constitueerd. Ondor leiding van den consulent, den heer Van Schelven, doleerend predikant te Oude- Wetering, is een kerkeraad gekozen, bestaande uit twee ouderlingen en twee diakenon. Ds. A. Keers, te Hazerswoude, herdacht gis teren, onder vele blijken van belangstolling, don dag waarop lijj vóór 25 .jaren zijn ambt aanvaardde. Pro'' mr. T. M. C. Asser herdacht gisteren den dag, waarop hij 25 jaar geleden, op 24-jarigen leeftijd, eene week na prof. Buys, het hoogleeraars- ambt aan het Atheneum te Amsterdam aanvaardde. Den algemeen gevierden jurist werd van wijd en zijd hulde gebracht, in de eerste plaats door de leden der juridische faculteit. Deze bestond uit de aanbieding van eene Bacchanten-vaas, waarbij de hoogleeraar Quack de verdiensten van den jubilaris, in het bijzonder met betrekking tot het onderwijs, in het licht steldo. Aan deze hulde paarde zich al spoedig die van een veertigtal oud-studenten, namens wie jhr. mr. H. N. Teding Van Berkhout den hoogleeraar een sierlijk album aanbood, de portretten van zijne oud leerlingen inhoudende. Het geheel strekte in het bijzonder, wegens de zilveren ornamenten in den stjjl van Lodowijk XV, der firma A. Bonobakker ■en Zn., en, wat den calligraphischen titel betreft, den heer Antonie Grevonstuk tot niet geringe eer. Men vindt op den titel o. a. het schilderachtige Agnieten-poortje, dat toegang goeft tot het gebouw, waarin de hoogleeraar indertijd zijne inaugureele redevoering hield en de eerste lessen gaf. Hot album rust op een lessenaar uit een fraai onyx-blad ver vaardigd, met verguld voetstuk. Do hoogleeraar zeide in de hem eigene ongekun stelde taal, bjjzonderen prijs te stollen op de blij ken van hulde, hem op dezen gedenkwaardigen dag gebracht. Tusschen 3 en 4 uren verschenen al de overige professoren successievelijk, om den heer Asser te complimenteeren, alsmede de vertegenwoordigers van de juridische studenten. To 4 uren verscheen ook eene deputatie van vrienden en vereerders van prof. Asser uit het geheele land; o. a. merkte men den Raadsheer van den Hoogen Raad mr. Feith op. Bjj monde van mr. Kist werden den jubilaris de hartelijkste gelukwenschen toegebracht en zjjne verdienston voor het internationaal recht vooral herinnerd, onder ver zekering dat men nog groote verwachting voor de toekomst van hem behield. Als huldeblijk bood do commissie hem een fraai bronzen beeld op voetstuk aan, voorstellende de genius van het recht, de menschheid beschermende. Prof. Asser dankte nogmaals in hartelijke be woordingen voor zooveel eer. Later vereenigde prof. Asser velen zijner ambt- genooten en de leden der verschillende commission aan een feestmaal. In grooten getale brachten des avonds de stu denten, onder fakkellicht en opwekkendo muziek, den hoogleeraar aan zijne woning op de Heorengracht bij het Thorbecke-ploin eene serenade, na vele stra ten en grachten langs getrokken te zijn. De rector van het corps, de hoer Van Lennep, en de presidont van de juridische faculteit, de hoor Tasman, brach ten den jubilaris namens het geheele corps ondub belzinnige bljjken van hoogachting en uitten de beste wenschen voor zijn voortdurend ongestoord huiselijk geluk, terwijl zy voorts den wensch uit spraken, dat de jubilaris nog lang tot verhoogden bloei der universiteit werkzaam mocht zijn. Professor Asser zeide dankbaar de ovatie te aan vaarden. Hjj hoopte zooveel hy kon bij te dragen tot den bloei der universiteit, waarvoor hjj altjjd een warm hart zou bewaren. Hjj spoorde de jon gelingschap tot grondige studie aan, want van hen zou de toekomst der academie en ook voor een deel -die des lands afhangen. Aan de sociëteit „Nos Jungit" werd de stoot omstreeks halfelf ontbonden. In eene talrijk bezochte vergadering van Rijks telegraafambtenaren te Amsterdam werd besloten, zich in zake de verkrijging van pensioen voor de nagelator. betrekkingen van burgerlijke ambtenaren per verzoekschrift te wenden tot Z. M. den Koning. Volgens de Berlijnsche „Kreuz-Zeitung", is de graaf van Parijs naar Nederland vertrokken met een politiek doel, en wel om den 22sten Oct. met de Orleanistische afgevaardigden en senatoren te Dordrecht te confereeren. In deze bijeenkomst zal de houding worden vastgesteld, welke de monar