Een meisje, te 's-Hage, dat voor haro moeder spek had gehaald, legde het, toen zy hare parapluie wilde opsteken, even op een raamkozijn in de Koningstraat. Een hond maakte van dat oogenblik gebruik om het stuk spek te grjjpen en er mede weg te loopen. Gelukkig was er oen mede lijdend mensch in de buurt, die het kind in staat stelde nogmaals haren inkoop te doen. Te Haarlem is een 8-jarig meisje be- trapt op 't feit, dat zij, onder voorwendsel geld verloren te hebben, schreiende van medelijdende voorbijgangers geld wist in te zamelen, voor hare moedor, dio haar daartoe had uitgezonden. Gisternacht brak te Haarlem een hevige brand uit in eone turfschuur, gelegen aan de Korte Heerenvest, in gebruik by den koopman in turf J. H. Schroegler. Deze schuur, benevens een daarnaast gelegen pakhuis en bovenwoning en vier achterhuizen van perceolen, gelogen aan de Anthoniestraat, zyn grootendeels uitgebrand. De oorzaak van don brand is vooralsnog onbekend. De gebouwen waren alle verzekerd, maar een paar inboedels niet. Do brandweer hoeft goede diensten bewezen. Op de brug by hot Loidsche plein te Amsterdam zakte een 28-jarig persoon, wonende in de Passeerderstraat in elkaar en werd bewus teloos opgenomen. Naar het binnengasthuis ver voerd, overleed hy daar spoedig. Naar men verneemt, bestaan er te Amsterdam plannen tot het oprichten van eene meelfabriek, en zou roeds worden uitgezien naar een geschikt terrein. De aard appelschipper Jurjen Sta- vorinus, van Franeker, is, op reis naar Amsterdam, op de hoogte van het eiland Marken, overboord gevallen en verdronken. Gisternacht heeft er te Gouda een hevige brand gewoed op do bleekery van den heer Boutcr. Er is o. a. eenig wasqhgood verbrand. Oorzaak onbekend. Heden wordt door de Ned. Rynspoor- wegmaatschappü de maatregel ingetrokken, waarby werklieden, tegen afgifte van een legitimatiebewys van hunne patroons, voor 2 tents per kilometer van do hoofdstations naar Amsterdam werden vervoerd. De „Wioner Allgomeino Zeltung' ontvangt uit Amsterdam het merkwaardige bericht dat do Nederlandsche Regeering aan de Staten-Ge- neraal een plan zal voorleggen tot den aanleg van uitgestrekte vorsterkingen langs deDuitschogrenzen. Bjj een stalhondor te Arnhem is oen paard wegens kwaden droes onteigend, afgemaakt en verbrand. De overige paarden zyn nu volgens wetteiyke voorschriften geduronde 30 dagen ver dacht verklaard. Yan het reddingsstation Riigenwal- dermünde werd, naar men van den 13den uit Bre men moldt, getolegrapheerd dat den 12don October van de Duitsche sloep „Liberty", kapitein Rades, welke oostelyk van den Wipper-mond strandde, do uit twee personen bestaande bomanning werd gered door middel van do reddingsboei. De Bühncnfestspiele te Bayreuth zullen hot volgend jaar van 22 Juli -19 Augustus plaats vinden. Parsifal zal achtmaal en die Meister- singer von Nürnberg negenmaal worden opgovoord. Tristan and Isolde, aan welker instudeoring en mon teering in 1886 de grootste zorg is besteed, valt thans af. De Afei'sfersinper-decoratiön zullen door beide professoren Brückner te Coburg worden ver vaardigd, terwjjl professor Flilgon te Münclien de zorg voor de historische nauwkeurigheid der kostu- mes op zich heeft genomen. Een reuzen-kanon. In de fabriek van Krupp wordt een kanon van 40 cM. vervaar digd, dat 40 kalibers lang is, en 143,000 kil. weegt. Do lengte van 16 M. komt ongeveer overeen met die van een met 6 paarden bespannon stuk veldgeschut. Uit dit kanon wordon 2 soorten van stalen pro jectielen gevuurd, waarvan het eene 760 kilogram weegt en 1.2 M. hoog is, terwyi het andere 1050 kilogram weegt en eene lengte heeft van 1.0 M. Do lading bestaat uit 485 kilogram prismatisch buskruit, waarmede eeno aanvankelijke snelheid van 730 meter wordt verkregen. Het korte pro jectiel doorboort op 10 M. voor de monding eene pantserplaat van 1.42 M., hot lange eene dergelijke plaat van l.207 M. Als een hewys van den ontzettenden vooruitgang der techniek moge dienen dat mon