Leiden, 7 October. PRUS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.1.10. Franco per poet1.40. A&onderiijke NommeraO.o6. feze {jonrant wordt dagelijks, met altzondering ran fon- en feestdagen, aitgegeren. PRIJS DER ADVERTENTTEN: ▼«m 16 regele 1.05. Iedere regel meer/ 0.17$. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor liet ino«8- eeeron buiten de stad wordt 0.10 berekend. Tot nu hebben zich voor het lidmaatschap van het Leidsch Studentencorps laton inschrijven 104 personen, in dezer voege over de 5 faculteiten verdeeld: rechten 56, geneeskunde 32, godgeleerd heid 10, letteren 4 en wis- en natuurkunde 2. Ook het avondfeest te Oegstgeest is uitste kend geslaagd. De illuminatie van het feestterrein voldeed goed, evenals het vuurwerk, geleverd door den heer Gall uit Rotterdam. Er waren zeer fraaie stukken by, vooral de hulde aan do jarige Ambachts vrouw, Veel bijval ondervond ook de uitvoering van het stafmuziekcorps van het 4de reg. inf. In één woord, het was een feest der hooggeachte jubi- larisse waardig. Er werd niet alleen door de be woners van Oegstgeest, maar ook door vele Lei- denaren aan deelgenomen. Op het kasteel „Ende geest" zelf was een groot diner, waar o. m. Haagsche families uit de hoogere kringen mede waren aan gezeten en waarbij een strijkorkest van de grena diers en jagers zich deed hooren. Zeker zal deze dag nog lang in aangename herinnering blijven. Vanwege het ministerie van koloniën zal, ten behoeve van het departement van oorlog, op Woens dag 12 October a. s. te Amsterdam wor""i aan besteed de levering van 4100 wollen dekens en 60 blauwe paardendekens, alsmede voor het depar tement van justitie 170 wollen dekens en voor het departement van marine 500 wollen dekens. Tot rapportours over de Marine-begrooting voor 1888 zijn door de afdeolingen der Tweede Kamer benoemd de heerenSchepel, Kielstra, Viruly, Lieftinck en A. Schimmelpenninck Van Njjenbeek. Na gedurende 36 jaren te Waddingsveen de betrekking van geneesheer vervuld te hebben, heeft dr. P. Nourisse die gemeente metterwoon verlaten, om elders eene welverdiende rust te genieten. Dr. Corts is als zijn opvolger opgetreden. Voor het volgen van de lessen gedurende den cusus 1887/1888, aan de Delftscho instelling voor onderwijs in de taal-, land- en volkenkunde van Nedorlandsch-Indië te geven, zjjn 44 studenten in geschreven. Benoemd is tot adjudant by het 3de bataljon 4de regt. infant, te Haarlem de 1ste luit. A. L. De Wolf, van dat corps. Naar men mededeelt, hebben alle volontairs van don artillerie-cursus te Delft, die aan het dezer dagen gehouden examen ter verkrijging van den rang van 2den luitenant hebben deelgenomen, aan dat examen voldaan, t. w. de volontairs-sergeant: P. Van de Koppel Huizer, G. Maes, P. C. Bomert, J. C. Van Rijn, P. J. Van der Meer, J. C. Portheine, J. H. W. Dangerman Grootepas, D. J. Meyer, J. G. C. Vermeulen, G. De Groot, P. J. H. Joosten, A. P. Mol, W. F. J. Buitendijk, W. J. Methorst en J. A. Van Alphen De Veer. (D. C.) Tweede Kamer. Uit de ingediende 10 ont werpen tot bekrachtiging van provinciale belastingen blijkt dat, worden de voorgestelde ontwerpen tot wet verheven, over 1888 in die provinciën een ge lijk getal opcenten zal worden geheven als voor het loopende jaar is toegestaan. De Staten van Groningen hebben besloten, met ingang van 1 Januari 1888 eene belasting op he geschat inkomen der ingezetenen te heffen. Bij af zonderlijke voordracht zal, nadat de koninklijke goed keuring daarop zal zijn verkregen, de bekrachtiging dezer belasting door de Wetgevende Macht