N°. 8482. Donderdag 13 October. A0. 1887. LEIDSCH f®DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Loiden per 8 maandon1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommera0.05. Gemengd Nieuws. Het weder was Minerva's zonen gisteravond tegen verwachting nog bijzonder gun stig: het gebulder van den storm was sterk afge nomen en de plasregens waren sedert acht uren geëindigd. Door deze wending in de weersgesteld heid kon dan ook do traditioneels October- of ont- groenings-fakkeltoeht worden volbracht zonder zijnen weg te bekorten. Evenals tolken jare bestond de stoet, behalve uit geïnaugureerde corps leden, uit ontzag inboe zemende artillerie-paarden en ruimte behoevende politie agenten, uit tal van kloeke fakkeldragers, die, steeds den blik op hunne toortsen gevestigd, diens rossen gloed heten vallen op de talrijke vaandels en banieren, welke luister bijzetten tot dien stoet, en uit eeno vroolyke vóór- en eene achtor- hoede, welke, öf begeleid door de krachtige muziek der huzaren, öf zonder accompagnement, de door dringendste en meest bekende melodieën ton boste gaven. Dit geheel, dat op een afstand een hoogst fan- tastischen aanblik oplevorde, bozat het vermogon om de wel eens sluimerende geestdrift van Loidens bevolking, in grooten getale op do been, ton top punt te doen stijgen, welko geestdrift niet weinig aangewakkerd werd door hot veelkleurig bengaalsch licht on de vuurpijlen, dat iedere straat verlichtte of welko bijna overal deels op de vonkelende star ren, deels op do menigte worden afgevuurd. Ondanks dat vuren word evenwel niemand ernstig getroffen. Zoo heeft dsn do .jaarlijksche ommegang weer plaats gehad, zoo heeft het trotsche studenten-hei ligdom op do Breestraat ook zijne deuren geopend voor de nieuwe corps-ledon, en zoo is dan, naar wij stellig meenden to mogen opmaken uit do houding van het publiek, de niet verbroken band weer meer versterkt tusschen studenton en burgerij 1 Waar Minorva feestviert, daar stemt het koor der burgren in. Men schrijft ons nader uit Noordwijk aan Zee, dd. 11 Oct.: Hedenmorgen om ongeveer acht uren trof ons dorp eene zware ramp, doordat bij hot landen oenor haringschuit drie zeelui van hior overboord sloegen en verdronken. De schuit was van den reedor L. Van der Deyl en do schipper heet E. Van Roonde verongelukten zijn W. Van Roon, gehuwd en 2 kinderen achterlatende; J. Vink, ge huwd, on J. Korboo, oud 18 jaar. Allen waren zeer oppassende monschen en goede zeolui. Als door een wonder zijn do overigen gered, daar de schuit geheol op zyde lag en er nog drie man overboord lagen, die zich nog aan iets konden vasthouden, zoodat zjj, na eene poos in zee te hebben gelogen, zich weer eenigen tijd daarna aan boord bevonden, waarschijnlijk door eeno tweedo golf daartoe ge holpen. De lijken zyn nog niet aangespoeld. Er liggen nog meer schuiten dicht by den slag ten anker, zoodat het te vreezen is dat er mot deze verbol gen zee nog meerdere ongelukkon zullen gebeuren. Te Korteraar, gom. Ter- Aar, is een tweejarig kind van de wed. Broker in de sloot vóór het huis verdronken. Uit Oudshoorn wordt gemeld: V an- woge het departement AlfenOudshoorn der Maat schappij tot Nut van het Algemeen worden pogingen aangewend om alhier eene volksgymnastiek-school op te richten. Ten einde dit onderwijs moer populair te maken en mogelijke vooroordoolen daartegen te overwinnen, gaf onlangs do heer Meylink, leoraar in do gymnastiek aan de H. B.