alhier ingeschreven 17 leerlingen, waarvan 10 voor de eerste maal. Ter voormiddag-godsdienstoefening in de Pieters kerk herdacht ds. R. Koopmans Yan Boekeren gis teren den dag, waarop hp vóór 25 jaren in deze gemeonto als leoraar optrad. In zijno inleiding sprak lip nogmaals zyn harteiykon dank uit voor al de blykon van liefde en vriendschap, welke hp de vorige week van zoovele gemeentenaron had mogon ondervinden. Tot tekst had do leeraar ge kozen van het eerste hoofdstuk van den Zendbrief van Paulus aan de Romeinon hot 16de vors. Na het uitspreken van den zegon werd hom door de talryk opgekomen belangstellenden staande toe- gozongon, en blykbaar met aandoening door den jubilaris aangehoord, Gozang 91 vers 3, luidende: „Och, dat uw Geest den Leeraar sterk', Het zegel zett' op al zijn werk", enz. enz. In eene Vrydag 11. gohouden vergadering is besloten tot oprichting van eene studentenafdeeling- Leiden van de voreeniging het „Willemsfonds". Tevons werd een bestuur gekozen. Een ieder, die do vrijzinnige Vlaamscho beweging wonscht te steunen, kan zich als lid van genoemde vereeniging ,-aanmolden bp don schrpvor dor afdeeling, den heer H. Burger, Ouden Singel 2, tegen eene jaariyksche inschrpving van 3. Naar men verneemt zal er door de commissie der 3-Octobor-Voreeniging eene som worden uitge keerd voor do militairen, die op den 3den October der politie behulpzaam zijn geweest by hot hand haven der orde. Prof. Jan Ten Brink's bokende studie over Emile Zola en zyne werken is door prof. H. G. Rahstede in do Duitsche taal overgebracht en zal binnenkort by de firma Schwetschko und Sohn te Brunswyk in druk vorschpnen. De 1ste luitenant J. Eek, van het eskadron ordonnancen te Amersfoort, wordt met 1 Nov. a. s. gedetacheerd bp de ry- en hoefsmidschool aldaar; in verband hiermede zal de lsto luitenant J. F. H. Mingels, die van het eskadron ordonnancen gedeta cheerd i3 bij het dépot-eskadron van het 3de reg. huzaren te Leiden, met 1 Nov. naar zpn corps to Amersfoort terugkeeren. Bp de heden gehouden openbareverkooping van cokes in partyen van 1000, 100, 50, 10 en 51iec- tolitors, waren de hoogste pryzon 320, 35, 18, 3.80 en ƒ1.85; do laagste ƒ300, ƒ35, 18, 3.70 en 1.85. Er bestaat gelegenheid tot verzending dor cor respondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „P. Caland", van Rotterdam vertrek kende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiteriyk morgenavond om 5.55 bezorgd zpn. Ds. A. Voorhoeve, te Katwy'k aan Zoo, heeft het beroep naar Amsterdam aangenomen, en ds, C. B. Oorthuys, mede aldaar, voor dat naar Utrecht bedankt. De Staatscourant van heden meldt: Blpkens een aan het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur gonoraal van Nedor- landsch-Indiö van den Ssten October, is eone vpando- Ipke bende, sterk 400 man, onder Tengkoe di Tirou in den nacht van don Iston October binnen do pos- tonlinie van Groot-Atjeh gekomen en wilde eene even sterke bende in den nacht van den 2den Octobor volgen, doch werd deze door eene hinderlaag verdreven, torwyl de eerste bende, die genesteld was tussclien Moosapi en Kotta Radja Bedil, den 2den dezer werd aangetast en verjaagd met achter lating van 41 dooden. Ons verlies bedroeg 4 gesneu velden en 17 gewonden. De rogoering te Washington heeft aangekon digd, dat de schepen uit Nederlandsche havens voortaan van tonnegelden zullen zyn vrygesteld. Het stoomschip „Rotterdam", vertrok 8 Oct. van Nieuw-York naar Rotterdam de „Edam", van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerdo 10 October Dover; de „Drente", van Java naar Rotterdam passeerde 9 Oct. Dover; de „W. A. Scholten", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 9 October Lizardde „Prins Frederik", van Amsterdam naar Batavia, passeerde St.