Nadat reeds oenigo zaken behandeld waren, vroeg de hoer v. F. het woord en ging, na een paar woorden over andere onderworpen gesproken te hebben, aldus voort: „Ter gelegenheid uwer horbenoeming tol burge meester dezer gemeente, wonsch ik, zoowel in uw eigen belang als in dat der ingezetenen, dat u in do eerstvolgende zes jaren niet zooveel domheden zult uithalen als in de zes voorafgegane, zooals, onder meer, in de algemeen bekende pijpendoppen- geschiedenis. Ik deel deze geschiedenis hier niet mede, om u, mijnheer de voorzitter, een steek onder water te geven, zulks zy verre van mij; maar als Raadslid reken ik het mjj tot een duren plicht óm u voortdurend op uwe kinderachtige en ongepaste handelingen te wijzen, waarvan de ingezetenen voort durend de dupe z{fn." „Liefst had ik doze modedeeling in besloten ver gadering gedaan, maar achtte het overbodig, daartoe een voorstel te doen, overtuigd als ik was dat èn voorzitter èn mijne collega's de zaken liefst in 't open baar hehandelon." Naar wij vernemen, wordt de generaal-majoor Van der Schrieck in zjjn commando over de 3de divisie infanterie vervangen door den generaal-majoor Den Beer Poortugael. Vad Het stoomschip „Prins Maurits" is 30 Sept. van Amsterdam te Paramaribo aangekomen; de „Prins Willom I" is 21 Sept. van Paramaribo naar Hivre vertrokken. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal 7 dezer niet plaats hebben. Z. M. hoeft J. M. Smits, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend als bewaarder van de hy potheken, het kadaster en de scheepsbewijzen en ontvanger der registratie en domeinen te Deventer, behoudens aanspraak op pensioen en met dankbe tuiging voor de diensten, door hem gedurende 47 jaren aan den lande bewezenpensioen verleend aandr. J. M. Siebers, loeraar aan het gymnasium te Maastricht, 172; C. Van den Worm, bediende bij 'e Rijks-Museum van Natuurlijke Historie te Leiden, 290; mr. L. Ph. C. v. d. Berg of v. d. Bergh, Rijks-archivaris te 's-Gravenhage, ƒ2172; mr. G. Diephuis, hoogleeraar aan de Rijks-univer siteit te Gronigen, ƒ4000; voorts aan de vol gende onderwijzers of hoofden van openbare scholen H. E. Wullings, te Heilouw, 326; G. Peiger Lzn., te Broek in Waterland, 9G7C. Bakker Dz., te Hoogkarspel, 308P. Ton, te Schellinkhout, 776 B. D. Posthumus, te Wommels, 514; W. of W. P. Van dor Werf, te Goënga, 587; K. Meyer, te St.-Anna-Parochie, 847; H. Molema, te Warfum, 567; J. W. Hetterscheid, te Gent, 177; J. Petrie of Petri, te Loiden, 734; P. Bark, te Iipendam, 285; R. of R. M. Ringers, te Uitdam, 584; E. Dijkstra, te Offingawier 456E. Hogers of Hoogers, te Stift, ƒ534 on aan mej. J. L. Goteling Vinnis, te Hoorn, 102; den hoer H. De Bosson, be lasting-ontvanger te Winschoten, op verzoek, eer vol ontslag verleend met behoud van aanspraak op pensioen. Gemengd Nieuws. Mr. D. Simons, advocaat te Amster dam, zal als verdediger optreden van den heer J. A. De Bergh te 's-Hage, beschuldigd van poging tot moord, door het lossen van een pistoolschot op twee agenten van politie. Ondor den toevloed eener talrijke menigte, welke zelfs voor een lastigen motregen niet week, steeg de heer L'Hoste gisternamiddag om kwart ovfcr vieren uit „Tivoli" te Utrecht met zijne drie vereenigde ballons op. Ter hoogte van 500 a 600 meter verdween het saamgestelde luchtschip in de nevelen. De daling volgde spoedig, en wel tusschen Jutfaas en IJselstein. Om halfzeven was de heer L'Hoste in „Tivoli" terug. Door den koopman in manufacturen, balsem en kruiden, H. L., wonende te Amsterdam, is appèl aangeteokend tegen het den 12den Sept. jl. ten zijnen laste door den kantonrechter te Woorden gewezen vonnis, waarbij I'll wegens onbevoegde uitoefening der genees- en artsenybereidkunst ver oordeeld is tot oone geldboete van 300, subsid. 