N°. 8485. 3 ïaanda«; October A0. 1887. Eene noordelijke badplaats. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor L«Men per 3 ma*n<Wo.1.14* Franco per poetIA0. Afzonderlijke Nommera0.05. gue jouraat wordt dagelijks, met uitzondering ran gon- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Yan 16 regela 1.06. Iedere regel meer/ 0.17^. Groote re letters naar plaatsruimte. Voor het incaa- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Voor de moesten onzer lezers zal het eiland Schiermonnikoog vermoedelijk slechts bjj name be kend zijn, welks ligging zij op de kaart van Neder land ongeveer weten aan te wijzen, maar daarmede is hunne wijsheid dan ook uitgeput. Wat zoude er dan ook van dit afgelegen oord nog zjjn mede te deelon, dat niet moer dan een geografisch begrip vertegenwoordigt voor hen, die er nooit den voet hebben gezet en ook niot voornemens zjjn het ooit te doen? Met uitzonding van hen, die er hunne woonplaats gevestigd hebben of door eene schipbreuk op het strand werden geworpen, wordt deze ver wijderde uithoek van het land door niemand uit eigen beweging bezocht. De afstand is te groot en de verkeersmiddelen zijn aldaar nog te primitief om voor zijn genoegen een tocht naar dit verre oord te ondernemen. Intusschen is er in dien toestand sinds korten tijd eene groote verandering gekomen. Schiermonnikoog wordt allengs meer besproken en meer bezocht, sinds het tot eene zeebadplaats is ingericht. Het begint als zoodanig meer en meer de aan dacht te trekken, vooral van de bewoners der noor delijke provinciën, die er gedurende de zomermaan den in steeds toenemend aantal heentrekken. Het eiland wordtdoorde bezoekers om zijne natuur schoonheid zeer geroemd. Hot dorp, dat in vier regelmatige rijen aan den voet der duinen is uit gebouwd, is door lommerrijk houtgewas omgoven, dat een even onverwachton als liefelyken aanblik oplevert. Het is een waar genot door de schoone dreven te wandelen, welke het dorp van alle zijden om geven. In dit opzicht onderscheidt Schiermonnikoog zich gunstig van de meeste Noordzee-eilanden, waar het geboomte slechts schaars vertegenwoordigd is. Aan het onderhoud van dit plantsoen, dat zoozeer de schoonheid van het landschap verhoogt, wordt, zoowel door den eigenaar van het eiland als door het gemeentebestuur veel zorg ten koste gelegd. Bovendien bezit het eiland een breed strand met «en uitgestrekten duinzoom, aan do zuidzijde door schoone weilanden begrensd en omgeven, welke niet alleen eene aangenamo afwisseling opleveren, maar tevens de waarde van het heol verhoogen. De bevolking leeft er bijna uitsluitend van de zee vaart, zoodat er dan ook sinds vele jaren eene Zeevaartkundige School is opgericht, welke reeds een groot getal bekwame stuurlieden en gezagvoerders voor onze koopvaardijvloot heeft opgoleverd. Toea deze bron van bestaan voor de bewoners dreigde ver loren te gaan, heeft de eigenaar van het eiland getracht door de oprichting van eene zeebadplaats het eiland voor vorder verval te behoeden. Met de krachtige medewerking van eenige belangstellende ingezetenen uit de stad Groningen is dat denkbeeld Teeds voor een good deel in vervulling gekomen. Br werd op het noordelijk strand een bad hotel met zestig kamers en ruime zalen gebouwd, dat •dezen zomer ternauwernood het groot aantal gasten kon bevatten, zoodat velen genoodzaakt waren in het dorp naar een verblijf om te zien. Het toenemend verkeer en meerder vertier, dat daarvan het gevolg was, is dus ook aan de inge zetenen ten goede gekomen, wier belangen daar door in de eerste plaats gebaat werden. Eene stoom boot, welke gedurende