N°. 8475. Woensdas 5 October. A0. 1887. LEIDSOH DAGBLAD. .-VAK PRIJS DEZER COURANT: V' Voor Loiden per 3 maanden1.14. Franco per postm 1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. geze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering ran gpn- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regel» 1.06. Iedere regel meer 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- seeron buiten de stad wordt 0.10 berekend. BUITENLAND. Frankrjjk. Hot gebeurde aan de grenzen, bij Vexaincourt, kan gerekend worden tot de geschiedenis te be- hooren. Geljjk reeds gemeld is, heeft de Duitsche regeering verklaard, dat zij aan de weduwe Brignon eene schadevergoeding wil uitkeeren. Er valt nu nog alleen te beslissen, hoeveel het bedrag dei- schadevergoeding zal zijn. De Wrangen, de gewonde persoon, heeft reeds vroeger verklaard, dat hij geene schadevergoeding verlangt. Volgens de „Temps" heeft graaf Munster den Franschen minister van buitonlandsche zaken, na hem medegedeeld te hebben dat Duitschland bereid is aan de wed. Brignon eene schadevergoeding te verloenen, verklaard dat zijne regeering maatregelen zal nemen om don toestand aan de grenzen minder gespannen te maken. Het is nu zeker dat de heer Carvalho, direc teur der Opéra-comique, met vier andere personen, onder wie twee brandspuitgasten, die eene vaste standplaats hadden in de opera, vervolgd zullen worden wegens nalatigheid by het ontstaan van den brand op het tooneel. Do heer Carvalho heeft aan den minister van onderwijs en fraaie kunsten een brief geschreven, waarin hij hem verzoekt hom voorloopig te ontheffen van hot bestuur dor opera, totdat het proces tegen zijn persoon afgeloopen zal zijn. Duitschland. Te Munchen ontving gistervoormiddag de prins regent, omringd door de hoogste hofbeambten on de ministers, in de troonzaal de deputation van den Rijksraad en de Kamer van Afgevaardigden, tot overhandiging der adressen van antwoord. Het adres van den Rijksraad bevat de warmste verzekeringen van trouw; het verklaart dat de Staatsbegrooting en andere wetsontwerpen zoo nauwgezet mogelijk zullen onderzocht wordenhet beschouwt de bevor dering van liet welzjjn van don arbeidersstand als eene hoogst gewichtige taak van den Staat, en besluit met de beste wonschen voor het welzijn van den prins regent en van Boieren. Do Italiaansche minister Crispi is met zijne vier reisgenooten gistermorgen te 8 uren weer uit Friedrichsruhe vertrokken. De Rijkskanselier en de staatssecretaris graaf Von Bismarck begeleidden den Italiaanschen minister naar den salonwagen. Te Leipzig is gisterochtend om negen uren door het Reichsgerieht een aanvang gemaakt met het proces tegen den anarchist Neve. Deze bekende thans, wat hij tot nog toe geloochend had, dat hy Neve heette. Nadat de lijst der getuigen en des kundigen voorgelezen was, requireerde de procureur- generaal Tessendorf dat de behandeling der zaak met gesloten deuren zou geschieden. Het gerechtshof besloot overeenkomstig dien eisch, daar openbaarheid gevaar voor de openbare orde zou kunnen veroorzaken. Groot"Britannië. Gisteren is in Hydepark te Londen eene demon stratie gehouden door 4000 werklieden uit verschil- lende steden, de meeston werkzaam by suikerraffi naderijen. Voorstellen werden aangenomen tegen de suikerpromiën en vóór de invoering van rechten op vreemde koopwaren, ter bescherming der inland- sche. Verschillende sprekers voerden het woord; zij verklaarden o. a. dat 50,000 werklieden zonder arbeid zjjn