,J*\ 8473. Octolbei». A°. 1887. Ql w -a (TK O* a.-4 t.u Q^P PEU3 DEZBR COURANT: Toor Leiden per 8 maanden.1.10. Frr>aco per po9t1*40. Afzonderlijke NommoraO.tiö. feze <Qoarant wordt dagelijks, met uitzondering ran gon- en feestdagen, ultgegeren. PRIJS DER ADVERTENTIES: Y.n 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.174 Orootere lettere tiaar plaatsruimte. Voor het Locs- eeeren buiten de etad wordt 0.10 berekend. Officicole Kcnnisffcvingon. Koslelooze Inenting. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis dat op Dinsdag 4 October e. k. on de vol. gende Dinsdagen in de maand October, tueschen twee «n drie uron dee namiddags, wederom zitting sal worden gebonden in het Ellsabethshof aan de Oude Vest, tot hot verrichten van kostelonzc Inenting. Burgemeester en Wethonders voornoemd: LeideD, BOOL, Weth. loco Burgemeester. 20 Sept. 1387. E. KIST, Secrotaris. Burgtmeeetor en Wethouders van Leiden; Brengen bij deze tor algemeene kennie dat op aanstaan den Maandag S October ter golegenheid van de viering van den Gedenkdag van Lelden's Ontzet, do buroelen der (iCBieento-Secretarie afd. Algcm. Zaken en Financiën en van den Gemeente-Ontvanger van des middags 12 nren «n hot bureel van den Burgerlijken Stand van des mid dags I unr af, voor het pnbliek zullen gesloten zijn. Burgcmoestor en Wethonders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 1 Oct. 1887. E. KIST, Secretaris. Burg'meester en Wethouders der gemeente Leiden bren gen hit deze ter algemetne kennis dat de passage over de Karncuelksbrug op Maandag 3 October a. s. des namiddr gs van één tot vier uren zal zijn afgoeloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd: Leidon, DE KANTER, Burgemeester. 1 Oct. 1687. E. KIST, Secrotaris. KOLONIËN. BATAVIA, 22-26 Aug. Er ging in de laatste week niets om, noch in de politiek, noch op de productenmarkt, al schenen koffie en suiker neiging te hebben tot rijzing. Volgens de „Soerabaia-Courant" zou het „Soo- rabaiasch Handelsblad" eene leening var. f 30,000 bi) Cliineezen hebben geplaatst. Be onlangs tot dien rang bevorderde kapitein der infanterie Schenck is naar Deli overgeplaatst. Wü vernemen dat door de Regeering aan de chefs der betrokken departementen is opgedragen bepalingen te ontwerpen omtrent de invordering op eenvoudige en minder kostbare wijze van achter stallige erfpachtspenningen. (J.B.) Te Semarang heeft de heer Glaser eene fabriek opgezet van manilla-sigaren, die nu reeds met 350 Javaansche mannen en vrouwen werkt. In de afdeeling Grobogan (Semarang) moet het mond- en klauwzeer in hevige mate onder het vee hoorschen. Naar men verneemt, is de heer KI., die door zelfmoord aan de hem opgelegde straf trachtte te ontkomen, niet overleden, maar nog in het hospitaal ter verpleging. In de vorige week heeft te Tangerang een felle brand gewoed, die den geheelen pasar en ver scheidene, ook steenen woningen in de asch legde. De benoemde genoraal-majoor Van Resteren is van Gadok teruggekeerd. De mijn-ingenieur Fennema is overgeplaatst naar Deli om daar de leiding op zich te nemen van de boringen in de petroleumstreek aan de Lopanrivier. Het bericht van de „Deli Courant" betreffende te verwachten invallen van Aljehers wordt thans bevestigd door het verslag van den resident van Sumatra's Oostkust over Juli in do „Javasche Cou rant" opgenomen. Daarin staat: Volgens vry betrouwbare berichten moeten zich Atjohers in de Gajoo- on Alanlanden ophouden. Zoo zoude eene bende van 32 man, welke een inval in Boven- of Beneden-Langkat beoogde, zich genesteld hebben in de kampongs Leran en Batoo Goongoen, en daar brandschatting heffen en onge regeldheden bedrijven. Eenige vrienden van Nja- Makam zouden te Perlaq op zijne komst wachten om over een eventueelen inval in dit gewest te beraadslagen. Van bestuurswege zijn de noodigo voorzorgsmaatregelen genomen. Den controleur van Tamiang gelukt bet een geschil tussehen den Kedjoerooan Karang en een van diens mindere hoofden, welk geschil zich aanvankelijk ernstig liet aap /en, bij te leggen. Met de Raja-Bataks in Padang en Bedagei kon nog geene overeenkomst worden getroffen. Van Toean Naposso van Tanah- Djawa werd het bericht ontvangen, dat Toean Djahinan van Simaloengan was overleden en dat hij dezen was opgevolgd. Door den gouveniear-genoraal van Ned.