Gr e m e 11 g; <1 N ieuws. Uit Barcelona wordt dd. 17 October gemold: Men heeft hier eenige oproerige personen in hechtenis genomen, die eene beweging tot opstand voorbereidden aan de beurs. Tevens heeft men zich meester gemaakt van verscheidene andere personen, wier handelwijzen aanleiding gegeven hebben tot aanklachten der inwoners. De personen, die door de politie omtrent deze zaak werden aangehouden, werden in het bezit gevonden van een duizendtal brieven, geadres seerd aan groote handelshuizen te Barcelona en Europeesche hoofdsteden, benevens van vele gestolen en nagemaakte wissels en aangeteokende brieven met geldswaarde. Deze ontdekking heeft te Bar celona groote opschudding teweeggebracht, waar de handelsmannen reeds eenigen tijd klaagden over de onoplettendheid der politie en den onvoldoenden toestand van het postkantoor, maar nu is toevallig alles aan het licht gekomen, terwijl men eerst dacht dat er eene revolutionaire beweging werd voorbereid. De autoriteiten hebben nu ook vele postbeambten doen vatten. Een veertigtal personen zijn alzoo reeds in hech tenis genomen. Onder de werktuigen der namakers vond men ook nagemaakte stempels der groote handelshuizen te Barcelona en vele stukken met valsche hand- teekeningen. De reizigers, die zich Zondag-avond in den trein bevonden, welke te 6.40 van Malines naar Brussel vertrekt, hebben een oogenblik in grooton angst doorgebracht. Even vóór Woerde stond de trein opeens stil en werden de lichten tegelijker tijd uitgedoofd. In de verschillende rytuig-afdeelingen werden de passagiers door elkander geworpen. Men hoorde vrouwen en kinderen gillen en zag eene algemeene paniek zich moester maken van alle reizigers. Velen hunner openden de portieren en stegen uit; eenigen vielen van de glooiing van den spoorweg en bekwamen letsel. Er was in de verbinding der wagens een defoet ontstaan. De trein stond langen tjjd stil aan het station "Weerde en kwam e9n uur te laat te Brussel aan. De receptie van presidont Cleveland te Memphis heeft zich door een trourig ongeval gekenmerkt. Terwijl de heer Ellet het adres van welkomst voorlas, viel hjj plotseling in zw(jm en blies kort daarop den adem uit. Volgens een telegraphischbericht uit Cbarlestown (Amerika) brak op het achterste deel van de stoomboot „Bothal", terwijl zy eene lading boomwol voor Bremen innam, brand uit. 2800 balen waren reeds aan boord. Tot het blus- schen van het vuur werd hot aangetaste deel van het vaartuig geheel onder water gozet. Het bedrag van de schade is nog niet bepaald. Men schrjjft uit Leipzig: Na zoo lan- gen tijd te zijn blootgesteld aan branden, worden nu voortaan de schouwburgen wellicht nu en dan onder water gezet. Een paar dagen geleden toch opende zich in den stadsschouwburg alhier plot seling het hydraulische- of watertoestel en werd het tooneel als door een zondvloed overstroomd. De be klagenswaardige artisten, doornat, kondon van het tooneel naar de kleedkamer waden om van kostuum te verwisselen. Een felle brand brak Zondag-avond te Parijs uit in de Rue des Martyrs, in een perceel, dat als het ware het middelpunt van een blok huizen vormde. De verbijstering in de wyk was groot, maar gelukkig was de brandweer binnen een uur de vlammen meester. Men had eenige moeite om de zaal van een aangrenzend casino op behoor lijke wjjze te doen ontruimen. Dank zij de betoonde onverschrokkenheid der artisten had daarbij geen enkel ongeluk plaats en konden allen intijds de zaal verlaten. Te Casella in Pittari (Zuid-ItaliC) is onlangs het volgende drama afgespeeld. Een zekere Joseph Soria maakte gedurende vier jaren een jong meisje, Antoinette Zelsina genaamd, hot hof en beloofde haar te zullen trouwen. Evenwel werd dit van dag tot dag uitgesteld de jonge man liet weldra niets meer van zich hooren, zoodat Antoinette besloot haar ouderlijk huis te verlaten, haren beminde te zoeken en hem te vragen of hy' zjjne belofte houden en hare ouders om de hand hunner dochter vragen wou. Zy ontmoette hem by toeval buiten op het ve'd en trachtte hem door hare smeekgebeden te vermurwen. Maar alles ver geefs. Vertoornd over het aandringen van het meisje greep hij zijn dolk