-school te Schiedam, alhier eene openbare les aan eenigen zijner leerlingen, dio door een belangstellend publiek word bijgewoond. Thans hoeft de commissie, die te dezer zake be noemd werd, de medewerking van ouders en voogden ingeroepen on de voorwaarden medegedeeld, waarop §,t2t jouraat wordt dagelijks, met uitzondering ran fen- en feestdagen, uttgegerin. van het bedoelde onderwijs kan gebruik gemaakt worden. Onder het garnizoen van 'a-Graven- hago is een hevig geval van typhus voorgekomen, dat na weinigo dagen doodolyk is geëindigd. Opmerkelijk is dat bet lyk thans reeds verscboi- done dagen op begraving wacht in het hospitaal, in eene der meest bevolkte wijken gelegen. Men vraagt zich af hoe dit met eone juiste toe passing dor epidemie-wet te rijmen is? [H. C.) Uit Lowestoft wordt van den 9den dozer gemold dat de socialisten Nicol en Haughton, van Norwich, beproefd hebben hunne theorieën in hot openbaar te verkondigen, doch dat duizenden personen hen hebben aangevallen met knuppels en hen op de vlucht gojaagd hebben, hen en hunne partygonooten. Nicol werd aan hot gezicht gewond en kon ternauwernood met Haughton, beschermd door de pofifio, hot station boreikon, waarop zij met oen extra-trein naar hot naburige station ver voerd worden. Do Duitsche kroonprins heeft Zon dag te Milaan do kunsttentoonstelling bezocht. Men hoopt dat het Italiaansche klimaat een goeden in vloed op 's prinsen gezondheid zal uitoefenon. Hy mag wandelingen doen, doch niet lang achter elkan der spreken. Uit het kanaal van St. - Maurice te Charenton (Frankrijk) is Zaterdag ochtend hot lyk oenor vrouw opgehaald, waaraan de lyken van drie kinderen waren vastgebonden. Do vrouw was 31, de kinderen van anderhalf tot zos of zeven jaar oud. In don zak der eerstgenoemde vond men het volgende briefje: „Ik- kan niet langer mot mijne kindoren mjjn armen man tot last blijven. Hot ongeluk vorvolgt ons; ik verkies don dood boven het ellendig leven, dat ons wacht." Volgde do naam (Chaussin) on hot adres. Het vroeger gelukkige gezin was door achtereenvolgende diefstallen te gronde gericht. Tweemaal was den man zijn go reedschap ontvreemd, enz. Een goederentrein kwam gisteren op den Chicago- en Atlantic spoorweg by North Judson (Indiana) in botsing met de achterste rijtuigen van een sneltrein. Vier passagiers-rijtuigen werden van do rails goworpen en vatten vuur. Zevontien personen werden gedood of kwamen in de vlammen om, terwijl 25 meer of min ernstig gekwetst werden. Te Agon (Frankrijk) is zekere Bon- tomps, twintig jaren oud, die zich dezer dagen bedronken had en in eene weide in slaap gevallen was, door onbekenden gedurende zyne bewuste loosheid getatoueerd. Op zijn voorhoofd leest men de woorden: „Een ongoluksvogol" en op de wangen z(jn allerschandelijkste dingen afgebeeld. Hij is in oen hospitaal opgenomen, waar men trachten zal een en ander zooveel mogelijk te doen vordwjjnon. Op hot oogenblik dat eene baan- wachtstor tusschen Labartho-Inard en Saint-Mer- tory, bjj Toulouso, bjj het naderen van een trein den slagboom sloot, zag zjj dat haar driejarig kind met de knie in eone gezonken rail beklemd raakte. Na vruchteloos getracht te hobben het los te krij gen, riep zij zekoren Bonzon, die in do nabijheid was, toe het kind te helpen en zjj snelde in den groot sten angst den trein te gemoet om dien te doen stilstaan. Do machinist slaagde daarin niet tijdig gonoeg en het kind, dat ook Bonzon niot had kunnen loskrijgen, werd vjjf meters ver van de baan geslingerd. Toen de radelooze moeder hot opnam, bleek hot nagenoeg ongedeerd te zijn. INGEZONDEN. Geachte Heer Redacteur! Donderdag 13 dezer zal by den Gemeenteraad nog eens in bohandeling komen het bokendo voor- PRIJS DER ADVERTENTEEN Van X6 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17|. Groetero letters naar plaaternimte. Voor