de zomermaanden eene dage- ljjkscbe vaart op de stad Groningen onderhoudt, voerde vele bezoekers aan, die, hoewol zjj slechts korton tijd vertoefden, het hunne bijdroegen tot verhooging der reeds ongewone bedrijvigheid. Indien Schiermonnikoog tot de provincie Holland behoorde, waar de zeebadplaatsen elkander ver dringen, zouden wij de toekomst der jeugdige onderneming met een minder gunstig oog aanzien dan nu het geval is. Toch levert het bloeiende Katwijk, met Noordwjjk in onze nabijheid gelegen, het bewijs dat er, naast het alles overheerschende Scheveningen, ook voor eene meer bescheiden zee badplaats nog altijd ruimte overblijft. De pogingen, welke daar worden in het werk gestold, om voor ruimer en beter logies zorg te dragen, hebben niet alleen onze volle sympathie, maar zullen naar onze meening ook goede vruch ten dragen. Wij geven echter gaarne toe dat er voor de noor delijke provinciën aan een uitspanningsoord aan zee bopaalde behoefte bestaat. Het is van algemeene bekendheid dat de Duitsche „Noordzee-eilanden" tot de meest bezochte zeebadplaatsen van Europa be- hooren. De ligging van Schiermonnikoog, aan de nabijheid der grenzen, maakt het zoer mogelijk en zelfs zeer waarschijnlijk, dat hot in de toekomst een de9l van dien grooten vloed van badgasten zal weten te lokken, die iederen zomer Borkum,Nor- derney en Wangeroog en andere „oogen" over stroomt. Schiermonnikoog zal bjj die scherpe mededinging, welke op den duur niet kan uitblijven, slechts kun nen winnen. Het toenemend bezoek, dat den Duitschen eilanden te beurt valt, heeft er de kosten van verblijf doen stjjgen en het ongedwongen verkeer doen verloren gaan, dat nog altijd voor velen eene groote aantrek kelijkheid bezit. Op hen, -wier middelen het niet toelaten eene weelderige levenswijze te leiden en aan de schoonheid der natuur meer waarde hechten dan aan de wufte vermaken oener ijdele woreld, zal dit liefelijk plekje in de Noordzee, dat tot heden ten onrechte te weinig de aandacht trok, steeds eene groote bekoring uitoefenen. Men kan er de genoegens van het stille landleven met de voor- deelen van het versterkend zeebad op natuurlijke wijze vereenigd vinden. Gemengd Nieuw». In de afgeloopen week werden hier geene aangiften gedaan van besmettelijke ziekten, noch van sterfgevallen daaraan. Een 66-jarig man, zonder beroep en zonder vaste woonplaats, stond heden voor het gerechtshof te 's-Gravenhage terecht als appellant van een vonnis der rechtbank te dier stede, waarbij hem 3 maanden gevangenisstraf zjjn opgelegd wegens diefstal van een stuk katoen van de uit stalling van een winkel aan de Hoogewoerd te Leiden. De beklaagde, die aanvankelijk bekende dat hu het goed had weggenomen met hot doel om het ten zjjnen voordeele te verkoopen, deed het thans voorkomen alsof hij den diefstal alleen had gepleegd om onder dak te komen. Beklaagde's verdediger, mr. Wiercx, trachtte aan te toonen dat het volstrekt niet bewezen was dat zijn cliënt, die zich terstond na het wegnemen tot een agent van politie had begeven, het voornemen had om het goed ten eigen bate aan te wonden. Hij geloofde dat in deze van geen strafbaar feit sprake kon zijn en concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging. Adv.