en bracht haar verschei dene steken aan armon en beenen toe. Maar Antoi nette weerstond hem in hare vertwijfeling en ont rukte hem den dolk om er hem-zoiven eene ge vaarlijke wond aan den hals mee toe te brengen. Vervolgens greep zij eene bijl, die ondor haar bereik lag, en met hevige slagen scheidde zU hoofd en romp van haren ontrouwen minnaar van elkander. Ontsteld over hetgeen z(j gedaan had, vluchtte Antoinette naar het huis van haren broeder, doch, terwijl deze eene schuilplaats voor haar zocht, ver schenen de veldwachters en arresteorden het deernis waardige meisje, dat zich op zulk eene verschrik kelijke wjjzo gewroken had. BUITENLAND. Frankrijk. Generaal d'Andlau is niet gevonden waar de politie meende dat hy was verscholen. Blijkbaar was zy weer op een valsch spoor geleid. Do heer Goron ten minste ontving bericht der beide agenten, die hiervoor naar Marvyes in hot departement Ome waren gezonden, dat hunne nasporingen geheel vruchteloos waren gebleven. Intusschen zit generaal Caffarel nog steeds in do militaire strafgevangenis. President Grévy liooft het besluit zjjner mise en reformo nog niet willen ondertoekenen, omdat hy nog niet van zjjne schuld is ovortuigd. Aldus verhaalt de „Figaro", die er bijvoegt dat de president eerst oen rapport heeft gevraagd van den rechter van instructie. De heer Athalin heeft in Caffarels tegenwoordigheid al zjjtie brieven en stukken nagesnuffeld, maar vond nergens een bewys, dat hy zich aan den handel in ridderorden heeft schuldig gemaakt. De zaak-G'affarel schijnt niets te maken te hebben mot don handel der dames Limouzin en Ratazzi. „En daarom voegt liet blad er bij heeft men wol hot recht te vragen, waarom generaal Caffarel is gearresteerd en waarom men zulk eone bewe ging heeft gemaakt van oene eenvoudigo zaak, die slechts neerkomt op eenige onbetaalde en gepro testeerde wissels." Ook de „Justice" bevestigt dit bericht. D: lieer Athalin heeft niets verdachts onder Caffarel pio- ren gevonden. De generaal is door zyne levenswy'zo schuldig voor do militaire rechtbank, maar hy is onschuldig aan don handel in ridderorden. „De ont dekking dor firma Limouzin-Ratazzi" zegt het blad „heeft dus drie verschillende zaken aan het licht gebracht: vooreerst den handel in ridderorden, met medewerking van generaal d'Andlauten tweede de zaak Caffarel en ten derde do zaak-Wilson. En daarby komt nog de spionnen-quaestie in het ministerie van oorlog, welke nog steeds niet is opgelost." De „Patrie" deelt mede dat gisteren tusschen den heer Grévy en zjjn schoonzoon, den heer Wil son, eene woordenwisseling heeft plaats gehad, welke zeer levendig was en in de omgeving van het Elysée groot opzien baart. De „France"' meldt dat de heer Rouvior den heer Mazeau heeft overgehaald, de portefeuille van justitie te behouden. Gounod componeert eene cantate voor het jubilé van den Paus. Duitschland. De „Reichsanzeiger" meldt dat prof. Mackenzie, na een bezoek aan den Duilschen kroonprins te Baveno, opnieuw het aanhouden der beterschap bevestigd heeft. Hy raadt echter de grootste be hoedzaamheid in het spreken aan en acht het ver blijf onder eene warme luchtstreek onvoorwaardelijk noodig. De kroonprins blijft vooreerst te Baveno en zal later wellicht naar Riviera gaan. Gisteren vierde de kroonprins van Duitschland te Baveno zjjn zes-en-vijftigsten verjaardag. Prins Wilhelm was Maandag ochtend vroeg van Milaan derwaarts vertrokken en ook prins Heinrich werd er dien avond verwacht. ItnliS. De Italiaansche regeering heeft last gegeven tot het uitrusten van een tweede legercorps van 6000 man, dat den lOden Nov. naar Massowah moet vertrekken. Het eerste corps, dat uitsluitend uit vrijwilligers bestaat, zal nog in deze maand ver trekken. Indien de Italianen hunne aanspraken blijven volhouden op het gebied buiten Massowah, dat de Negrus van Abessinië als het zyne beschouwt, kunnen zij zich blijkens do berichten uit Massowah op een algemeenen aanval der Abessinische troepen voorbereiden. I I Ook volgens eene correspondentie uit Varna aan de „République frangaise", is Abdul-Hamid vast besloten elke poging tot landing van de Italianen op de kusten van Tripoli ten