LEI DSCH DAGBLAD. N°. 8435. XMaisclaa: October. A0. 1887. Dit Büinmer bestaat uit Twee Bladen. Prijsraadsel. Leiden, 1? October. PRIJS DJ5ZER COURANT: Voor Leiden per 9 maandonf 1.10. Fr&nco per post.*-• 1-40. A lt-auderl^ke Nommeru.0.Ü5. jouraat wordt dagelijks, ast aitsoudirtug ran jfroa- ia fiustdapa, aitgiprn. PRIJS DEB ADYEBTENTIEN: ▼an 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17V Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor bet inca* eeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Ingekomen z;jn in het geheel 495 oplossingen. Daarvan zijn er 46 foutief, zoodat er 449 goede oplossingen zijn. In ht nummer van aanstaanden Zaterdag avond zullen de namen der goede oplossers worden ver meld en zal de uitslag der vorloting worden mode- gedeeld. Ofilcicele Kcnnisgoviugeii. Koeteloozn Inenting. Burgen mester eu Wethouders van Leiden brengen ter ulgemeeiiv konnis dat op Dinsdag 4 October e. k. en de vol gende Dinsdagen in de maand October, tusschen twee en drie uren des namiddags, woderom zitting .al worden geboudei in bet Ellssbetbsbof san de Oude Vest, tot bet verrichten van kostclooze In enting. Burgemeester en Wethouders voornoemd: Leiden, BOOT,. Weth. loco BargeTneester. 2d Sept. i 387. E. KIST, Secretaris. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, be staat by den heer Mann het voornemen, om bij genoegzame inteokening 'in den a. s. winter weder een 5 I il Abonnement a-concerten met het strijk orkest van hot 4de rog. inf. te geven, waarbij bekende solis'en zullen meewerken. Na don zeer aan- genamen indruk, welken de abonnements-ooncerten van bet vorig jaar hebben gemaakt, valt er naar onze moaning aan het welsiagen dozer niouwe reeks niet te twijfelen. De ontréo voor een heer met of zonder dame blijft vüstgostold op ƒ5afzonderlijke dameskaarten voor do 5 avonden a f 2.50. Editor is do entrée per concert voor niet-leden verhoogd tot f 1het is dus méér nog dan verleden jaar voordeelig zich to abormeoven. Onder de orkestwerken, welke de heer Mann zich voorstelt te doen uitvoeren, behooren o. a. Mendelssohn's 4de, Schumann's 3de symphonic on do 2de symphonie va* Bernard Zweers, een zeer beduidend jong Arastérdamscb componist; vorder van Saint Saöns „le Rouch d'omphale" on „Danse Macabre", van Eizet de suite „l'Arlésienne," van Benjamin Godard de suite „Seönes poétiques", enz. Omtrent de solisten mogen w(j vooralsnog niets meldenzeer zeker zullen ze bjj die van het vorige jaar niet achterstaan. Ook bestaat er eenige kans, dat da heer Chr. Timmner op alle abonnements concerten als aanvoerder dor eerste violen (concert meester) zal medewerken. Opwekking tot deelneming achten wjj dus overbodig. De muziekuitvoering in de Doopsgezinde kork alhier werd hedenmiddag geenszins door een groot publiek bijgewoond, hetgeen wel te betreuren viel, want hetgeen ten gehoore werd gebracht had op meer belangstelling aanspraak. De Milaansche solo-violoncellist Virgllio Placidi sleepte mee door zijn inderdaad meesterlijk spel, onze stadgenoot de heer C. B. Duvster Jr. toonde opnieuw een uitstekend fluitist te zjjn en do orga nist de hoer V. E. Van Thionen maakte eveneens op alleer verdienstelijkste wijze het klaverblad vol. ledig, al zou een meer voor deze gelegenheid gc. schikt instrument de waarde van zjjn spel hobben doen winnen. Allen vormden een schoon geheel, dat door de uitvoering der op het programma vermelde werken den aanwezigen voel genot moet hebben verschaft. De omgeving leende er zich natuurlijk niet toe om dit op luide wijze te toonen. Don