DAGBLAI). N°. 8483. H-JL October. A0. 1887. Dit nummer bestaat uit Twee Bladen. Leiden, 13 October. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nomroera0.05. §eze jouraat wordt dagelijksmet uitzondering ran fan- en feestdagen, uitgegeven. PRIJ8 DER ADVERTEOTTEN: Van 16 regele 1.05. Iedere regel meer 0.174. Grootere lettere naar plaatarnimte. Voor het inoa-3- Boeren buiten do etad wordt 0.10 berekend. OlHcieele Kennisgevingen. Bnrgemeeeter en "Wethouders van Leiden Gezien art. 8, late alinea, der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan A. F. P. HEUSCHEN en rechtverkrijgenden, tot het oprichten van eene smederij in het perceel Schagensteeg No. 86. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 10 Oct. 1887. ~E. KIST, Secretaris. De gemeenteraad heeft in zijne zitting van heden het eerste gedeelte van het voorstel der vier heeren, omtrent de omwonenden van Leidon, wat betreft de vergoeding der kosten voor het genieten van het middelbaar onderwijs, verworpen met 16 tegen 9 stemmen, waarna op verzoek der voorstellers de beraadslagingen over de verdere onderdeelen van hun voorstel werden geschorst. Mr. J. T. Buys, hoogleeraar aan onze universiteit, ondervond heden tal van blijken van belangstel ling wegens de herdenking van den dag, waarop hjj vóór eone kwarteeuw te Amsterdam als profes sor optrad. Te twee uren vereenigdo zich ten zijnen huize eene commissie, die hom, onder hartelijke bewoordingen van een harer leden, een tweevoudig blyk van hoog achting aanbood, dat door den jubilaris onder dank betuiging en zichtbaar aangedaan werd aanvaard. Dat geschenk bestond uit twee schilderijen van de hand des schilders Greive, te Amsterdam, voor stellende het eone het Athenaeum daar ter plaatso en het andere het Leidsohe Academiegebouwhot ging vergezeld van een kunstalbum, bevattende de namen der schenkers, allen oud-leerlingen, en waarvan het titelblad vervaardigd is door den heer I. P. Cuypers. Het is in prachtband (van juchtleer met gefigureerde goudsnede) gebracht door den boekbinder bij het departement van binnonlandsche zaken C. Verschoor. Ook mr. Buys, vroegere en tegenwoordige ambtge- nooten, zoomede zijne huidige leerlingen met hun collegium bleven niet achterwege in het brongen hunner gelukwenschen, evenmin als zijne vele vrienden en vereerders van hier en elders. Vele woorden van innige waardeering worden er gesprokeno. a. namens de oud-leerlingen door mr. Jeronimo De Vries, advocaat te Amsterdamnamens den academisohen senaat door prof. Rosenstoin als rector-magnificusdoor den heer De Ranitz als praeses van het Leidsch Studentencorps en door den heer Smeding als praeses der juridische facul teit en dus namens de tegenwoordige leerlingen, die hun gevierden leermeester tevens een bronzen beeld op fraai steenen voetstuk, voorstellende de Diana van Versailles, vereorden. Het behoeft ternauwernood herinnerd dat de hoog- loeraar voor zooveel ondubbelzinnige blijken van genegenheid zeer gevoelig en erkentelijk was. Do serenade, den jubilaris door het studenten, corps aangeboden, zal op diens verlangen geen doorgang hebbon. Bjj het heden gehouden literarisch mathema tisch examen waren opgekomen 7 candidaten. Afgewezen werd er 1 en toegelaten zijn de heeren W. J. Bakkor Jr., van Amsterdam; H. Mulder, van Den Haag; AV. F. Van Essen, van Gouda; L. A. Hjjnlieff, van NieuwerkerkJ. K. J. Chambrij, van Amsterdam, en C. J. Idenburg, van Haastrecht. Naar men verneemt, zjjn door de commissie der 3-October-Vereeniging de navolgende gelden toegekend aan de militairen van dit garnizoen, die den 3den October j. 1. behulpzaam zijn geweest by liet handhaven der orde, alsaan een adj.