nu evenvoel (Centimeters dikko pantsorplaten doorboort als in i§68 millimeters. BUITENLAND. Frankrjjk. De zaak van generaal Caffarel heeft, naar men weet, generaal Boulanger aanleiding gegeven tot mededeelingen, welke voor hem minder aangename gevolgen kunnen hebben. Do „Rópublique frangaise" herhaalt haren eisch dat Boulanger voor zyne houding tegenover den minister van oorlog worde gestraft. Hot blad richt zich nu ook tot den heer Rouvier en vorlangt dringend dat de minister president, wil hy zich het vertrouwen der gematigde republikeinen waardig betoonen, nu een voorbeeld stelle, ten einde aan de „militaire anarchie" een einde te maken. Zekere Maurits Bouillon, directeur van oen Zuid- Amerikaansch Agentschap te Parijs, is do man, die de geheele zaak betreffende goneraal Caffarel, mevr. Limouzin, aan het licht gebracht heeft. In een brief aan de „Soir" deelt hy mede, onder welke omstandigheden zulks geschiedde. Volgens dozen brief hebben de betrokken personen niet alleen handel gedreven in ridderorden, maar ook aan Duitschland de plannen betreffende de mobilisatie verraden. Mevrouw De Saint Sauveur, wier gevangenneming roods gemeld werd, is pas vyftien maanden ge- gehuwd. Van zichzelve heet zy Blanche Costard; zy is in 1871 betrokken geweest by do beruchte leverantiën aan do rogeering „de la défense natio nale." Zy is 45 jaren en haar man 70. Ondanks hare stellige ontkenningen is zy na eon langdurig verhoor in do gevangenis Saint-Lazare gebracht. Er hoeft ten harent eene nauwkeurige huiszoeking plaats gehad. De bejaarde echtgenoote en zyne familie moeten zich het geval zeer aantrokken. De „Patrio" moldt dat de manifestatie, welke tegen hedenavond ter oero van generaal Boulanger is aangekondigd, op de Place de Ia Rópublique zal gehouden worden. De prefect van politie heeft voor zorgsmaatregelen genomen. De heer Henry Havard is door de Fransche regee ring tot inspecteur der schoone kunsten benoemd. België. De agentschappen voor don verkoop van ordoteekenen werken zoowel in België als in Frankrijk. Juist in de laatste dagen bezocht een agent met dat doel verscheidene personen te Luik, zegt een daar to" plaatse vorschynend blad, die hun ordetoekenon aanbood van alle landen. Zyn succes was niet zeer schitterend en aan vele huizen heeft men hem maar spoedig afgoscheept. Volgens Brussolsche depechos zou, onder kapt. Van "Walde, tegen het einde dezer maand eene Bel- gischo Congo expeditie vertrekken, met het dool van nieuwe veroveringen aan den Oppor-Congo. Koning Leopold heeft zich goed gehouden by de Vlaamscho gala-voorstolling te Brussel. Op de toespraak van den burgemeester Buis, die herinnerde aan do Vlaamscho spreuk „Eigen kunst is eigen loven", antwoordde hij in zeer zuiver Vlaamsch, dat hy de beteekenis der Vlaamscho letteren hoo- geiyk waardeerde; dat het hem verheugde dat men die zoo in eere hield in de hoofdstad des Ryks; dat de Vlaamsche dramatische kunst op zyne on verdeelde belangstelling kon rekenendat men do taal der voorvaderen moest leeren en konnen en dat hy wenschte dat men zich niet met het gebruik van ééne enkele taal zou tevreden stellen. Hy hoopte nog dikwyia den nieuwen Vlaamschon schouwburg te bezoeken om van zyne toewyding aan de roem- ryke Vlaamsche letterkunde biyk te geven. Dave rende toejuichingen weerklonken en er kwam geen einde aan do kreten van „Leve do koning! Leve de koningin!" Groot-Britannië. Verschillende werklieden te Londen, die van arbeid zyn verstokori, begaven zich gisterenmiddag in optocht naar Mansion House, de verbiyfplaats van den lord-mayor, die evenwel weigerde hen te ontvangon, omdat hy het nut eener samenkomst niet inzag. De menigte werd toen zeer woolig. Een uit haar midden zoide, dat, indien de weigering van den lord-mayor tot ernstige wanordelykheden aanleiding gaf, deze alleen daarvoor aansprakelijk zou gesteld wordon. Na eenige dreigende redevoeringon, waarby de menigte don lord-mayor uitjouwde en uitfloot, be sloot men zich in optocht