Gemengd IV ion w s. Wegens te weinig betaalde inkom- stenbelasting is bü B. en Ws. alhier van oen onbekende hedon ontvangen de som van ƒ208.60. Men schrift uit Rjjnsburg, dd. IS October: Voor de bloemkool, het hoofdproduct dor hier verbouwde vruchten, wordt in doze dagon van buitengewono hagel- en regenbuien en nacht vorsten hot ergste gevreesd; in de laatste weken groeide die vrucht enkel in het blad, zoodat men wel een zwaar gewas kreeg, doch de kool klein bleef, en daar er nog voor p. m. 50.000 kan geoogst worden, bij herhaling dor nachtvorst do schade aanzienlijk zal kunnen worden. Do prijzen, tot heden voor do groene kool besteod, liepen van G tot 10 gulden per honderd stuks, zoodat er veel aan de markt verkocht isroden waarom er zeker drie- a vierduizend okshoofden bloemkool minder zullen worden ingelegd dan in vorige jaren. Do prjjs per okshoofd varieert heden van 15 tot 17. Mocht alles binnenkomen, dan makon de kool bouwers een zeer goed jaar. Roode-, witte- en savoyo- kool worden ook tot hoogo prijzen gekocht, nl. van f 5 tot 7 por honderd stuks. Do late aardappel oogst was mede voordeolig. Uien gaven een gering beschot, doch de prijzen maakten de toelt goed. Het koren, vooral hot wintergood, is buiten gewoon geladen. Alleen de weiboer maakt hior oen zeer ongunstig jaar; er is weinig gras en luttel hooi gewonnen, en wegens de vele regens zal men zeker een vroegen staltijd hebben. Toen J. Vink Jz., bouwman to Oud-Ade, van Oude-Wetering op zjjn boerenwagen gistermid dag huiswaarts reed, maakte hot anders makke paard een zijsprong op den smallen grintweg bij een watermolen, zoodat alles in de vrij diepe ring vaart terechtkwam. Dit ongeval, dat treurige ge volgen had kunnen hebben, liep echter goed af, daar Vink door middel oener roeiboot gered en door den molenaar van droge kleedoron voorzien werd, terwijl paard en wagen uit het water worden go- haald door eonige tuinlieden. Gisternamiddag, omstreeks vjjf uren, had te Rotterdam een sleoper het ongeluk, bjj het achteruittrekken van zjjn wagen, dat beide paarden met het voorstel van den stoilen kant in het Entrepot-dok vielen en in do diopte verdwenen. Aldaar werd de veedrijver Adrianus Van der Heyden aan de Oosterkade door eene koe van eene drift runderen, waarbij ']U a's drijver was, omvor- geworpen en getrapt, waardoor hjj eene bloedende wond boven het linkeroog heoft bekomen, terwijl zijn rechteroor geheel van elkaar was gespleten. Hjj is naar het stedelijk ziekenhuis ovorgobracht. Een diamantslijper uit de 3de Tuin- dwarsstraat te Amsterdam, die ongenoegen mot zjjne vrouw had, maakte door ophanging in eono bedstede een einde aan zijn leven. De vrouw blijft met 7 kinderen achter. De vermoedelijke moordenaar van do huisvrouw van Lambortus Verhoeven to Vechel is te Uden aangehouden. Hij is 50 jaren oud en ven ter in matten en tafelkleeden. Kort vóór den moord heeft men hem in gezelschap der nu vermoorde op den grooton weg gezien. Te Woudrichom is de veerman Bas- tiaan Pippeling, algemeen bekend ondor den naam van „blinde Bastjaan", in den ouderdom van 57 jaren overleden. In zijne prilste jeugd verloor deze man beide oogen toch wist hjj zich als schipper te bekwamen, en met die begaafdheid heoft hij, zonder hulp en zonder ooit ongelukken of averijen bekomen te hebben, het veer over de Maas aldaar ruim 40 jaren bediend. Het minste gedritisch toch van een naderend schip wist hij met een als bovennatuurlijk instinct waar te nemen, roeide dan krachtiger, streek de riemen of wendde, naarmate het noodig was. Elke maand verandert het garnizoen to Loeve- stein; toch herkende „blinde Bastiaan" aan hunne stem de militairen, al kwamen zij na jaren terug om overgezet te worden. {R. N.) Eene dubbele terechtstelling heeft te Aix (Frankrijk) plaats gehad. Tegama en Esposito, hoofden der bende, die te Marseille in het begin van dit jaar zooveel onrust heeft verwekt door de vele misdaden op den oponbaren wog, zjjn to Aix onthoofd. De twee boosdoeners toondon groote verstoktheid en gaven blijk van eene vreeselijke koelbloedigheid. Zjj rookten vóór de terdoodbrenging rustig eenige sigaretten