worden gevraagd. Den 6den dezer is door de directie dor Nsd. Rijnspoorwegmaatschappij do levering aanbesteed van 180,000 KG. haver, 275 HL. duiven- of paarden- boonen en 110,000 KG. stroo. Het laagst is inge- sch-ovon: voor haver door J. Van Konijnenburg te Groningen a 0.09 per 100 KG., voor boonen door Berends Co. te 's-Gravenhage a 6.55 per 100 KG. en voor stroo door G. Romeyn te Leiden a ƒ24.95 per 1000 KG. Dokter Mezger zal binnenkort weder een vorsteljjken patiënt ter consulteering by zich zien. Uit Weenen toch wordt gemeld dat prins Reusz, die een verlof van zes weken heeft bekomen, eerst met zijne gemalin naar Heinrichsau, bij Breslau, zal vertrekken om de groothertogin van Woimar een bezoek te brengen, en zich daarna naar Amsterdam zal begeven om eone kuur by den beroemden arts te ondergaan. Bij beschikking van den minister van Staat, minister van binnenlandsche zaken van 6 dezer, is, met ingang van 15 October a. s., aan E. C. Van Leersum, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend als adsistent in het ziekenhuis aan de Rijks-uni versiteit te Utrecht. Op 27 Mei 1888 hoopt dr. F. C. Donders te Utrecht den zeventigjarigen leeftijd te bereiken om, met het einde van dat studiejaar, volgens de bepalingen der wet, tot het rustend hoogleeraarschap over te gaan. Een meer dan veertigjarig tijdperk zal dan achter hom liggen, waarin hjj aan de Utrechtsche universiteit is verbonden geweest; een tijdperk, waarop door hem met trots mag worden teruggezien. Leeft Donders in de herinnering van velen als de groote oogheelkundige van Nederland, door meerderen nog wordt hy als zelfstandig voorganger en baanbreker op het zooveel uitgestrekter gebied der physiologic, en als onovertroffen leermeester geëerd en bemind. Eene commissie heeft zich gevormd om eene stichting in het leven te roepen, waaraan de naam van „Donders" tot in de verre toekomst verbonden zal blijven, eene hulde, waaruit de dankbaarheid en de hoogachting van land- on'tydgenooten ook tot de volgende eeuwen zullen blijven spreken. De Regeering heeft in do aangeboden begroo ting van waterstaat voor 1888 eenige wijzigingen voorgedragen, waaronder eene verhooging met ƒ10,000, om door een onderzoek in 't land, met behulp van speciaal daartoe aan te wijzen perso nen van technische kennis en ervaring, de grond slagen te leggen voor eene deugdelijke nijverheids statistiek. Een eindbesluit, op welke wijze dat on derzoek zal worden ingesteld, heeft de Regeering nog niet genomen. De Regeering heeft ook gelden aangevraagd voor de oprichting van een zoölogisch station met advi seurs a ƒ3000 en 1500 voor reis- en verblijf kosten. Een mede aangevraagd krediet strekt tot het instellen van een onderzoek naar den toestand der fabrieken en werkplaatsen, overeenkomstig de won ken der enquête-commissie. By het „Ned. Tooneel" is in studie„De Burgemeestersvrouw", drama uit het beleg van Leiden, door den heer Peijpers, (naar Ebers'roman?) Johanna Heymann, de jeugdige, veelbelovende pianiste, zuster van Carl Heymann, vertrekt dezer dagen naar Par(js, om daar, evenals haro zuster Louise, élève van mme. Yiardot, hare muzikale opvoeding te voltooien. Naar ons wordt medegedeeld strekken de ad viezen van de voedingscominissiën in het algemeen, om voortaan geene capucijners meer aan de solda ten te verstrekken, zoodat wel aan te nemen is, dat het wekelijksch menu in dien geest gewijzigd zal worden. (N. R. C.) Het stoomschip „Prinses Marie", van Am sterdam, arriveerde te Batavia 6 Oct.de „Prins van Oranje", van Batavia naar Amsterdam, passeerde Perim 6 