ten gevolge van de suikerpremiën en 40,000 wegens de premiën aan buitenlandsch9 reeders toegestaan. Dr. Richard Quain vermaakte 75,000 pd. st. aan de universiteit ter bevordering van de studie der moderne talen en natuurwetenschappen. r- Te Liverpool loopt het gerucht dat koning Jaja van Opobo thans gevangene is van do En- gelsche autoriteiten aan de Goudkust te Accra. o: Spanje. Eene dopecha uit. Madrid, door de „Voz Gui- puzcoa" openbaar gemaakt, meldt dat het gerucht in omloop is betreffende het verstoren der orde op sommige punten van het koninkrijk, en de over heid krachtige maatregelen in de hoofdstad neemt. Door een geweldigen storm is aanmerkelijke schade in de provincie Guipuzcoa veroorzaakt, en heeft ook de oogst geleden. Het is volstrekt niet waarschijnlijk dat vóór do opening der Cortez nog wijziging zal worden gebracht in het ministerie. Aan de „Daily News" wordt uit Madrid ge seind dat er groote ontsteltenis heerscht in de staatkundige kringen wegens de jongste berichten uit Marokko. Men gelooft dat de Sultan dood is, en door dit de Marokkaansche regeering geheim ge houden wordt. De Spaansche gezant te Tanger heeft bevel gekregen terstond op zijnen post terug te keoren en de Spaansche belangen krachtdadig voor te staan, indion het bericht van des Sultans dood zich bevestigt. Naar gemeld wordt, is aan de universiteit te Madrid een leerstoel voor hot Volapuk ingesteld. Rusland. De vredelievende indruk, dien de Hongaarsche troonrede gemaakt heeft, wordt nog versterkt door eene ukase, die de Czaar van Fredensborg uitge vaardigd hoeft, waarbij allo matrozen van de Rus sische eskaders der Oostzee en der Zwarte-zee, wier diensttijd reeds op 1/13 Januari afgeloopen zou zijn, nu reeds uit den dienst ontslagen worden. Bovendien hebben do commandanten der marine bevoegdheid verkregen, aan manschappen naar goed dunken verlof te verleenen, mits zjj zich vóór 1/13 Maart e. k. weder aanmelden. Transvaal Uit Kaapstad is hot bericht ontvangon, dat presi dent Ivruger op een banket te Johannesberg een toost heeft uitgebracht op de gezondheid der Engel- sche koningin. Hjj zeide dat do vriendschappelijke betrekkingen tusschen Engeland en de Transvaal hem het meeste genoegen verschaften en z\jne uiterste pogingen gericht zouden zjjn op de instand houding dezer betrekkingen. President Kruger woes in antwoord op een protest van den Afrikaander Bond de bewering af, dat de politiek van do Trans vaal vijandelijk is tegen de Ivaapkolonio, en ver klaarde dat de tegenwoordige gedragslijn van de Republiek uitgaat van de staatkunde, die door de regeering aan de Kaap wordt gevolgd. INGEZONDEN. Hoe onze wcczcn feestvieren. 1 October was de dag dat de heer J. Spijker 25 jaren in betrekking zou zjjn geweest, eene be trekking, waarvan ik den naam niet weet, maar waarvan ik alleen kan zoggon, dat zjj buiten het gesticht de belangen van de inrichting, en in het gesticht, die dor weozon, voornamelijk die der jon gens, behartigt. Zulk een dag ongemerkt te laten voorbijgaan ligt niet in den aard der weezen, die, evenals ieder jong mensch tuk zjjn op een pretje, en er ook heel wat voor over hebben. Of het nu was omdat het S. gold, wien allen gaarne mogen ljjden, weet ik niet, maar zeker is het, dat zjj er nu althans heel wat voor over hadden. Het plan was niet minder dan den jubilaris een kostbaar geschenk, eene schrijftafel, te voreeren, en daarenboven niet alleen zjjne kamer, maar ook de zalen, waarin zij overdag gewoonlijk samen zijn, te