N°. 8485. A0. 1887. Dit nummer bestaat uit Twee Bladen. Premie. MAURITS VAN MOREELEN Leiden, 22 September. 0( >v).V LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon per 8 maanden.1.10. Franco per post1.40. Afaonderljjko Nommero.0.65. Qeze jouraat wordt dagelijks, met uitsondering tan fpn- ta feestdagen, uitgegeten. PRIJS DBB ADVEKTENTIEN: Van 1—6 regela 1.05. Iedere regel meer O.lTfc. Grootere letten naar plaatsruimte. Voor het incas- eoctfen buiten de stad wordt 0.10 berekend. Den Abonné's wordt bericht dat het premie- boekwerk DOOR JOHAN GRAM in het begin van de volgende woek zal worden aangeboden. Deze roman is van denzelfden omvang als de reeds vroeger by hetLeidsch Dagblad als premie gegeven romans en zal tegen betaling van 50 cents verkrijgbaar zjjn. DE UITGEVER. Offleieele Kennisgevingen. Oproeping In werkclijken dienst. De Burgemeester der gemeente Leiden, Gezien de circulaire van den Heer Commissaris des Ko- nings in de Provincie Zuid-Holland, van den 31sten Augustus 11. A. No. 2299 (2de afd.), Provinciaal blad No. 50; Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de lotelingen, die in dit jaar zijn ingeljjfd bij de bereden corpsen en, overeenkomstig de 2de zinsnede van art. 57 van bet Koninklijk Besluit van den 8sten Mei 1862 (Staatsblad No. 4G), na hunne inlijving, tot nadere oproeping met verlof zijn gezon den, op Zaterdag den lsten October aanstaande in werke- lijken dienst zullen worden gesteld, ten einde te worden gekleed en geoefend; dat zij zich allen rechtstreeks naar hunne garnizoens plaatsen behooren te begeven; en dat mitsdien bedoelde lotelingen bij deze onder de wapenen worden geroepen, met last om te zorgeD, dat zjj op gemelden dag, vóór vier uren des namiddags, bij hunne corpsen z\jm aangekomen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 21 Sept. 1887. DE KANTER. Uit hot verslag dor Gemeente inrichting voor de opleiding van Oost-Indische ambtenaren te Leiden, over den cursus 1886/87, blijkt dat de lessen ge regeld werden gegeven, volgens het programma, in de staatsinstellingen van Ned.Indië, godsdien stige wetten enz., land- en volkenkunde, geschie denis van Ned.-Indië, Maieisch, Javaansch, Madoe- reesch, Soendaneesch en Bataksch. Het voornemen bestond in het programma van den cursus 1887/88 ook op te nemen het Makas- saarsch, Boegineesch en Balineesch. Het getal ingeschrevenen voor den cursus 1886/87 bedroeg 9, van wie 1 slechts enkele lessen volgde en 3 waren vrijgesteld van betaling van collegegelden op grond van 't bepaalde bij art. 9 alinea 1 van bovenaangehaald reglement7 hunner maakten ge bruik van de vergunning van heeren curatoren der Ryks-universiteit om een of twee colleges te volgen aan de Rijks universiteit. Voor het examen in den zomer van 1887 meldden zich 6 candidaten aan, waarvan er 5 slaagden mot de nrs. 7, 7, 11, 16 en 34 op de algemeene rang lijst. Twee hunner (F. H. J. Privé en J. Van Aalst) kwamen in aanmerking om geplaatst te worden. Beiden hebben met een leerling van Delft om 2 plaatsen geloot, echter met voor Van Aalst ongun- stigen uitslag. In 't geheel waren er slechts 8 plaatsen beschikbaar, waarvoor zich 57 candidaten hadden aangemeld, van wie 41 werden toegelaten. Dezelfde invloed, welke ten vorigen jare ook te Delft ongunstig werkte op het getal inge schrevenen deed zich ook thans weer gelden. Het overcompleet aan Indische ambtenaren is nog steeds oorzaak dat menigeen wordt afgeschrikt van het kiezen van de Indische ambtenaarsioop- baan. Toch laat het zich aanzien dat er eene betere toekomst