N°. 84S0. ^Ka&ei'das: 355 October. A0. 1887. IP Ci] y» Onze Inkomstenbelasting. Leiden, 21 October. tp$|| PRIJS DEZSR COURANT: Vow Leiden per S maandenUO. Fiunco per poat1.40. Afconderljjke Nommere0.05. @izt Qoatsnt wordt degelijks, met nitzoaioriag ran gon- en feestdagen, aitgegerea. PBJJ8 DEK ADVEKTENTIEN: V&n 1—6 rebels f 1.05. Iedore regel meer f 0.17%. Grootere lettere naar plaateruimte. Voor het incae- eeeren buiten do stad wordt 0.10 berekend. Zij. die zich nu abonneeren op het Leidsch Dagblad, ontvangen de tot 1 Nov. verschijnende nummers gr a t i s. Van het kwartaal Sept., Oct. en Nov. wordt dan alleen de laatste maand (ad 37 Cts. voor Abonné's binnen de stad en ad 47 Cents voor die buiten de stad woonachtig) in rekening gebracht. Officieel© Kennisgreviiigren. DRAVHWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeenu kennis dat door FRANCISCA HENDRIKA ROOS, zonder beroep, wonende te 's-Gravenhage, een verzoekschrift ia ingediend om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het ldein in het perceel Haarlemmerstraat No. 79. Burgemeester on Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 20 Oct. 1S87. E. KIST, Secretaris. Naar aanleiding van de in de sectiën by het onderzoek dor gemeente-bogrooting ter sprake ge komen i noening als zon het belastbare inkomen in de laatste iarep hier eenigermate zijn verminderd, ant woorden B. en Ws. nog, behalve het reeds gisteren medegedeelde, dat bij het steeds toenemend debiet der G islabriek ook de laatstgenoemde oorzaak van verhooging der belasting slechts als eeno tydeiyke moet worden aangemerkt. Op de ontwerp-begrooting voor 1888 is dan ook de opbrengst der belasting 13,000 minder kunnen worden geraamd dan het vorig jaar, en het komt B. en Ws. voor, dat door velen de jongste aanzienlijke gasprysverlaging by hunne beschouwingen omtrent de op te brengen belasting ten eenenmalo wordt over het hoofd gezion. Overigens is te wijzen op enkele genomen besluiten, welke eene blijvende vermindering van inkomsten ten gevolge hebben, als b. v. de intrekking van het vroeger met de Regeering overeengekomen Rijks subsidie voor de Hoogore Burgerschool voor Meisjes, de vervanging van het der steeds klimmende opbrengst van het Personeel in een vast bedrag enz. Daarentegen moet tegenover laatstgenoemd vorlies gelet worden op het vervallen van het aandeel der gemeente in de kwade posten wat het */s betreft, een voordeel opleverende van 5000 a 6000 'sjaars. Inmiddels is dit aandeel nog over de jaren 1886 en 1887 moeten worden uitbetaald, niettegen staande over dio jaren slechts het vaste bedrag van 118,800 als aandeel der gemeente werd ontvangen, hetgeen een ongunstigen invloed heeft moeten uit- oefonon op het bedrag van het kohier over die jaren. Bij het opmaken van het kohier wordt voor zooveel daartoe de gegevens ter beschikking van B. en Ws. zjjn, steeds getracht den aanslag in overeenstemming te brengen met het workelijk inkomen der belastingschuldigen. Het valt echter zeggen zij in het oog dat een gemeentebestuur op vorre na niet die middelen bezit om tot eens juiste wetenschap in deze te geraken ais het Rijk ten dienste staan, zoodat het voorzeker in alle opzichten is te betreuren dat nog steeds niet is overgegaan tot de invoering van eene Ryks-inkctm- stenbelasting, met de bevoegdheid van de gemeente besturen om daarvan opcenten te heffen. Een onge- twyfeld met de werkelijkheid meer overeenkomende aanslag zou, naar hunne meening, daarvan het gevolg wezen, gepaard met eene zeer