DAGrBLAD. N°. 8472. Zaterdag: 1 October. A0. 1887. Leiden, 30 September. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 ma&nden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke NommeraC.Ö5. i§czt .Qoursnt wordt dagelijks, met uitzondering ran fon- en feestdagen, uiige geren. PRIJS DER ADVERTENTTEN: Van 1 6 regele 1.05. Iedere regel meer/0.171. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor bet lnoae- aeeren buiten de etad vrordt 0.10 borokend. i Het volgende is nog aan de Staatsbegrooting voor 1888 ontloond, wat betreft het Hoofdstuk Binnenlandsche Zakon: Na herinnering dat de Landbouwcommissie als slotsom van haro overwegingon eene regeling dezer aangelegenheid by de wet aanbeveelt, waarby in hoofdzaak zou worden bepaald dat aan allo inrich tingen van landbouw-vakonderwys, voor wier oprich ting, onderhoud en exploitatie minstens 50 pet. der kosten voldoende verzekerd zyn, een rijkssubsidie van hoogstens 50 pet. worde verleend, verklaarde de min. van binnenlandsche zakon zich met de strokking van het rapport dor commissie over het algemeen te kunnen vereenigen. De zienswijze der commissie omtrent het nut der vakscholen en de daaraan hier te lande bestaande behoefte omtrent aard en doel der scholen acht hy juist. Evenzeer hare opvatting, dat de oprichting van vakscholen kan worden overgelaten aan het particulier initiatief. Nu meer en meer gebleken is dat de particuliere krachten niet in de behoefte aan vakonderwijs in den landbouw kunnen voorzien, schijnt het ver- leenen van geldelyken steun door den Staat, op ruimer schaal dan de Regeering in de laatste jaren bij de behandeling van aanvragen om subsidiën voor dit doel in uitzicht had durven stellen, vol doende gerechtvaardigd. Regeling van het landbouw- vakonderwys, by organieke wet, althans van de regelen waarnaar de subsidiën van Rykswege zullen worden verleend, zooals de commissie voorstelde, schynt vooralsnog niet noodzakelyk. Blykt er behoefte aan meer uniformiteit te zyn, dan op die wyze kan wordon verkregen, dan is er altoos nog tyd om een wetsontwerp voor te dragen, dat zich aan de wet op het middelbaar onderwys zou moeten aansluiten. De minister is evenwel volko men bereid het landbouwvakonderwys te bevorderen, daar, waar zoodanige instelling door eene goede in richting op hulp aanspraak kan maken. Tot het vorleenen der hierbedoelde subsidiën wordt 20,000 gevraagd. Wordt dat bedrag toegestaan, dan stelt de minister zich voor, over de wyze van aanwending dier som nader met de Landbouwcommissie in overleg te treden. Naar aanleiding van de in de Tweede Kamer uitgesproken meening dat bezuiniging van do uit gaven voor de Staatscourant mogelyk was, als middelen waarvoor genoemd worden vereeniging der ambtenaren van de Staatscourant en de Alge- moene Landsdrukkery, en het in anderen vorm drukken dor „Staatscourant" op goedkooper papier, zet de minister zyne bezwaren tegen zoodanige rogeling uiteen en betoogt hy dat de gewonschte vereeniging in goen goval tot besparing zou leidon, daargelaten dat vermindering van het aantal cor rectoren niet wel mogelyk is, omdat hunne werk zaamheden zich niet bepalen tot do „Staatscourant", doch zich ook uitstrekken tot de Handelingen en Bijlagen. Men moet dus, om de cyfers voor het personeel van deze instelling te beoordeelen, niet alleen letten op de Staatscourant, als ware deze een op zich zelf staand nieuwsblad, maar op den geheelen omvang van hetgeen wordt uitgegeven. Do minister moet dan ook, na een opnieuw inge steld onderzoek, de overtuiging uitspreken dat, wil men het personeel der Staatscourant ook blyven belasten met de werkzaamheden waarmede hot thans belast is, aan vermindering