daagtimmers, opende het eerste studiejaar van den vorigen cursus met slechts 1 leerling, voor den cursus 1887/88 zyn er 4 nieuw ingeschrevenen. De steeds toenemende concurrentie, in verband met de weinig beschik. bare plaatsen, maakt ook dat de meesten 3 jaren of langer den cursus moeten volgen, terwyl vroeger meermalen een studietijd van 2 jaren voldoende was, niet alleen om te slagen by het examen, maar ook om geplaatst te worden. De directeur der inrichting, de hoogleeraar mr. P. A. Van der Lith, aan wiens yver en belange- looze toewyding het curatorium zich verplicht rekent opnieuw hulde te brengen, gaat echter, ondanks den mindergunstigen tegenwoordigentoestand, met vertrouwen de toekomst te gemoet en ge looft aan de levenskracht der instelling, overtuigd dat betere tyden weldra zullen aanbreken, mits men niet al te spoedig den moed late zinken. Het zwaard van Damokles, dat door officieuze en offieiëele stappen tot opheffing der inrichting deze eenige jaren boven 't hoofd hing, is nu wel is waar weg genomen, maar de gevolgen der daardoor geborene onzekerheid doen zich niet zoo dadeiyk bezweren. Te meer zy men niet te voorbaring in zyn oordeel en zyne verwachtingen, nu by ovengenoemde om standigheid van geen geringen invloed is de tyde- ïyk mindere aanvraag uit Indië om ambtenaren voor den burgerlyken dienst. In het personeel der lectoren had eenige veran dering plaats. Verder werd, ten gevolge van het overlyden van don hoogleeraar Juinboll, (in Februari jl.), de lector der Leidsche Instelling, dr. Snouck Hurgronje, door het Delftsche gemeentebestuur aangezocht tydelyk de lessen van den overleden hoogleeraar, aan de Delftsche Instelling te geven. Het Leidsch curato rium had daartegen geene bedenkingen en die ver meerdering van werkzaamheden, door den heer Snouck Hurgronje met bereidvaardigheid belangeloos op zich genomen, heeft niet geschaad aan den gang van zfo'n onderwys aan de Leidsche Instelling. Hoewel den heer Snouck de meest gunstige aan biedingen werden gedaan om hem te bewegen définitief den leerstoel van prof. Juinboll te be zetten, wees hy deze aanbiedingen van de hand, een bewys te meer hoe ook hy gelooft aan de levenskracht der Leidsche Instelling. Het curatorium stelde den gemeenteraad voor het traktement van den heer Snouck te verhoogen met 1000 en alzoo te brengen op ƒ3000. Dit ge schiedde. Het curatorium brengt gaarne openiyk hulde aan de belangelooze houding in deze van den heer Snouck, want, hadden finantiëele dryfveeren by hem voorgezeten, dan ware hy mèt die ver hooging, waardoor zyn traktement nog aanzienlyk bleef beneden dat, 't welk men hem te Delft aan bood, niet voor Leiden behouden. Zyn heengaan zou, vooral in het tegenwoordig overgangstydperk, voor Leiden een allergevoeligste slag zyn geweest; zyn besluit om aan de Leidsche Instelling zyne gaven en krachten verder te wyden wordt dan ook door curatoren, zyne ambtgenooten en zyne leerlingen ten zeerste gewaardeerd. In het curatorium kwam dit jaar geene verandering. Ter secretarie dezer gemeente is tegen be taling in druk verkrygbaar: het Gemeenteverslag over 1886 voor ƒ1.60, de Begrooting der gemeente voor den dienst 1888 voor ƒ0.60 en de Memorie van Toelichting op die begrooting voor ƒ1.15. Ter vervanging van den kapt. H. A. Calkoen is de kapt. E. J- Aenmey van het 4de reg. inf., benoemd tot lid der vaste examen-commissie voor korporaal. Aan het examen voor korporaal by het 4de reg. inf. zal door twee qdspiranten worden deelge nomen, en wel beiden van het 2de bat. In verband met de op gisteren alhier gehou