sterkste tegen te gaan. Daar bevinden zich 15,000 man, gewapend met Mauser-geweren en uitmuntende kanonnen. Ook zal de sultan nog versterking zenden. Groot-TIritannlë. Gisteren kwam weer eene talrijke menigte ep het Trafalgar-plein te Londen bijeen, maar eene sterke politiemacht to paard en te voet verhin derde het houden eener bijeenkomst. Niettemin groeide de menigte steeds aan, zoodat do politie groote moeite had den doorgang vrjj te houden. Meermalen kwamen afzonderlijke gevechten voor tusschen de politie agenten en enkele personen, die het woord tot de menigte wilden voeren. Twee personen werden in hechtenis genomon. De houding der menigte was dreigend. Na van Trafalgar-Square verjaagd te zijn, begaf de menigte (ongeveer 2000 personen) zich naar Hydepark, waar eenige redevoeringen van socialis tische strekking gehouden werden. De sprekers verklaarden dat zy later, wanneer de politie moede werd het volk te vervolgen, naar Trafalgar-Square zouden terugkoeren. Na de redevoeringon in Hydepark ging de menigte in optocht met roode en zwarte vaandels over het park westwaarts, doch vond, toen zy voor Victoria- gate aankwam, het hek door de politie gesloten. Eenigo oogenblikken later werd het echter door de politie weder geopend, om eene charge te maken op het gepeupel en dit uiteen te dryven. Eene heftige botsing was daarvan het gevolg. Verschil lende lieden uit de menigte rukten de jjzeren staven uit het hek en sloegen de stoelen stuk om zich wapenen te verschaffen, waarmede zy de po litie aanvielenverscheidene agenten werden daarby ernstig gewond. Nadat de politie versterking had bekomen, werden velen der belhamels in hechtenis genomen en gelukte het eindelijk het park door de menigte te doen ontruimen. Achttien personen verschenon gistoren voor den rechter, onder beschuldiging van wangedrag en gewelddadigheid tegen do politie, zoowol Maan dag als gistoren op Trafalgar-Square en in den omtrek. Voor onkelen werd do behandeling aange houden, ten einde oen nader onderzoek in te stellen anderen werden tot gevangenisstraf van één tot zes maanden veroordeeld. Bulgarije. Uit Sofia wordt gemeld dat de Metropolitaan Clement eene audiëntie heeft aangevraagd bjj prins Ferdinand en heden door den prins zal wor den ontvangen. Clement is oen der hoofden der Russische party en was altyd een der hoofdaan- leggers van alle ondernemingen en samenzweringen tegen den prins van Battenberg, zoodat deze stap overal zoer bevreemdt; vooral te St.-Petersburg maakt hy een zeer onaangonamen indruk, want, nu Clement zoo spoedig volgt op Radoslavoff, vreest men dat ook do metropolitaan zich met den „Co- burger" zal verzoenen. Op de bedoelde audiëntie zou Clement zich by Ferdinand beklagen over de slechte behandeling, welke hij ondergaat, daar hy eenigen tjjd opge sloten werd gehouden in de metropole (d. i. de stad, waar de bisschop zjjn zetel heeft) en door gendar men omgeven was. Waarschijnlijk zal de metropo litaan den vorst wel de noodige hulde bewijzen, hoewel zijne onderwerping eerst dan als een wer kelijk feit zal kunnen beschouwd worden, wanneer hij er toe over zal zjjn gegaan Sofia te verlaten en zich te begeven naar zjjn eigenlijk kerspel te Tirnova. De plechtige opening der nieuwe Sobranje is op 27 October vastgesteld. Op verlangen van prins Ferdinand zal dit mot bijzondere staatsie geschieden. Daarvoor heeft hy alle staatsiekoetsen der familie Coburg uit Woenen laten komen, benevens hetgeen er verder voor noodig is. Daartoe behoort ook de goheele voorraad familie-zilver en verder tafelservies, want do prins is van plan, zoodra zyne moeder te Sofia komt, in zjjn paleis eenigo diners en andere hoffeesten te harer eere te geven. Het te Sofia verschijnende regeeringsblad „Swo- boda" verklaart dat, mocht Rusland zich losmaken van hot Berlynsche verdrag, dit des te beter is voor Bulgarije; de Bulgaren zouden daarby niets verlie zen, integendeel, zy zouden hun eigen meester wor den en de nationale onafhankelijkheid kunnen uit roepen, in welk geval niet alleen Turkye, maar alle Balkan Staten oen voortdurenden steun in Bulgarije zouden hebben.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2