•mmnyMi benoemd tot offlc, van justitie by de arrondissomants- rechtbank te Breda, mr. "SV. C. J. Alpherts, thans te Almeloo; tot id. te Almeloo mr. J. A. M. Van Haatten, vroeger referendaris by het departement van justitie, thans substituut-officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Rotterdam verleend de volgende pensioenen: H. Gorter, com mies 3de kl. by 's Ryks belastingen, f 281B. J. Grevors, verificateur 2de cat. by 's Rijks belastingen, f 912; M. J. Vraets, wed. H. Ramakers ofRamec- kers, in leven commies 1ste kl. by 's Rijks belas tingen, f 164den heer C. Krediet andermaal voor den tijd van één jaar benoemd tot leeraar in de natuurkunde aan de Koninklijke Militaire Aoademie. Het Lcldsch Toonccl. Hoewel het in de meeste gevallen den schouw burgbezoekers niet aangenaam kan zijn den inhoud te kennon van een stuk, vóórdat zjj het ten too- neele zien voeren, gelooven wij echter ditmaal onzen lezers geen ondienst te bewijzen door hun een be knopt overzicht te geven van het drama, waarmede Vrijdag a. s. ons tooneelseizoen geopend zal worden. De vreemde taal, de onbekendheid van het stuk, maar in het bijzonder de belangstelling, welke het opwokt nu het ons vertolkt zal worden door den beroemden Ernst Possart, rechtvaardigen deze uit zondering. Als hoofdmotief heeft Brachvogel voor zijn Nar- ciss genomen de geheel met de waarheid in strijd verkeerende bewering dat de eenmaal wereldbe- ruchte beminde van Lodewijk XV, madame de Pompadour, reeds vóór haar huwoljjk met Lenor- mand d'Etiol, in den echt was getreden met een armen geleerde, Narciss Rameau geheeten, dien zjj echter ontvlucht was. Deze is geheel onbekend gebleven met het lot zijner -ontrouwe gade, koestert derhalve niet het geringste vermoeden dat zij op het oogenblik die machtige, trotsche vrouw, die markiezin de Pom padour is, die hjj als geleerde en als man van het volk haat en veracht. Het toeval doet hen op eene wandeling elkander ontmoetenop dit oogenblik echter herkent alleen zij en door dit onverwacht wederzien te sterk ge schokt, valt zij in onmacht met den uitroep „Narciss 1" Deze scène hoeft plaats op een tijdstip, waarop de Pompadour het doel voor oogen heeft de koningin te verdringen van de zijde haars gemaals om met dezen in het huwelijk te treden. Zjj is reeds haar oogmerk nabij; de dispensatie uit Rome heeft zij reeds in hare macht; de party der koningin mag derhalve geen tijd, geen enkel oogenblik moer ver liezen om zulk een Europeesch schandaal te voor komen. De hertog de Choiseuil, voorheen de gunsteling der markiezin de Pompadour, heeft, nadat hjj de zekerheid had erlangd door haar niet bemind te worden, zooals hjj zich vleide, haar vaandel verlaten om zich te scharen onder dat der koningin, en hot is deze, die thans partij weet te trekken der ge beurtenis, waarby hjj tegenwoordig is geweest en waarbij hjj tevens de verhouding tusschen dien vreemdeling ou zjjne eerlooze beschermvrouw heeft leeren kennen. Om de vernedering, zijne liefde namenlijk voor haar niet beantwoord te zien, te wreken, om zijn haat te kunnen-botvieren, ontwerpt hjj het plan de ontuchtige heerscheres ten gevolge van schrik te doen sterven. Een tooneelstuk, in hetwelk Narciss, onbewust van het gesmeode komplot, de rol van haar eersten man op zich neemt, zal voor het hof gespeeld en op zoodanige wijze de psychologische moord ten uitvoer gebracht worden. Het plan gelukt volkomen, de Pompadour sterft, echter niet zoozeer ten gevolge van den schrik, dan wel door do zielefolteringen, opgewekt door den vloek, welken Narciss haar naar hot hoofd slingert als ook hij haar herkent, als lijj het idoaal zijner jeugd terugvindt in die diepgezonkene vrouw. Zjj is echter niet het eenige slachtoffer der list van Choiseuil; ook Narciss sterft, het hart gebroken door zooveel aandooning en smart. Ziehier eene korte beschrijving van het geheel. 