heer F. A. Dee vielen heden vele be wijzen ten deel van belangstelling m zjjn 25 jarig jubilé al8 ambtenaar, eerst aan de academische bibliotheek en daarna als pedel aan de universiteit- zelve. De rector-magnificus, hoogleeraren, studenten en vrienden kwamen hem hunne gelukwenschingen aanbieden, wolke even zoovele bewijzen waren van aller achting, waarin hil zich mag verheugen. De directeur van genoemdo bibliotheek, zoomode ziln vroegere en tegnnwoordigo ambtgonooton en anderen deden hunne beste wenschen tevens ver gezeld gaan van zichtbare blijken hunner waar deering. Namens een aantal studenten zal don jubilaris nog nader een huldeblijk worden aangeboden. Tlldens d« afwezigheid van don kolonel W. F. Doorman, is de luitenant-kolonel IV. C. D. Van Riinn belast met het bevel over het 4de regiment infanterie. Bil goed weder zal morgen door het 4de ba taljon infanterie, alhier in garnizoen, de tweede der 8 voorgeschreven» oorlogsmnrschen worden ge houden. Om acht uren zal de troep hot garnizoen verlaten, naar Wassenaar oprukken en bjj den terugmarsch Voorschoten aandoen. De officier van gezondheid 2de kl., H. J. W. Boonacknr. van het 5de regiment infanterie, gede tacheerd bjj bot militaire hospitaal to Amsterdam, is overgeplaatst bil bet 7de regiment infanterie en gedetacheerd h(j het militair hospitaal te Leidon. Blijkens de statistiek der geboorten en der sterfte naar den looftild en de oorzaken van den dood in Nederland over de maand Aug., bedroeg bet aantal overledenen op 1000 inwoners per jaar: te 's-Hertogonbosch 27.2; Arnhom 21.2; Dordrecht 23.3; 's-Gravonhago 23.4 Rotterdam 21.4 Amsterdam 22.SUtrecht 20; Leeuwarden 19.6; Groningen 15.7: Maastricht 27.8; Haarlem 19; Leiden 19 9. Onder do 77 overledenen te Leiden waren 3 leven loos aangogevenen. Verder stierven er 27 beneden hot jaar, 10 van 1 tot 5, 3 van 5 tot 14, 1 van 14 tot 20, 13 van 20 tot 50, 7 van 50 tot 65, 12 van 65 tot 80 en 1 boven de 80 jaren; 17 aan lichaamszwakte (tering), 8 aan kanker, 1 aan typhus, 1 aan huidziekten, 3 aan stuipen, 3 aan apoplexie, 4 aan hersenziekten, 6 aan keel- en longtering of bloedspuwing, 6 aan acute en chrinische ziekten der ademhalings-werktuigen, 8 aan dlarrhoe of dy-enterie, 3 aan chroDische ziekten der spjjsver- tering8werktuigen, 1 aan gewelddadigen dood, 1 door verdrinking en 12 aan verschillonde oorzaken. In de herfstvergadering der Prov. Staten van Zuid-Holland, welko op Dinsdag 1 November zal worden geopend, zal o. a. worden behandeld eon ontworp-rogeling van politie voor de vaart door de schutsluis aan don Leidschendam, waarbij goene bepalingen omtrent voorschutting zijn gemaakt, daar de ondervinding gedurende eon viertal voor do scheepvaart drukke maanden geleerd heeft dat het schutten zeer spoedig afloopt en het oponthoud voor aankomende schepen uiterst gering is. Ook zal behandeld worden een voorstel tot ver nieuwing in de bediening van het veer in het jaagpad tusschen Leiden en den Leidschendam. Hedonnamiddag ontvingen we por Engelscbe mail de Indische bladen van 4 tot 10 September. De leden der Berate Kamer zjjn ter vergade ring bjjeongeroepen tegen Maandag, 31 dozer, de» avonds om acht uren. Het stoomschip „Prinses Wilhelmina," van Amsterdam naar Batavia, arriveorde to Southamp ton 16 Oct.; do „Sumatra," van Batavia naar Am sterdam, passeerde Dungeness 15 Oct.; do „Conrad," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde aldaar 16 Oct.; de „Zaandam," van Amsterdam naar Nieuw- York, passeerde 16 Oct. Dover; de „Leerdam" is 15 Oct. van Amsterdam te Nieuw-York