St.-Nicolaas is te Sian¥Ë^rri?fioTflT! Schrijftafel. Gemengd Nieuivs. Gisteravond had de onrust in de natuur haar toppunt bereikt. Zware regen- en hevige hagelbuien wisselden elkander afrukwinden deden alles schudden, terwijl felle bliksemschichten de lucht doorkliefden en geweldige donderslagen daarop volgden. Een dier slagen was ruim halftien vooral ver schrikkelijk. Hot alles hel verlichtende hemelvuur ging toen onmiddellijk met de zwaarste slagen gepaard. Maar tevens had het den schoorsteen getroffen der weverij aan den Vestwal, tegenover den Zijl singel, toebelioorende aan de Leidsche Katoenmaat schappij, vroeger firma De Heyder Go. Die schoorsteen heeft eene hoogte van 150 Eng. voeten of ongeveer 45 meter. Een stuk van ruim zes meter is er van den bovenkop afgeslagen, terwijl verder de bliksem twee scheuren aldaar teweeg bracht, waarvan er eene tof benoden doorloopt, na eerst in het midden eene zjjwaartsche richting te hebben genomen, de steenen in zijn loop ver brijzelende met kracht of ver weg rukkende. In de nabijheid liggen brokken steen ter zwaarte van wel 100 kilo, maar verder in de omgeving en zelfs in een tuin, op een afstand van 50 meter, ligt het puin verspreid. Ook de woningen in de Looierstraat werden er door getroffen en beschadigd. De slag en het daarmede gepaard gaande geweld waren i,z.ngwekkend, vooral voor de familie van den meesterknecht, die in eenenabjjgolegen woning rustig bjj elkaar zat. Opeens kwamen in hunne kamer door de ramen brokken steen binnenvliegen, alles in hun weg ver nielende. Een wonder mag het heeten dat niemand, noch door de steenen, noch door de stukken glas, getroffen werd, al ging een gedeelte van het huis raad ten onderste boven. Het was wegens de duisternis niet mogelijk zich terstond een denkbeeld van de overal in de fabriek aangerichte schade te vormen. Hedenmorgen bleek ze evenwel kolossaal te zijn. Van het dak van het ketelgebouw is bjjna geene ruit heel gebleven door de steenen, welke ook daarop zijn terecht gekomen, en wegens de hevige schokken en trillingen, welke het gebouw moet heb ben ondergaan. fJzeren dakroeden zijn kromgebogen. In het magazijn is de schade, op dezelfde w(jze aangericht, niet minder groot, en in de sterkery is voel kettinggaren, dat op de papmachines zat, bedorven, want toen de glazen daken er waren stuk geslagen, hadden de steeds voortdurende stortregens en hagelbuien vrjjen toegang. Niet alleen dat zich in eene menigte machines ge vaarlijke stukkon glas bevinden, is hier ook van eone werpmachine een stuk ijzer afgebroken, evenals het garen, hetgeen elders bij herhaling het geval is. Voor het grootste gedeelte is ook de nog verder gelegen weverij beneden thans aan de openlucht blootgesteld. Ook daar werden stukken steen van den schoorsteen gevonden, welke vele weefstoelen hebben beschadigd, en zijn de teekenen er zichtbaar hoe het water van boven naar binnen is gestroomd, waardoor enkele machines reeds aan het roesten zijn gegaan. Men heeft ze nu zooveel mogelijk bedekt. In de bleekeri) is op dezelfde wijze huisgehou den: ook hier veel schade door steen, glas en water. De machines moeten ook hier nauwkeurig onderzocht worden, want het geringste stukje glas, dat zich tusschen de fijne cilinders of andere onder- deelen bevindt, kan bij het in beweging komon het geheel onbruikbaar maken, indien dit door steen, water of door iets anders reeds niet is gedaan. Stukken steen werden hier uit bijna gereed lig gende goederen diep ingedrongen gehaald. Slechts de machinekamer is vrjjgebleven. Als men het niet met eigen oogen gezien heeft, is het onmogelijk zich een denkbeeld van de aan gerichte verwoesting te vormen. Waar de bliksemstraal gebleven of gesmoord is, is moeielijk te