VERLOREN PARADIJS, M°. 8485. "3 Saaiaclas; XT October. A0. 1887. Dit nummer bestaat uit Drie Bladen. EERSTE PRIJSRAADSEL. aanstaanden Maandag-morgen MILTON'S Leiden, 15 October. LEIDSCH DAGBLAD. PEUS DEZER COURANT: Voor Lelden per 8 meenden.1-10' Frenoo per poet1-40. Afeondoriyke Kommen0.85. §eze iQourant wordt dagelijks, met uitsondering ran gon- en feestdagen, uitgegeven. PEUS DER ADVERTENTTKNi Van 16 regels 1.06. Iedere regel meer f 0.17$. Grootere lettere ns&r plaatsruimte. Voor het Inoaa- eeeren buiten de sted wordt 0.10 berekend. Het onzen Abonné's thans ter oplossing aange boden PRIJSRAADSEL, bestaat uit veertien woorden, welke achtereenvolgens aanduiden Een Bybelsch persoon. Een stad in Griekenland. Een stad in Zweden. Een dorp in Zuid-Holland. Een golf aan de kust van Celebes. Een naburige gemeente. Een beroemd schilder. Een dorp in Noord-Brabant. Een gemeente in Zuid-Holland. Een dorp in Noord-Brabant. Een vorstelijke familie. Een plaats, in de geschiedenis bekend door een veldslag. Een koning van Zweden. Een gemeente in Zuid-Holland. De beginletters dezer veertien woorden van boven jnaar beneden gelezen vormen den naam van een beroemd schrijver, de sluitletters, op dezelfde wijze gelezen, vormen den naam van een zijner beste werken. Do antwoorden worden ingewacht tot uiterlijk He el/" uren precies. Oplossingen, welke daarna mochten inkomen, worden ter zjjde gelegd. Voor de oplossing van dit PRIJSRAADSEL, worden uitgeloofd: door -T. J. L. TEÏV KATE, met platen van Gustave Doré, in prachtband. Ludwig Bund, Freudvoll und Leidvoll, geb. Nicolaas Beets, Dichtwerken (1874—1884), geb. P. J. Andriessen, Het begin van den strijd, geb. P. Loimerse, De Orgelmaker van Amsterdam, geb. P. Lsuwerse, Janmaat in de Oost, geb. Bernard Ter Haar, Dichtwerken, 2dln,, geb. Conscience, De Burgers van Dajdlngen, geb. Conscience, Mengelingen, geb. Klikspaan, Studenten-Typen en -Leven, geb. De toekenning van Prij9 en PrcmK'n uit de goede oplossingen hoeft plaats by loting. De inzending der antwoorden moet geschieden aan ons BureelDoezastraat l.De oplossingen zelvon moeten van eene duidelijke handteekening en nauw keurige opgave van woonplaats voorzien zijn. Alléén dc Abonné's op het Lcidscli Dag blad, ol' één lid hunner familie, kunnen aan de beantwoording deelnemen. Olllcieele Kennisgevingen. Burgemeester en "Wethouders der gemeente Leiden bren- ;en ter algemecne kennis dat de passage YOOr rij- en voertuigen over de brug over de Haarlcuimcrtrekvaart bij dei» Leidschen Tol in de gemeente Oegstgeest van 18 October tot en met 8 November a. s. zal afgesloten zijn. Aan de universiteit alhier is met goed gevolg afgelegd het voorbereidend kerkelijk examen door den heer J. W. A. Van der Me ijhet eerste natuur kundig examen door de heeren P. Jansen, J. Waller Zeper, J. De Brujjne Azn., H. D. Van Stipriaan Luiscius en P. C. Johannlssenhet tweede natuur kundig examen door de heeren W. N. J. Wilschut, M. G. Van Sproneen, W. N. Hartman, H. Van der Voo en P. Murray; het propaed. geneeskundig oxamen door de heeren A. De Maak, S. J. Moorman, J. Mieg en A. M. Conjjn; het theor. geneeskundig examen door den heer C. C. Vermaas; het candi- daats-examen in de godgeleerdheid (1ste ged.) door de heer J. Boer Knottnerus; dat in de godgeleerd heid (2de ged.) door de heeren H. B. Offerhaus, H. L. Oort, H. W. Ter Haar en J. H. Westrik; dat in de geneeskunde door de heeren J. D. Doorman en F. Hage; dat in de rechtswetenschap door de heeren W. J. M. Plate, H. H. C. Castondijk, P. F. M. C. Bernhard, C. A. Bergsma Hzn., Tj. Dijkstra, A. G. N. Swart, P. W. De Honing en A. Van Dedem; het doctoraal examen in de rechtsweten schap door den heer J. C. Van Harencarspeldat in de geneeskunde door de heeren A. C. Ham, A. F. A. M. Van Dommelen, J. L. Hage en dr. M. C. DekhuyzeD. Aanstaanden Maandag zal een onzer stadge nooton zijn 25 jarig jubilé als ambtenaar herdenken, een man, niet alleen door zijne mede-ingezetenen hooggeacht, maar ook door de velen, die hier als student eenige jaren hebben doorgebracht. Het zal dien dag nl. eene kwart-eeuw geleden zijn dat de lieer F. A. Deo als alnbtenaar werd aangesteld aan de Rijks universiteits bibliotheek, (17 Oct. 1862), in welke betrekking hij den be zoekers dier inrichting uitstekende diensten bewees, waarna hij in 1874 werd benoemd tot academisch pedel. Op welke wijze hjj zich ook in dlo hoedanighoid van zijne betrekking kwijt, bewijst wel de genegen heid, welke de verschillende geslachten, die de Leidsche Alma Mater bezochten, steeds tegenover hem aan den dag legden. Zeker zal die dag voor hem niet onopgemerkt voorbijgaan. Na de „Vijftig-Cents-editio" van Van Len- nep's Romantische werken, verschijnt thans b(j den