-onder officier 2.50, aan een onderofficier 1.50, aan een korporaal 1, on aan een minder militair 50 centen. Do Engeische mail, met. berichten uit Indië, wordt 17 dezer alhier verwacht. Tot predikant bij de Ned.-Herv. gemeenten te Oude- en Nieuwe-Wetering is beroepen de heer J. P. Hattink, candidaat te Harderwijk. De Staatscourant bevat do koninklijk goedge keurde statuten der vereeniging „Christelijk toe vluchtsoord" te Nieuwveen, bjj Alfen aan den Rijn. Door den gemeenteraad van Geertruidenberg is tot instituteur aldaar benoemd de heer J. R. C. Reesink, onderwijzer te Gouda. Een der oudste notarissen te 's-Gravenhage, de heer W. J. Eikendal, is gistermiddag plotseling overleden. Na een smartelijk lijden is gisteren te 's-Hage overleden do gepensionneerde generaal-majoor C. M. H. Pel, in den ouderdom van 68 jaren. Laatstelijk, tot don 16den April 1884, was hij commandant, van de 2de divisie infanterie, met standplaats te Arnhem. De Koning-Groothertog, wiens adjudant in buitengewonen dienst hij was, schonk hom het grootkruis van de Eikekroon, en de Fransche re geering het commandeurskruis van het Legioen van Eer. Hij was ook ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw en ridder 2de klasse van den Gouden Leeuw van Nassau. De 2de luit. Enklaar, van het 4de reg'. inf., is overgeplaatst van het 1ste bat. te Delft naar het 5de bat. te Gouda. Do met Mei a. s. ingaande garnizoensverwisse ling zal zich bepalen tot kleine veranderingen in onderdooien. De Tweede Kamer heeft in hare zitting van heden bij tweede lezing der Grondwetsherziening het ontwerp tot verandering in de Troonsopvol ging aangenomen met 64 tegen 20 stemmen. De veranderingen in de overigo afdeelingon van Hoofd stuk II zijn aangenomen met 68 tegen 16 stem men. Bij Hoofdstuk III (Kiesrecht) bestredon de heeren Ruys, Beelaerts, Van N(jenbeek en Van Baar dit wegens dubbelzinnigheid van art. 80 en wegens do eedquaestie. Het Hoofdstuk zolf werd aangenomen met 71 tegen 14 stemmen. Verder heeft de Kamer nog aangenomen, met 12 tegensl emmers, de veranderingen in de hoofdstuk ken IV, V en VII der Grondwet. Morgen komt het hoofdstuk Defensie aan de orde. Naar het „H. D." verneemt, maakt de ethno- loog, dr. H. F. C. Ten Kate Jr., zich gereed om weldra eene nieuwe wetenschappelijke reis te on dernomen naar de Indianen van westelijk Noord- Amerika. Een paar jaar geleden verschoon van zjjne hand reeds een werk, behelzende het verhaal zijner reis in het begin van 1883 naar de Indianen stammen van Nieuw-Mexico on Arizona. Eene Amerikaansche expeditie, onder loiding van den heer Cushing, is reeds sinds het voorjaar in het veld. Dr. Ten Kate maakt de reis direct over Boston en zal zich bij den leider van de opgravin gen aansluiten in het door dezen en de hem ver gezellende Indianen en de Chineosche werklieden opgeslagen kamp te midden der ruïnen, welke zich over de dorre vlakte van Arizona uitstrekken. Het is voor den Nederlandschen naam in den vreemde hoogst voreerend, dat oen landgenoot wordt uitgenoodigd aan een wetenschappelijk onderzoek van zoo groote beteekenis deel te nemen. Daar deze reis samenvalt met do voorbereiding voor de expeditie, door het Ned. Aardrijkskundig Genootschap uitgerust naar de Key-eilanden, kon dr. Ten Kate de uitnoodiging om aan dat onder zoek deel te nemen tot zijn leedwezen vooralsnog hiet aannemen. Hij hoopt evenwel in de gelegen heid te zjjn om na zjjn terugkeer uit Amerika zich bjj de Key-expeditie alsnog aan te sluiten. De commissie tot viering te Amsterdam van het derde