5 Oct. 1887. Mr. L. H. Gcmongd TV ie II w s. Hoden morgen omstreeks halfnegen had do zoon van den metselaar F., die werkzaam was op het dak van den heer K., aan de Doeza- straat, het ongeluk daar af to vallen. Met een gekneusd been werd h{j per vigilante naar de ouderlijke woning in de Heeronsteeg vervoerd. Uit het door de politie te 's-Graven- hage ingesteld onderzoek is gebleken dat er geene aanraking bestond tusschen den beschonken jonge ling, die aangetroffen werd in de nabijheid der plaats waar Zondag avond een man verdronk, en den drenkeling zelf. De teekenen van eene vecht partij, welke hy op zyn gelaat droeg, had hjj reeds te Loosduinen opgeloopen. Alleen riep do verdronken persoon by het schreeuwen om hulp een voornaam uit, die toevalligerwijze ook de beschonkene droeg. Deze is dan ook in vryheid gesteld. Ten gevolge van het omvallen van eene brandende petroleumlamp ontstond gisteravond te Amsterdam een kleine uitslaande brand in een winkel van lampen en petroleumtoestellon, 1ste Anjeliersdwarsstraat 16, welke door de brandweer met twee handspuiten en eene slang op eeno brand- kraan binnen een half uur werd gebluscht. De winkel en eene opkamer zyn uitgebrand. Te 3 uren in den afgeloopen nacht ontstond nog een zware binnenbrand op eene kamer boven het „Hof van Holland" op de O.-Z.-Kolk, welke echter door de brandweer met behulp van eene handspuit spoedig word bedwongen. De overige aangerukte macht behoefde niet te werken. De kamer is geheel uitgebrand. Te Amsterdam is door de politie gevat de militair uit Indië, die jl. Zaterdag van eene Suez-boot in de haven van IJmuiden is ontvlucht. Vet en Fransman, de twee kwartjes vinders, zyn door het gerechtshof te Amsterdam) in hooger beroep, ieder tot twee jaren gevangenis straf veroordeeld. Zondag-avond had zich te Amster dam voor het gebouw van het „Leger des Heils' eene joelende menigte verzameld, die mot geweld naar binnen wilde dringen. De politie zag zich ge noopt van den wapenstok gebruik te maken en slaagde er ton slotte' in do bende uiteen te jagen. Aanleiding tot dezen oploop was, dat zich een Afri- kaansche heilsoldaat in een zonderling kostuum en barrevoets aan het publiek had vertoond. (M.) Gedurende het 3de kwartaal van dit jaar zyn van Amsterdam naar Nieuw-York ver trokken 1715 landverhuizers. In eene tappery op den Nicolaasweg te Utrecht ontstond Zondag avond een hevige twist. Zekere T. kreeg met den kastelein over eene klei nigheid woorden; van woorden kwam het tot daden, en de kastelein bracht zyn tegenstander met een byi een zwaren slag op het hoofd toe, zoodat deze ernstig verwond werd en hevig bloedde. De politie werd spoedig met de zaak bekend gemaakt, die den verwonde onmiddellyk heeft doen verbinden, terwyl tegen den dader proces-verbaal is opgemaakt. Eon drietal personen, die verleden week te Zevenbergen door een dollen hond zyn ge beten, zullen zich op 's Ryks kosten onder behan deling stellen van prof. Pasteur te Parys. Eene vrouw te Middelburg, verdacht van het te vondeling loggen van een kind op do stoep eener woning te Vero, is weder in vrijheid gesteld. In het huis van arrest te Breda is opgenomen de persoon van A. J. d. G., oud 18 jaren, van beroep postbeambte, geboren te Ouden- bisch, wonende te Willemstad, verdacht van ver duistering en diefstal. Te Zuidbroek is de arbeider H. v. d. L., die lydende aan toevallen is, voorover in hot vuur gevallen. Deerlyk aan het gelaat verbrand, werd hy dadelyk naar Groningen vervoerd. Zyn toestand is bedenkelyk. In een bosch onder Balk in Gaaster- land is het ïyk gevonden van een onbekenden en reeds in staat van ontbinding verkeerenden man. Eenige aan het lyk bevonden verwondingen heb ben tot eone gorechtelyke schouwing aanleiding gegeven. De arbeider F. H., uit Den Ham (Over- ysel), was met zyne vrouw dicht by hun huis aan 't aardappelrooien, terwyl zy hun tweejarig kind zonder opzicht in de wieg thuis achtergelaten hadden. Hun varken, dat losliep, wist by de wieg te komen en beet het kind stukken vleesch uit het bovenbeen. Door het schreeuwen der kleine opmerkzaam gemaakt, gingen zy in alleryl in huis en vouden daar hun kind in deerniswaardigen toe stand. Aanstonds werd een heelkundige gehaald, die do wonden verbond, maar verklaarde dat de toestand van het kind zorgvol was. Men zal