N°. 8456 Zatei'tlag £2 :1 Septeïiiber A°. 1887. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per poat1-40. Afzonderlijke N om mere0.66. feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering ran fon- en feestdagen, uitgegeten. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.171 Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het inca" eeuren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Gemengd Nieuws. In eene der volkrijkste buurten van Amsterdam werden in den laatsten tjjd dikwijls honden vermist. Men verdiepte zich in allerlei gissin gen en vermoedde dat de hondekar niet geheel vreemd was aan de geheimzinnige verdwijning. Daartegen besloot men te waken, 't geen niet moeilijk is, daar die kar zich alleen in den vroegen ochtendstond vertoont, zoodat men de dieren des nachts slechts in huis behoeft te houden om hen te sparen voor het droevige lot, dat hun wachtte als zij in handen vielen der hondenslagers. 't Hielp echter nietsMops van den bakker, Puck van den smid en zelfs de dikke Fanny, een lieve lingshondje van eeno oude juffrouw uit de buurt, verdwenen zonder een spoor achter te laten, 't Was al te erg. Maar ziet, wat gebeurt? De meostoresse van Fanny had Maandag eenige vriendinnen bij zich en na een kopje melk gebruikto men een broodje met worst, 't Was lekker en gezellig. De gastvrouw vertelde juist een en ander uit het leven der onver getelijke Fanny, toen ééno der gasten plotseling uit riep: „Wat is dat?" en zij haalde uit haar mond een hard voorwerp te voorschijn, dat in de worst gezeten had en bij nader onderzoek een belasting penning bloek te zijn. Van dat oogenblik af weet men waar de hondjes gebleven zijn. Van de worst heeft dien avond niemand meer een stuk gegeten. (i". B. v. A.) Op de Lindengracht te Amsterdam viel een man van do trap zijner woning. Hy kwam mot zijne kin op een gootsteen terecht en kwetste zich zóó ernstig, dat hjj spoedig daarna stierf. Een bewoner van de hoogte-Kadyk aldaar deed bij de politie aangifte van het verlies van een couvert, inhoudende 2 bankbiljetten van f 1000, een van ƒ100 en eene schuldbekentenis van ƒ600. Gisteren viel er een kind uit de tweede verdie ping van eene woning in de Yinkenstraat, met het govolg dat de kleine voor dood werd opgenomen en naar het Gasthuis gebracht. Bij Diepenveen kregen eenige lieden op den openbaren weg twist, waarbij zekere M. uit die gemeente, met een mes door een Duitscher zwaar gewond werd. De dader werd door de rijks politie opgespoord en in arrest genomen. Eene groote hofstede, in eigendom toebehoorende aan mevr. de wed. Pijl te Gorkum en bewoond door Stuï, is te Oud-Alblas door het broeien van het hooi afgebrand. De inboedel was verzekerd, de hofstede niet. De brandweer had den geheelen dag werk, daar de aanzienlijke hoeveelheid hooi telkens weder ontbrandde. Op de botermarkt te Kuilenburg zijn de knoeiers weder geducht aan den gang geweest, en verleden week is een winkelier met 14 stukjes bedrogen uitgekomen, zoodat de politie zeer scherp is gaan opletten. Dinsdag morgen waren het een boer uit Mariön- waerdt en eene boerin uit Schalkwijk, die door de politie van de markt verwijderd zijn geworden, om dat zij bedorven boter, ieder ongeveer 10 stukjes, te koop aanboden. {Cut. Crt.) BUITENLAND. Frankrijk. Het blijkt uit een door Brouardel ingesteld onder- zook, dat het een jong Parjjsch medicus was, die zich met het lijk van Pranzini allerlei vryheden veroorloofde (een stuk van zijne huid en eenige tan den verkocht). De jonge man is voor de Parjjscho faculteit gedaagd. groote mui. het „Berl. Tgbl." nemen de anarcliis- losbandigheijg6n 0p (ja Belgisch-Fransche grenzen in bedenkelijke mate toe. Te Roubaix en elders pdakte men allerlei oproerige plakkaten aan, en vooral in het Fransche departement du Nord loopt eene menigte volk ledig. Yan weerszijden is echter de regeering op maatregelen tot handhaving der orde bedacht. Italië' Den 20sten dezer, don verjaardag van het bezit- nemen van Rome door do Italianen, was de stad allerwegen met vlaggen getooid. Te vier uren 's namiddags begaven het gemeentebestuur en ge machtigden van het leger zich naar het graf van Victor Emmanuel in het Pantheon om er kransen neer te leggen. Eone ontzaglijke menigte volks was voorts bij de Porte Pia, waarin 1870 de eerste bres geschoten werd. De staatkundige- en arbeiders verenigingen waren er met hare banieren. De syndicus heeft bjj de bres in de poort eone gele. genheidsrede gehouden. België. De heer Champion De Villeneuve, een rijk Fransch- man, die sinds jaren te Brussel woonde en daar onlangs overleed, heeft zijn groot hotel in de Rue Leopold aan de stad Biussol vermaakt, met de be paling dat dit tot woning voor den burgemeester zou strekken. Tevons hoeft hy oen jaarlijksch bedrag vastgesteld voor onderhoud. Den schilder Gallait benoemde de erflater voorts tot algemeen erfgenaam, na uitkoering van eenige vrij groote legaten aan liefdadige instellingen. Groot-Britannië. De overheid te Dublin heeft aan Dillon en Con don