-gen. mr. Bijloveld kon zich met het aange voerde niet vereonigen en vorderde de bevestiging van het vonnis, hetgeen nog heden aan het eind der zitting geschiedde. Men schrijft ons van heden uit Kat wijk aan Zee: De laatste twee dagen zijn alhier 16 bomschuiten van de haringvisscherjj aangekomen. Schipper D. Van der Plas, van den reeder C. Schaddee Van Doorn, in den storm van 10 tot 12 dezer aan de netten drijvende, werd door eene zwaro stortzee getroffen, verloor de geheele vleet met de drie reeptouwen, het groote zeil met de giek, twee kabel-ankertouwen en haringtonnen en luiken. Alles werd overboord geslagen; tot zelfs de luiken sloegen van boord, waardoor het schip half vol water liep. De schade alleen aan deze schuit be draagt ruim f 4000. Van de bemanning is gelukkig niemand omgekomen. Schipper F. v. d. Plas Lz., reeder D. Haasnoot, is aangekomen met verlies van 25 nettenschipper C. Kuyt en Jb. Haasnoot, van den reeder A. Van Duyn, ieder met verlies van 12 netten. Schipper S. v. d. Plas, reeder P. Haasnoot Nz., is aangekomen voor twee matrozen, die door een golfslag kneuzingen bekwamen. De overige schuiten zijn met eene goede vangst binnen eene reis van 3 a 4 weken aangekomen. Te Katwijk aan Zee is ook aangeko men „K. W. 38. De Jonge Hubertus Vries", schipper J. v. d. Plas, met aanbrengst van 220 kantjes en 10,000 losse steurharing. Deze schuit heeft met den jongsten storm 3 netten verloren. Het grootste gedeelte der afbraak van het kasteel „'t Huis te Palenstein" te Zegwaard, is thans publiek verkocht. De noordelijke Zijvleuge van het gebouw 'is blijven staan, en zal tot pakhuis worden ingericht. De vrouw van S. Bos te Zoetormeer, die Zondag avond, door een ongelukkig toeval, te water geraakte, is aan de gevolgen overleden. De zaak-Caffarel. Generaal Bon- langer is, naar men weet, voor z(jne houding tegen over den minister van oorlog met 30 dagen arrest gestraft. De generaal zal deze straf ondergaan in het bureau van hot 13de legercorps te Clermont- Ferrand en moet zijn degen afgeven aan den adju dant, die hem het vonnis zal mededeelen. Twee schildwachten zullen eene maand lang voor zijne deur staan, ten einde te verhinderen dat do generaal zijne vertrekken verlaat. Generaal Caffarel heeft zelfs niet gepoogd zich voor den krijgsraad te verdedigen. Noch de handel in ridderorden, noch de vermoedens aangaande de ontvreemding van het mobilisatie-plan zijn zelfs ter sprake gekomen. Het was reeds voldoende, toon de bewijzen werden overgelegd, dat de generaal een aantal wissels had onderteekend, waarvan het bedrag zijne inkomsten ver overtrof on zich schuldig had gemaakt aan daden, welke door de wet als oplichterij (escroquerie) worden beschouwd. Toen generaal De Launay zijn verslag had voor gelezen, verklaarden de vjjf generaals eenstemmig Caffarel schuldig aan misdrijven tegen de oer. Op verzoek van den heer Wilson is Kreytmayer, met de dames Ratazzi en Limouzin, in zijne tegen woordigheid, door don rechter van instructie Athalin verhoord. Na een langdurig verhoor, waarbij mevr, Ratazzi flauw viel, bekenden allen dat z(j den heer Wilson ten onrechte hadden beschuldigd. De dames verklaarden dat zij den naam van den heer Wilson slechts genoemd hadden om de oplossing der zaak te bemoeilijken en Kreytmayer erkende, dat hjj nimmer den brief had gezien, waarover hjj in de „Intransigeant" had geschreven. Intusschen blijft graaf d'Andlau zoek. Hot ver moeden wint veld, dat de generaal te Parijs eene schuilplaats heeft gevonden, maar alle nasporingen zjjn tevergeefs gebleven, ofschoon de heer Goron alle gelegenheden heeft laten onderzoeken, welke de generaal placht,te bezoeken. De heerTayler, do chef der politie, kan zelf de zaak niet leiden, daar hij bij de eerste drie arrestatiën eene hevige koude heeft gevat en nu vrij ernstig ziek ligt. Bij oen brand in een krankzinnigen gesticht te Cleveland, in Ohio, kwamen 6 der ver pleegden om; 3 werden gewond,

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 9