van dat per- sonool niet to donken valt, evenmin als het por- soneel der Algemeene Landsdrukkery met meer werkzaamheden kan worden belast, anders dan tot groote schade van den dienst. Ook het tweede aangegeven middel tot bezuiniging is den minister niet geschikt gebleken om het voorgestelde doel te bereiken. Eene wyziging van den vorm der Nederlandsche Staatscourant, byv. in dien van „Lo Moniteur Beige", zou wegens de statistische overzichten, welke in de „Nederlandsche Staatscourant" voorkomen, de kosten eer doon toenomen dan verminderen. De minister ziet zich alzoo verplicht deze afdee- ling voor 1888 tot nagenoeg hetzelfde cyfer voor te dragen als voor het loopende jaar is toegestaan. Van het hoofdstuk Justitie verdienen de volgende punten de aandacht: eene vermindering met ƒ2000 wegens het onvervuld laten der vacature van sub stituut-griffier by het gerechtshof te Arnhem; eene verhooging met ƒ2500 ten einde het getal rechters in de rechtbank te Hoerenveen mot één te ver meerderen. De bijzondere strafgevangenis voor geineenschap- pelyk geplaatste jongens, de gewone strafgevangenis en het huis van bewaring te 's-Hertogenbosch, zullen tegen 1 April 1888 onderling geheel zyn afgescheiden. Voorts zal aldaar op dat tydstip ook de byzondere strafgevangenis voor voor de cel onge schikte mannen wordon in dienst gesteld. Een en ander vordert by de gevangenissen te 's-Hertogen bosch eene uitbreiding van het personeel der be ambten, welke in 1888 als maximum eene hoogere uitgaaf van ƒ3119 zal ten gevolge hebben. Ook bevat de raming het voorstel om by de groote strafgevangenissen te Breda, Arnhem en Rotterdam, te rekenen van 1 April, een meester knecht aan te stellen of over te plaatsen, ten einde de schoen- en zadelmakery, de borstelmakery en de wevery, dusver in de gevangenis by Leiden uitge oefend wordende, naar die gevangenissen over te brengen. In het algemeen heeft de min. zich by het ge vangeniswezen toegelegd op vermindering van het getal beambten, overal waar dit zonder nadeelige gevolgen voor don gang van zaken kon plaats hobbon. Eene lagere raming is ook verkregen door de nieuwe en definitieve organisatie van het personeel der beambten by de gevangenissen te 's-Hertogen bosch. De min. verwacht van den maatregel der ver strekking van water en brood gedurende de twee eerste etmalen van den straftyd eene aanmerke- lyke vermindering van het getal verblyfdagen van gevangenen. Uitgetrokken is ƒ1500 voor verbetering en aan vulling van hot meubilair voor het kantongerecht te 's Gravenhage. Hieromtrent wordt opgemerkt dat het kanton gerecht te 's Gravenhage zal worden overgeplaatst naar het Binnenhof of in het gebouw waarin thans het telegraafkantoor gevestigd is, nadat dat gebouw inwendig zal zyn vertimmerd en voor kantongo recht zal zyn geschikt gemaakt, met welk werk tegen het einde van het loopende jaar zal kunnen worden aangevangen, zoodra het telegraafkantoor naar het daarvoor bestemde nieuwe gebouw zal zyn verplaatst. Met hot oprichten van huizen van bowaring wenscht de min. geleidelyk voort to gaan en daar mede aan te vangen op die plaatsen, waar de tegen woordig tot huis van bewaring bestemde gebouwen daarvoor ten eenenmalo ongeschikt zyn. Hiertoe bohoort de gevangenis to Harderwyk. Voorts is by deze begrooting gerekend op het oprichten by do strafgevangenis aldaar van een gebouw voor het houden van godsdienstoefeningen. De kosten der Rykswerkinrichtingon en van het Ryksgesticht Ommerschans, thans met de justitio- begrooting één geheel uitmakende, zyno.a. ƒ4189 hooger dan voor 1887. Die som moet strekken om aan het ambtenaars- personeel te Veonhuizen oonige uitbreiding te kun nen geven; de