-Vincent S Oct.; de „Prins Willem I", is 9 Oct. te Havre aangekomen van Paramaribo; de „Noord-Holland" is 9 October van Batavia naar Rotterdam vertrokkon do „Sumatra", van Batavia naar Amsterdam, passeerde Gibraltar 9 Octobor. Gemengd Nieuws. Op het Schuttersveld alhier had gisteren oeno match plaats tusschen de Delftsche crickot-club „Concordia" en de Leidsche cricket-club „Sixteen." Ofschoon van beido zpden slechts 10 spelers waren opgekomen, besloot men toch de 'match te laten doorgaan. In de 1ste innings be haalde „Concordia" 18 punten en „Sixteen" 33, terwijl de beide clubs in de 2de innings respectio- velyk 29 en 21 punten behaalden, zoodat „Sixteen" met 7 punten overwon. Topscorers waren de heeron Deetman van „Con cordia" met 15 punten en H. Jeltes van „Sixteen" met 11 punten. Gistermorgen te omstroeks half. negen is uit het water van den Zylsingol het lijk opge haald van den 74-jarigon J. De II. die sedert den vorigen avond werd vermist. Hy had, vermoedelyk om een einde aan zyn leven te maken, zich bege ven op de R.-C. begraafplaats. Door de politie alhier is ter beschik king van den militairon autoriteit gesteld een in Amsterdam tliuisbehoorend matroos, die zich zonder verlof van zyn schip had verwyderd en hodennacht, op straat liggondo, is gearresteerd. De twee personen, die op don 3 den OGtober in de Oude Vest zoo eigenaardig „spele vaarden", maakten ook gisteren wedorom een roeitochtje en kwamen zoo ook mot hunne boot in den Zijlsingel. Daar ter plaatse ging één der varensgezellen, toon het schuitje onder eene brug was, opstaan en deed dit zóó raar, dat de boot omsloeg en hij met inbegrip van zyn vriend ook thans weder een bezook ging afleggon by do water bewoners. Eén der byna verongelukten werd spoedig door menschlievende personen gered en ging nat en met wankelende schreden huiswaarts. Do andor zfrom, in don waren zin des woords „koelbloedig" naar eene baggerschuit, hoosde daarna zyn eigen schuitjo uit onder het gebruik van iets, dat zich in eene niet omgokomen kruik bevond, en roeide toon triomfantolyk naar zyno woning. Ten einde de grachten onzer stad van het vuile water te ontlasten, is sedert Zaterdag ochtend Rynlands stoomgemaal te KatwykaanZoo in werking gesteld. Do voor de rechtbank te 's-Hage te voeren pleidooien, in zake hot bezit der pastorie te Leiderdorp, welke eerst zouden gehouden wor den in het begin dezer maand, zyn nu bepaald op 3 Januari 1888. Do mazelen to IIoogmade byna ge weken zijnde, wordt do byzondere R.-K. school heden weder geopend. Thans zyn in het dorp Woubrugge onkele ge vallen van mazelen. Do persoon, die den goudsmid S. in de Schoolstraat te 's-Gravenliage voor een paar gou den horlogekettingen heeft opgelicht, is bekend. Hy is zaï.ere S., vroeger wonende in de Prinses Harie- straat, maar thans zoek. Gisteren ondernam de heer F. L'Host o zyne laatste luchtreis van uit 's-Hage en wel uit don tuin van het gebouw voor Kunsten en Weten schappen met een grooten en drie kleine ballons Hy mocht zich in eene groote mate van belang stelling verheugen. De wind was zeewaarts, hetgeen den luchtrei ziger deed vermoeden dat hy naar Scheveningen zou dryven. Proefballons echter bewezen togen het uur van opstyging dat de richting meer westelyk ten noor den dan pal noordelyk zou zyn. Te 5 uren verhieven de ballons zich, onder de hoerakroten der menigte, in het luchtruim. De ge- luidkundige, do hoer L. J. Lefèbre, had zich met een roeper op het dak van het Gebouw geposteerd e:i gaf vandaar signalen aan den heer L'Hoste, welke deze beantwoordde door het zwaaion mot een rood vlaggetje. Op ongeveer 700 meter hoogte liet L'Hoste eene kleine, roodgekleurde parachute vallen, die statig daalde en in de Tollensstraat terechtkwam. De vinder deponeerde het voorwerp aan 't politiebureel. Weinige oogenblikken nadat het valscherm was losgelaten, kon men reeds bemerken dat de ballons sterk daalden en dat zy in Den Haag zouden terechtkomen. Inderdaad kwamen zy tien minuten over vy ven neder op een weiland behooronde tot het landgoed Zorgvliet achter de Laan van Meordervoort, ten aanschouwe van duizenden, die den heer L'Hoste echter niet konden bereiken aangezien het land door vry breode slooten was omringd. Toen de lucht reiziger later do plok der nederdaling verliet, word liy door de wachtende menigte luide toegejuicht. In den avond van Vrydag j.l. viel te Schoonhoven een 10-jarige knaap by een stalhou der uit hot venster van den hooizolder voorover op straat, met het gevolg dat het kind