40 ■dagen hechtenis. Deze zaak zal op 20 dezer voor de rechtbank te Utrecht worden behandeld. Gisteravond om kwart vóór zessen had te Rotterdam oene gasontploffing plaats in het perceel Nieuwehaven N. Z. 119, bowoond door den i heer Verschure. Eono dienstbode, die op de 2de étage licht ontstak, werd noorgeworpon en aan beide armen en hot hoofd deerlijk gewond. Een binnen muur werd gedeeltelijk, hot plafond geheel verbrij zeld; alle ruiten werden vernield, terwijl de gor dijnen in de boomen zjjn terecht gekomen. Een begin van brand werd spoedig gebluscht door oene spuit, welke onmiddellijk tegenwoordig was en ook mot beddegoed en een paar tonnen water. Een persoon, ter verleening van hulp het pand binnen gegaan zijnde, even na de ontploffing, kreeg een stuk muur tegen één zijner boenen, dat ernstig gekneusd werd. Bij eene verwoede vechtpartytus- schen twee jongens van ongeveer 9 jaar te Utrecht, heeft de een den ander een lid van den wijsvinger afgebeten. Bij een landbouwer onder do ge- meente M(jnsheerenland ontdekte men gistermorgen dat twee honden bezig waren schapen te vermoor den. Na de honden langen tyd achtervolgd te heb ben, wordon zy gevangen, zoodat de eigenaar spoedig bekend was. Zjj hadden zes schapen gedood. Gisterochtend is te Wadenooyen oene dagloonerswoning door brand vernield. De in boedel is gered, doch een varken is in de vlammen omgekomen. Togen brandschade was niets verze kerd. Bij het ontstaan van het onheil waren de ouders op het veld werkzaam, en was de zorg voor het huisje aan drio jonge kinderen overgelaten. Het dorp Oetschor bjj Frankfort a. d. Oder is voor een deel door brand vernield. De ljjken van 4 jongelieden worden van onder het puin te voorschijn gebracht. Uit Athene wordt gemeld dat de aardbevingen voortduren; op verschillende punten in Attica zijn gisternacht sterke schokkon gevoeld. Persoonlijke ongelukken zjjn niet voorgekomen, maar in de provincie Corinthië is groote schade aangericht. Te Lossa heeft de postbode Groise zijne 18-jarigo bruid, Louise Zahn, uit minnenijd vermoord. In de Vereenigde Staten hebben weder verschrikkelijke stormen gewoed, over de meren van het westen. Verscheidene schepen zijn gozonken en gestrand en veel menschenlevens zijn verloren gogaan. De passagiorsstoomboot „Califor nia", van Chicago, is op het Michigan gezonken en twaalf personen zjjn daarbij omgekomen. BUITENLAND. Frankr|jlc. De minister van marine heeft een telegram uit Mozambique ontvangen, waarin de hervatting der betrekkingen tusschen den Franschen minister- resident en de regeering der Hova's gemeld wordt. Do moeilijkheden, welke gerezen waren tusschen de rogeering der Hova's en den Franschen minis ter-resident, ontstonden door een diplomatiek ge schil. Do minister-resident, de hoer Lo Myre De Vilers weigorde de eischen der rogeering der Hova's in te willigen, haalde zijne vlag in en dreigde to zullen vortrekken. De minister van buitenlandsche zaken, onder wiens bestuur thans ook de koloniën staan, heeft, in overleg met don heer Etionne, onder-secretaris van staat voor de koloniën, Frankrjjks toelage op de begrooting van Tongkin met 10 millioen ver minderd, en alzoo op 20 millioen gebracht. Dezer dagen zijn vdn Toulon vijfhonderd ver oordeelden (moordenaars, wier doodstraf veranderd was, enz.) naar Cayenne gezonden. Bulcnrije> De Russische regeering wij6t, in haar antwoord op do jongste voorstellen der Porte, betreffende Bulgarije, het dubbele regentschap van de hand, omdat daaruit talrijke moeilijkheden zouden ont staan. Zij dringt er echter op aan dat een hoog geplaatst Turksc-h commissaris generaal Ehrenroth vergezello. Zij wenscht dat den Russischen regent zekere vrijheid van handelen verleend worde voor het vormen van een nieuw Bulgaarsc-h kabinet, en dat h(j niet verplicht zij tot behoud van het tegenwoordige ministerie. Verder verlangt zij dat de verkiezingen voor do Sobranje onmiddellijk zullen gehouden worden. De heer Von Giers zou het, als dwangmiddel, voor het oogenblik voldoende achten dat de sultan de vervallenverklaring van prins Ferdinand afkon digt, daar de verkiezing van dezen in strijd is met