bespeuren. Aan den voet van den schoorsteen ligt, omgeven door een muur, een hoop steenkolen, maar er is geen spoor merkbaar. Wel vond men buiten dien muur enkele stukkens teen kolen verspreid en is eenigszins verder een gat in den grond, waarvan de steenen er naast liggen, doch met zekerheid kan men niets aannemen. Waarschijnlijk door de drukking is van de op eenigen afstand gelegen woning, waarin ook het kantoor gevestigd is, eene trapleuning, loopende langs een klein raam, krom- en stukgebogen. Dit is het grootste raadsel van alles. De schade is ontzaglijk, maar nog niet met juistheid te borekenen. Zeker zal ze duizenden be dragen. De arbeid moest heden stilstaan.. Alleen in de bleekerij en smederij kon eenigszins worden gewerkt. Xolcgrammen. SOFIA, 14 October. De metropolitaan Clement heeft tegen overmorgen een gehoor verzocht bij prins Ferdinand om dien zijne hulde te brengen voor zijne goede maatregelen. De Russische kringen zijn over deze toenadering der geestelijkheid zeer ontsteld. BELGRADO, 14 October. Arnauten overvielen aan de grens van het district van Jablaniza eene Servische patrouille, aan het hoofd waarvan een districts-beambte stond, doch werden na een heet gevecht teruggeworpen. ILMENALr, 14 October. Hedennamiddag te half- twee is hier in het station brand uitgebroken. ïe twee uren was het geheele dak reeds verbrand. PARIJS, 15 October. Het „Journal des Débats" ontvangt bericht uit Weenen, dat de inhechtenis nemingen van Bulgaren worden voortgezet. Sedert den dag der verkiezingen zijn in verschillende plaatsen tot dusver 400 personen gearresteerd. De orde is nog niet hersteld. Generaal Boulanger heeft heden zijn arrest be gonnen. PARIJS, 14 October. Generaal Boulanger heeft zich in arrest begeven, ten einde de straf te onder gaan, welke hem is opgelogd. Boulangers aanhangers wilden niet gelooven, dat de minister den generaal zou durven straffen, maar nu zijn zjj ook ten hoogste verbolgen. Men acht het waarschijnlijk dat den generaal na het einde van zjjn arrest, ook zijn commando zal worden ontnomen. In dit geval verwacht men Boulangers terugkeer naar Parijs, waar hem door de radicalen reeds een zetel in de kamer is aan geboden. Nu reeds is generaal Broye naar Clermont- Ferrand gezonden, ten einde het commando over het XlIIde legercorps over te nemen. Er wordt nu vermoed dat graaf d'Andlau de wijk naar Engeland heeft genomen. LEIDEN, 15 October. Weerbericht medegedeeld door het Kon. Ned. Met.Instituut). Verwachting: noordelijke wind. Thermometer-standgisteravond om 8 uien 4C Celsius 39.2° Fahrenheit; hedenmorgen om 8uren 3° C. 37.4° F.; "smidd. 12 uren 5° C. 41c F.; 's namiddags 4 uren 5° C. 41° F. De gemeenteraad van Leidordorp heeft heden de begrooting voor 1888 in ontvang en uitgaaf vastgesteld op f 14,787.38s. Tot gemeente opzichter, tevens belast met het toezicht op het bouwen, werd benoemd de heer M. Splinter. Tevens besloot de Raad tot aanschaffing van eene vyfde brandspuit en benoemde eene commissie om een onderzoek in te stellen naar de werking van Merryweather3 kleine stoombrandspuiten. Wanneer deze aan do vereischten (weinig onderhoud en ge makkelijke bediening) voldoen, zal tot aanschaffing worden overgegaan. Het stoomschip „Schiedam", van Nieuw-York naar Amsterdam, is 13 Oct. Lizard gepasseerdde „Koningin Emma" vertrok van Batavia via Padang 15 Oct.; de „Zuid-Holland", van Rotterdam naar Java, vertrok 14 Oct. van Suez p de „Semarang", van Java naar Rotterdam, arriveerde 14 Oct. te Marseille. Amsterdam, 15 October, beursberichtDe Euro- peesche markt leverde heden weinig bijzonders op, zoowel wat handel als variatie betreft. Amerikaansche Spoorwegwaarden begin zeer flauw op Nieuw-York, sluiten, alhoewel lager dan gisteren, iets vaster. Peruanen waron tot hooge koersen moer ge vraagd, daarentegen Zweedsche Spoorweg-obligatiën tot verlaagde koersen aangeboden. Leiden, 15 October. Heden aangevoerd: Tarwe 3 heo toliter. Wintertarwe 7.50 a ƒ8 50. Zomertarwe ƒ7.50 a 8.25. Rogge H. L. Winteirogge a Zomer- rogge a Gerst 5 H. L. Zomergerat 4.50 a ƒ5.Cbevalier-gerat ƒ6.