naar de bevolkte wijkon in het Oosterkwartier te begeven, doch wegens het regonachtige weder zagen vele worklioden daarvan af. Do stoot ging niet verdér dan tot Fieetstieot, waar do bureelen van do meeste dagbladen zyn ge vestigd. Vóór dat van de „Standard" werd stil ge houden, geschreeuwd en gofloton. Eindelyk maakte do politie zich van eenige roode en zwarte vaandels meester en joeg de menigte uiteen. Onder de lieden, die aan den stoet deelnamen, droegen velen do phrygisclie muts. De algemeene aard der manifestatie was drei gender dan de vorige koeren. Naar aanleiding van de groote moeielykheden, welke Stanley ondervindt, bestaat er een plan om eene nieuwe expeditie naar Emin-pacha te zenden. Deze zou de Oostkust als punt van uitgang nemen. Ondanks het ruwe weer heeft Gladstone Don derdag te Hawarden weer een boom omgehakt. Volgens „Truth" zal prins Hendrik van Batten- borg tot adjudant van zyne schoonmoeder, koningin Victoria, worden bonoemd, eeno fuctie die recht geeft op den graad van kolonel by het Eugelsche leger. Spunje. De sultan van Marokko begunstigt het plan Voor eene Europeescho conferentie tot regeling dor zaken van zijn land. Volgens bericht uit Madrid heeft de Spaansclie regeering den eisch ingewilligd van het gouverne ment der Vereenigde Staten, betreffende schade vergoeding voor de zendelingen, in zake der onge regeldheden op het eiland Poüapa (Carolinen-groep). Turkije. Naar gemeld wordt, zyn de onderhandelingen tusschon Rusland en de Porte over Bulgarije nu geheol gestaakt, en heeft de Porto daarvan aan de mogendheden kennis gegeven, onder mededeeling eener uiteenzetting van den toestand en toevoeging daaraan van het verzoek, om voor verdere stappen nu maar zelve het initiatief te nemen. Rusland. Mon zal zich herinneren hoe in het afgeloopen voorjaar de rentmeester van een landgoed in het Russische gouvernement Pen&a vermoord werd door de boeren, die, tegen alle wet en recht in, styf en strak beweerden dat de landerijen van dat goed "hun toebehoorderf. Dertig boeren hebben des wege "thsins torechtgestaan14 zyn veroordoeld om opgehangen to worden, 14 vrygesproken2, die als dorpshoofden hun plicht niet hadden gedaan, werden tot 3 en 3jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Do „Daily News" verneemt uit Odessa dat do Russische rogeering aan de Bulgaarscho uitge- wekenon aldaar don raad gegevon heeft in Russi- schen dienst over te gaan. Daarby hoeft de regeering de maandelyksche toelage aan bedoelde uitgewe kenen belangryk verlaagd, en aangekondigd dat de betaling spoedig zal ophoudon. De Porte heeft besloten met Rusland de onderhandelingen ovor Bulgarye te hervatten, en do verzending harer nota aan de mogendheden, nopens hot voorstel van Rusland, uit te stellen. Men zeide dat het vertrek van de Russische koizerlyke familie van Kopenhagen zou worden uitgesteld, omdat de kinderen van de Deensche koninklyke familie de mazelen hobben gekregen en de doctoren vreesden, dat de jonge Russische gasten medo dio ziekte onder do leden hebben. Blykons nadere telegraphische berichten uit Kopenhagen hoeft de koizer nu werkeiyk zyn vortrok uit Fredonsborg uitgesteld, omdat de jeugdige groot vorst George aan de mazelen ligt. Ook het doch tertje van den czaar, grootvorstin Kenia, is door de mazelen aangetast. In dc Stcd. Werkinrichting zijn opgenomen DATÜM. DAGEN. Volw. pers. Kinde ren. Totaal. 9 October. 39 13 52 10 Maandag. 55 14 69 11 Dinsdag 68 16 84 12 Woensdag 71 15 86 13 Donderdag. 69 16 35 14 71 16 87 15 Zaterdag. 67 16 83 325ste STAATSLOTERIJ. VIJFDE KLASSE. ZEVENTIENDE LIJST. Trekking van Zaterdag 15 October. No. 14214 f 1000 en Premie f 30,000. No. 12439 Premie ƒ3000. No. 16802 ƒ400. No. 4129, 17291 100. Prijzen van f «O. 2245 45" 610S 8224 11544 14373 16062 1S535 19278 2796 4951 7136 S712 12036 14476 16604 18623 19472 2957 55S0 7S1S 10371 12419 146S3 17303 1S744 2033S 445S 5732 8133 10971 14006 14764 18313

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 10