verboden, heden te Mitchelstown openbare ver gaderingen te houden. Gelijk men weet, begint aldaar vandaag de behandeling van het proces tegen O'Brien en Mandeville. Bij de enquête omtrent het gebeurde te Mit chelstown verklaarde een der constabels dat hij vuur gaf uit de kazerne op last van een der inspoc- teurs, Irwin. Te Limerick is eone vergadering van gedele geerden der Nationale Liga gehouden, welke door verscheidene Engelschen werd bijgewoond. Het Par lementslid Dillon zat voor en hield eene zeer heftige rede, waaruit blijkt, zegt de „Globe", dat hij althans den strijd tot het uiterste toe zal voortzetten. De gewezen koning van Oude, "Wajid-Ali, die in 1856 door de rogeering van Britsch-Indië werd afgezet, is Dinsdag ovorleden. De koning van België is te Dover aangekomen, op weg naar Londen, naar men zegt met het oog op eene regeling der bekende visscherij-geschillen. Zweden on Noorwcgfcn. Van bevoegde zijde wordt verzekerd dat de door buitenlandsche bladen medegedeelde geruchten, als zou de koningin voornemens zijn zich in een kloos ter terug te trekken, geheel uit de lucht zijn gegrepen. De vroegere vice-president dor Tweede Kamer, de heer Lisz Olaf Larson, wiens verkiezing voor den Mei-rijksdag voor niet geldig werd verklaard en b(j de daaropvolgende verkiezing niet -werd herbe noemd, is thans door hetzelfde district met 637 stemmen gekozen. Zjjn tegen-candidaat verkreeg 486 stemmen. Turkije. Do Porte zond gisteravond eene nota aan het Kabinet te St.-Petersburg, met betrekking tot de Bulgaarsche quaestie. De hoofdinhoud van dit stuk komt hierop neder: Uit aanmerking van de ge voelens, welke by zekere Europeesche kabinetten hoerschen en de aanneming der Russische voor stellen weinig waarschijnlijk maken, meent de Porte, ten einde eene mislukking te voorkomen, te moeten besluiten tot eene nieuwe gedachten- wisseling met Rusland, ten einde in gemeenschap pelijk overleg eene schikking te beramen, welke de toestemming der mogendheden kan verwerven. Bulgurije. Eene depeche uit Bucharest, door het „Journal de Paris" ontvangen, bevat berichten uit Sofia, volgens welke de toestand betreurenswaardig is. Volslagen regeoringlooskeid hoerscht in Bulgarije en prins Ferdinand is niet bij machte zyn gezag te doen eerbiedigen. Het geschil tusschen Duitschland en Bulgarije, in zake de beleediging van den Duitschen consul te Roestsjoek, is uit don weg geruimd, daar eerst genoemde zich mot de door de rogeering van het vorstendom afgelegde verklaringen heeft tevreden gesteld. De geruchten betreffende de zending van Duitsche oorlogsschepen, welke aan de Russische pers zooveel reden tot ergernis gaven, behooren dus mede tot de geschiedenis. Het jaarlijksch inkomen van prins Ferdinand van Coburg moet slechts 100,000 gld. bedragen. Hij erfde eenige jaren geleden verscheidene millioenen, maar daarvan heeft zijne moedor het vruchtgebruik en zij beheert dat geld. Afghanistan. Men zocht nog steeds tevergeefs naar Eyub-Khan, den gevreesden pretendent voor den Afghaanschen troon. "Wel was bij Herat de Perzische generaal Ma homed Noor, die met hem uit Teheran vluchtte, gevat, maar van Eyub was nog maar altijd geen spoor te vinden. Men vermoedde daarom dat Eyub öf op Russisch grondgebied vertoefde öf dat de Perzische ruiters, ten einde Rusland ter wille te zijn, niet zeer scherp zochten. Thans echter wordt uit Simla, dd. 22 Sept., ge meld dat volgens gerucht Eyub-Khan bij Kaïn in Perzië is gevangengenomen. Eenigen zijner aan hangers zjjn in de omstreken van Meshed gezien. INGEZONDEN. Uitdecling 3 October. Mijnheer de Redacteur! In vele buurten, welke ik dagelijks passeer om mij naar mijne bezigheden te begeven, moest ik in de laatste dagen verscheidene behoeftigen aan troffen, die op don llden dezer niet naar de Baai hal zyn gegaan om zich aan to melden voor do giften, welke op den 3den October, bjj gelegenheid van het feest van Leidens Ontzet, aan hen zullen worden uitgereikt, en zulks om de volgende redenen. Sommigen nl., omdat zij zich niet in het gedrang (zooals hot voorgaand jaar heeft plaats gehad) dorsten te wagen; anderen, omdat zy, de geheele week moetende werken, den Zondag voor hun kerk dag houden en oindelijk nog degenen, die meenden dat, evenals in het vorig jaar, de Heeren der Ge buurten zich met de verdere distributie zouden belasten. Die menschen, voor wien de bydragen toch ook zyn gegeven, zien reikhalzond naar eene nadere aankondiging uit. Aangezien ik niet in do gelegenheid ben met een der commissieleden daarover te kunnen spre ken, neem ik de vrijheid uwe welwillendheid in te roepen door in uw veelgelezen blad te vragen, of er alsnog gelegenheid bestaat dat behoeftigen zich, tot het verkrijgen van 3 October-giften, aan melden en die zich, om eene der bovengenoemde redenen, niet den llden dezer aan de Baaihal vervoegden. Ik twy'fel geenszins of de Commissie zal wel zoo welwillend zijn mijne vraag rret eene oproeping aan behoeftigen te beantwoorden. Leiden, 22 Sept. 1887. C.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 5