Gemengd Nieuws. Hoewel het „Café du Théatre" van den heer De Bruyn, op de Oude Vost alhier, door zyn fraaien wintertuin en door eenige aangename byzonderheden reeds eene zeer aantrekkelyke plaats is voor de vele bozoekers, heeft de eigenaar, door hot doen aanbrengen van iets geheel nieuws, den aanblik nog weder bekoorlyker gemaakt. Sedert een paar avonden toch staat in den win tertuin, wiens bloemenschat verrykt en verfraaid is, eene bloemenmand, opgevuld met blikken kunst bloemen, alstulpen en amarilla's, met in het mid den een ASronskelk, alle van in de natuur voorko mende kleuren, waartusschen op goed gekozen wyze frisch groen is aangebracht. Uit iedere van Flora's nagobootsto dochteren komt des avonds een gaslichtje kyken, terwijl uit den Aiironskelk de waterleiding een schitterend straaltje omhoog zendt. Het geheel, vervaardigd door den heer F. N. Wendt alhier, maakt een aardig effect en is om het eigen aardige denkbeeld wel de aandacht waard. Naar de .Haagsche Crt." met zeker heid verneemt, heeft de heer Oscar Carré van het gemeentebestuur der residentie vergunning verkre gen, in de volgende maand aldaar eene reeks van voorstellingen te geven in zyn circus, welke zal •worden opgeslagen op hot Plein 1813. Hot vonnis van den krygsraad in zake het gebeurde met de jeugdige huzaren-officie ren in het café „Seinpost" te Scheveningen, is door het hoog militair gerechtshof goedgekeurd en gis teren in de zitting van den krygsraad te 's-Hage met open deuren uitgesproken. De luitenants W. en V. zyn ieder tot f 50 boete veroordeeld, terwijl de milicien-luitenant P. is vrijgesproken. Naar het „D. v. N." verneemt, zal de Amsterdamsche inspecteur van politie C. Wynmalen, eerlang den dienst verlate*]. Zoo men weet, is de heer W. ook opgetreden als getuige in de zaak van het Waterlooplein en had hy reeds tydens de ongeregeldheden de houding der Amsterdamsche politie een schandaal genoemd. In de Choorstraat te Utrecht violen gistormiddag, omstreeks één uur, twee paarden, ge spannen voor een rytuig, waarin vier bruidsmeisjes gezeten waren, die met het bruidspaar, dat in oen voorafgaand rijtuig zat, op weg naar de kerk waren. De vier meisjes sprongen verschrikt er uit en wor den welwillend in een paar winkels aldaar opge nomen. Eon veld-artillerist sneed de strengen los en was verdor behulpzaam in het ophelpen der paarden. Spoedig was een ander rytuig voor de vier meisjes gereed, die zich dus weer by den bruids stoet konden aansluiten, waar hunne komst ver langend werd te gemoet gezien. In den avond van 13 dezer heeft in de nabyheid van Middelburg een droevig ongeluk plaats gohad. Een aldaar wonend korenmolenaar keerde mot zyn wagon, waarvoor twee paarden waren gespannen, en een persoon, die met hem medereod. langs den (Ouden Veerschen weg huis waarts, toen hy, door de duisternis misloid, in den naast dien weg hggonden watergang reed. De mole naar geraakte onder don wagen en is in do modder gestikt; de man, die naast hem was gezeten, is zwaar gekneusd naar het gasthuis overgebracht; do paarden zyn ongedeerd uit het water gehaald. De overledene, een oppassend man, laat eene weduwe in hoogst zwangeron toestand en drie kinderen achter. By arrest van het hof te Leeuwar den is de voormalige weosvador van Hoogeveen, H. Huberts, met vemiotiging van het vonnis dor recht bank te Assen, waarby hy wegens diefstal en ver duistering tot 8 maanden gevangenisstraf veroor deeld was, vrygesproken. Men k a n d e q u a e s t i e a a n g a a n d e d e voorloopige exploitatie van de Opéra-Comique te Parys thans als volkomon opgelost boschouwen. Hy, die door den heer Spulier als administrateur is aangewozen, is de hoer Barbier, letterkundige en schry ver van drama's. De heropening der Opéra was onhorroepeiyk vastgesteld op heden, 15 Oct. Een bolangryke diefstal heeft plaats gehad in de parochiale kerk van Sala Con- sijuia, te Napels. De vazen en een groot aantal schilderyen van meesters zyn ontvreemd. De koster der kerk is aangehouden. Uit Palermo bericht men dat zoo- roovers gezien zyn in de wateren