uitstekende wijze, waarop deze instelling beheerd wordt, zeer geroemd. Op het verzoek van de commissie van de Lees bibliotheek om verhooging der jaarlyksche subsidie, werd op voorstel van het bestuur besloten aan die commissie dit jaar nog eeno buitengewone subsidie te geven van 50, zullende het bedrag der subsidie voor volgende jaren by de eerstvol gende begrooting van ontvangsten en uitgaven van het departement definitief worden vastgesteld. Uit het bestuur zjjn voor het departementsjaar 1887/88 herkozen: tot voorzitter dr. P. Van Geer, tot vice-voorzitter dr. C. J. Van Kotwich. Mejuffrouw L. Trago, van Leiden, is benoemd tot onderwijzeres aan de openbare lagere school C, te Ouderkerk aan den IJsol. Het Rijks Ethnographisch Museum heeft van den heer A. J. Bauduin, gewezen consul der Neder landen in Japan, thans secretaris der Japanscho legatie te 's-Hage, ten geschenke ontvangen een aantal, nader in de Staatscourant van heden om schreven, boeken. Den schenker is do dank der Regoering betuigd. Hedenmorgen werd er in de infanterie-kazerne alhier een aanvang gemaakt met het afnemen van het driemaandelijksch examen voor sergeant. Aan dat examen zullen niet minder dan 20 adspiranten deelnemen. Ook is in de infanterie-kazerne alhier het examen van twee adspiranten voor den graad van korpo raal afgenomen. Hiervan slaagde er slechts één. Naar men verneemt, is aan den heer J. Van Veen, te Haarlem, de levering gegund van de benoo- digde fourages voor het garnizoen alhier, en wel over het tijdvak van 1 November 1887 tot 1 No vember 1888. Op haren morgenrit van den 22sten dezer bezocht de Koningin het dorp Wassenaar. H. M. zag er zeer welvarend uit. Do Koningin gaf gisternamiddag te 5 uron in de residentie eenige audiëntiën. H. M. ontving o. a. jhr. De Stuers, den aldaar aanwezigen gezant van Z. M. te Parijs, en mevr. De Stuers, zjjno echtgenooto, benevens den heer Spinola, Italiaansch gezant bij ons Hof, die sedert zjjne accrediatie nog niet aan do Koningin voorgesteld was. De heer De Stuers is met familie heden naar zijn gezantschapspost te Parijs teruggekeerd. De Koning-Groothertog heeft benoemd tot officier in de orde van de Eikokroon den heer C. A. Steger, directeur der stenographische inrichting der Staten-Generaal. Van eone combinatie van Nederlandsche gega digden heeft de Regoering eene aanbieding ontvan gen om, nopons do sluiting van een ondorhandsch contract voor de uitoefening dor pakketvaart in den Indischen Archipel, met de Regeering te onder handelen. Omtrent deze aanbieding is de Neder landsche Regeering met de Indische in overleg getreden. In het belang van de toekomstige aanvulling voor het corps Europeesche tolken voor de Chinee- sche taal in Indië, en met het oog op de vry langdu. rige studie, welke daartoe gevorderd wordt, zal voor een beperkt aantal jongelieden eerlang weder do gelegenheid worden opengesteld om voor de betrek king van tolk voor de Chineesche taal op 's lands kosten te worden opgeleid. Sedert de laatste jaren was die opleiding gestaakt gebleven. In den gisteren te Rotterdam gehouden ge meenteraad waren ingekomen een aantal adressen, verzoekende vergoeding voor schado by de ongere- goldheden. Door de politie is eon verslag over die ongeregeldheden uitgebracht. Do heer Van Raalto drong aan op uitbreiding van de politie en betwistte aan de verzoekers het recht op vergoeding. Het af wijzend praeadvies van B. en Ws. over de aanvra gen om schadevergoeding, werd daarop zonder stemming aangenomen. Tot haar leedwezen maakt do „Haarl. Crt." melding van het treurig afsterven van den heer A. Oosthoek, gedurende even twee jaren opzichter over de gasverlichting te dier stede. De gemeente verliest in dezen man, die nauwelyks zeven en twintig jaren telde, een yverigen ambtenaar, die zyn vaak moeieiyken werkkring met ernst en toewyding behartigde. Is dit gemis reeds groot, niet minder zal zyn heengaan worden betreurd door hen, die don ontslapene om zyne wetonschap- pelyko kennis op het gebied der technologie en scheikunde hadden leeren hoogschatten. Zyne onder zoekingen