eeuwfeest van Vondels geboortedag, heeft gisteren eene bijeenkomst gehouden, ter beslissing, welke tragedie van den dichter zal opgevoerd wor den. Gekozen is de „Jozef in Dothan." Reeds eenigo heeren hebbon zich bereid verklaard tot de opvoering mede te werken. De feestavond zal met een inleidend woord aan gevangen worden. AVie het zal spreken, is nog niet zeker. Na het slot van het treurspel zal eene dich terlijke hulde aan Vondels nagedachtenis gebracht worden. Prof. Thijm, eere-voorzitter der commissie, heeft de welwillendheid gehad de vervaardiging van dit gedicht op zich to nemen. In de rustpoozen zal het orkest oud-Noderland- sche muziek ten geboore brengen. "Waar en wanneer het feest zal plaats hebben kon ook nu nog niet bepaald worden. Hbl Door de IJsclub „Haarlem en Omstreken" is. in eene algemeene vergadering besloten, eene wijzi ging te brengen in de statuten en eene aanvraag om rechtspersoonlijkheid te doen. Besloten werd eene geldleening aan te gaan van 4500, bestemd voor electrischo verlichting van hot terrein der ijsbaan en voor de oprichting van een vast gebouw. De contributie bedraagt thans 3 's jaars. Te Borkuloo is eene druk bezochte meeting gehouden ter bespreking van de zaak van den ox-O-I. officier Willink Ketjen. Het resultaat was dat besloten werd een adres 'te zenden aan de- Tweede Kamer, ten einde tot eene beslissing te geraken wie hier de schuldige is, óf de Regeering,, óf de heer Willink Ketjen. Mr. A. K 3rd ijk heeft, wegens verandering van woonplaats, ontslag genomen als lid van den ge meenteraad van Amsterdam. Men verwacht dat de heer Kerdjjk, na zjjn aftreden als secretaris van het „Nut," zijne woonplaats naar Den Haag zal over. brengen, waar hem door zjjne benoeming tot lid der Tweede Kamer een nieuwe werkkring is geopend. 's Rjjks middelen hebben gedurende do maand Sept. 11. opgebracht 11,133,085, tegen 10,330,579 in Sept. 1886, en gedurende de eerste 9 maanden van 1887 79,458.409, tegen ƒ79,330,103 in bet zelfde tijdvak van 1886. Het der raming be draagt ƒ80,220,300. De prachtige villa op den hook van Ruijsstraat en Weosperzijde te Amsterdam, bewoond door den voormaligon eigenaar, den heer Krasnapolsky, is door de directie van het „Amstel-Hotel" met klee- don en gordijnstoffen aangekocht en als een blyk van waardeering aan dr. Mezger aangeboden. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op Vrydag 14 October, en die van den minister van binnonlandsche zaken op Zaterdag 15 October a. s. niet plaats hebben. Het stoomschip „Noord-Brabant", van Batavia naar Rotterdam, is 12 Oct. Aden gepasseerd; de „Soerabaia", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 11 October van Southampton; de „Zuid-Holland", van Rotterdam naar Batavia, is 12 Oct. te Port- Sal'd aangekomen; de „Prins Willem I", van Suri name naar Amsterdam, vertrok 11 October van Havre. Het stoomschip „Voorwaarts," van Amsterdam li; r Batavia, passeerde Peri'm den 12 October; do „Prins van Oranje," van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Port-Said 13 October; de„P. Galand," van Rotterdam naar Nieuw-York, pass. Dovér. llOct. Z. M. heeft O. baron Van VVassenaor, met ingang van 16 Oct. a. s., benoemd tot burgemeester der gemeonte Gorsello. benoemd bjj het wapen der art.: tot kapt, by het 3de reg. vesting art., den lsten luit. I. J. Van Dam, van den staf van dat wapen, lid der commissie van proefneming; by het 4de reg. vesting-art., den lsten luit. W. J. C. B. Droogleever Fortuyn, van het corps; 2o. den kapt. G. J. de Vidal do St.-Germain, van het 4de

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1