rondom Sicilië. Eenige dagen geledon plunderden zy een schip van Trapani, dat koers zette naar Tunis. De roo vers spreken als de bewoners van zuidelijk Sicilië. Uit Leuven wordt gemeld dat oen Duitscher, te Antwerpen door hot hof van assises veroordeeld tot den dood wegens moord op zyne dochter, zich in zyne cel heeft opgehangen. Deze misdadiger vermoordde zyn kind met revolver schoten in een café, dicht by het station to Ant werpen gelegen. Uit Andel wordt aan de „N. R. C." ge meld: Zekere S., die vóór ruim 20 jaren naar Amerika vertrok, omdat zyne crediteuren het hom vry lastig maakten, is tydens een bezoek dat hy aan zijne betrekkingen bracht, op last van een zyner crediteuren in. hechtenis genomen. Do arres tatie heeft in het naburige dorp hier plaats gehad. Te Zuidlaren zoo wordt aan hetzelfde blad gemold is gisteren een 19 jarige student van de hoogeschool te Groningon overleden ten gevolge van misbruik van sterken drank. Het jonge mensch was afkomstig uit Almeloo. De Fransche schoenmaker Poillerat, van wien wy onlangs borichtten dat hy 40 millioen franken had geërfd van e»n broeder in Amerika, is tevens een socialist. Zyne geestverwanten willen thans zyne beginselen op de proef stellen en hebben eene meeting belegd, om uit te maken wat er met het gehate kapitaal zal geschieden. Poillerat zit er geducht mee in! De reddingswerkzaamheden in de Guidogroeve by Zabrze zyn wegens gevaar voor de reddende manschappen gedoeltelyk gestaakt. De vyf nog bedolvon werklieden zullen wel eerst over oen dag of tien te beroikon zyn. Te Nieuw-York en Brooklyn zijn tweeduizend bronswerkers ontslagen, dewyi zy weigerden don halven vryen dag (Zaterdag-middags) te laton vallen. De prins van Wales, vernomen heb- bende dat zyne oude kindermeid, Mary Scarry, die thans den looftyd van 94 jaren bereikt heeft, ster vende was, begaf zich naar de zieke. Toon de prins haar eindelyk verlaten wilde, sprak de oude vrouw: „Geef me nog een paar uren van uwen tijd. Ik heb zoovele uren by Uwe Hoogheid gewaakt." En do prins is haar gezelschap blijven houden tot drie uren in den morgen. Nauwelyks was verleden Vrijdag- avond de exprestroin van Cherbourg het station St.Lazare, by Parys, -binnengereden, of eene dame spoedde zich naar den chef en zeide: „Ik bon mevrouw Fen bevond mij in eene coupé eersto klasse, toen eone damo, in den rouw en met vier koffertjes by zich, binnenkwam. Nauwelyks waren wy het station Poissy voorby, of opeens opende de dame het portier en wierp zich op den weg." Een heer, die het verhaal had gehoord, riep „Dat is mijne vrouw I" De ongelukkige werd nog levend, doch in jammerlyken toestand op den weg gevonden. Wat do reden dezer wanhopige daad was, is onbekend. De rechtbank te Nérac (Frankryk) heeft een doodgravor, Villeneuve genaamd, tot zos maanden en zyne vrouw als do hoofdschuldige tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat zy sedert lang de door den man begraven lyken van alle kleodoren en lynwaden boroofd hadden. Mon vond een ongelooflyken voorraad in hunne woning. Van lykwaden maakten zy servetten, beddelakens, zak- doekon en wat niet al. Hun bedryf kwam toevallig aan het licht, doordien eene vrouw den doodgraver een vest van byzondorqn vorm zag dragen, waar mede haar man twee jaar vroeger begraven was. In sommige streken van Frankryk is hetnameiyk ten platten lande gewoonte, do dooden gohoel ge kleed ter aarde te bestellen. Hij had haar eeuwige liefde en zy hem eeuwige trouw gezworen. Doch de tyd kwam dat „hy moest varen zoo ver van hior", en tu dion tyd, zochten „andere minnaars byhaarpleizier." Spoodiger dan Janmaat zolf verwacht had, was hy in het vaderland terug en yide, overkropt van verliefdheid, naar haar,' die hom eeuwige trouw had beloofd Wreede werkeiykheij)jL it Hy vond haai- üi zoete kozery met eon winkel bediende I Janmaats bloed kookte. Do winkelbediende, minder krachtig dan Janmaat, bevond zich weldra op straat. Toon zag de stoere zeeman zyne ontrouwe ge liefde met rollende oogen verwytend aan, maar hy zei niets, zoodat zy, toen hy de