chisten bjj de aanstaande zitting tegenover het ministerie-Rouvier zullon aannemen. Zjj, die verlangen bonoemd te worden tot leeraar aan 's Rijks Veeartsenijschool te Utrecht, om on- dorwjjs te geven in weofselleer en physiologie, ziektekundige ontleedkunde, algemeene ziekte kunde en praatische microscopie, op eene bezoldi ging van 3000 a ƒ3500 'sjaars, gelieven vóór 1 December a. s., met'overlegging van de desbe treffende stukken van bevoegdheid, schriftelijk en vrachtvrij daarvan aan het departement van binnen- landsche zaken te doen blijken. Te "VVjjk-Maastricht is gisteren het missiehuis voor Afrikaansche vrouwelijke zendelingen plechtig ingewijd. Te Deventer wordt de nieuwe Schouwburgzaal in de volgende maand in gebruik genomen. Het stoomschip „Noord-Brabant", van Java naar Rotterdam, is 19 Oct. van Port-Said vertrok- kon; de „Prins van Oranje", van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Marseille 20 Oct.; de „Zuid-Holland", van Rotterdam naar Batavia, is 20 Oct. van Aden vertrokken; de „Rotterdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 20 October Dover; de „Prins Frederik", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 21 Oct. van Suezde „Soerabaia", van Rotterdam naar Java, vertrok 20 Oct. van Marseille. Z. M. heeft aan den ontvanger der directe belastingen A. L. Van der Niepoort, te Groningen, op zjjn verzoek, eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend, behoudens aanspraak op pensioen. Gemengd Nieuws. Bjj het ter 6prake komen der ge- meente-toelago ad 1500 aan de eigenaars van den Schouwburg alhier, wenschte men in de sectiën gaarne te vernemen welke maatregelen zjjn genomen ter voorkoming van brandgevaar in den Schouwburg en in de Gehoorzaal, alsmede ter beveiliging van het publiek bjj geruchten van brand als anderszins door de inrichting van voldoende uitgangen. Hierop herinneren B. en Ws. dat den leden van don gemeenteraad door commissarissen van den Schouwburg de gelegenheid was aangeboden zich te overtuigen van de maatregelen, welke tegen brandge vaar zjjn genomen. Daaruit zal zjjn gebleken dat er, voor zooveel de beschikbare middelon zulks gedoogen, niet onbelangrijke verbeteringen, door hot inrichton van brandkranen en nooddeuron aan beide zjjden van hot gebouw als anderszins, tor beveiliging van het publiek zjjn uitgevoerd. Intusschen heeft een ingesteld onderzoek doen zien dat nog eenige veranderingen kunnen worden aangebracht zoowel ten doel hebbende eventueelen brand sneller to stuiten als eene spoedige ontrui ming van het gebouw in voorkomende gevallen te bevorderen, waaromtrent met commissarissen van den Schouwburg in overleg wordt getreden. In de Gehoorzaal is het brandgevaar uit den aard der zaak minder dan in den Schouwburg. Zooals bekend is, zjjn ook daar brandkranen aan gebracht en bestaat gelegenheid om het gebouw aan onderscheidone zjjden te verlaten. Het is echter wenscholjjk ook in dit gebouw nog eenige verbe teringen aan te brengen, waaromtrent eerlang door B. en Ws. eene voordracht aan den Raad zal wor den ingediend. Bjj gunstig weder zal morgen do derde oorlogsmarsch door het 4de bataljon infan terie, alhier in garnizoen, worden gehouden. De grenadier B., van de lste com p. 2de bat. van het rog. grenadiers en jagers te 's-Hage, zal voor den krijgsraad terecht staan als beschuldigd van insubordinatie tegen zjjne meerderen door woor den en plegen van geweld. Zekere V. te Rjjpwetering nam het 't hoofd dor school v. W. aldaar kwal(jk, dat deze een zijner kinderen niet op de school wilde toe laten. In plaats daarover kalm te praten, om te zien of de oorzaak van die weigering was weg te nemen, bedreigde en beleedigde hjj den onderwijzer voor diens woning, en haalde zelfs een geweer, waar mede hij eene ruit stuk stootte. „Schiedam" schijnt aan dezen opgewonden toestand niet vreemd te zijn geweest. RottNbl.) De heer Kieckens, chirurgijn te Til- burg, die met eene gewonde hand eene operatie verrichtte, is, ten gevolge van hevige bloedvergifti ging, na een smartelijk lijden, overleden. Oscar Carré heeft den 19den dezer te Keulen zjjne afscheidsvoorstelling gegeven. Het publiek betuigde der directie zoowel als den op tredenden artisten levendigen bjjval, terwjjl hun bloemen en kransen als vriendelijke herinnerings- bewyzen gewerden. In den vroegen morgen van den 20sten vertrok de directeur Oscar Carré met oen extra-trein naar Bremen. Te Oursbelille, bjj Tarbes, heeft eene vrouw van 62 met hare dochter van 41 jaar haren tachtigjarigen man met stokken doodgeslagen. Naar men uit Nieuw-York meldt, is een visschersvaartuig, de „St. Pierre" uit St.