het incaa- eeeren buiten do stad wordt 0.10 borekend. stel van de vier Raadsleden, de heeren De Gooje c. s. In de vroegere, tot bestrijding van dat voorstel door don Voorzitter namens het Dagelyksch Bestuur gehouden rede, beslaande p. m. 21 kolommen van het verslag, lees ik in liet laatste gedeelte van de 2de kolom „En wanneor wij ons gekrenkt gevoelen door eene bewering van ernstigen aard, waar ons verweten wordt, dat wij do fout begaan van meer op te treden als pleitbezorgers voor de omwonenden, dan als verdodigors van tiet goed recht onzer eigen ingezetenon of zooals wy, dunkt my volkomen juist; daarvoor zeido de beschuldiging dat niet de belangen van Leiden en hare mgezotonon, maar die van de omwonenden bjj ons hot zwaarste wogen", enz. Die bewering moge hot Gemeentebestuur krenkend vindon, zij is niettemin waar. Vorgun my, Mijnheor do Rodacteur, die beworing door één voorboeid uit volon te staven. In 1881 vroeg een ingezetene van Leiderdorp een gedeelte sloot langs den Zylsingel te mogen dempen en dion grond in eigendom te bekomon, waarop dan het voorgodoelte der daar te bouwen huizen zou staan. In oen uitvoerig gemotivoord advies van de Com missie van Fabricage stond o. a.„Het bouwen van woningen langs do Singels is niet in het belang der gomoonto Leiden, omdat de daarvan komende belastingen strekken ton voordeele van gemeente kassen van aangrenzende gemeenten, torw(jl de bewoners, zonder in do lasten by te dragen, voordeel trekken van de onmiddellijke nabijheid der stad" enz. Zeer te recht werd tot afwijzing geadviseerd en besloten. In 1883 vroeg een ingezetene van Leiderdorp een gedeelte gedempte singolsioot en berm aan den Zylsingel in eigendom le bekomen, om daarop het grootst gedeelte van een woonhuis te bouwen, onder voorwaarde dit zóó te doen dat hjj (bewoner) ingezetene van Leiden zou zijn en daar belasting betalen. Na lang dralen beloofde hot Dagelyksch Bestuur op het verzoek by den Raad gunstig te zullen adviseeren. Er werd echter geadviseerd een klein gedeelte grond ter bebouwing in eigendom te geven tegen f 2 de centiare, onder voorwaarde dat de hoofdingang van de woning op Leidens grondgebied zou zijn en de bewoner zich op het bevolkingsregister dier gemeente liet inschrijven enz. Dus het werd toegestaan aan een gemeentenaar of ingezetene; de overige grond werd slechts in gebruik gegeven om als tuingrond te gebruiken, waarop niet mocht worden gebouwd. In 1885 vroeg oen ingezetene van Leiderdorp voor een, op Zoeterwoudsch grondgebied gebouwd huis, een godeolte sloot te mogen dempen en dien grond benovens een gedeelte berm aan den Zooterwoud- schen Singel in oigondom te bekomen. Het advies van hot Gemoontobestuur aan den Raad was, dien grond in eigendom te geven tegen één gulden, zegge f 1, de centiare. Dus door het Gemeentebestuur wordt geadviseerd aan oen niet-ingozetene by een niet tot de gemeente behoorend huis, sloot en berm tegen f 1 de centiare in eigendom toe te staan, wat aan een ingezetene by een tot de gemeente behoorend huis slechts voor een klein gedeelte onder bezwarende bepalin gen tegen don dubbelen pry's wordt verleend. Het overige word geweigerd, zonder dat na 1881 eenig besluit door den Raad is genomen, dat het eerstgenoemde advies rechtvaardigt. Toen oen Raadslid in de zitting van 24 September 1885 op deze inconsequentie wees, antwoordde de Voorzitter dat Burg. en "VVeths. geen aanleiding hadden hunne voordracht te wyzigen. En nu acht men zich gekrenkt? Mynheer de Redacteur, met de plaatsing zult ge genoegen doen aan Uw dw. Dr. Leidex, 11 Oct. 1887. C. Blansjaar.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 5