het Berlynscho verdrag. De Russische zaakgelastigde bracht gisteren een bizoek aan Said pacha, en bevestigde het antwoord ven don heer Von Giers, onder verklaring dat hy der Porte zou aanraden, eene beslissing in de Bul- gaarsche quaestie uit te lokken. Glroot-BritannlS. De gemeenteraad van Dublin heeft gisteren be sloten dat de lord-mayor zich heden naar het ge rechtshof zal begeven in burgerkloeding, vergezeld door de schepenen en gemeonteiyko ambtenaren in groot kostuum. De lord-mayor heeft zich to verantwoorden, om dat hy, in strijd mot het verbod der overheid, te Lucc-a-Curran in vereeniging met O'Brien eene meeting hield, waarin laatstgenoemde de pachters tot verzet aanspoorde. Koning Ja Ja, van Opobe (Westkust van Afrika), is door de Engelschen gevangen genomen, wegens het schenden van handelstraktaten. De ge vangen koning staat bekend als buitengewoon streng en wreed. Hy liet o. a. eens, naar men verhaalt, 150 personen te gelyk ter dood brengen, als af schrikwekkend voorbeeld tegen ongehoorzaamheid aan zyne bevelen. Spanje. l' In een schryven uit Tanger werd gemeld dat de sultan van Marokko zou vergiftigd zyn en de mis- daad aan persoonlyke wraak moet toegeschreven worden; maar volgens latere berichten was de sultan nog steeds ernstig ziek en bestond er zeer weinig hoop op behoud van zyn leven. De Spaansche dagbladen zyn zeer ingenomen met de voorzorgsmaatregelen, welke door de regee ring in verband met den toestand in Marokko ge nomen zyn. In welingelichte kringen te Madrid wordt even wel geloofd dat de sultan van Marokko reeds overleden is, doch zyn dood uit vrees voor een opstand der Arabieren nog geheim gehouden wordt. Spaansche bladen als de „Impartial" en „El Globo" spreken de verwachting uit, dat Spanje met beslist heid op zal treden, indien Frankryk of eonige andere mogendheid zich in do Marokkaansche aangelegen heden mocht willen mengen. Vorci'nigdc Staten. Te Union-Hill, in New-Yersey, wilden de sociaal democraten eene byeenkomst houden ten einde d terechtstelling der zeven te Chicago ter dood vei oordeelde anarchisten te bespreken. De politie wilde echter die byeenkomst belette en bezette vooraf de zaal met 150 manschappei De socialisten, van wie velen met messen ware gowapend, vielen de agenten aan om hen te ver dryvon. Dezen maakten echtor gebruik van hunn stokken en slaagden er in het terrein te behor don. Velen der sociaal-democraten werden ernstij gekwetst. Telesrrammen. BRUSSEL, 5 October. Do keizer en do keize j van Brazilië zijn hier hedenmiddag aangekoro Men denzelfden extra-trein keerde ook de kon:j van België uit Baden-Baden hier terug. De konin. ontving de doorluchtige personen aan het statiy van den noorder-spoorweg. PARIJS, 5 October. Heden werd het manifes van den graaf van Parys door aanplakking in Pari- verbreid de politie scheurde de biljetten af en nai verscheidene aanplakkers in hechtenis. TANGER, 5 October. De sultan is steeds zié. In strijd met het gebruik verscheen hij niet infe moskee. "BERLIJN, 6 October. De inschryving op de gom obligatie leening der Zuid-Afrikaansche spoorwe- maatschappy is ruimschoots volteekend en daarqi terstond na de openstelling weer gesloten. MADRID, 6 October. Volgens de „Corresponde- cio" en „Mundi" zyn onlusten uitgebroken e Meguinez (Marokko). i De officiëele berichten maken geene melding ongeregeldheden, maar spreken wel van eene grql spanning, welke in de voornaamste steden va Marokko heerscht. p Een bataljon soldaten is uit Madrid naar Ay siras vertrokken, ten einde zich te voegen by'e brigade, welke daar gereed staat. Ook te Sevii zijn transporten van troepen voorbijgegaan. LEI DEM, 6 October. Weerbericht medegedeeld door het Kon. Met. Instituut). Verwachting: noord tot westenv Thermometer-stand: gisteravond om 8 uren Celsius 53.6° Fahrenheit hedenmorgen oir 11° C. SIR5 F.; 'smidd. 12 uren 13°C. F.; 's namiddags 4 uren 13' C. 55.4°

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2