-Indiê njjn de volgende boschilüdligen genomen Civiel Departement. Ontslagen: Uit 'alande dienst, de machinist late kl. bij deo dienst der Staatsspoorwegen op Java, A. A. Van Drimmeleu. Eervol uit zijne betrekking, de commies op het res.-kantoor te Soerakarta J. F. Ch. Palm. Benoemd: Bij do Algomeene Rekenkamer: tot 2den commies, L. Trosée; tot 3den commies, do tijdelijke klerk L. P. G. Hóger. Tot opzichter lete kl. bij den Waterstaat en 's lande Burg. Op. Werken, do ambtenaar op non-activiteit C. De Vink, laatstelijk die betrekking bekleed hebben. Tot a&sisteut-resident van Pandeglang (Bantam) tevens vendumeester aldaar, J. W. R. BorgerhofT Van den Bergb. Gesteld: Ter beschikking van den Voorzitter van den Landraad te Bangkalan (Madura) tcu einde mot griffiers- werkzaamheden to worden belast mr. W. Pb. Schcuer. Departement van Oorlog. Overgo plaatst: Bij den genoralen staf, de kapt. der inf. W. O. Nieuwenhuyzen, adjudant van den commandant van het leger en chef van het dep. van oorlog in Ned.-Indië, met bepaling dat hij in laatstgenoemde betrekking gecontinueerd en mitsdien ge- voord wordt „a la suite" van don genoralon staf. Hersteld: In activiteit, boven do formatie, bjj bet wapen der genie, de magazijnmeester 2do kl. (1ste luit.) op non-sctiviteit B. E. Latzen. Ontalagen: Wegens ziekte, eervol als militair com mandant der Lampongscbe districten, de kapt. dor inf. H. Ooaterwijkmet ingang van 2 September 1887 op verzoek eervol uit Zr. Ms. militairen dienst, w. volbrachten dienst tijd, met behoud van recht op pens., do kol. dor inf. L. W. C. Gorlach. Benoemd: Tot militair commandant der Lampong- scho districton, de kapt. der inf. A. W. K. Ter Beek. Departement van Marine. Ontslagen: Op verzoek, eervol uit 's lauds dienst, de baasdra aicr bij de fabriek voor de marine en het atoomwezen te Soorabaia A. N. T. Meol- liuyeen, en in diens plaats benoemd de baasdraaicr tevens bankwerker bij liat marlne-ctablissement aldaar J. A. Schwcitz. Benoemd: Tot baaskctelma&er bij de fabriek voor de marine en het stoomwezen to Soorabaia, F. H. Versneltot baasamid bij dezelfde fabriek D. Perdijktot baasketolmaker, tevens baasamid bij bet marine-établissement op Onrust, G. L. Marijt. Leidon 1 October. Boter: Aanvoer 0010 eg. lste qnalit. per vat 64.— a 70.2do qnali- per l/„ 'st ƒ56.s ƒ62 lste qtiaht. pe kilogr. ƒ160 a 1.75; 2do qualit. por ki.ogr. r 1 40 ƒ1.55 Ter wekelijksche Kaasmarkt aangevoerd 43 partijen. Besteed werd voor Goudsehe kaas van ƒ20 tot 22. Delft, 1 October. Kaas 20 a f 26 per 100 KG. Aan gevoerd 74 stapels, wegende 20292 KG. Londen, 30 September. Friescho Botor 108 a 112 sb. Amsterdam, 1 October. BeMrs&ericftf .-Hollandsche fondsen waren heden iets vaster, doch stilOosten- ryksche met lokale verkoopen, begin zeer flauw, sluiten iets vaster. Russen prijshoudendvan speculatiefondsen waren Max-Wells tot hoogere prijzen zeer gevraagd. Russische Zuid-Wester wederom hooger met Speculatieve koopers. Amerikaansche Spoorweg waarden, meer geanimeerd, hooger. Zweden meer aangeboden. BUITENLAND. Frankrijk. In een telegram wordt gemeld dat do Duitsche regeering uit eigen vrije beweging, nog vóór dat zij kennis had genomen van het door de Fransche regeering ingesteld onderzoek en zonder den uit slag der gerechtelijke vervolging af te wachten, besloten