den inspectie door den generaal-majoor A. Baud, werd ook heden onze stad bezocht door den kolonel Jhr. L. J. Van Teylingen, commandant van het 2de genie commandement, tot het opnemen van de ge- wenschte herstellingen aan de militaire gebouwen in dit garnizoen. Naar aanleiding van een door hem gedaan verzoek, is door den minister van oorlog eervol ontslag verleend aan den heer J. Verloop Czn. uit zyne betrekking als lid der permanente militaire spoorweg commissie. De Hollandsche mail, met berichten uit Indiëi wordt 24 dezer alhier verwacht. Beroepen is te Berkenwoudo de heer C. J. A- Bosch, cand. te Leiden. De Koningin bracht gistermiddag een bezoek aan het kinderziekenhuis op het Prins Hendrikplein te 's-Gravenhage. De Staatscourant van heden bevat het konink- ïyk besluit van 21 Sept., waarby tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, voor bet tydperk der tegenwoordige zitting, benoemd wordt mr. E. J. J. B. Cremers. In de heden door de Tweede Kamer gehouden zitting aanvaardde de heer Cremers het voorzitter schap met eene politieke rede, waarin by wees op de veroordeeling van het oude kiesstelsel, erkende dat de Grondwetsherziening niet ieder volkomen voldeed, maar aandrong op opoffering van eigen inzicht en na te gaan of de verbeteringen der Grondwet niet overtroffen het minder gewenschte. Besloten is de Troonrede te beantwoorden. Ingekomen zyn do grondwetsvoorstellen, de Indi sche begrooting, de wetsontwerpen tot verlenging van het bankoctrooi, verlenging der overeenkomst met de Handelmaatschappy, de nieuwe Zondagswet en de Notariswet. Morgenmiddag om 2 uren zal de aanbieding der Staatsbegrooting plaats hebben. De prins Von Wied zal Zaterdag a. s. te 's-Hage een diner bywonen, dat de minister van buitenlandsche zaken Z. K. H. zal aanbieden en waaraan 20 andere gasten genoodigd zyn. De Koning ontvangt heden te 5 uren de com missie uit de Eerste Kamer tot aanbieding van bet- Adres van Antwoord. De prins Von Wied is uit Duitschland wetter te 's-Gravenhage teruggekeerd. Gisteren mocht de adjudant officier P. G. C. Van Dam, van het 1ste bataljon 4de regiment infanterie te Delft, onder velo blyken van belang stelling den dag herdenken, waarop hy 25 jaar geleden aangesteld werd tot onderofficier by ge noemd corps. Den waardigen jubilaris werden door de officieren met eene vleiende toespraak zes stoelen en door de onderofficieren een fauteuil als souvenir aangeboden. In eene te Utrecht gehouden vergadering van de Vereeniging tot instandhouding van het Oud-Studentenfonds deelde de secretaris mede, dat de hoogl. Loncq eene som van 10,000 aan het fonds heeft vermaakt, onder last van vruchtgebruik door zyne zuster. Het fonds bedraagt thans 18,163. De groothertog van Saksen-Weimar heeft aan> dr. Van der Mandele te Scheveningen eene gift doen toekomen van 50 als bewijs van zynehooge belangstelling in de Sophia-stichting aldaar. Ook heeft de groothertog aan den staifourier van den Koning, A. A. Brouwers, een paar fraaie gou den manehetknoopen, met diamanten versierd, ten geschenke gegeven als blyk van tevredenheid .voor ten behoeve van Z. K. H. gedurende zyn verblijf te 's-Hage verrichte diensten. By de Rykstelegraaf zyn met ingang van 1 October verplaatst: de telegrafist 2de kl. T. Meyer van Zwolle naar Amsterdamde telegrafist 2de kl. P. Rosker van Nieuwediep naar Rotterdam; de telegrafiste 2de kl. mej. F. Gauw van Ierseke naar Nieuwediep; de klerk 2de kl. W. v. d. Beek van Amsterdam naar Groningen, en is met ingang van

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1