-Pierre, den 30sten September op zee vol water voorwind en golven drijvende govonden. In de kajuit werden tien ljjken aangetroffen. In de Vogeezen blijft het voortdu rend hevig sneeuwen. Te Aubure, in den Opper- Elzas, bedekt de sneeuw den grond ter dikte van vjjftien centimeters. Te Sainte-Marie-aux-Mines heeft de felle koude reeds een slachtoffer geëischt. Zekere L. werd 's morgens, door koude gedood, liggende gevonden dicht bij zjjne woning. In don vroegen morgen van gisteren brandde te Hirschberg, in Sileziö, het logement „Preussischer Hof" af. Bjj het naar beneden sprin gen uit de bovenste verdiepingen bekwamen twee dienstboden, een reiziger, alsook een man der brand weer zware kwetsuren. Bovendien moeten nog ver scheidene personen verwond zjjn. Te Montreal werd voel belangstel ling getoond in de aankomst van de eerste kudde vee, bestaande uit 226 stuks, van Calgary, na eene reis van zeven en een halven dag, over den Canadian Pacific-spoorweg. Het vee kwam in den besten toestand aan en eene tweede zending is reeds onderweg. Door de bij dezen handel betrok kenen wordt geraamd dat Calgary binnen weinige jaren 20,000 stuks jaarlijks zal opleveren voor uitvoer en oven zooveel voor binnenlandsch verbruik. Een droevig ongeluk heeft Maan- dag-avond aan het spoorwegstation van Wickede- Asseln (Dortmund) plaats gehad. Op het oogenblik dat een trein van Soest aankwam, ging een land- bouwor over de rails, meenende in een anderen gereodstaanden trein te stappen. De onderchef zag het gevaar en sprong den man na om hem op zijde te rukken, met het gevolg dat beiden werden overreden en op de plaats dood bleven. Te Nieuw-York is Maandag-avond een gebouw ingestort en twintig personen werden onder het puin begraven. Er werden al spoedig vjjf ljjken te voorschijn gehaald. Nog drie per sonen werden vermist. Al de overigen zjjn zwaar gekwetst, waaronder de geestelijke, die uit zuinig heid zonder aannemer gebouwd had en zelf toezicht hield. Het ingestorte gebouw was bestemd voor eene school en nog niet voltooid. Het wa3 zóó ellendig in elkander gezet, dat het niet staan kon. BUITENLAND. Frankrjjlc. Do onderhandelingen tusschen Frankrijk en En geland over het Suez-kanaal zjjn, naar nader ge meld wordt, ten einde gebracht. Tot grondslag is aangenomen de volkomen onzijdigheid van het kanaal, onder den waarborg der Europeesche mo gendheden. Volgens sommigen is de onvindbare lasteraar van den heer Wilson, de hoer A. Joubert, te Cannes, niemand anders dan de heer Wilson zelf. Deze zou van Rocheforts gebrek aan kieschheid hebben gebruik gemaakt en den brief aan hem hebben doen toezenden, ten einde den denkbeeldigen kwaad spreker des te gemakkelijker te schande te maken. Rocliefort liep in de valhij plaatste den brief, naar gewoonte zonder eenig onderzoek. Het regeeringsblad meldt dat generaal Caffaret zijn ontslag heeft bekomen en geschrapt is van de lijst der legers. De raad van het Legioen van Eer heeft het besluit genomen om Caffarel ook van de l(jst van dat legioen te schrappen en hem het recht te ontnemen, eenige onderscheiding nog te dragen. Uit Parjjs wordt van den 20sten October ge meld dat in den morgen van dien dag een duel heeft plaats gehad tusschen de heeren Ducrot en Renson, naar aanleiding van een pennestrjjd van de „Lanterne" en de „Nation". By de twee eerste uitvallen werd de heer Ducrot licht gewond aan den rechterarm, terwjjl zjjn tegenstander eene wonde bekwam aan de biceps. By den derden stoot werd Ducrot verwond aan den schouder; de degen drong zóó diep door, dat de strijd moest gestaakt worden. De getuigen verklaarden dat aan de eer was voldaan. Groot-Britannië. Gistermiddag kwamen weer ongeveer 3000 per sonen in het Hydepark te Londen byeen. De menigte vermeerderde tusschen twaalf en één uur zeer sterk.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2