eenvoudige wyze van heffing. Intusschen mogen B. en Ws. niet onderstellen dat het getal groot is van hen, die opzet tel ijle door onjuiste of onvolledige opgaven aangaande hun inkomen op oneerlijke wyze zullen trachten zich te verryken ten kos te van h u nn e medeburgers en dat nog voornamelijk ten koste van de minder gegoeden. De aanslag van deze laatsten toch komt het meest overoen met het werkelijk inko men, aangezien in de hoogere klassen een niet onbelangryk verschil bestaat tusschen het middel- cyfer, waarnaar de belasting wordt borekend, on hot maximum, en bovendien elke percentsgewyze heffing toch minder drukkend wordt naarmate hot inkomen, hetwelk de grondslag i3 der heffing, klimt. B. en Ws. nomen volgaarne aan dat de te lage opgaven voor het meerendeel een govolg zullen zijn van eene mindor juiste berekening van hetgeen al of niet als belastbaar inkomen moet worden aan gemerkt, en in geenen deelo van eene verslapping van do oud-Hollandscho eerlykheid, tenzy men van oordeel mocht wozen dat nog niet algemeen wordt erkend dat oneerlykhoid in belastingzaken volkomen geiyk staat met en evenzner afkeurenswaardig is als onoorlykheid ten opzichte van particulieren. Eenige gevolgtrekking nu omtrent meerdere of mindere welvaart is in verband met het bevolkings cijfer, naar B. en V/s. verder beweren, slechts af te leiden uit de som van het belastbaar inkomen, wanneer de aangiften op oeriyko wyze plaats hob- ben, on uit het aantal belastingschuldigen. Zy kan in geen geval afgeloid worden uit het cyfer van het kohier, omdat de inkomstenbelasting de sluitpost der begrooting is on, gelijk reeds werd opgemerkt, dat cijfer afhankelijk is van allerlei omstandig heden, welke aan do mate van welvaart der ingeze tenen goheel vreemd zyn. Een volgend kohier zal zoodanig worden inge richt, dat daaruit kan worden nagegaan in welke klasson vermeerdoring of vermindering valt waar te nemen. Wat betreft de wenschelykheid van de invoering van eon ambtshalvon aanslag, dit punt kan in over weging worden genomen. In vele andere gemeenten alwaar eene inkomstenbelasting bestaat, hoeft men het stelsel van eigen aangifte verlaten en een ambts- halven aanslag ingevoerd. Hoezeer, nu do belasting sedert geruimon tijd werkt, de eigen aangifte oerder zou kunnen worden gemist dan in de eerste jaren sedert de invoering, zoo zyn B. on Ws. echter, tot dusverre althans, nog niet overtuigd dat de afschaf fing daarvan tot goene bezwaren aanleiding zou geven. Ten slotte merken B. en Ws. in hun antwoord op dat de verschillen, die in de door hen aange haalde cyfers en die van het besproken artikel van prof. Van Geer in het Leidsch Dagblad worden aangetroffen, daaraan zyn toe te schryven, dat bij de laatste, wat het belastbaar inkomen betroft, geen aftrek hoeft plaats gehad en, wat het cyfer van hot kohier aangaat, dat der suppletoire kohieren buiten rekening is gelaten. Aan de universiteit alhier is mot goed gevolg afgelegd het propaodeutisch examen in de godge leerdheid door don heer D. Sypkens; dat in de geneeskunde door den heer B. Boomhet eerste natuurkundig examen door de heeren A. E. Lognor, F. A. Enklaar Van Gueriche, A. J. W. Heintz, N. J. F. Pompo Van Meordervoort, S. Boasson, J. Van der Laan, D. Brocx en M. B. Christiaanse het tweede natuurkundig examen door de heeren J. L. C. Wortman, A. Vethako, H. J. M. Wolterink en M. Both; het candidaats-examen in de ge neeskunde door de hoeren J. Dorst, T. Broeksmit en P. Ribbius; dat in do rechtswetenschap door de heeren A. Van