een ongoval op de Duitsch-Russische grens. Een Russisch sol daat moet met een geweerschot een Duitscher gedood hebben, die zich eenige oogenblikkon op Russisch terrein waagde. De Duitsclie bark „PI an te ur", van Straalsund, stiet Dinsdag op den Corkschen stoomer „Upupa", by Beachy Head. De bark zonk. Van de equipage, voor het meerendeel uit Straalsund ge boortig, kwamen elf personen om; twee slechts werden gered. Te Parjjs is hot onderzoek gestaakt wegens de vervaardiging van een taschje voor visite-kaartjes, zoo het heette van Pranzini's huid, daar kenners verklaren dat bedoeld taschje geens zins gemaakt is van menschen-, maar eenvoudig van gewoon kalfsvel. Het lyk, dat door den werkman in het bosch by Brussel gevonden werd, is door vele personen in oogenschouw genomen; men had hot geheel gekleed ter bezichtiging gelegd. Haar hoed en mandje waren by haar nedergelegd. Eene dame uit Bergen meldde der politie, dat eene harer bloed verwanten verdwenen was, doch zy kwam tot de overtuiging dat deze ongelukkige niet tot haar in betrekking had gestaan. Gistornamiddag werd het lyk echter herkend door eene naaister, de moeder ran do doode, die 23 jaren telde en Odile IJ. heette. Ongelukkige liefde moet de beweegreden zyn ge weest tot dezen zelfmoord. Vóór eenige dagen bevondzichde hoer Vaillant, onlangs uit den militairen dienst teruggekomen, mot een jong meisje, zyne aan staande, by een der bloedverwanten van deze laatste, te La Londe, by Elbeuf, in Frankryk. Na het ont- byt nam de heer Vaillant een geweer ter hand, dat hij ongeladen achtte, en richtte den loop op het meisje. De onvoorzichtige haalde den haan over, een schot ging af en de kogel kwam met kracht terecht in het gelaat van de jonge dame, vlak tusschen hare oogen. De ongelukkige zonk neor, men snelde haar te hulp, doch zy was morsdood. Telegrammen. SOFIA, 21 October. Het decreet, waarby de Sobranje op 27 October wordt byeengeroepen, is geteekend door den prins van Coburg. De regeering heeft den vertegenwoordigers der vreemde mogend heden doen vragen of zy de openingszitting wen- schen by te wonen. Allen hebben geweigerd. P- I-A--A tt.i watLLTTCS-itA' jb rw KONSTANTINOPEL, 21 October. Schokken vnn aardbeving zyn gevoeld en hebben nog voort durend plaats in de districten Sandoukli en Karas- siar (provincie Brousse). Men moldt dat menig dorp is verwoest en vele personen zyn omgekomen. PARIJS, 21 October. Caffarel word heden wederom verhoord. Naar het heet zal hy tot nader orde vrygelalen worden, wanneer het op bevel dos ministers van binnenlandsche zaken verlengde onderzoek in de zaak zal zyn geëindigd. Het dossier beslaat reeds veertig pagina's. De senator admiraal Jauróguiberry is heden overleden in den ouderdom van 72 jaren. NIEUW-YORK, 21 October. Op berichten uit Engeland opende de tarwemarkt heden vast en de stemming bevestigde zich langzamerhand verder, daar de toevoeren nog steeds betrekkelyk matig bleven. De inkoopen voor export werden door hooge vrachten belet en ofschoon ook speculatief niet veel omging, was de stemming goed. De pryzen verbeterden c., maar zy verloren hiervan weder een gedeelte voor verschillende termynen en de markt sluit pryshoudend. SOERABAIA, 21 October. AII.) De groote bloei is algemeen zeer goed geslaagd; weersge steldheid gunstig. PARIJS, 22 October. De „Soleil" spreekt het gerucht tegen, dat de heer Rouvier prosident Grévy zyn ontslag als president minister heeft aangeboden. BUDAPEST, 22 October. De begrooting voor 1S88 sluit met oen tokort van fl. 18,300,000, waaronder do buitengewone, voor Oostenryk en Hongaryego- meenschappelyke uitgaven zyn begrepen. Het tekort is dus 3,600,000 minder dan in het vorige jaar. Het tekort op de gewone uitgaven bedraagt fl. 1,100,000. ST.-PETERSBURG, 22 October. Het „Journal de St.-Pétersbourg" betoogt dat do Bulgaarsche So branje niet meer is, dan een schaduwbeeld eener Volksvertegenwoordiging, door bodrog en geweld byeengebracht en daarom niets duurzaams in Bul garije kan tot stand brengen. De Bulgaarsche quaestie is daardoor haar oplos sing niets nader gekomen. Hetgeen de bladen over den stand der onderhandelingen modedeelen, is onjuist. LEIOEK, 22 October. Weerbericht medegedeeld door het Kon. Ned. Met.Instituut). Verwachting: verandorlyke wind. Tiurmometer-8tandgisteravond om 8 uren 5° Celsius 41° Fahrenheit; hedenmorgen om 8uren 5° C. 41° F.; 'smidd. 12 uren 9° C. 48.2° F.; '8 namiddags 4 uren 9° C. 48.2° F De bekende schildory van J. Israëls, voorstel lende een zeevisschers ouderenpaar met hun man- nelyken telg, die voor het eerst met onzekeren tred van moedor zal oversteken naar vader, die gehurkt en de handen vooruitstekende de aan komst van den kleinen dreumes zit af te wachten, terwyl een vogel van byzonder groot soort op eene schutting hot waagstuk van den kleine biykbaar aandachtig gadeslaat, heeft den Nederlandschen Spectator van heden stof voor eene geestige plaat geleverd. De met belangstelling haar spruit gadeslaande moeder is heden do Tweede Kamer, de in spanning vorkeerende vader de Eerste Kamer, terwyl het knaapje, met een bloempje in de hand, de Herziene Grondwet verbeeldt. De teekening van den kop des vogels doet aan den minister Heemskerk donken. „Jantje loopt 1" staat er onder de plaat, welke alzoo „den eersten stap der herziene grondwet" aanschouweiyk voorstelt. Op de voordracht voor onderwyzer aan de school voor meer uitgebreid lager onderwys te Bodegrave, zyn geplaatst de heeren G. A. L. Spel berg te Enschedee, M. M. "Witvliet te 's-Gravenhage en P. C. 't Hoen te Tuil. Drie ouderlingen en drie diakonen der Ned. Ger. Kerk te Bodegrave zijn door den kerkeraad der Herv. gemeente aldaar van hun lidmaatschap der kerk ontzet. Den 2den November a. s. geeft de minister van financiën, de heer Bloem, een gastmaal ten zynen huize, waartoe hoofden van verschillende ge zantschappen zyn uitgenoodigd. Het nieuwe Rykstelegraafkantoor in de Prin senstraat te 's-Hage, zal a. s. Maandag-avond, te negen uren, in gebruik worden genomen. Door het uitvoerend comité voor de Nationale Tentoonstelling van Oude en Nieuwe Kunstnijver-

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2