heeft aan de weduwe van Brignon, die bij het bekende voorval aan do Fransch-Duitsche grenzen gedood werd, eene geldelijke schadeloos stelling te verleenen. Hiervan werd gisteren door den graaf Von Munster medodeekng gedaan aan den heer Flourens, minister van buitenlandsche zaken. Volgens de „Intermédiaire des chercheurs et curieux", de Fransche „Navorscher", zou het hart in 't gebalsemde lijk van Napoleon I, dat in het Hotel des Invalides bewaard wordt, weieens het hart kunnen zjjn van een schaap. Althans dr. Brémond verhaalt in zijn „Hygiène pour tous" het volgende „Den 6den Mei 1821 gaat dr. Antomarchi, bijge staan door Ch. Thomas Carswell, te Longwood over tot de schouwing van Napoleons lijk. De avond valt en do operatie wordt gestaakt. Als zij hervat wordt, bevinden onze geneesheeren dat het hart des keizer» door de ratten verslonden is. Zy vervangen het door een orgaan, genomen uit het lijf van een zacht aardig blatend dier." Daarentegen bevat de „Gaulois" thans een uit treksel eener akte, waaruit afgeleid schijnt te wor den dat het lijk van Napoleon I uit het Hotel des Invalides te Parijs verdwenen is en dat de groote keizerlijke commissie onder voorzitterschap van maarschalk Vaillant op den 27sten April 1861 daar omtrent een officiéél rapport zond aan keizer Na poleon III, waarvan een afschrift aanwezig ie bij het departement van onderwijs. De „Univers" dringt er krachtig op aan, dat de Regeering over dit alles onverwijld het noodige licht doe opgaan. Volgens de „Figaro" is Woensdag-ochtend bij een opzotteljk ingesteld onderzoek aan het be trokken departement gebleken, dat er geen enkel document, rakende deze zaak, voorhanden is. De „République francaise" houdt het er voor, dat een of andere spotvogel met de „Gaulois" oen loopje genomen heoft. De werkstaking te Cholet (Frankrijk) is grooten- deels geëindigd. 1200 Fransche pelgrims van de Katholieke werkliedenvereenigingen zullen half October naar Rome vertrekken, onder leiding van den aartsbisschop van Rhoims. Rusland. Sedert eenige maanden heeft de Russische regee ring de universiteit te St.-Petersburg gezuiverd van de haar bekende aanhangers der nihilistische party. Een der Duitsche bladen deelt te dezen aanzien het volgende mode: In Mei zyn van daar verwyderd 23 studenten, met bevel niet andermaal naar de hoofdstad terug te keoren. Gedurende Juni on Juli is een 30-tal studenten gedeeltelik in verzekerde bewaring genomen of onder geleide van agenten van politie naar de ouderlyke woning gezonden; hun is tegelijkertijd de vergunning ontnomen hunne studiön aan de universiteit te St. Petersburg voort te zetten. Nog gestrenger maatregolon heeft zy in de maand Augustus genomenniet minder dan 127 studenten der genoemde universiteit wegens de vacantia in andere gouvernementen, 't zy by hunne ouders of elders vertoevende, is bevel gezonden niet andermaal naar de universiteit terug te koe ren, dewyi hun gedrag aanleiding geeft tot de onderstelling, dat zy in betrekking staan tot de party, die voor de rust van den Staat gevaarlyk is. Hun is tevens te kennen gegeven, dat een waak zaam oog op hunne handelingen wordt geslagen. Deze maatregelon zyn genomen op last van den gouverneur der residentie, den generaal Gressec, die schier dageiyks conferentie met leden van den se naat der universiteit houdt. Het aantal studenten, ingeschreven aan deze uni versiteit, klimt tot 2280; 55 procent daarvan is van adel. Tot heden is nog geene andere universiteit door dergeiyke strenge maatregolon getroffen. Het gerucht loopt van eene aanmerkt lyke ver hooging dor invoerrechten in Rusland met 1 Januari van het volgende jaar. Dit gerucht brengt ontstel tenis teweog in de Duitsche handelsweteld. De ceaar zal tot 10 Oct. in Denemarken blijven.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 5