en dronken een glas wijn. In het militaire hospitaal te Rijsel is een jong soldaat, die in zjjn bed b(j eene kaars had liggen lezen on in slaap was gevallen, mot hot bed verbrand. Hjj behoorde tot eene zeer rjjko familie. To Ober-Lagiewnik, bü Künigshütte, in Silezió, heeft zich, door hongor en ellende ge dreven, eene vrouw van tachtig jaar verdronken. Z(j laat 104 kinderen, kleinkindoren en achterklein kinderen na. To Bückeburg (Schaumburg-Lippe) heerscht dermate het roodvonk, dat allo openbare en bijzondere scholen op last der politie geslo ten zyn. Vijf visschersvanAhlbeckbySwi- nemiinde, zpn dezer dagen met hunne boot omge slagen en vior hunner verdronken. Eén van dezen kon goed zwemmen,- maar kwam om doordien de andoren zich aan hem vastklemden. Een man, die don nacht van Zaterdag op Zondag in de nabijheid van Crefeld in de open lucht doorbracht, is doodgevroren. Gladstone pleegt a 1 s uitspanning na den geestesarbeid hout te hakken in zijn park. Nu komen er zooveel aanvragen van dweepzieke bewonderaars om een stukje hout van die eigen handig door den „grand old man" gevelde boomen, dat ze niet moor gratis kunnen worden verstrekt. Elko aanvrage wordt nu beantwoord door de volgende circulaire: „In antwoord op uw schrijven aan den heer Gladstono, moet ik u berichten dat, met het oog op het groote aantal dergelpko aan vragen, het noodig is geworden oen vasten prps voor hot hout te vragen." Deze prüs is gesteld op zes stuivers per blokje, buiten de spoorwegvracht. Liefhebbers moeten zich richten tot den tuinman van Harwarden, bp Chester. Gladstone's politieke vjjanden maken zich natuur- Ijk erg vroolük over den „reliquieën-fabrikant." Uit Texas wordt weder een aanval van eene rooverbende gemeld op een trein, welke El Paso in oostelüko richting had verlaten. De roovers brachten den trein tot staan en lieten door dyna miet een gat springon in de deur van den postwagen, terwjjl zü den conducteur bevalen zjjne handen in de hoogte te houden. Dozo nam snel oen pistool en schoot oen der roovors dood. Dit bracht de bende in verwarring en toen lip" daarop een mot scherp geladen goweer opnam en afschoot, vlucht ten zü- Do trein keerde terug naar El Paso en eene patrouille word uitgezonden, die op 50 yards afstand waar de trein had gestaan nog oen tweeden roovor vond dood liggen. De mood van den con ducteur werd algemoen geprezen en de burgors van El Paso gaven hem een nieuw pak kleederen en 100 dollars. Tclegrammon. LONDEN, 18 October. Heden werd door liberalen te Nottingham eene büeenkomst gehouden, welko door Gladstone, Harcourt, Morley en andere hoof den dor partü werd Iqjgewoond. Aan Gladstone, die van Manchester was gekomen, werden op de voornaamste stations, waar de trein ophield, ovatien gebracht, en te Nottingham word hjj door eene groote menigte mot voel geestdrift ontvangen. Des namiddags hield hü in de bedoelde byeenkomst eene redovoering. Züne rode duurde l3/t uur. Hü verklaarde zich tegen de dwangwet in Ierland, omdat zü niet ge richt was tegen de misdaden, maar tegen het rocht van vereeniging en vergadering en tegen do vrü- heid dor pers. Hü laakte ten sterkste de houding der regeering, waarvoor hjj ééne uitdrukking wist to vinden, namelük dio van brutaal (importinent). Handelingen, als laatstolük in Ierland zyn voor gekomen, zouden geen enkel oogenblik in Engeland .geduld worden. Indien de regeering in hare dwaze en onbesuisde houding volhardt, zal de moeilijkheid om het land te regeeren büna onovorkomelük wor den. Eene ingrijpende verandering in het stelsel van bestuur is noodig, on dat kan slechts geschie den door eon vrygemaakt volk. SOFIA, 18 October. Te Nasgrad, Kassanli en in andere plaatsen haddon gisteren onbeduidende op stootjes plaats. Berichten uit Konstantinopel, over welker waarheid hier moeilijk kan geoordeeld wor den, melden dat do voorslagen voor de conferentie in zake het Bulgaarscho vraagstuk, vastere vormen aannemen, daar ook Rusland zich daarmede inge nomen betoont om zich eorvol terug te trekken. PARIJS, IS October. De ministerraad besloot heden de beide Kamers op 25 October bijeen te