aangekomen. Voor de nationale tentoonstelling van Oude en Nieuwe Kunst-N(jvorheid, to houden te 's-Graven- hage van Mei tot October 1888, is alhier een plaat3eljjk comité benoemd, dat, met den heer bur gemeester dezer gomeente als eero-voorzitter, is samengesteld uit do heerendr. W. Pieyte, voor zitter, Th. M. Roest, Felix Driessen, A. J. Van Achterberg on W. C. Mulder, secretaris. Met vorwjjzing naar onderstaande programma's noodigt voornoemd comité alle belangstellenden in kunst en nijverheid uit, door deelnoming blijk te gevon van hunne belangstelling, waarbij het co mité zich beschikbaar stelt om alle inlichtingen t» verschaffen, welke mochten worden verlangd. De tentoonstelling zal omvatten de Davolgende groepen Groep I. Kunst, toegepast op de versiering van gebouwon, bevattende werken in steen, kunststeen, marmer, terra cotta, cement, pleister, enz. Groep 2. Kunst, toegepast op de stoffeering van gebouwen, bevattende worken in hout, machinaal timmer- en meubelwerk, meubelen, kunstdraaiwerk, spiegel- en schilderijlijsten in hout, carton-pierre en aanverwante grondstoffen, decoratief schilderwerk, glasschildering, behangselpapier, enz. Groep 3. Kunst, toegepast op do bewerking der onedele metalen,, bevattende werken in gegoten, en gesmeed ijzerwerk, koper, lood, zink, brons, tin, enz.; cisoloer- en émailleerwerk op wapens, haarden en kleine huishoudelijke voorwerpen, enz. Groep 4. Kunst, toegepast op de bewerking der edolo metalen en gesteenten, bevattende worken in goud en zilvor; émailleerwerk, bijouterieën, gevatte juweelen, enz. Groep 5. Kunst toegepast op glas en aardewerk, bevattende voorwerpen in: aardewerk, porselein, glas, glasgravure, émail, enz. Groep 6. Kunst, toegopast voor kleeding en huis houdelijk gebruik, als tapijten, voortbrengselen in wol, linnen, enz.; borduurwerk in zjjde en goud, vrouwelijke handwerken, enz. Groep 7. Kunst, toegepast op vervoermiddelen, als: rijtuigen, sleden, tuigen, enz. Groep 8. Kunst, toegepast op voorwerpen van allerlei aardivoor, porlo d'amour, schelpen, enz. Groep 9. Kunst, toegepast op do grafische kun sten: hout-, steen- en metaal-gravure, lettervormen en stompols, calllgrafie, boek- en wapenversiering, photografio, oleo- en chromolithografle, enz. Groep 10. Kunst, toegepast op lederwerk, boek- binderswerk, loderen galanterieën, behangsels, enz. Groep 11. Middelen tor verspreiding van kunst zin on goeden smaak, als: gips-afgietsols, onder wijsmethoden ei leermiddelen. De inzondingen op het terrein omvatten Kun st, toegepast op versiering van tuinen en parken, als Groep I. a. Fonteinon, vazen, beelden, enz.; b. cascades en grotten van rotssteenblokken en wer ken of versieringen in kurk, enz.c. serres, oranje rieën, koepels, wintertuinen, waranden, loofgangen, woningen voor tuinlieden en boschwachters en andere rustplaatsenen meubileering van een en ander, in hout, metalen, rottan- en riotsoorten; d. het aanleggen van bloemperkene. het aan leggen van fonteinen en vijvers. Groep 11. Teekeningen van aanleg van parken en tuinen van vroogeren en tegenwoordigen tijd. De kosten aan het tontoonstellen verbonden, welke door den inzender moeten worden gedragen, zijn f 3 voor eiken vierkanten meter terreins ruimte. Aan heeren bloemisten en bloemkweekers wordt voor zooveel het beschikbare toelaat uitreikt, kos teloos het noodige terrein afgestaan tot het ton toonstellen van bloemen en planten, naar gelang van elk jaargetijde. Naar aanleiding van het bovenvermelde wenscht

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1