Oct.de „Sumatra", van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Marseille 6 Oct.de „Voor waarts", van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Port-Said 6 Oct.; de „Zuid-Holland", van Rotterdam naar Java, vertrok 6 Oct. van Marseille. Z. M. heeft den eersten luit. J. P. Prince, van het reg. grenadiers en jagers, op pensioen gesteld -hn het bedrag daarvan bepaald op ƒ1065 'sjaars; benoemd by het wapen der infanterie, bij het 3de regiment, tot eersten luitenant, den tweeden luitenant W. H. Van Wieringhen Borski, van het 4de regiment. Gemengd Nieuwn. Voor de arrondissements-rechtbank te 's-Hage stond gisteren een visscher terecht uit Leiden, die onder de gemeente Oegstgeest getracht had, in vereeniging met één of meer personen, eene vastgemeerd liggende vischkaar, 250 pond paling bevattende, van hare ligplaats los to maken en mede te voeren. Op heeterdaad betrapt door den eigenaar der kaar en twee zijner knechts liet hy den buit en zyne roeiboot achter, waardoor het natuuriyk makkelijker werd den dader te vinden. Verschillende getuigen herkenden hem als den persoon, die zich in de roeiboot had bevonden en dien zü op verschillende uren juist de tydstippen, waartusschen de diefstal plaats had in de stad Leiden hadden aangetroffen. Eén van hen, een soldaat op post, die hem om halfelf des avonds in het plantsoen had gezien, verklaarde bovendien nog dat bekl. hem later had trachten om te koopen om eene andere verklaring voor de rechtbank af te leggen, dan hy voor don rechter van instructie had gegeven. Tegenover al deze pertinente verklaringen stolde beklaagde eene even hardnekkige ontkentenis. Mr. baron De Vos Van Steenwyk, subst.-officier van justitie, achtte beklaagdes schuld wettig en overtuigend bewezen en vorderde vooral met het oog op het ongunstig verleden van den bekl., die reeds verschillende vonnissen (o. a. voor stroopen 9-maal) achter den rug heeft eene gevangenisstraf van 6 maanden. De uitspraak is bepaald op a. s. Donderdag. Gisteravond, omstreeks elf uren, tydens de afwezigheid der bewoners, ontstond door eene tot dusver onbekende oorzaak brand in het magazyn van witte goedoron, genaamd Vlaamsche Linnenfabriek, Vlamingstraat 8, te 's-Gravenhage. De buren bemerkten dat het achterkamertje in lichterlaaie stond. De vlam werd spoedig met behulp van een slangenwagen gebluscht, doch de op het kamertje aanwezige goederen hebben veel schade geleden. Voor hot gerechtshof te 's-Hage is gisteren behandeld de zaak van den inbreker, die in de maanden Juli en Augustus de Haagsche burgery niet weinig door zyne heldendaden veront rustte. Zyne bekentenis zich aan de by de akte van beschuldiging genoemde feiten te hebben schuldig gomaakt, werd door tal van getuigenver klaringen bevestigd. De eisch van het openbaar ministerie, door den subst.-offic. van justitie mr. baron De Vos Van Steenwyk waargenomen, luidde dan ook gevangenisstraf voor den tyd van drie jaren. De verdediger mr. T. Sybergen dong niet af op het bewys dat wettig en overtuigend geleverd was. Zyn cliënt had dan ook zyne veroordeeling te ge- moet gezien en aan pleiter slechts verzocht den wonsch kenbaar te maken dat den bekl. in de gevangenis werkzaamheden zouden worden opge dragen. Na eene vorwijzing op de nooddruftige omstandigheden, waarin bekl. tydens de door hem gepleegde misdreven verkeerde, beval hy hem in de clomentio van de rechtbank aan. Uitspraak Donderdag a. s. Do rechtbank te 's-Gravenhage ver- oordeelde gisteren den ontrouwen becjipp.'Je van dct^

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1