— a 6.50. Haver 9 H. L. Zware Haver 3.75 a 4.20. Lichte Haver 3.50 a 3.75. DuiveDboonen liectol. a Paar denboonen iiectol. a Maia 3 hectol. ƒ5.— a ƒ6.— Boter. Aanvoer 7310 tg. lste qualit. pc-r 1/, vat 68.— a ƒ78.2de quali- per 1/, vat 56.a ƒ66.lete qualit. pe:- kilogr. ƒ170 a ƒ1.95; 2do qualit. per ki.ogr j 1 40 ƒ1.65 Lange Zwarte Turf 8090 dubb. liectol., ƒ0.20 a 0.23. Advcrfcnfiön des middags na halfdr: bezorgd, blijven tot een volgend nummer liggen. ADYE11TENTIËN. Bevallen van eene Dochter H. VAN VLIET Van der Waals. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden werden wij verblijd door de geboorte van een welgeschapen Zoon. J. H. OLDENBURG. E. M. OLDENBURG - Pieters. Schoonhoven, 14 October 1887. Eenige en algemeene kennisgeving. Ons ouderhart en dat der kinderen werd heden zwaar getroffen doordien hot den Almachtige be haagde onzen lieven ALBERTUS, in den jeugdigen leertijd van bjjna 15 jaren, door den dood plotseling uit ons midden tot zich op te nomen. J. VAN MANTGEM. Harderwijk, A. VAN MANTGEM. 12 October 1887. Eoqikk. Heden overleed onze geliefde Echtgenoot en Vader, de Heer BERNARDUS ADRIAANSE, in den ouderdom van 48 jaren, na voorzien te zijn van de laatste HH. Sacramenten der stervenden. Leiden, Wed. Ph. M. ADRIAANSE, 14 Oct. 1887. geb. Oomen. (Vischmarkt 5). Heden overleed onze CORNELIS, ruim 7 weken oud. Witte Rozenlaan, J. M. VOS Jz. 15 October 1887. C. E. VOS Croes. Eenige kennisgeving. Voor de vele bewijzen van hartelijke belangstel ling, die ik in en buiten het Weeshuis mocht ont vangen op den dag, waarop ik de vijfentwintig jarige vervulling mijner Betrekking mocht beleven, betuig ik mijnen warmsten dank. Leiden, 15 Oct. 1887. J. SPIJKER. Aan allen in deze gemeente, die mij den 13den 11. van hunne belangstelling en vriendschap blijk gaven, breng ik mijn harteljjken dank. J. T. BUYS. Leiden, 15 October 1887. Al de oudste knechts, werkzaam geweest bij de Heeren SCHRETLEN Co., betuigen hunnen harteljjken dank voor de mildheid, welke genoemde heeren getoond hebben. Leiden, 15 October 1887. De Heer en Mevrouw DU RIEU Timmerman te Katwijk aan den Rijn< betuigen hunnen harte ljjken dank voor de talrijke bewijzen van belang stelling, bjj de geboorte van hunne Dochter onder vonden. Visites worden bij voorkeur afgeivacht Woensdag 19 October a. s. De Heer en Mevrouw DOZY Evers betuigen hun hartelijken dank voor de vele bewijzen van deelneming, bij het overlijden hunner kinderen ondervonden. Leiden, 15 October 1887. Voor de vele bewijzen van belangstelling, onder vonden tijdens de ziekte en het overlijden mijner Echtgenoot», betuig ik, namens mjjne Kinderen, mijnen harteljjken dank. Leiden, L. M. VAN GELDEREN, 15 Oct. 1887. Janvossensteeg 71. Voor de vele bewijzen van deelneming, onder vonden b(j het overlijden van onzen geliefden Vader en Behuwdvader, den Heer H. J. DE BAAS, betuigen wj] onzen oprechten dank. L. DE BAAS. K. M. DE BAAS Molenaar. J. S. W. DE BLÈCOURT - De Baas. W. J. C. DE BLÈCOURT. Leiden, 15 October 1887. Bjj mjjn vertrek naar Eed.-Indii' roep ik Ouders, Vrienden en Bekenden een hartelijk vaarwel toe. H. J. BERNARD, Onderoff. O.-I. Leger. Aan boord van het stoomschip 15 Oct. 1887. Prinses Wühelmina. TE KOOP eeno nette mahoniehouten Schrijf tafel. Te bevragen bjj de Boekhandelaren GE BROEDERS VAN DER HOEK,

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2