armen naar haar uitbreidde, zich vol berouw aan zijne borst wierp. Toen zy daar aan zyn harte lag, sloeg hy de armen vast om haar hoon en plaatste haar, vóór zo nog oen woord had kunnen zeggen, met een plons in eene grooto ton met regenwater, welke vlak bij de deur stond. „Dat zal je afkoelen, slang!" beet hy het gillende meisje toe. Tóen verwydorde zich het matroosje, trad de eerste do beste kroeg binnon, spoelde daar met een aantal glaasjes „klare" zyn verdriet weg en zat enkele,, uren later in „kennelyken staat" in de doos. AmstCrt.) INGEZONDEN. Mynlieer de Redacteurl In overeenstemming met het ingezondone van „Een getrouw lezer", wenschte ik do aandacht te vestigen op een punt, waar het tramverkeer niet minder govaarlyk kan geacht worden. Gisteravond met twee vrienden komende van den sneltrein, welko 8.46 naar Amsterdam vertrekt, was het bepaald hoogst toevallig te noemen dat wy niet door de stoomtram verpletterd werden. By 't passeoren der rails namelyk was de stoomtram in beweging; zonder eenig geraas was zy tot een afstand van nauwelyks 3 schreden genaderd, toen gelukkig één onzer het gevaar ontdekte, zoodat wy door zyne waarschuwing en door eene zeer snelle achterwaartsche manoeuvre ons nog konden redden. Er kwam toen een man toeschieten, die, eene lantaarn in zyne hand, het volle licht daarvan op ons het schynon. Is die daar om de verbryzelde tichaamsdoelen by te lichten, of moet hy soms vóór de machine loopen en het licht zyner lantaarn op de baan laton vallen? Is het niet bedroevend, dat dooreen klein verzuim van eene kloine wyziging van plaats, menschenlevons in gevaar worden gebracht? Men staat verbaasd over de lichtzinnigheid, waarmede stoomtramwegen worden aangelegdhet is of 't voor kruiwagens is, en toch, de onder vinding, de zoo smartelyke ervaring leert dat eene botsing met eene tram allesbehalve liefelyk genoemd kan worden. Terwyl by spoorwegen de grootste voorzichtigheid wordt in acht genomen, doordien mon niet op de banen mag wandelen, de overwegen door hokken wordou gesloten en daarby wachters worden ge plaatst, hebbea de stoomtrams vry spel. Ze zyn zoo onschuldig. Ja, mon werkt zelfs hot gevaar zooveel mogelyk in de hand. Waarom toch b. v. een zoo gevaarlyken ovorweg als die by 't station daar te stellen; alios wat naar en van den trein komt is gedwongen daar te pas- seeren. Hoo drukker zoo'n passage, hoe gevaarlyker; en is men niet verplicht by aanleg zooveel mogelyk die te vormyden Is eono locomotief van eene tram niet even govaarlyk als die van eon spoor? Welnu laat men dan ook voorzorgsmaatregelen nemen. Waarom brengt men de tram niet vóór het station, zooals die van Scheveningen te 's-Hago en die van Zandvoort te Haarlem? Er is dan een gevaarlyke overweg minder en de goede reizigers, die hier uitstappen, zullen geen kans meer loopen door de tram, welke gereed staat, verbryzeld te worden. Dat wy er in berusten dat onze schoone wegen worden vernield, onze schaduwryke boomen omge hakt, dat we met stof en roet op onze wandelingen volop in 't aangezicht worden geworpen, hot is ter wille der beschaving, van handel, van hot personen verkeer; maar moge het gevaar voor ons, voetgan gers, tot het minimum worden gebracht r en dat wordt bij den aanlog dikwyis vergoten, ja, zelfs daarvan wordt niet de minste notitie genomen. Met de plaatsing dezer regelen zult u verplichten Leiden, 14 Oct. 1887. H. A. M. LICHTSTERKTE. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabriek. WEEK van 2 tot S Oct. Data m. Uur. Aantal. Gemiddelde Eng. Btandkaareon. 2 Ootober. 6.15 8.— 7 17.5 3 6.16 8.30 8 17.4 4 6.15 8.30 7 17.4 6 6.16 8^0 8 16i7 6 6.15 8.15 7 16.8 7 6.15 8.15 8 16.5 8 ..-O. 6.15 8.30 8 16/7 Dit bMeekentWaaneer men 5 cnbic foet 141.6 liters por uur van zulk gas verbrandt in een Sugg's London- Argand-Standard burner No. 1, met 24 gaatjes, een licht wordt verkregen, dat in sterkte gelyk staat met 17.5, 17.4 enz. Standaardkaarsen, waarvan elke kaars 20 grains 7.8 grammen Spermaceti per uur verbrandt.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 6