vreeselyke verwondingen, vooral aan het hoofd, bekwam. Be wusteloos naar de oudorlyke woning weggevoerd, werd daar spoedig door drio artsen heelkundige hulp verleend, maar nog in den laten avond van donzelfden dag was de arme knaap een lyk. Op den spoorweg Arnhem-Nymegen is gisternamiddag, nabij Oosterbeek, een arbeider door een trein ovorreden en erg verminkt, ten gevolge waarvan hy kort daarna overleed. De onge lukkige was de lampenist Polman. Zijne beide beenen waren afgereden. Zyn lyden was kort, doch hevig. Een vyfjarig meisje van een land bouwer op hot Noorden te Smilde werd Vrijdag avond eenigen tijd zonder toezicht gelaton. Toen de ouders de kleine vermisten, vond men haar in de vaart vóór hare woning verdronken. Uit Barneveld wordt gemeld: G i s- ternamiddag, omstreeks 3 uren, ging de 63 jarige vrouw S. Hazeleger op den windkorenmolen om moei te halen. Teruggaande werd zy door eene wiek aan het hoofd getroffen, waardoor zy eenige minuten later den geest gaf. Groot opzien wekt in Frankrjjlc de gevangenneming van generaal Caffarel, onder-chef van den generalen staf. Hij wordt verdacht van oplichteryen op groote schaal, zooals hot aannemen van geld voor het bezorgen van ordoteekenon, het ontvangen van fooien by leverantiën voor het leger, enz. Ridderkruisen van hot Legioen van Eer ver kocht hy voor 25,000, ja tot 50,000 franken toe. Het gedrag van generaal Caffarel gafreods vroe ger grond tot verdenking. Een ernstig onderzoek werd nu ingesteld. Men vernam dat hjjsedert lang eene som van 800,000 fr., hem door fcyne vrouw aangebracht, had zoekgemaakt, en dat hy sedert door allerlei ongeoorloofde middelen in zijne uit spattingen voorzag. Naar hot scbynl bestond er in de straat "Wagram te Parys een soert van agent schap, onder beheer van eene vrouw,Limouzin ge naamd, die zekeren baron K. tot meiehelper had. Dit agentschap verleende zyne hulp by de schari- deiyke contracten, welke het verloeren van deco- ratiën of het toewyzen van loverirgon ton doel hadden, en waarby generaal Caffarel'eene belang rijke rol spoelde. Weldra bleek de medeplichtigheid van laatstgenoemde op overtuigend wyzo, want hy viel in oen strik, welke hem ge/pannen werd. Aan een politieagent werd namolyk opgedragen de rol te spelen van een koopman rut de provincie, die verzot was op het verkrygen vaneen ordetoeken, en verklaarde daarvoor 30,000 franten over to heb ben. Het bedoelde agentschap braclt hem in aan raking met generaal Caffarel, zoodrj aan do schuld van dezen niet getwyfeld wordt. I Onder de personen, die by dezi droevige zaak zyn betrokken, noemt men den gaeraal d'Andlau, lid van den Senaat. Dezo heeft (echter aan een redacteur van de „Voltaire" eenigdinliclitingen ver strekt, waaruit zyne onschuld zojl blijken. Generaal Caffarel hoeft Zaterdag jl. een eerste verhoor ondergaan. Ook mad. ijmouzin is onder vraagd. Zy betuigde levendig ha|e onschuld en die van generaal Caffarel, tegen wien/naar zy beweerde, eene verfoeilijke samenspannflg zou bestaan. Daarentegen beschuldigde zy teif sterkste generaal d'Audlau, den senator bovenbed: sld. Eene commissie, uit genera Is bestaande, zal belast worden met oen onderzode naar hetgeen aan generaal Caffarel wordt ten Iar e gelegd. Worden de beschuldigingen gegrond bet inden, dan zal hy voor een krygsraad terechtstaan Volgens de „Temps" heeft er >y mevr. Limouzin, de medeplichtige van Caffarel., eene huiszoeking plaats gehad, en zyn er by haar brieven gevonden van de generaals Boulanger ent heer Wilson, schoonzoon van denfl bliek, van do afgevaardigden Dojr de een van de radicale parti rechterzijde, en nog van andéron. Al die brieven zyn in beslag genomen. De heer Caffarel is 58 jaar was indortyd ordon nans van den keizer en wrrd den 12den Maart dezes jaars door generaal Bouianger met zyne hoogr functiën bij den Generalen Staf belast. ,- Thebaudin, van den President der Repu- bttre on De Mackau, do ander van de BUITENLAND. op -rrby Frankrjjk. De Fransche regeering heeft het gepant vaartuig „Corirbet" en de kruiser „d'Estaing" de kust van Marokko gezonden, om, zoo noc

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2