belooning van eene dervrouwelyke beambten aldaar te kunnen verhoogen, zoomede om to voorzien in de gebleken behoefte aan eon hooger bedrag dan waarop voor het loopende jaar werd gerekend voor de ambtenaren en godsdionst- leeraron by de Ryksworkinrichting te Hoorn. In verband met do verpleging in de Rykswerk- inrichting te Hoorn van de wegens dronkonschap veroordoelden is tot uitbreiding van het ambtenaars- personeel en tot hot woderbostendigon van functiën moeten worden bosloten. Het blykt nu reeds dat de kans om naar het depot van discipline te Hoorn te worden overge plaatst, op het gedrag der te Veonhuizen verpleogd wordende bedelaars en landloopers een zeer ge- wenschten invloed uitoefent. De raming van den post schadeloosstellingen is met ƒ2500 verhoogd, ten einde do tegenwoordige griffier van de gerechtshoven schadeloos te stellen voor het verlies van inkomsten ten gevolge van de wyzigingon in het Wetbook van Strafvordering. Een afzonderlyke post van ƒ1500 is op de Staatsbegrooting gebracht voor bureel- en lokaal behoeften, bodenloon en verdere kosten ten behoeve van de vergaderingen van den Ministerraad. Ten einde eene buitengewone belooning toe te kennen aan de stenografen der Kamer, die by de jongste enquête buitengewone diensten op loffe- lyke wyzo bewezen, is een krediet aangevraagd van 2500. Dit hoofdstuk van Financiën is 703,967 hooger dan verleden jaar, voornamelyk ten gevolge van de hoogere raming van de kosten voor do herziening van do belastbare opbrengst dor ongebouwde eigen dommen ad ƒ704,000. In de Oorlogsbegrooting voor 1888 is gerekend op gelden voor uitbreiding der intendance met één hoofdofficier; opdracht der functiën van bataljons adjudant aan een kapiteinuitbreiding van personeel aan do artillerie inrichtingen te Delft met een majoor en één kapitein-adjudant; vermeerdering van het getal conducteurs der artillerie met 12» oprichting van een permanent technisch comité voor artillerie- en geniezakenoprichting van eene 4de vestingcompagnie by het corps genietroepen. Meer geld voor fourage voor de cavaleriepaarden wordt aangevraagd. Ruimer middelen worden aan gevraagd om de verdedigbaarheid van onze reduit- stelling van Amsterdam krachtig te bevorderen en het geschut voor andere stellingen aan te vullen. Een eerste termyn wordt aangevraagd van da som noodig voor volledige versperring van den Nieuwen Maasbond. Ook bevat de begrooting een eorston terinyn voor eone behoorlyke huisvesting van hot corps genietroepen. Wydors wordt op deze begrooting aangevraagd het grootste godeelte van 60,000 als aandeel van den Staat in de kosten van den bouw van oen nieuw hospitaal te Arnhem. Het eindcyfer ad ƒ20,269,791 bedraagt 117,148 minder dan dat voor hot dienstjaar 1887. Do minister van oorlog heeft ter kennis ge bracht van den hoofd intendant van het leger dat er overwegingen aanhangig zyn om de voorwaarden voor de levering van vleesch en vet aan do menage te wyzigen. (Zeker ten gevolgo van hetgeen er by de levering van die artikelen te Middelburg is voor gevallen). Naar aanleiding daarvan zyn do garnizoens- voedingscommissiün aangeschreven, de aanbestedin gen van vleesch en vet, welke elk jaar 1 Nov. plaats hebben, dit jaar niet te doen houden. (2V. R. C.) Wegens het gure en ongunstige weder heeft de hoofdcommissie der Tentoonstelling van Voedings middelen te Amsterdam besloten, van heden af geeno avondconcerten moor te geven. De tentoon stelling wordt gesloten Zondag 16 October. Tot de sluiting zullen er dagelyks ochtendconcerten gege ven worden, by gunstig weder op hot marktplein, by ongunstig weder in het gebouw der Tentoon stelling.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 5