o. a. van het drinkwater in die ge meente hadden hem een gunstigen naam geschon ken. Zeer onlangs had de heer Oosthoek zich naar Leiden begeven tot het ondergaan van eene kunst bewerking, waarvan de gevolgen voor hem nood lottig zyn geworden. Zyne vele vrienden, zegt de „H. C.", zullen met zyne naasto betrekkingen zyn verscheiden zeker diep betreuron en zyne nage dachtenis in eore houden. In de zitting der Tweede Kamer van heden is het ontwerp-adres van antwoord des ochtends ter tafel gebracht en naar de afdeelingen verzonden. De vergadering werd daarop geschorst tot 2 uren. Alstoen werd medegedeeld dat het gewyzigd ontwerp gereed was. Het zal worden gedrukt en de beraadslaging is bepaald tegen Maandag a. s. om 1 uur. Na het adres is de vaststelling van het rooster van aftreding der leden en de keuze van leden der huishoudeiyke commissie aan de orde. De minister van financiën sprak daarop zyne finantiëele rede uit, waarna de Kamer is geschei den tot Maandag. 'sKonings wederantwoord op het Adres van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, ter beantwoor ding van de Troonrede, op den 22sten September 1887, luidt aldus: „Myne Heeren! Met genoegen verneem Ik de in stemming van de Eerste Kamer der Staten-Generaal met den wensch, dat de werkzaamheden, die haar wachten, mogen strekken tot welzyn van het Vaderland. „Ik verzoek U, Myne Heeren, aan de Eerste Kamer Mynon dank over te brengen voor haar Adres van Antwoord." Na afgelegd examen voor 2den luitenant zullen de volgende sergeanten van den hoofdcursus te Kampen en belioorende tot het instr.-bat. gedeta cheerd worden als volgt: A. S. De Jongh en G. J. L. Gerritsen by het 4de reg.J. L. Van der Moei en P. J. Spruyt by het 7de reg. inf. Vrydag 30 September heeft des avonds in het Kurhaus te Sc-heveningen het afscheidsconcert van hot Philharmonisch Orkest plaats. Het zal echter slechts een afscheid voor dit jaar zyn, daar hot Philharmonisch Orkest nog voor twee jaren (1888 on 1889) verbondon is. De Nederlandsch-Vaticaansche Tentoonstelling te Amsterdam is in de ruim drie weken, dat zy ge opend is, door ruim 15,000 betalende personen be zocht. De tentoonstelling is dus ook finantiëel uit stekend geslaagd. Het stoomschip „Prinses Wilhelmina" van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Marseille 22 Sept.de „Sumatra", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 22 September van Aden; de „P. Caland" vertrok 21 Sept. van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Conrad", van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Suez 23 September. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gemeente Kruiningen C. Der Weduwen, en der gomeente Krabbendyke C. C. Welleman; aan J. A. Van der Kallen, eervol ontslagen opzichter van den waterstaat der 2de klasse te Rozenburg, een pensioen verleend ten bedrage van ƒ582 ■s jaars. Gemengd Nieuws. Tot ons leedwezen werden tot he den nog geene aanwyzingen gedaan, welke tot do op sporing zouden kunnen leiden van de juffrouw, die se dert het begin dezer week wordt vermist. Voor de ach- terbiy venden is dit zeer treurig en wü voldoen gaarne aan het verzoek om nogmaals hen dringend uit te noodigon, die meenen eenige aanwyzing te kunnen doen, dit toch vooral niet na te laten. Eene werkster van den heer v. d. B. in de Molensteeg viel hedennamiddag te 6 uren in den Vliet, toen zy water wilde scheppen. Men redde haar oogenblikkeiyk. L'Hoste, de onverschrokken lucht- reiziger, wiens tocht met drie ballons Maandag jl. zoo uitnemend slaagde, zal nu Zondag a. s. te 4 uren uit den tuin van het Gebouw voor K. en W. te 's-Hage met vier ballons te gelyk opstijgen. De rechtbank te Haarlem heeft gis- teren L. Smout, den polderwerker, die 15 dezer terechtstend wegens de verwonding aan den hoorn blazer in den kermisnacht toegebracht, veroordeeld tot drie jaren gevangenisstraf. De eisch van 't O. M. was 4 jaren. Verder veroordeelde zy C. Kortekaas wegens de oplichteryen van ƒ0.25, 0.10 en een paar nieuwe laarzen te Hillegom, tot eene gevangenisstraf voor don tyd van één jaar. De eisch