Dedem, C. De Vries, H. N. Wouda, S. B. W. Van Limburg Stirum, A. E. Haantjes, M. E. D. Van Harinxma thoe Slooten, C. B. Bleckman en C. J. M. Meijer; het docto raal oxamen in de class, lettoren door den heer R. Jesse. De post op do gemeente-begrooting voor het maken van een nieuw hek by den korenmolen „de Oranjeboom" alhior gaf in de sectiën aanleiding tot de vraag in hoeverre de gemeente verplicht is tot onderhoud en herstelling van dit hek. Enkele leden meenden dat eene vernieuwing nog niet volstrekt noodig was en met het verven voorloopig zou kunnen worden volstaan, terwijl, wanneer een nieuw hek noodig was, do plaatsing van een ijzeren hek werd aanbevolen. Hierop wordt door B. en Ws. geantwoord dat vernieuwing van hot hek volstrekt noodig is; ver ven zou hier van hoegenaamd geen nut zyn, daar het stel- en regelwerk verrot is en ook van de zeer bewerkelyke en derhalve dure schroten er telkens eenige moeten vernieuwd worden. Het voornemen bestaat het houten hek door een yzeren te vervangen. Tevens brengt hot Dageiyksch Bestuur het vol gende in herinnering: By dispositie van burgemeester en wethouders van 18 Februari 1837 is aan Hendrik Meerburg, korenmolenaar alhier aan den molen „de Oranje boom", toegestaan dat hij en zyne opvolgers in den eigendom van den gemolden molen zullen mogen innemen en tot tuin gebruiken den grond van den Vestwal naast zyn molen gelegen, waarby o. m. is vastgesteld dat de afpaling zal worden bepaald door eene rastering en hegge, langs het pad van stadswege te stellen en te onderhouden; dat het hek naast den molen voor stads-rekening zal worden vernieuwd en voortaan onderhouden; dat reques- trant en zyne successeuren vry zullen zyn van alle recognitiën ten behoeve van de stad te betalen, doch onder bepaling dat, wanneer immer of ooit de voorschreven molen mocht worden geamoveerd, de bovengemelde grond dadelyk weder aan de stad zal zyn vervallen on door het Bestuur worden in genomen. Do eerste luitenant C. Hennes, van het 6de regiment infanterie overgeplaatst by het 4de regi ment van dat wapen, zal by zyne aankomst wor den ingedeeld bij de 2de compagnie van het 2de bataljon, alhier in garnizoen. De heer James De Fremery, consul der Ne derlanden te San-Francisco (Californië), is met familie in de residentie aangekomon en heeft zyn intrek genomen in het Hotel Paulez. Heden is na eene ernstige ongesteldheid te 's-Gravenhage overleden de heer J. D. M. De Klerk, sedert jaren directeur van het Weduwenfonds voor de geëmploieerden, tot het algemeen bestuur be- hoorende. De begrafenis van den heer Lammers Van Toorenburg, welke heden op zeer eenvoudige wyze op Eik en-Duinen, by 's-Hage, plaats had, word door een twintigtal voormalige O.-Indische ambtenaren en enkele ambtenaren, met verlof, bygewoond. Er werd by de groeve niet gesproken. Ter verzekering van meerdere veiligheid by eventueelen brand in den schouwburg te 's-Hage, wenschen B. en Ws. aldaar alsnog aan te schaffen een veertigtal lantaarns met olielampen, volgens het model in den schouwburg aanwezig, waarmede hot gebouw, in oogenblikken van paniek, wanneer het gaslicht is uitgebluscht, voldoende kan verlicht worden, voor den prys van ƒ11.50 per stuk, als mede eene brandladder, systeem Merryweather Sons, voor de som van 780. B. en Ws. stellen den gemeenteraad voor, tot den aankoop van een en ander te besluiten en hun daarvoor een krediet toe te staan van ƒ1240. De doleerenden te Oudshoorn hebben zich go

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1