heer A. W. SythofF eene dergelijke editie van C rem er s geschriften, In twaalf deelen. Het eerste deel bevat behalve „Dokter Helmond en zijn Vrouw", een goed gelijkend portret van J. J. Cremer en een lezenswaardig artikel van prof. dr. Jan Ten Brink over Cromers plaats in de Nederlandsche letterkunde. „Cremer", aldus eindigt dr. t. B., „werd voor Nederland in betrekking tot de Betuwe, wat Fritz Reuter voor Duitschland in betrekking tot Mecklen burg en Voor-Pommeren geworden is. Cremer neemt in de geschiedenis onzer letteren de plaats in dier talentvolle kunstenaars, die elders eeno bijzondere zjjde van het volksleven het eerst hebben be schreven. Morits Jókat doed voor hot Magyaarsche land leven, Auerbach voor de Schwartzwïllder boeren, Gotthelf voor de Zwitsersche, wat Cremer voor onze góedhartige naïeve Betuwers deed. En daar om bekleedt Cremer een geheel eigenaardigen rang als Gelderscb dorpsverteller, hooger dan als romanscluijver, dan als dramatisch autour. Mocht men willen aanmerken, dat Cremer zich bijzonder op bet vak van miniatuur-schildering heeft toegologd in afwijking van de breede opischo manier door Reuter en Auerbach gevolgd, dan stem ik dit gaame toe, onder voorwaarde, dat men tevens erkenne, hoe beider wijze van opvatting en schil dering hare eigenaardige, talentvolle aantrekke lijkheid bezit, hoe Cremer daarom aanspraak heeft op de dankbaarheid van het geheele Nederland sche volk." In de „Courr. de la ïteuse" leest men het volgende „De heer Hubert Hobo, van Wittem, oud-leerling van Rolduc, heeft voor de staatscommissie to Leiden, met groot succes, zijn voorbereidend literarisch- mathematisch, arts examen afgelegd. De president der commissie, de heer De Loos, wenschte hem met warmte geluk, verklarende, dat hy de eenige was, die In a 11 e vakken had voldaan. De secre taris voegde zjjne gelukwenschen by die van den voorzitter. Men zal zich herinneren, zegt de „Courrier", dat bij het eind-examen aan het gymnasium te Maas tricht de gedelegeerden der Regeering, ofschoon de door de wet gevorderde punten toekennende, gemeend hebben het certificaat van bekwaamheid aan den heer Hoho en een anderen student (z(j kwa men van Rolduc) to moeten onthouden. Er wordt nog bijgevoegd dat de heer Hoho de zes klassen van het gymnasium in 4 Jaren door- loopen heeft." Den 17den December a. s. zal het 25 jaren geleden zjjn dat een algemeen geacht ingezetene van Den Haag, de hoer G. T. A. Wolterbeek Muller, aan de Rijks-universiteit te Leiden tot med. doctor promoveerde. Het „Vad." twijfelt niet of velen zul len den waardigen en populairen medicus van hunne sympathie doen blijken. Hedenavond wordt in den Stadsschouwburg te Amsterdam door het „Ned. Tooneel" voor de eerste maal opgevoerd het nieuwe stuk van den heer W. N. Peypers: „De Burgemeestersvrouw", tooneelspel in 8 tafereelen uit de dagen van het beleg en ont zet der stad Leiden ln 1574, naar don roman van Georg Ebers en de bewerking van dr. H. C. Rogge. Mevrouw Frenkel vervult de titelrol. Uit de geldelijke rekening van de conversie der 4 pets. in 3'/a pets. N. W. Schuld, door de Rekenkamer goedgekeurd en dezer dagen door den minister van financiën aan de Tweede Kamer aan geboden, blijktdat betaald is 6,693,194 aan 2 pets. vergoeding voor het geconverteerd bedrag van 338,475,000, terwijl ten laste blyft van een daartoe ingesteld fonds 76,306, te zamen 6,769,500. Aan de firma De Rothschild is betaaldA. 1 pet. over het geconverteerde bedrag 4,230,937.50, verminderd overeenkomstig art. 6, 2de zinsnede, met 759,750, blyft 3,471,187.50. B. een gedeelte der rentebegrooting over het tijdvak 1 Juli 1886 31 December 1887 642,876.46, te verminderen met 15 maanden rente ad 3 pet,., wegens vervroegde betaling op 1 October 1886 van het bedrag in plaats van nit. Dec. 1887 24,107.87, blijft 618,768.59. Aan bankiers, makelaars en commissionnairs ie aan pet. commissie betaald 836,365.25. De kosten van aanmaak van recepissen en obligation der 3'/j pet. en verdere kosten der conversie heb ben bedragen 49,967.99. Tegenover do uitgaven staat eeno ontvangst van ƒ9,393,775 als opbrengst der 3'/2 pet. N. S. ver kocht aan de firma De Rothschild en ƒ836,365.25 als teruggaaf door die heeren van het commissieloon der bankiers. De geheelo rekening ad ƒ11,757,003.911/, sluit met een nadeelig slot van ƒ1,515.649.08, dat ten laste van het hoofdstuk Nationale Schuld voor 1886 is verevend. Don offic. van gez. 2de kl. M. E. F. F. Dubois zal worden aangeschreven om zich 29 Oct. per st. „Prinses Amalia" naar Java te begeven. Do tot kapitein benoemde 1ste luit. S. J. Van Dam wordt ingedeeld by het 3de reg. vesting-art., te Gorkum in garnizoen.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1