roepen. Rouvier legde heden een bezoek af bü de voorzitters der Kamers en deelde hun dat besluit mede. De afgevaardigden, heden reeds in grooten getale in de couloirs van het Palais Bourbon aan wezig, waron over het algemoen tegen eene kabi- netswy'ziging, daar de wensch kenbaar gemaakt wordt eene standvastigo reg6ering to hebben. Het bericht als zou Grévy weigeren het ontslag van CaSfurol te onderteekonon, wordt als ongogrond beschouwd. De dames Ratazzi en Limouzin worden hoden opnieuw verhoord. Alle papieren, op welke beslag was gelegd en op de zaak-Caffarel betrekking hebben, zjjn thans onderzocht. De politie deed huis zoeking bij twee agentschappen, welke handel in ridderorden dreven. MADRID, 19 October. Volgens eon telegram, onder dagteekening van 18 October uit Tanger ontvangen, vertoonen zich reeds de gevolgen van den ornstigen toestand, waarin de Sultan verkeert. De Arabieren van den stam Ben-Hassom zün op gestaan. Deze stam woont in de nabijheid van Tetuan. Mon vreest dat andere stammen dit voor beeld zullen volgen. LONDEN, 19 October. Afeonderljjke groepen be ginnen zich hedenochtend weer in de nabüheid van Trafalgar-Square te vormen. De politie heeft groote moeite om den doorgang open te houden en ver hindert dat deze groepen zich tot een groote ver gadering vereenigen. De algemeene houding der menigte geeft reden tot ongerustheid, maar de autoriteiten hebben uit gebreide voorzorgsmaatregelen genomen ten einde alle pogingen tot het verstoren der orde te ver hinderen. KOPENHAGEN, 19 October. Bü nauwkeuriger onderzoek is het bericht betreffende de reis van don czaar van Rusland naar Berljjn ongegrond gebloken. I.EIDEX, 19 October. Weerbericht medegedeeld door hec Kon. Ned. Met.Instituut). Verwachting: noordwestely'ke wind. Thermometer-standgisteravond om 8 urert 10' Colsius 50° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 10' C. 50° F.; 'smidd. 12 uren 12'C. 53.6' F.; 's namiddags 4 uren 11° C. 51.8° F. Hedenmorgen om haltacht rukten de beide bataljons infanterie, alhier in garnizoen, uit tot het houden eener gecombineerde oefening met de artillerie ondor leiding van den luitenant-kolonel baron Van Haersolte Van don Doorn. Als onderstelling was aangegeven dat er een vüand bü het Hotel Levedag te Katwyk aan Zee was geland, die zich trachtte meester te makon van Katwyk Binnen. Aan do onzon was gelast het vooruitdringen des vüands zooveel mogelük te verhinderen, stand te houden tot er hulp kwam opdagen en zoo moge lijk den vpand in zee terug te drijven. Do kolonel-commandant van het 2de regiment veld-artillerio woonde dezo oefening bjj. Na te Katwyk een kwartier gerust te hebben, koerden de troepen naar hot garnizoen alhier terug, alwaar zü te twee uren aankwamen. Ook in de „Köln. Ztg." wordt melding ge maakt van het jubilé van onzen stadgenoot, den hoogleeraar mr. J. T. Buys. Genoemd blad brengt tevens in herinnering hoe hü, een erkond autoriteit op staatsrechterlyk gebied, beschouwd wordt als den eersten publicist hier te lande en sedert het jaar 1866 door zy'n politiek artikel in „De Gids" er veel toe heeft bügedragen om do dwaze vrees voc r eventuoele annexatie, welke een tüdlang een epi demisch karakter had aangonomen, tegen te gaan Het wetsontwerp tot uitbreiding en aanvulling der wet op don kinderarbeid is, naar wy vernemen, gereed, en wordt heden of morgen aan don Raad van State toegezonden. (Vad) De Raad van 's-Gravenhage, die gisternamiddag te drie uren vergaderde, hechtte zijn zegel aan het voorstel van B. en Ws., om het verzoekschrift van werkliedonvereenigingen, betreffende de voorziening van stadswege in het workgebrek, wegens gemis van het zegel, ter zyde te leggen. Tot leoraar in de Hoogduitsche taal aan het gym nasium is benoemd de heer J. H. Blum, hoofd eener openbare school te Schoveningen. De eerste van het tweetal, waaruit de voordracht bestond, de heer Th. G. G. Valotte, leeraar aan de hoogere burgerschool te Hoorn, kroeg 14 van de 33 geldige stemmen. In 67-jarigen ouderdom is hedon te 's-Hage overleden de heer N. D. Lammers Van Toorenburg,

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 6