zich herinneren dat twoe jaren goleden de commissaris van politie Rumpfe te Frankfort werd vermoord en dat zekere Lieske, beschuldigd van de daad bedreven te hebben, ter dood werd gebracht, niettegenstaande hy tot het laatst zyne onschuld volhield. Thans komt uit Aken bericht dat men don waren dader hoeft ge vonden. Alweder een argument tegen de doodstraf. Te Gent is oneenigheid ontstaan tusschen twee partygroepen van socialisten. Zater dag zyn by een oploop revolverschoten gelost en werd een werkman in de dy gekwetst. Den 8sten dezer zal eene groote bijeenkomst worden gehouden en er zyn byzondere maatregelen genomen. Naar menuit T anger meldt, is de sultan van Marokko aan de betere hand. Volgens bericht uit Nieuw-York van 1 dezer, zyn aan boord van de „Alesia" weder vyf cholera gevallen voorgekomen en drie personen aan die ziekte overleden. Het getal aangetaste per sonen bedroeg daarmee in het geheel zeventien. BUITENLAND. Frankrijk. Volgons te Parys ontvangen berichten uit Tama- tave van 21 September zyn de betrekkingen tus schen don Franschen minister-resident en de regee ring van Madagaskar zeer gespannen. De minister resident heeft zyne vlag ingehaald en Antananarivo op 21 September verlaten. De minister van buiten- landsche zaken der Hova's is verbannen. Op het voorbeeld van den Paryschen gemeente raad heeft die van Cholet besloten, eene som van 3000 fr. voor de werkstakenden aldaar uit te trekken. Het besluit van eerstgenoemdon Raad is intus- schen reeds nietig verklaard. Spanje. Uit Madrid meldt men dat de regeering zeer tegenstrydige berichten heeft ontvangen aangaande de gezondheid des sultans van Marokko. De minis ter van oorlog heeft onmiddellyk bevel gegeven om de bezettingen van Ceute en Melilla te versterken. Verscheidene bataljons artillerio zijn van Madrid vertrokken. Een legercorps onder bevel van gene raal Lessa zal in Andaluzië worden opgesteld. Schepen worden in gereedheid gebracht voor het vervoer van troepen naar Algesiras. Men verwacht het mobiliseeren van reservetroepen. Transvaal. Uit Durban wordt geseind dat de staatspresident Kruger op het protest van den Afrikaander-bond te Kaapstad tegen de onvriendeiyke houding der Transvaalsche Republiek ten opzichte van de Kaap kolonie, niet zeer welwillend geantwoord hoeft. Kru ger verklaarde dat allo onderhandelingen met de Kaapkolönie, zoowel over spoorwegen als over be lastingen, onmogeiyk zyn zoo lang de spoorweg naai de Delagoa-baai nog niet voltooid is. Is deze een maal voltooid, dan is eene gunstige oplossing moge- lyk, niettegenstaande daartegen internationale hin derpalen blyven bestaan. De opperrechter Kotzé stelt zich candidaat voor het presidentschap van do Transvaalsche republiek tegenover Kruger. Zyne kans schynt niet ongunstig. Telegrammen. BELGRADO, 4 October. Volgens eene officiëele opgave van don uitslag dor verkiezingen behooren van de 142 gekozenen 65 tot de liberale, 71 tot de radicale party. Alle berichten omtrent het tyd- stip en de plaats van byeenkomst der Skupschtina worden als voorbarig beschouwd. ATHENE, 4 October. Berichten uit Korinthe melden dat twee groote dorpen in de provincie van dien naam, n. 1. ICiato en Xylocastro verwoest zijn door aardschokken. Menschen zyn niet omgekomen. KRAKAU, 4 October. Sodert gisteren staat de stad Sambor in brand. Meer dan 93 huizen zyn in de asch gelegd. Er ontstond in verschillende wyken gelijktijdig brand, zoodat men dien aan booswichten toeschryft. BERLIJN, 4 October. De redacteur van de „Reichs- freund," Emil Barth, werd heden wegens eene in het hoofdartikel van het blad van den 30sten April voorkomende beleediging van den rykskanselior, tot drie maanden hechtenis veroordeeld. PARIJS, 4 October. De minister van oorlog Fer- ron kwam hedenmorgen te Parys terug, na zyne bezichtiging der vestingwerken aan de Alpen. De minister van financiën, de heer Rouvior, heeft nog geen bepaald besluit genomen omtrent veran dering der 41/, pets. rente of aangaande eene nieuwe uitgave van schuldbrievon ter herstelling van het

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2