versieren; en dat zy daarvan den slag hebben, zal elk gereedelijk erkennen, wien het gegund was, dien dag een kijkje te nemen. Als men bedenkt dat ieder zjjne bijdrage moest vinden uit het weinige zakgeld, en do moisjos uit wat z(j in hunne snipperuren met haken, breien en dergelijke handwerken kunnen verdienen, krijgt alles te meer waarde. Hoe zjj aan den noodigen tjjd zijn gekomen om o. a. zulk een aantal meters papieren slingers te vervaardigen is een echt weesjongons geheim, dat ik niet mag verklappen. En nu de feestviering zelve. Des middags mochten de schoolkinderen pret hebben, en ik verzeker u dat zij heel wat hebben gezongen en gesprongen en gejubeld en gegeten en gedronkendaar had de jubilaris voor gezorgd. Toen de werkjongens allen tehuis waren ge komen begon de feestvreugde voor de grooten, die het den kleinon natuurlijk in niets gewonnen gaven, en waarvan hef mooiljjk valt te zeggen waar de feestvreugde grooter was, in de zaal van de jongens of in die van de meisjes, vooral als de jubilaris er beurtelings binnentrad. Eindelijk worden nog eenige luimige voordrachten gehoudon, die zeor in den smaak vielen. Wat mij bijzonder trof, was de prottigo geest, die er heerschte, en de ordoiyke wijze, waarop alles toeging. Te midden der feestvreugde zeido do directeur, die mede den gehoelon dag door zijne tegenwoor digheid do orde handhaafde zonder do feestvreugde te storen, dat het tijd was naar bed te gaan. Misschien zouden onze jongens terstond hebben aangehevenWjj scheiden nog nietwe hebben nog geen verdriet; maar niet alzoo de weezen, die ter stond aanhievenadieu 1 we moeten elkander groeten, adieuvaart weltot wederzien 1 waarna allen zich te bed begaven, misschien om to droomon, do wee zen van harten, die voor hun welzijn kloppen, al zijn het juist geene ouderharten, de jubilaris van ongedachte erkentelijkheid on hoe één dag eene kwarteouw van moeiljjkhodon in hot vervullen zjjner plichten kan vergoeden, allen van de macht der liefde. Van den directeur en de directrice, alsmodo van de overige beambten ontving S. een prachtigen baro meter, terwijl ook een vijftiental oud-woozon den jubilaris kwamen gelukwonschen en eenige cadeau's gaven, zoo ook eenige doofstommen van de onge veer 15 doofstommen, die iedere 14 dagen gods dienstig onderwijs van don heer S. ontvangen, in de zaal Noordeindo. Ook dezen gaven eon stoffelijk bljjk van hunne ingenomenheid met het feest. Een ooggetuige. Gevoildo pcrceolon. Gehouden verkooping aan den Burg alhier, op Zaterdag 1 October, ten overstaan van den notaris mr. J. A. F. CoeberghHet huis met afzonderlijke bovenwoning aan de Korte Diefsteog No. 3, kooper A. J. J. Booda voor 1750; twee huizen en erven aan de westzijde van do Sint-Jorissteeg Nos. 3 en 5, kooper J. P. De Koning q.q., voor 1067; een huis en erf aan de noordzijde van de Molensteeg No. 19, kooper J. Rjjsbergen voor ƒ1200; het winkelhuis mot bovenwoning in de Raamsteeg No. 85, kooper H. N. Van Amerom q.q., voor ƒ1560; het huis en erf aan de westzijde van de Gedempte Volmolengracht No. 33, kooper W. Over- duin voor 940; het huis in hot Maria Anna's Hof, uitkomende aan do Van-der-Werffstraat No. 3, kooper W. Overduin voor 640. De overige per- ceelen niet verkocht. Ten overstaan van den notaris mr. H. L. A. ObreenEen winkelhuis met tuin aan don Apotho- kersdjjk No. 16, kooper J. II. L. Gluysteen voor ƒ6610; de perceelen aan de Haarlemmerstraat zijn niet verkocht.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 5