van 't O. M. was 4 jaren. Ten slotte werd G. Jansen, die voorgaf brigadier of onderbaas bij den aanleg van telegraaf- en tele foongeleidingen te zyn en zich gelden liet afgeven zoo aan de Zaan als te Vogelenzang, veroordeeld tot eene gevangenisstraf van twee jaren. De eisch was voor dezen oplichter, die reeds vroeger her- haaldeiyk wegens gelyke feiten was veroordeeld, 6 jaren gevangenis. Op de Suez-boot te Amsterdam is een man tusschen het raderwerk van de lier ge raakt en verpletterd. Te Ede zal eene staalgietery met smedery worden opgerichtdit is de eerste fabriek van dien aard, welke in ons land verryzen zaL Te Weel brak gisteren omstreeks 4 uren een felle brand uit by don klompenmaker Wensink. De vlammen namen zoo schieiyk in omvang toe, dat aan blusschen niet te denken viel. Alles werd door het vuur vernield en alles was verzekerd. Zaleski, do beruchte dader van den postdiefstal, is te Weenen door de jury schuldig verklaard en tot 8 jaren zware tuchthuisstraf ver oordeeld. Te Misterton, by Yeovil (Engeland), vond men Dinsdag-ochtend oen kindje van vier maanden in de wieg met eon oog uitgescheurd en het gezichtje deeriyk gehavend. Het stierf kort diarna. By onderzoek bleek, dat een fret, toebe- hoorende aan zekeren Osborne, een werkman, des nachts in het wiegje was geslopen. By Wilkesbarre (N. -A.) zyn onlangs t -vee goederentreinen tegen olkander gereden. Vier wagens, met zoogenaamd „reuzen-buskruit" geladen, ontploften en verscheidene beambten werden gedood en gekwetst. De tarwe-oogst in Frankrijk is b y- zonder rijk en wordt geschat op 117 millioen hectoliter. In den Jardin d'Acclimatation te Parys is het Panorama verbrand; het was geheel van planken en was in omtrek 150 meter. Het doek van Castelli stelde voor de anti-diluviaansche wereld. De schade bedraagt 200,000 fr. Een begin van brand in de stellages voor den Eifel- toren werd gelukkig spoedig ontdekt en had geene gevolgen. De prefect van Messina isaan de cholera gestorven. Maandag 383 gevallen; 117 met doodelyken afloop. Van de 80,000 inwoners hebben 30,000 de vlucht genomen. Op den Texas - en Pacific-spoorweg heeft weer een brutale diefstal plaats gehad. Eene leude gemaskerde mannen viel een naar het Oosten gaanden expres-trein by Fort Worth in Texas aan en beroofde de pakket- en postwagens voor een bedrag van 30,000 dollars. De passagiers werden niet lastig gevallen. Eene depeche uit Cahors, in het zui den van Frankryk, meldt dat aldaar een man in hechtenis is genomen, dien men voor Geisslor houdt, den medeplichtige van den onlangs te Parys ont hoofden Pranzini. Men herinnert zich dat in de kamer, waar de driedubbele moord gepleegd werd, manchetten gevonden werden, waarop do naam „Geissler" stond, doch dat er naar een persoon van dien naam vruchteloos gezocht werd en ook Pranzini zelf daarover geen woord verkoos te zeggen. Eenige dagen ge1eden drongen zes roovers in het huis van een vreedzaam burger te Becseer, by Buda-Pest. Met. een beleefd: „Uwe onderdanigste dienaars 1" traden ze binnen en ver klaarden dat ze gekomen waren in de vaste over tuiging dat de heer des huizes wel wat zou hebben opgespaard. Toen de verschrikte aangesprokene verklaarde geen vermogen te bezitten, sloeg één der roovers hem op het hoofd, zoodat by bewus teloos neerviel, terwyl de andere kerels zoolang zochten, tot ze in de lade van eene schryftafel een ƒ300 en in eene beurs nog eene kleinere som vonden. Daarna lieten de roovers wyn uit den kelder halen, lieten de huisgenooten en dienstboden plaats nemen en trakteerden het geheele gezelschap op wyn. De reeds bejaarde nicht van den versla- gene moest altyd het eerst drinken. Toen de wyn opgedronken was, keek de aanvoerder van de bende eens op zyn horloge, en daar het reeds laat was, stelde hy zyn makkers voor om afscheid te nemen. De dieven namen by hun vertrek nog twee win terjassen mede en verwyderden zich daarna met een beleefd en vriendelyk„Uwe onderdanigste dienaars!" Het is der politie nog niet gelukt, de hoffelyke roovers te ontdekken.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2